Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ВИК или сондаж

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ВИК или сондаж

    Здравейте,

    Със семейството ми се опитваме да си построим къща около София. Водопроводът е на около 50м в права линия от нашия парцел. От софийска вода са казали, че трябва да се иска становище от НАГ (ако правилно съм разбрал името на структурата) и т.н., но общо взето трябва сами да си изградим водопровода до имота.

    Изборът пред нас е да броим около 20 хиляди лева за изграждане на водопровод, който след това да дарим на общината или да си бием сонда, с която да си покриваме нуждите.

    Уловката е, че къщата не е построена, т.е. за да започнем легален строеж трябва да имаме документация, която гарантира водоизточник и сондажът трябва да е абсолютно легален - да се декларира, узакони, да му се плащат такси (кой знае след време дали няма да искат да се плаща и на потребление), да се пращат проби на водата по институции и т.н.

    Освен това сондажът и цялата система (помпи, хидрофор, управление и т.н.) са си наша собственост, т.е. ако нещо се скапе го правим ние и за наша сметка и с наши усилия. Докато със софийска вода плащаме еднократно изграждането, но оттук нататък задължението ни се изчерпва с плащане на сметката. Като в този случай така или иначе ще направим някакъв недеклариран сондаж за поливане на градината.

    Въпросът ми е как бихте постъпили вие в тази ситуация? Питам не защото нямам мнение, защото със сигурност има гледни точки, за които не съм се сетил или не съм обмислил от всички страни.

    Някой скоро узаконявал ли е сондаж? Какво точно се плаща, колко е разправията и най-вече колко често и къде се изпращат проби?

    Колко дълбоко трябва да копаем? При нас вода излиза на около 3тия метър, но това са много повърхностни води. Предвид, че цялото село няма канализация и всичко е на ями не съм сигурен колко мога да се доверя на водата добита от такива дълбочини. Колко надолу трябва да се слезе, за да знам, че водата е поне толкова чиста, колкото тази от ВиК мрежата?

    Въобще всички размисли и опит по темата биха ми били от полза на този етап, за което предварително благодаря!

  • #2
    От: ВИК или сондаж

    Водопроводът е на 50м по права линия, но трябва да гледаш дължината по улиците. И не е задължително да ти разрешат да се захраниш от най-близкия. Може да не е възможно и да те пратят доста по-далеч. Указанията от НАГ са първото, с което трябва да започнеш. Когато ги имаш, може по-конкретно да се говори.
    20000лв ми се виждат много. Със сигурност ще излезе по-малко. Колко по-малко, когато имаш указанията.
    За да имаш читава вода от сондаж, то той трябва, освен да е на по-голяма дълбочина, да е с изолирани повърхностни води. Т.е. да не е възможно дъждовни и всякакви други плитки (съответно мръсни) води да го компрометират. Както се сещаш цената на такъв хич няма да е ниска.
    Моят съвет е да вземеш указания от НАГ и тогава да почнеш конкретно проучване кое колко ще ти струва и кое какви предимства и недостатъци има. Претегляш и решаваш.
    Не забравяй в цената на водопровода да включиш проектиране и узаконяване.

    Коментар


    • #3
      От: ВИК или сондаж

      Аз съм за ВиК. Артезиански кладенец, и той ще е към 50м. а копането отгоре обикновено е по-евтино.
      Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

      Коментар


      • #4
        От: ВИК или сондаж

        Обърни се към читав ВиК инженер, по възможност от общината. Това ще са най-удачно похарчените пари. Възможно е и архитекта да свърши тази работа.

        PS По принцип съм привърженик на сондажа. Мин. 50-80 м. Това е 8-10 хилки + помпа+ хидрофор+etc.
        За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

        Коментар


        • #5
          От: ВИК или сондаж

          Сондаж.
          Sent from my Nokia s fenerche

          Коментар


          • #6
            От: ВИК или сондаж

            ВИК.

            Коментар


            • #7
              От: ВИК или сондаж

              И друго се сетих - нямаш ли съседи до теб, които биха се включили в изграждане на водопровода?

