Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Глоба при превишение на ограничението с < 10км/ч

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Глоба при превишение на ограничението с < 10км/ч

    Покрай няколкото дискусии (или спорове) на тема тълкувания на Закона, се замислих...
    Ако например в града при ограничение 50км/ч аз си карам с 59км/ч (или извън града - с 99км/ч) могат ли законово да ме глобят?
    Защото според мен няма правно основание за такова действие...

    Та как тълкувате закона

    Цитат от Лекс:

    Чл. 182. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва, както следва:
    1. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 2011 г.) за превишаване с 10 km/h - с глоба 20 лв.;
    2. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 2011 г.) за превишаване от 11 до 20 km/h - с глоба 50 лв.;
    Последно редактирано от slowtraveler; 30-10-17, 22:32.
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

  • #2
    От: Глоба при превишение на ограничението с < 10км/ч

    Вероятно е така. Но получих електронен фиш от Троянския манастир за 63 км/ ч.- 10 отгоре +3 за грешка на уреда или нещо подобно. Когато няма с кого да се заядат, всичко е възможно-за 2~3 км не знаеш колко ти е верен километража или колко е верен радара.
    Марин Райковски

    Коментар


    • #3
      От: Глоба при превишение на ограничението с < 10км/ч

      Трябваше да постнеш текста от закона да не го търсим всички...

      В България имам само една глоба със снимка, но за много над 10км/ч ( около 300лв беше, преди 7-8 години).
      Сега в Германия имам по някоя снимка(4-5 за две години), плащам си ги редовно... Последната от преди две седмици, 76км/ч при разрешени 70, платих 30 евро. Винаги приспадат хората 2-3км/ч, евентуално че не им е баш точен уреда Т.е. от тоя толеранс нагоре, почват да глобяват. Голямата разлика е, че има много зони 20, 30 или дори такива за пешеходна скорост и там снимат също...на места дори постоянно със стационарни камери, освен с мобилни почти навсякъде.
      Тънкия пиниз е, че на повечето стационарни и където слагат мобилни, има едни черти по асфалта, върху които де факто те снимат. Та горе долу се знае къде е вероятно и къде не, но има и изненади(ползват и едни инфрачервени лъчи вместо или заедно с чертите, та не се виждат).
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • #4
        От: Глоба при превишение на ограничението с < 10км/ч

        Ако са те били засекли с 62км/ч, а грешката на уреда е 3км/ч, то тогава би попаднал в хипотетичната ситуация, заради която задавам въпроса (засичане 62км/ч - 3км/ч грешка на уреда = реална доказуема скорост 59км/ч )

        cecoa1, добавих цитат от закона
        За допуска на уреда - там няма грижи... В техническата документация на радарите има вписана точност... Дали е +/-1км/ч или +/-3км/ч, или 1% - това са детайли, зависещи от радара, и там мърдане няма.... Общо взето навсякъде (и тук) приспадат възможната грешка, за да не бъдат оборени в съда...
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #5
          От: Глоба при превишение на ограничението с < 10км/ч

          Това което съм чувал е, че смятат скоростта за най-ниската възможна вземайки в предвид грешката на радара.

          Т.е. радара дава +-3км/ч. Засича те със 75км/ч. Най-ниската възможна скорост с която си бил е 75км/ч - 3км/ч = 72км/ч. И съответно на снимките идва 72км/ч. Правят го точно заради такива ситуации - да не можеш да оспорваш грешката на радара ако се стигне до съд.

          Тъй че - зависи с колкот те засекат. Ако си карал със 59км/ч при ограничение 60км/ч най-вероятно няма да имат основание да се заядат. Трудното е да знаеш кога наистина си с 59 км/ч . GPS-а теоретично е един вариант, ама и той не е перфектен.

          Коментар


          • #6
            От: Глоба при превишение на ограничението с < 10км/ч

            Те затова мисля в България ги настройват радарите на барем 13км/ч над ограничението.
            Лично Вожда, строител на съвременна България, в частност магистралите (някои нагънати, ма не пречи), обяви, че от София до морето се пътувало вече за два часа, щото и скоростта вдигнаха на 140км/ч, но до 150 нямало проблем. Не ми се търси, но Гагича вероятно му колекционира и картотекира изказванията, и при нужда може да го цитира точно.
            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

