Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как най-мързеливо се прави два интернет доставчика в една офис мрежа с ширпотреба уст

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Как най-мързеливо се прави два интернет доставчика в една офис мрежа с ширпотреба

    Събнета 255.255.252.0 (условно ще нарека нов събнет) е АКО си остане старата мрежа от вида 192.168.1.*/255.255.255.0 (условно ще нарека стар събнет), а нoвата има избор да е 192.168.0.* или 192.168.2.* със новия събнет за да вижда стария събнет
    По този начин няма да се виждат двете мрежи. По-точно първата ще знае, че втората мрежа е локална, но втората ще праща трафика към гейтуейя. Логиката на рутирането е да сравни сорса и дестинейшън адреса, след каквото остане от побитовото умножение с мрежовата маска и ако съвпадат, пакета се праща към локалната мрежа, ако не към гейтуея. Въпреки че може и да сработи, не е правилно да се прави така.

    Не знам за колко клиента става въпрос, но бих заложил на статични IP настройки поне за клиентите на единия рутер. Като и за двата рутера маските да са еднакви, само гейтуейа да се различава. Или много вероятно е единият рутер да отговаря по-бързо на DHCP заявките и всички нови клиенти ще ходят при него.

    Коментар


    • #17
      От: Как най-мързеливо се прави два интернет доставчика в една офис мрежа с ширпотреба

      По горния начин хостовете с 255.255.252.0 ще виждат всичко, но тези с 255.255.255.0 няма да видят всичко (Това съм го правил в заварена мрежа с 500+ компа)
      По този начин , ако се раздадат събнети 255.255.252.0 си отговарям на първото и важно условие - всички да виждат сървъра от 255.255.255.0 събнета.

      И понеже всеки ще се натиска на по-як интернет, 99.9% съм сигурен че ще наскачат на новия рутер с 255.255.252.0

      Закачката на питането е: Играно ли е два рутера да раздават адреси от един събнет като им задам потделно на всеки от тях начален и краен адрес за дане се скарат по някаква причина?



      Публикувайте отговор

      Коментар


      • #18
        От: Как най-мързеливо се прави два интернет доставчика в една офис мрежа с ширпотреба

        Що си усложняваш живота? Имаш мрежа която ти върши работа. Добави още един шлюз в тази мрежа(новия рутер, конфигуриран като gateway). Така ще имаш два gateway -я. През тях всички вътрешни ПЦ-та ще имат интернет. Трябва само да обявиш на ПЦ-тата откъде да "излизат", (през кой gateway). Така можеш избирателно да насочваш определени ПЦ-та към "широката врата" или към "тясната врата" според нуждата.

        Коментар


        • #19
          От: Как най-мързеливо се прави два интернет доставчика в една офис мрежа с ширпотреба

          Уловката е че "виждането" е двупосочен процес /при TCP/. И аз съм го виждал това да работи, въпреки че по протокол не би трябвало да работи. В някои случаи има пинг, но самите приложения не могат да си комуникират. Затова твърдя, че не е препоръчително да се прави. Освен това не виждам причина да променяш маската, освен, ако искаш повече от 254 клиента?!

          Закачката на питането е: Играно ли е два рутера да раздават адреси от един събнет ...
          Ако на единия DHCP сървър баннеш половината MAC адреси, а на другия DHCP другата половина, не би трябвало да има проблем. Иначе, ако някой клиент си е взел IP от първия, когато му изтече лизинга /след час или ден, както му е настройката/ може да си смени IP, като вземе този път от другия сървър. Ако във Firewall-а има някъде опция за блокиране на DHCP трафик да не минава през LAN порта, който свързва рутерите, може би ...

          Но виж, ако добавиш VLAN може лесно да си решиш всички проблеми. Двете мрежи ще се виждат, а по LAN портовете и WiFi мрежите ще определяш кой от къде да излиза в интернет.

          Коментар


          • #20
            От: Как най-мързеливо се прави два интернет доставчика в една офис мрежа с ширпотреба

            Глупусти на кубици и търкалета
            Няма драма,това са нормални постановки с 2-3 доставчика и тунели.Има си маркиране,статично рутиране,тежести,приоритети ,въпроса е на избори предпочитания...
            За колегите който цитират цените,мога само да кажа че не са изобщо прави.

