Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Глинени гювечи - гледжосване и други

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Глинени гювечи - гледжосване и други

    Първоначално публикуван от bgrali Преглед на мнение
    ... стронций, цирконий, барий, малко лантан и церий.
    Определено си хванала главно самата керамика. С колко keV е активацията на този прибор?

    Коментар


    • От: Глинени гювечи - гледжосване и други

      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
      ... като се подлагате на такъв стрес(че ядете всевъзможни боклуци, и ги ядете от супер вредни съдове)-така си вредите повече на здравето, отколкото да ядете от оловни съдове.
      Кольо, това какво ядеш не е дреболия. Ако ти си имал късмета през по-голяма част от живота си просто да нямаш достъп до прекалено калпави храни, то аз примерно хич не съм в това положение.

      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
      Кольо, дали си забелязал как лека-полека керамиката измести порцелана в ежедневието ни? ...
      на някои измества, на други - не. Освен дето и порцеланът е керамика. Аз имам някаква неосъзната скептичност към "кафявата" керамика и наблягам на стъклото.

      Коментар


      • От: Глинени гювечи - гледжосване и други

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        ...на някои измества, на други - не. Освен дето и порцеланът е керамика. Аз имам някаква неосъзната скептичност към "кафявата" керамика и наблягам на стъклото.
        Ама тия са тъпаци, дет се Фкарват У филми (© Кольо) ? Как така ще имаш резерви към ортодоксалната нашенска патрЕотична кафева керамика?! Значм и ти си такОв като тЕх?
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • От: Глинени гювечи - гледжосване и други

          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
          Ама тия са тъпаци, дет се Фкарват У филми (© Кольо) ? Как така ще имаш резерви към ортодоксалната нашенска патрЕотична кафева керамика?! Значм и ти си такОв като тЕх?
          Нищо ортодоксално няма в кафявата керамика в моите очи. Аз в ТЗВ почти не я бях виждал и я смятах по-скоро за сувенир и/или архаизъм, в живия ми живот тя се появи после.

          Коментар


          • От: Глинени гювечи - гледжосване и други

            Та и като сувенир и едва ли не художествено произведение, беше по-скъпа от порцелана.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • От: Глинени гювечи - гледжосване и други

              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
              Та и като сувенир и едва ли не художествено произведение, беше по-скъпа от порцелана.
              Не беше тъй. Това беше единствената соц-стока, за която нямаше никакъв дефицит. Беше заляла и сувенирни магазини, и хоремагове по селата, че и железарии. Само в плод-зеленчук не съм виждал по времето на ЗТВ да се продава троянска керамика. Порцеланът беше скъп, а българският - кофти, с някакви пъпки, с точки от песъчинки, крив и с други дефекти. Само "видинският костен порцелан" (така и не разбрах какво му е "костеното" от кокали от екарисажи ли се правеше?) беше с добър външен вид и фин (с тънки стени). Хората се избиваха да влачат порцеланови сервизи от екскурзии и гурбети в чужбина. Даже и от СССР. Да ти подарят порцеланов сервиз за сватба напр. се считаше за гоуема раута.
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Определено си хванала главно самата керамика. С колко keV е активацията на този прибор?
                59,5 keV - не е с тръба, а с Am 241.
                Оловото се мери по L линиите, другите неща - по К линиите.

                Коментар


                • От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                  Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                  Кольо, дали си забелязал как лека-полека керамиката измести порцелана в ежедневието ни? Чашки за кафе с надписи "Чашата на Кольо/Пешо/Мишо/Шефа и т.н.", сувенирни или рекламни на разни фирми чашки за кафе, ракия, узо, какво ли не, сувенирни сервизи с чинии, големи купи за "мюсли-здравословна закуска", повечето такива неща са от Китай и са светли на цвят с рисувани някакви пейзажи и картинки - кеф ти остров Санторин, кеф ти Мадарски конник, Рилски манастир или Метеора. Но всички са от глина с глазура... предполагам яко бъкана с олово.
                  По този повод измерих наличните чаши в работата. Но повечето НЕ СА китайски, а са правени на запад от нас. В нито една от тях няма олово, има само цирконий, в две и барий.
                  За моя изненада чашата (най-вероятно китайска), в която си запарвам чая (има си в нея цедка от същия материал), не само че няма олово, а и не виждам нищо - няма никакви по-тежки елементи. Явно е от много дебел порцелан, защото доста тежи.
                  Дори в покритието на любимата ми изцяло синя чаша (май синьото било най-гадно и с гадории) няма нищо извън цирконий отвън.

                  Коментар


                  • От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                    Първоначално публикуван от bgrali Преглед на мнение
                    Аз съм много щастлива в понеделник сутринта....
                    Не знам колко е дебела глазурата, така че може би виждам и малко от състава на самата керамика. Важното е пренебрежимото количество олово (за ваше сведение, понякога и във фините прахови частици в столицата ни има олово, което вдишваме)....
                    Та викаш,няма химияСтронций,мронций,ала бала,а живак що нема.Ми щото се изпаряваА изпаренията са силно токсични.От вдишване на живачни изпарения човек може да умре преди да си е допушил цигарата,па ако ше живака да е в златен съд....А аз почти 52 години си произвеждам ензими с живачнооловниамалгамирани зъби.Предимно от боб в негледжосано гърнеЗлатни зъби нЕмамПрав е Ясен да се притеснява,защото не Фсичко съдържащо ацедофилус с лактобацилус е полезно.Повече се притеснявам когато хвана риба,не от оловната тежест,а от амалгамата която е погълналаДа е жива и здрава кака WikiКак не са се открехнали аптекарите да продават хидратната вар от строителните складове за калциев хидроксид

                    bgrali.мога да ти предоставя проба от почти всякакъв метал,а ти въз основа на рентгено флуоресцентен анализ да анализираш другата "химия" в него.Ще останеш изненадана че няма не само силиций,но и метали

                    Коментар


                    • От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                      Първоначално публикуван от bgrali Преглед на мнение
                      59,5 keV - не е с тръба, а с Am 241.
                      Би трябвало да хваща и под глазурата.

                      Коментар


                      • От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Би трябвало да хваща и под глазурата.
                        Би трябвало да хваща доста под глазурата,че иначе на всичко позлатено че вие на златоТо и за тва е и флуоресцентен анализ

                        Коментар


                        • От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                          Само да докладвам - имам нови гювечета без олово от троянска фирма. Няма да я пиша, за да не се сметне за реклама. Ако някой се интересува - на лични.

                          Изпратено от моят HT7 Pro с помощта на Tapatalk

                          Коментар


                          • От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                            Забранени са линкове към търговски сайтове.Та пиши името на фирмата направо в темата.Пък и за това е форума,да споделяме,не да си шушукаме на ЛС.
                            Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

                            Коментар


                            • От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                              Първоначално публикуван от kameno karp Преглед на мнение
                              Забранени са линкове към търговски сайтове.Та пиши името на фирмата направо в темата.Пък и за това е форума,да споделяме,не да си шушукаме на ЛС.
                              Добре, ето фирмата:
                              Емона керамикс, Троян
                              Оставам на вас задачката как да си купите нейни изделия.

                              Изпратено от моят HT7 Pro с помощта на Tapatalk

                              Коментар


                              • От: Глинени гювечи - гледжосване и други

                                Може ли някой да ми съдейства? Купих си глинено гърне, неглиджосано и от двете страни. Истам да го ползвам директно в жаравата. Трябва ли да го обработвам с нещо или по някакъв начин преди употреба?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X