            Коментар


            • #7
              От: Глоба при превишение на ограничението с < 10км/ч

              Много отдавна софийски катаджии са ми казвали, че под 20км превишение е заяждане. Вече има разлика къде е превишена скоростта де, дали в града или извън.
              Много отдавна, когато, поне в София, не те притесняваха за под 20, във Варна съм виждал акт за 7км превишена скорост, ама и по "него време" (кат говорим за Варна ) там са ми прибирали абсолютно всички документи които съм имал в мен, като са ме пускали с колата без да ми пишат нищо.
              ... ма добре, че имаме хора навсякъде за всичко.
              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

              Коментар


              • #8
                От: Глоба при превишение на ограничението с < 10км/ч

                Жоро. Ти направо ме уби бе. Докато напиша нещо в "другата тема" ти си пуснал поредната тъпня за писане на много страници глупости. Рекох ти аз, че спориш заради спора!
                Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

                тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

                Коментар


                • #9
                  От: Глоба при превишение на ограничението с < 10км/ч

                  Кукурбитус явно не прави разлика между средна скорост и макимална скорост. Два часа курамиянко Т.е. не че е невъзможно, особено с кола на нсо, но налии ..
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • #10
                    От: Глоба при превишение на ограничението с < 10км/ч

                    Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                    ... Не ми се търси, но Гагича вероятно му колекционира и картотекира изказванията, и при нужда може да го цитира точно.
                    Ако вече не е изпаднал в алкохолен делириум.
                    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                    Коментар


                    • #11
                      От: Глоба при превишение на ограничението с < 10км/ч

                      Стояне, в случая колегите явно не са забелязали детайла, вписан в Закона, затова темата тръгна в неправилна посока....

                      Първата точка е за превишение дословно "С 10км/ч", а не "ДО 10км/ч", например с 9, 8, 1 и т.н...
                      И въобще не визирам допуски и т.н. ... След остраняване на 'грешките' приемам, че имат законово основание да твърдят, че съм се движил с 59км/ч...
                      Обаче според Закона аз не превишавам "С 10км/ч", а с 9км/ч, та затова ми стана интересно как биха ме санкционирали законно за превишение ДО 10км/ч?

                      Навремето в тази точка май пишеше 'превишение ДО 10км/ч'....


                      П.С. в случая не споря - просто ми е интересно какво мислят колегите - имал ли е някой такъв случай...
                      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Глоба при превишение на ограничението с < 10км/ч

                        Така беше някога-до 10км/ч (включително) нямаше глоба. После промениха текста и някъде между 2008 и 2011 имаше текст "до 10 км/ч". В някакви промени, не помня вече по какъв повод, върнаха старата редакция и сега е така-до 10 км/ч няма глоба. Гложа само над 10. За сметка на това на следващите нива глобите скочиха драстично, а с най-новите редакции нещата излязоха съвсем извън пътя и глобите вече са несъразмерно високи, дори за единични нарушения. Поредната объркана система на наказване, в която целта пак е да се вземат едни пари.

                        За радарите-има няколко вида радари, които са минали тестове и са одобрени за използване и всичките са с различна грешка. Тези за средна скорост май бяха с най-голяма грешка, но не помня точните числа. Другите са с 3-4% и грешката винаги се приспада в полза на нарушителя. Няма го в закона-наложи го през годините съдебната практика.

                        p.s. като млад шофьор, с книжка от няма три месеца, ме глобиха за превишение с 6 км/ч (56) на изхода на София, при караулката на "Църна маца." Глобата беше някакви 3-4 лева, с фиш и се плащаха директно на катаджията.
                        Последно редактирано от santaclash; 30-10-17, 22:40.
                        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Глоба при превишение на ограничението с < 10км/ч

                          Това не е сериозно нали?

                          п.п. Що баш това не го пусна в "спама"?
                          Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

                          тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Глоба при превишение на ограничението с < 10км/ч

                            Тая тема не може да предизвика сериозен скандал
                            Мислех да напиша нещо "умно", ама се отказах, щото няма да имам време да отговарям, понеже снощи гледах по теУевизоа, че от КАТ почват цитирам: "сериозни проверки на пешеходците за зимния сезон", та сега ще обикалям по магазините да си търся обукви с грайфер поне 3.5мм, да не вземат да ме спрат от движение и да ми свалят бельото. Вече се чуствам истински репресиран, с колата проверки, пеша проверки, в трамвая проверки. Мислех, че най-любимата дейност на българина беше да се подписва някаъде, но съм се бъркал. Българина най-обича проверки да прави на някой

                            Коментар


                            • #15
                              От: Глоба при превишение на ограничението с < 10км/ч

                              И с колело не става-клечат преди НДК и глобяват колоездачите по Витошка, че било пешеходна зона...
                              Пък и нали имаше един мустакат чичко, който ни завеща правилото, че проверката-това е висша форма на доверие
                              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X