            п.с дай адресите/маските на рутерите и локалките им за да ти се предлагат варианти...
            Use since:
            OpenBSD 3.x
            FreeBSD 4.x
            Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x Аз съм фен на OpenWRT.

            Коментар


            • #21
              От: Как най-мързеливо се прави два интернет доставчика в една офис мрежа с ширпотреба

              Ще те призная за истински магьосник, ако решиш този проблем:

              - без да знаеш модела рутери, които ще се ползват
              - без да знаеш броя и вида на vpn-те
              - без да знаеш броя и вида на устройствата в мрежата
              - с 0 лв. бюджет

              Коментар


              • #22
                От: Как най-мързеливо се прави два интернет доставчика в една офис мрежа с ширпотреба

                Първоначално публикуван от FreeBSD Преглед на мнение
                Глупусти на кубици и търкалета
                Няма драма,това са нормални постановки с 2-3 доставчика и тунели.Има си маркиране,статично рутиране,тежести,приоритети ,въпроса е на избори предпочитания...
                За колегите който цитират цените,мога само да кажа че не са изобщо прави.

                п.с дай адресите/маските на рутерите и локалките им за да ти се предлагат варианти...
                Ако визираш мен - вдигам цената.


                Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
                Ще те призная за истински магьосник, ако решиш този проблем:

                - без да знаеш модела рутери, които ще се ползват
                - без да знаеш броя и вида на vpn-те
                - без да знаеш броя и вида на устройствата в мрежата
                - с 0 лв. бюджет
                ...и спирам да говоря в темата ;-) Ще чета развитието и часовете четене, проби, грешки и офис без нет.
                ;-)
                Grand Cherokee I - 5.2 - супер беше!
                нула 999 нула 3 нула 9 нула 3

                Коментар


                • #23
                  От: Как най-мързеливо се прави два интернет доставчика в една офис мрежа с ширпотреба

                  Абе на BSD всичко може, ама със стоков рутер едва ли

                  Коментар


                  • #24
                    От: Как най-мързеливо се прави два интернет доставчика в една офис мрежа с ширпотреба

                    Преди да напишеш модела на сегашния рутер няма как да се каже нещо повече по темата. Това с двата DHCP сървъра го забрави. Да се ползват мрежи с адреси 192.168.0.0/24 и 192.168.1.0/24 за нещо извън домашна мрежа особенно ако се ползва и vpn е твърде лоша идея.
                    When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Как най-мързеливо се прави два интернет доставчика в една офис мрежа с ширпотреба

                      Без да съм магьосник и зная нищо,перманентно спомагам за решението на проблема.
                      EdgeRouter/Mikrotik който са ширпотреба бол.Кеф ти нови или употребявани,работата им е една а разликата 40-50лв. Справка https://www.mikrotik-bg.net/topic/94...#comment-68433
                      Tp-link и от сорта много жълти устройства са без пари дори и за нас българите.Отгоре на това има и безплатна ОС ( WRT/Lede) която по нищо като функционалност не отстъпва на комерсиалните по горе.Разлика под капака почти няма
                      Поостарели про устройства също се намират на безценица. Справка http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=222419
                      Та с бюджет в рамките на 50-100 лева задачата се реализира напълно.
                      Може би ограниченията в схемата идват от религията или задклавиатурното устройство ?
                      Use since:
                      OpenBSD 3.x
                      FreeBSD 4.x
                      Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x Аз съм фен на OpenWRT.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Как най-мързеливо се прави два интернет доставчика в една офис мрежа с ширпотреба

                        ... от мухата стана слон

                        Няма нищо сложно в цялата конфигурация. Въпреки че задачата има много решения, най простото е дадено от автора:
                        2. Двата рутера си делят рейнджа на раздаване на IP по DHCP и работят в една мрежа.
                        На практика какво става: да кажем, че WiFi мрежите са OldRouter и NewRouter. Ако клинетът се закачи към OldRouter ще вземе IP и gateway от него, ако се закачи към NewRouter ще вземе настройки от новия рутер. Защото принципът е, че по-бързо отговорилият печели. Освен това е много вероятно WiFi мрежата да не форлъдва броадкаста от DHCP заявката на закачения вече клиент към другия рутер. Така, който иска бавен нет се закача на WiFi OldRouter, а за бърз на NewRouter.

