Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Реставрация и тунинг на Паджеро 2, 3500

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Реставрация и тунинг на Паджеро 2, 3500

    Здравейте, колеги!

    Решил съм след нова година да се заема с реставрацията и доработката на моето Паджеро 2, 3500.
    Ще ми бъдат изключително полезни съветите и споделеният опит, както по отношение на самите идеи, така също и по отношение на частите и работата.

    Малко за историята на колата и целите, които съм си поставил.
    Автомобилът е произведен 1996 година и всъщност е американско Монтеро, но освен показанията в мили и малка разлика в мигачите и стоп- светлините, друга разлика с Паджеро- то няма. Като нов е бил пилотна кола на групировка от близкото минало, но след едно пътуване до морето, някой юнак успява да тотализира двигателя. От "Рубин" доставят и монтират чисто нов агрегат, който в момента по спомен е около 170000 мили. След 2-ма други собственика, накрая срещу 10000 лева, попадна у мен. Колата е автоматик, има газ, като монтирахме бутилката под купето, срязвайки резервоара за бензина.
    Колата ще се ползва основно за дълги пътешествия и палаткаджийство, като целенасочени заигравки с дълбока кал не се предвиждат- т.е., редовно ще се употребява за транспорт по черни и горски пътища, без умишлено да се проверяват възможностите на джипката и водача за справяне в екстремни ситуации. Има работещ, фабричен заден блокаж. Купето има дребни забележки за изкърпване, рамата. до колкото успях да ръчкам с отвертката и чука по нея не попаднах на изгнило.

    Ето го и самото Монтеро:


    И двигателчето:




    Ще се опитам да формулирам основните си въпроси към Вас:

    1. Брони.
    -Искам да сложа предна и задна метални брони, които да вършат наистина работата, която предполага името им, както и да са съвместими за работа с хайджек. Гледах някакви брони в Гладиатор, които ми се сториха ужасно грозни (поне на Паджеро-то). Ако това е единствената броня, вършеща работа, съм склонен да преглътна извращението с дизайна. Видях, обаче само предна броня. Има ли задни брони за Паджеро?
    -Много ми се ще, задната броня да е със стойка за резервната гума, за да не се налага да виси на вратата.
    -Може ли да се изработят в България надеждни брони, вършещи реална работа, а не само да плашат гаргите? Моля, препоръчайте ми човек, можещ да конструира и изработи подобно нещо.
    -С подобна доработка мога ли да пътувам спокойно из Европа? Мога ли да очаквам проблеми от полицията, поради подмяна на оригиналните брони с тунингови?
    -Ако има проблем с тунинговани брони, то оригиналните, могат ли да бъдат подсилени допълнително за работа с хайлифт?

    Ето такава броня, например ми допада:




    2. Странична защита.
    -От къде мога да поръчам или кой може да изработи надеждни рок слайдъри или както там се казват въпросните железа. Какво трябва да бъде захващането им за рамата? Трябват ли ми реално такива неща или е излишно презапасяване от моя страна?
    -Може ли на мястото на пластмасите по вратите да се сложи нещо по- надеждно: например рифелова ламарина. Не гоня дизайн- ако подобно упражнение е нецелесъобразно, кажете да не го мисля изобщо.

    3.Окачване.
    -Какви торсиони, пружини и амове трябва да сложа? Нямам никаква идея какво ми е нужно, нито пък от къде да го купя. Койлоувърите по- дълговечни ли са от стандартните, тунингови амове? Дайте линкове на вносители

    4.Тампони, втулки и пр.
    -Полиуретанови или стандартни, "оригинални" ? Никаква идея нямам, кои са плюсовете или минусите им. Споделете опит от едните или другите при реална употреба.
    -Има ли смисъл от някакъв боди-лифт с по- разлини тампони???

    5. Реставрация на рамата и дъното на купето.
    - Има ли смисъл (ефект спрямо пари и труд) рамата да се свали и да се поцинкова? Може ли вместо поцинковане, да се измаже обилно с Вюрт и после с някаква боя да се запечата? Обикновена боя или някоя от тези, образуващи гумиран слой? С какво и как трябва да се обработи вътрешната страна на рамата? Кой би могъл да свърши подобна задача- приемам всякакви препоръки, защото аз не се сещам за никого...

    6. Гуми.
    -Какъв е максималният размер гуми, които могат да влезнат, без да се налага рязане на арките на калниците?
    -Какви гуми и джанти да търся? В момента съм със стандартните джанти на Паджеро, обути в нови 31-ци на BF Goodrich AT. Да сменям ли гумите с по- кално/горски 33-ки? Препоръчайте ми модел, който да става и за дълго каране по асфалт. Да търся ли джанти с отрицателен офсет?

    7. Лебедка
    - Имам ли нужда реално от лебедка или един хайлифт би свършил работа- пак повтарям, че няма целенасочено да търся, къде мога да се нахакам?
    - Има ли приспособления с които да използвам хайлифта, като лебедка?