              Коментар


              • #8
                От: ВИК или сондаж

                Мотивираш някой шеф във "Водата", и те ти го изграждат за тяхна сметка, и без това са длъжни.
                И топлата, и студената вода са открити отдавна.
                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                Коментар


                • #9
                  От: ВИК или сондаж

                  Благодаря за мненията до момента. Становище от НАГ със сигурност ще потърсим.

                  Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
                  И друго се сетих - нямаш ли съседи до теб, които биха се включили в изграждане на водопровода?
                  Не и вероятно скоро няма да има. Ситуацията е такава :

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:^D1DCAAE3895B3ADCD16152FE959AA6970517B54E28026D176D^pimgpsh_fullsize_distr.jpg
Прегледи:1
Размер:62.0 КБ
ID:5770106

                  Както се вижда къщи има само от северната страна на пътя. Дори една от тях, новопостроена на 5-6 години също са избрали сондаж вместо ВиК. Явно драмата е сериозна с присъединяването.

                  Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                  Мотивираш някой шеф във "Водата", и те ти го изграждат за тяхна сметка, и без това са длъжни.
                  И топлата, и студената вода са открити отдавна.
                  Ами не познаваме шефове там...за жалост Ако някой познава да се обади на ЛС, за комисионната ще се договорим

                  А какво имаш предвид под това, че са длъжни? Наистина ли е така? В смисъл те са ни казали да си правим водопровод, защото на някой чиновник не му се занимава ли? Жалба и/или сериозен скандал дали ще помогнат, защото и на мен ми се струва странно ние да си прекарваме централен водопровод, който да им подарим при положение, че сме в рамките на населеното място, съвсем близо до захранени къщи. Всичките парцели около нас са в регулация за жилищно строителство, т.е. ние не искаме да ни карат вода на някой чукар, а в съвсем цивилизована местност. Даже къщата на кмета била някъде наоколо...
                  Последно редактирано от ivokbg; 17-10-17, 08:31.

                  Коментар


                  • #10
                    От: ВИК или сондаж

                    Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение

                    Както се вижда къщи има само от северната страна на пътя. Дори една от тях, новопостроена на 5-6 години също са избрали сондаж вместо ВиК. Явно драмата е сериозна с присъединяването.
                    Питай съседите със сондажа кой го е правил, кога, как, на каква дълбочина и ще решиш кое ще ти е по изгодно.
                    "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                    Коментар


                    • #11
                      От: ВИК или сондаж

                      Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
                      А какво имаш предвид под това, че са длъжни? Наистина ли е така? В смисъл те са ни казали да си правим водопровод, защото на някой чиновник не му се занимава ли?
                      Мислех, че това е ясно изначално и затова не съм го засягал този въпрос. Разбира се, че е задължение на Общината. Както и тока и канала. Но истината е, че ще ти кажат, че не е предвидено в бюджета за годината. И за следващата няма да е. И не се знае след колко години ще е. И ти чакаш ли чакаш.
                      Един парцел щом е в регулация, то би трябвало да има достъп до всички подземни комуникации. Реалността, обаче, е друга.

                      Коментар


                      • #12
                        От: ВИК или сондаж

                        Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
                        ...
                        Реалността, обаче, е друга.
                        Затова мотивираш служителя да си свърши работата, която ти казва, че не може да стане.

                        Блага сума желязна врата отваря !
                        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                        Коментар


                        • #13
                          От: ВИК или сондаж

                          Ясно...

                          Коментар


                          • #14
                            От: ВИК или сондаж

                            Аз преди години избрах сондаж, после "регистрация" в басейнова дирекция и после с бележката от БД, скици, разрешителни за строеж и т.н.

                            За бележката от БС не носих нищо, защото нямай нищо освен Нотариален Акт за парцела, стана за 5 мин и мисля или бе безплатно или нещо на цената на 2-3 бири не помня, ама помня, че това ме светна един умен човек и после с това начало вадих разрешителните за строеж и т.н. това преди около 10 години.
                            Бъдете живи и здрави!

                            Коментар


                            • #15
                              От: ВИК или сондаж

                              Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                              Затова мотивираш служителя да си свърши работата, която ти казва, че не може да стане.

                              Блага сума желязна врата отваря !
                              То ако зависеше само от служителя.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X