                        С това отпадат всякакви сложни и излишни настройки.


                        А този вариант с тази мрежова маска, ще го повторя, за мен е погрешен:
                        1. Втория рутер влиза в мрежата със събнет 255.255.252.0 и съответен IP за лан за да вижда настоящата мрежа

                        Коментар


                        • #27
                          От: Как най-мързеливо се прави два интернет доставчика в една офис мрежа с ширпотреба

                          Пропуснал си условието споделен ресурс в локалната мрежа "като ЕДИНСТВЕНИЯ зор е сървъра да се достъпва във вътрешната мрежа, независимо през коя безжична мрежа ще се закачат потребителите."
                          Отделно не е упоменато не ме съмнява че през тунела са свързва с друг офис и споделен ресурс.
                          Use since:
                          OpenBSD 3.x
                          FreeBSD 4.x
                          Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x Аз съм фен на OpenWRT.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Как най-мързеливо се прави два интернет доставчика в една офис мрежа с ширпотреба

                            Двата рутера са свързани през някой от лан портовете им, сървърът ще е достъпен и от двете WiFi мрежи.



                            Отделно, не е упоменато, но ме съмнява, че през тунела се свързва с друг офис и споделен ресурс.
                            Може да се добавят static route в конфигурациите и на двата рутера, ако е необходимо.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Как най-мързеливо се прави два интернет доставчика в една офис мрежа с ширпотреба

                              Първоначално публикуван от connann Преглед на мнение
                              Двата рутера са свързани през някой от лан портовете им, сървърът ще е достъпен и от двете WiFi мрежи.

                              Може да се добавят static route в конфигурациите и на двата рутера, ако е необходимо.
                              Колега, цитирам те, понеже си най-близо до моите разбирания и чесно казано малко се поуспокоих, понеже от години съм "на заплата" без шанс за развитие напред, и се бях притеснил, че леко затъпявам.
                              Благодаря!

                              Да докладвам:

                              Два рутера, TheOld и TheNew (да възприема от предните постове наименованията) си работят перфектно в един сегмент, като си разделят IP-порядъка както си ги настроим.
                              Който иска як нет - влиза през "новия" рутер с "якия" нет, който иска - кара по старо му през стария нет.
                              Забравих да спомене два важни момента:
                              1. VPN-а се ползва от 50 различни компа по целия свят и е много кофти изведнъж да сменим IP-то и да не спя няколко седмици заради настройки по телефона и т. н.
                              2. Шернати папки към сървъра, отчасти веб-сървър с раздадени адреси от където пак 50 човека и сума други нещо ползват.
                              Tова налага TheOldда си остане, така и така не му плащаме нета..

                              При реализираната схема TheOld и TheNew т.1 и т.2 си остават работящи, а също "насладата" от ползването на бърз нет за браузване на веб (!).

                              Поздрави на всички отзоваали се!
                              Кръжока продължава!

                              П.П. Понеже двете устройства (TheOld и TheNe) са яки пръчки, реализацията с маска 255.255.252.0 не успях да я реализирам, но съм 99,1% сигурен, че ще работи, понеже имах преди време едно главоблъскане как 500+ хоста да виждат една 192-ра мрежа БЕЗ напън (разбирай харчове и човекочасове)...
                              Последно редактирано от p-pleven; 13-11-17, 09:30.
                              Публикувайте отговор

                              Коментар


                              • #30
                                От: Как най-мързеливо се прави два интернет доставчика в една офис мрежа с ширпотреба

                                П.П. Понеже двете устройства (TheOld и TheNe) са яки пръчки, реализацията с маска 255.255.252.0 не успях да я реализирам, но съм 99,1% сигурен, че ще работи, понеже имах преди време едно главоблъскане как 500+ хоста да виждат една 192-ра мрежа БЕЗ напън (разбирай харчове и човекочасове)...
                                Това работи по една единствена причина - операционната система активно научава нови пътища /route/. Когато види, че е получила пакет за дадено IP от локалната мрежа, а не от гейтуейа, тя го добавя към рутинг таблицата с по-висок приоритет.
                                И така, въпреки че работи, дадената конфигурация не е логична.

                                Отвори CMD и напиши route print /ако е Windows, за другите OS не знам .../ и всичко ще стане ясно като бял ден - как, защо и откъде минава трафика

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X