    8. Всякакви РЕЗЕРВНИ ЧАСТИ.
    - Моля, дайте линкове на онлайн магазини, от където мога да си поръчвам разнообразни части, защото сега например си търся преден, ляв датчик за абс и нямам идея от къде да го поръчам. Ще ми се да подменя всичките спрачни тръбички, да купя нови уплътнения за вратите и пр.

    Вероятно съм пропуснал още един куп важни въпроси, които ще ми хрумнат, но ще питам в движение.

    Бюджет. Зная чудесно, че качественото и евтиното са на различни щандове. Разчитам да ме ориентирате в оптималното съотношение цена/ качество.

    Благодаря предварително на всички отзовали се на питанията ми!
    Последно редактирано от Вальо; 12-11-17, 20:07.
    08седемшест5едно513четири

  • #2
    От: Реставрация и тунинг на Паджеро 2, 3500

    Всичко е възможно да стане, стига да имаш сервиз и то доста добре оборудван.
    Няма невъзможни работи.Тел.0888344659

    Коментар


    • #3
      От: Реставрация и тунинг на Паджеро 2, 3500

      Сервиз нямам, нито пък съответните умения. Именно това е причината да пусна тази тема и да търся препоръки за коректни майстори, които биха могли да свършат отделните дейности.
      08седемшест5едно513четири

      Коментар


      • #4
        От: Реставрация и тунинг на Паджеро 2, 3500

        Здравей колега. В началото на поста си пишеш, че няма да се заиграваш с дълбоката кал и мислиш да пътуваш из Европа, а след това останах с впечатлението, че ще подготвяш офроуд машина. Аз мога да споделя от моя опит, че само "калните" гуми ще сринат удоволствието от дългите пътешествия, да не говорим за стабилност и сцепление по асвалт, а предполагам, че тези пътувания ще са 99 % асвалт и 1% горски път. Според мен, за това за което искаш да подготвиш автомобила няма нужда от толкова подобрения, но знаели човек... Аз бих инвестирал тази средства в едно П4 за тази идея. Желая ти успех с начинанието!
        Mitsubishi Pajero 3.2 DID automat

        Коментар


        • #5
          От: Реставрация и тунинг на Паджеро 2, 3500

          За "дълги пътешешествия и палаткаджийство" един куп от изброените неща са ти напълно излишни. Какво разбираш под "надеждни брони, вършещи реална работа"?!? Нали не смяташ да ги използваш като таран?
          Имай предвид, че всякакви самоделни изпълнения са 100% незаконни. В България вероятно няма да имаш особени проблеми (поне до някое време), стига обаче да не стане някой сакатлък. Тогава вероятността за главоболия със застрахователи и т.н. ще е сериозна.
          Също така, метална броня отпред гарантирано ще постави под въпрос нормалното сработване на въздушни възглавници.

          Според мен, подобни изпълнения следва да се правят само ако колата ще се използва за по-сериозни офроуд изпълнения, каквито ти като да не планираш. Поради което не виждам смисъл от силова броня, че и с лебедка. И аз определено бих махнал онова лъскавото недоразумение отпред.

          Рокслайдери се използват при роккроулинг, какъвто ти не планираш. Иначе могат да играят най-вече ролята на степенки. Понякога могат да помогнат (ако примерно се наложи страната на джипа да се провлачва по някое дърво), а понякога могат да направят и беля, тъй като в пространството между тях и купето идеално се заклинват разни дървета (таман два пъти ми се е случвало). Доколкото виждам, колата си има степенки, които в някаква степен могат да свършат същата работа, така че твое място аз не бих си усложнявал живота ...

          За окачване спокойно можеш да минеш със заместители на оригиналното. По-тунингови изпълнения ще са ти нужни, ако все пак решиш да окичиш на носа на джипа 50-60-70 кила във вид на силова броня и лебедка, защото това допълнително тегло нещо трябва да го носи.

          По въпроса гума или полиуретан, аз като да съм повече привърженик на оригиналното изпълнение.

          Дали си струва да се заиграваш с поцинковане на рама е въпрос, на който само ти можеш да отговориш. При всички положения упражнението е трудо- и времеемко, т.е. скъпо, защото включва пълно демонтиране на всичко от рамата и после обратно.
          Мене ако питаш, добро почистване от ръжда, обработка и боядисване с някаква боя + пръскане отвътре с някакъв подходящ препарат са съвсем достатъчни. Освен ако не искаш рамата да те надживява.

          За гуми според предвижданата употреба вероятно ще си най-добре с АТ. Особено, ако искаш да караш целогодишно с един комплект гуми. Иначе, сложиш ли МТ, ще е добре да помислиш за втори комплект за зимата.
          Доста руснаци карат с 265/75 R16 без да са правили някакви лифтове на окачването.

          Изобщо, най-добре си стегни колата, както е в оригинален вид, и си пътешествай.









          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #6
            От: Реставрация и тунинг на Паджеро 2, 3500

            Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
            ........
            Изобщо, най-добре си стегни колата, както е в оригинален вид, и си пътешествай.






