Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ВИК или сондаж

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: ВИК или сондаж

    Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
    Безплатното водовземане е до 10 куб.м на денонощие, освен ако в плана за управление на ресурсите не е въведено друго ограничение- Чл. 43,44 от Закона за водите.
    А колко е водовземането кой го следи или само го декларираш?

    Коментар


    • #32
      От: ВИК или сондаж

      Ти си го декларираш, не се мери. 10 тона вода на денонощие са доволно голямо количество. Горе-долу по една водоноска. На практика се получава така, че държавата е заинтересована в момента повече от това всеки да си има сондаж, вместо водата да се изпомпва от ВиК дружества и да се доставя до потребителите. Просто потребителите са си все същите, докато загубите на вода в системите на ВиК дружествата са фантастични числа- между 60 и 80% от подадената вода се губи по мрежите. Което води до грубо прахосване на безценно природно богатство. От там по-бавна регенерация на запасите на водните тела и т.н. Важното и същественото е пречистването. А това ти е друг въпрос, над който трябва да помислиш-къде ще се отвеждат отпадните води.
      Последно редактирано от santaclash; 18-10-17, 15:19.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #33
        От: ВИК или сондаж

        10 куб. м. е разходът на семейство с две бебета заедно с градината с доматите на хазяина ЗА МЕСЕЦ (познайте откъде знам).

        За ден това е по-скоро разход на сериозна автомивка. Не могат да бъдат извадени нито с каква да е помпа, нито от какъв да е кладенец. Поради което за нищо по-малко от автомивка не се слага водомер на собствения водоизточник.

        Коментар


        • #34
          От: ВИК или сондаж

          С монофазна помпа от какъвто и да е тип такова количество вода е на границата на невъзможното да се извади. Нещата са сметнати, няма смисъл да ги мислим.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #35
            От: ВИК или сондаж

            Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
            С монофазна помпа от какъвто и да е тип такова количество вода е на границата на невъзможното да се извади. Нещата са сметнати, няма смисъл да ги мислим.
            Грундфос МQ3-45 монофазна вади от кладенец 8 метра вода по 2 м3/час
            При първоначалното прочистване 30 м3 дневно вадеше
            Имам си водомер та знам.
            Иначе лятото е трудно да коснумираш повече от 2-3 м3 дневно освена ако нямаш оранжерии.
            Land Rover Discovery II, V8 4.0
            VW Golf VI variant
            Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

            Коментар


            • #36
              От: ВИК или сондаж

              Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
              Грундфос МQ3-45 монофазна вади от кладенец 8 метра вода по 2 м3/час
              При първоначалното прочистване 30 м3 дневно вадеше
              Имам си водомер та знам.
              Иначе лятото е трудно да коснумираш повече от 2-3 м3 дневно освена ако нямаш оранжерии.
              А ти защо имаш водомер? За собствена информация или?

              Иначе да, 10 кубика е огромно количество вода. С отпадните води смятаме да постъпим отговорно и да ги пречистваме с фабрична станция за целта. Оттам нататък ще е на проба-грешка. В идеалния вариант с попивно поле и разни нужди в градината, в лошия ще поливам нивите около нас. В най-лошия в реката. Естествено с известен буферен съд и така докато не прекарат канализация

              Коментар


              • #37
                От: ВИК или сондаж

                Сондаж и се "развеждаш" с ВИК.
                От това по голямо щастие няма .
                Първоначалната инвестиция е солена .
                После си правиш ББК то и благославяш .
                Не познавам хора които са го направили , и да не теглят по една дългосвиреща по горния адрес.

                Коментар


                • #38
                  От: ВИК или сондаж

                  По вътрешна информация от преди малко водата в Житен и съседните села идва от пречиствателната станция в Бистрица, т.е. откъдето идва водата и за голяма част от София. Поне така е казал познат работещ в Софийска вода.

                  Коментар


                  • #39
                    От: ВИК или сондаж

                    Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
                    А ти защо имаш водомер? За собствена информация или?