            И аз мисля така.
            До тук познавам двама, които си разглобиха Митсубишитата и повече не можаха да ги сглобят. Колата е доста сложна, и трудно се сглобява отново.
            Повишаване на товароносимостта е удачно, но води до спадане на средната скорост. Ако ти се пътува с 90 км/ч ?
            Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

            Коментар


            • #7
              От: Реставрация и тунинг на Паджеро 2, 3500

              Благодаря много за всички мнения, особено за изчерпателният отговор на Чавдар!
              Именно, поради въпроси от рода на "аджеба, това наистина ли ми е нужно?" реших да питам, преди да накупувам железариите и да влеза в едни филми по преработки...

              В такъв случай, шнорхел и койлоувъри имат ли място на джипа или те също са за този друг тип преработка на колата?
              08седемшест5едно513четири

              Коментар


              • #8
                От: Реставрация и тунинг на Паджеро 2, 3500

                Първоначално публикуван от Валентин Стоилов Преглед на мнение
                ... В такъв случай, шнорхел и койлоувъри имат ли място на джипа или те също са за този друг тип преработка на колата?
                Дали имат място си е чисто твое решение. Колкото си по-близо до стандартното изпълнение на окачването, толкова ще ти е по-лесен животът. Че тунинг на окачването не са много хората, които могат да направят читаво, а и не виждам особена необходимост от такъв при заявеното предназначение на автомобила. Шнорхел можеш да сложиш, ако смяташ, че има вероятност да джапнеш някъде по-дълбочко, но имай предвид, че това означава рязане и дупчене по колата и, ако решиш в един светъл ден да я продадеш, може да е спирачка за някои купувачи. На мен ми се случи да чуя "Пешоу, Ела да видиш как е обезобразено отдясно". Това за Галопера с читаво монтиран оригинален шнорхел Сафари ...
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #9
                  От: Реставрация и тунинг на Паджеро 2, 3500

                  ... и ако си състезател внимавай със скоростният индекс на гумите, щото това върви, а повечето джипови са с по-нисък от възможностите му, като изключим по-асфалтовите, които ти, предполагам, няма да сложиш.
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар


                  • #10
                    От: Реставрация и тунинг на Паджеро 2, 3500

                    Първоначално публикуван от Валентин Стоилов Преглед на мнение
                    В такъв случай, шнорхел и койлоувъри имат ли място на джипа или те също са за този друг тип преработка на колата?
                    Заедно със шнорхела, трябва да осигуриш и диференциалите, защото навлизане в толкова дълбока вода, определено създава проблеми и за тях. А и за други агрегати.
                    Освен ако не смяташ да променяш нещо драстично в начина си на летуване и пътешествия, смятам, че качествените "сток" решения са най-подходящи за теб.
                    Казвам го от позицията на собственик с "наточен" Нисан-Патрол, който не го кара от 2 години. Това да се влача с 90 до Гърция, и да се чудя там къде да паркирам ако съм в град, май ми поомръзна някак. Да не говорим за пътешествие из Европа. В Африка и Азия, очевидно няма да отида вече. Времето ме изпревари .
                    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                    Коментар


                    • #11
                      От: Реставрация и тунинг на Паджеро 2, 3500

                      Шнорхели осигурява въздух с по малко прах, което е важно при каране по земни пътища.
                      Дали ти трябва тренинга? Не. Ама за твоите цели става и с Москвич
                      Лебедката е чудесно нещо, което се изплаща на първото ползване.
                      Джек и вериги могат да я заменят. Това ако си на 20 и имаш енергия в излишък.
                      За броните си зависи къде ще караш. Щото на третия клон пластмасовите заминават. Но ако няма клони и дръвчета се тая.
                      Части от Люцкан.

                      Писах ти едно лс
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • #12
                        От: Реставрация и тунинг на Паджеро 2, 3500

                        А да, полиуретана е хубаво нещо, но возията става дървена. Та ако няма да ходиш на рали, по скоро не е удачен избор.
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • #13
                          От: Реставрация и тунинг на Паджеро 2, 3500

                          Здарвей колега ако може да ми кажеш как направихте тая магия с резервоара че тъкмо се чудя как да стане точно така както си го направил

                          Коментар


                          • #14
                            От: Реставрация и тунинг на Паджеро 2, 3500

                            Здравей колега,аз бих те посъветвал нещо друго. Вместо да хвърлиш наистина много пари, време и нерви за неща, от които нямаш практически нужда, а ще са само визуални и просто ще си начешеш крастата да човъркаш постоянно нещо, по-добре си стегни колата да е технически надеждна и сигурна за дългите пътувания, които планираш, за да не те изостави по път и си похарчи парите за самите пътувания. Наслаждавай се на пътя, а не на вида на колата. Стандартно всичко ти е достатъчно за да идеш на палатка и да пътуваш по черни пътища. Ще пътешестваш, няма да се състезаваш. Направи си читав багажник на покрива , за повече багаж, ако искаш и тръгвай. Живота няма да ти стигне, ако почнеш да си тунинговаш колата. Със здраве и много безаварийни километри.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X