                    Иначе да, 10 кубика е огромно количество вода. С отпадните води смятаме да постъпим отговорно и да ги пречистваме с фабрична станция за целта. Оттам нататък ще е на проба-грешка. В идеалния вариант с попивно поле и разни нужди в градината, в лошия ще поливам нивите около нас. В най-лошия в реката. Естествено с известен буферен съд и така докато не прекарат канализация
                    Водомера е за своя информация само - за 6 месеца съм спестил едни 400 кубика към ВиК - 800 лева при нас.
                    Това основно отива за поливане на райграса и зеленчуците в двора.
                    За битови нужди съм към ВиК - там ако си с плитък източник ще трябва много сериозна обработка на водата за да ставе за миене без посиране.
                    Отпадните води от станцията при мен се отвеждат в попивна яма към 27 м3.
                    Проблем има само понякога напролет при максумима на подпочвените води и се налага леко изпразване в околните ниви
                    Попивно поле нямам и не знам но предполагам че иска голяма площ за да е ефективно.
                    Land Rover Discovery II, V8 4.0
                    VW Golf VI variant
                    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                    Коментар


                    • #40
                      От: ВИК или сондаж

                      Попивните ями не случайно са забранени
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • #41
                        От: ВИК или сондаж

                        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                        Попивните ями не случайно са забранени
                        Колко да са забранени за вода след биологична станция?
                        Land Rover Discovery II, V8 4.0
                        VW Golf VI variant
                        Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                        Коментар


                        • #42
                          От: ВИК или сондаж

                          Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                          Колко да са забранени за вода след биологична станция?
                          А. Нещо не съм разбрал. Тогава защо не я ползваш за поливане тази вода?
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • #43
                            От: ВИК или сондаж

                            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                            А. Нещо не съм разбрал. Тогава защо не я ползваш за поливане тази вода?
                            Може би защото преди да изградя попивната яма ми казаха че ще ми изсъхне райграса от такава вода и затова.
                            То и без това отпадната вода от домакинството е най много 10 м3 / месец.
                            Консумацията за поливане на тревата е 30 м3 / месец.
                            Без кладенец не става сметката.
                            Land Rover Discovery II, V8 4.0
                            VW Golf VI variant
                            Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                            Коментар


                            • #44
                              От: ВИК или сондаж

                              Здравейте,

                              При нас дилемата отпадна, на 99% минаваме на сондаж.

                              На колко метра трябва да е сондажа, за да може да се каже, че от него ще идва що-годе чиста вода, и биологически и химически?

                              Предстои консултация с архитект/конструктор, но при положение, че технически няма проблеми, има ли смисъл сондажа да се намира в петното на къщата? Това носи ли някакви удобства или неудобства?

                              Някой би ли препоръчал сериозна фирма за сондажи, която е използвал в близко минало за софийски регион? Ясно е, че фирми бол, ама при положение, че говорим за единствен водоизточник на домакинството е важно да се направи като хората, а не след 2 години да се задръсти. Т.е. не ми се иска да рискувам с избор на фирма по външния вид на сайта им.

                              Коментар


                              • #45
                                От: ВИК или сондаж

                                Трябва ти хидрогеолог, да погледне картите и да каже какво се очаква там. Водните тела са отдавна картирани. При мен човека каза 100 метра.
                                В съседен парцел един тръгна да прави сонда, водата излезе на 86 и дълбаха до 100, за да има резерв. В момента не го ползват сондажа, защото още нищо не са построили там, но предвижданията на хидрогеолога се оказаха верни. Този комшията със сондажа обаче на два пъти преди това вика багетисти, които му бяха казали, че там вода няма...
                                В съседното село , което по надморска височина е по-високо, сонда никой няма, защото всички са на кладенци, дълбоки по 5-6 метра, всичките с чудовищен за мащабите на кое да е домакинство дебит. Пускат помпи, поливат, нищо не пресъхва дори в най-горещите месеци. За сметка на това чешмяната вода в селото спира през ден.
                                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X