Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ВИК или сондаж

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: ВИК или сондаж

    Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
    Б

    А какво имаш предвид под това, че са длъжни? Наистина ли е така? В смисъл те са ни казали да си правим водопровод, защото на някой чиновник не му се занимава ли? Жалба и/или сериозен скандал дали ще помогнат, защото и на мен ми се струва странно ние да си прекарваме централен водопровод, който да им подарим при положение, че сме в рамките на населеното място, съвсем близо до захранени къщи.
    Това къде е?
    Изобщо не е странно. В провинцията, цялата махала- около-70къщи е изградила със собствен труд и средства, каптаж, водопровод и канализация. Което се ползва от ВИК и сега им плащаме водата на кубик

    Коментар


    • #17
      От: ВИК или сондаж

      Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
      То ако зависеше само от служителя.
      СЕ някой трябва да разпише.
      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

      Коментар


      • #18
        От: ВИК или сондаж

        Трябва ти информация от кое подземно водно тяло черпят вода сондажите в района. Те са картирани, имат номера и се правят периодични доклади за състоянието им. Има и карти на сайта на Басейнова дирекция. Като намериш този номер, по него виждаш в доклада за състоянието каква е ситуацията там и какви запаси има. Ако е в лошо състояние, сондажът отпада като вариант.
        В 99,9% от случаите покрай София се ползват местни водоизточници. Това са дълбоки сондажи, от които ВиК дружеството изкарва водата с помпи и захранва селския водопровод. Пречистване няма. Т.е. пак ползваш сондажна вода. По принцип софийското поле е богато на водни запаси, но има местни специфики, които по един или друг начин определят единия от вариантите сонда/водопровод като по-евтин и по-перспективен.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • #19
          От: ВИК или сондаж

          Здравей,

          по принцип имаме кладенец, който е дълбок 9метра, вода от него съм пил лятото в жегите, но не сме изследвали никъде нищо. Не се е случвало да остане празен, дори мога да кажа, че след няколко часа работа на помпата - нивото си е все същото вътре. Имам съсед, който е със сонда от над 25г, дори не съм убеден, че има нещо законно по въпроса. Използват водата за всякакви нужди.
          Като цяло се присъединявам към колегата Дхоу - все от някого зависи решението за този водопровод. Честно казано - не знам от кого.

          Коментар


          • #20
            От: ВИК или сондаж

            Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
            Трябва ти информация от кое подземно водно тяло черпят вода сондажите в района. Те са картирани, имат номера и се правят периодични доклади за състоянието им. Има и карти на сайта на Басейнова дирекция. Като намериш този номер, по него виждаш в доклада за състоянието каква е ситуацията там и какви запаси има. Ако е в лошо състояние, сондажът отпада като вариант.
            В 99,9% от случаите покрай София се ползват местни водоизточници. Това са дълбоки сондажи, от които ВиК дружеството изкарва водата с помпи и захранва селския водопровод. Пречистване няма. Т.е. пак ползваш сондажна вода. По принцип софийското поле е богато на водни запаси, но има местни специфики, които по един или друг начин определят единия от вариантите сонда/водопровод като по-евтин и по-перспективен.
            Звучиш ми като човек запознат с материята, би ли ударил едно рамо?

            Гледам този сайт, но не знам кой GIS слой да гледам. (каквото и да е това). По тази карта за карстови и пукнатинни води (въобще тях ли трябва да гледам) попадаме към водно тяло BG1G00000TJ046, което е 46та позиция в този доклад и уж е ОК.

            Въобще правилните неща ли гледам? Въпросното село е Житен, намира се близо до Костинброд.
            Първоначално публикуван от Onzi Преглед на мнение
            Здравей,

            по принцип имаме кладенец, който е дълбок 9метра, вода от него съм пил лятото в жегите, но не сме изследвали никъде нищо. Не се е случвало да остане празен, дори мога да кажа, че след няколко часа работа на помпата - нивото си е все същото вътре. Имам съсед, който е със сонда от над 25г, дори не съм убеден, че има нещо законно по въпроса. Използват водата за всякакви нужди.
            Като цяло се присъединявам към колегата Дхоу - все от някого зависи решението за този водопровод. Честно казано - не знам от кого.
            Абе и аз съм пил вода от кладенец и нищо ми нямаше, ама знаеш ли...

            Това да си независим на пръв поглед изглежда примамливо, но всъщност си има и много минуси. А и всъщност независим ли си? Един колега сега ми каза, че се били слагали водомери на сондажите, но не знае дали това важи за индустриални сондажи или и за битови.

            Отделно бях останал с впечатление, че се носят регулярно проби от водата по разни институции, но друг колега ми каза, че това било само в началото за узаконяване на сондажа. Така ли е? Защото аз правех сметката, че се носят проби на 3 месеца някъде си...

            Коментар


            • #21
              От: ВИК или сондаж

              Проби се носят на лаборатория толкова често, колкото бързо смяташ че се променят качествата на сондажната вода. Повечето хора и веднъж не носят.

              Коментар


              • #22
                От: ВИК или сондаж

                Аз бях в подобна ситуация. Водопроводът е пред къщата ми, а от оператора ми казват "няма (по документи). Отивай и вади Акт 16 за този участък и вече ще можеш да се включиш."
                В същото време, бързах да проектирам и взема Разр. за строеж. Из бумагите намерих копие-на-копие.. на становище от Басейнова (че не им дреме за моята сонда и че водата вътре не е национално важна) и си пострих къщата. От Общината нямаха възражения по "документа".

                После от ВиК със софийско име сами ме намериха (виждайки нова къща) и ми предложиха да се вържа и плащам - при съществуваща вече къща изведнъж се "появи" водопровод точно на моя тротоар.
                Аз бях подготвил всичко, само монтирах тротоарния кран към уличния водопровод и те пломбираха водомера.

                Т.е. не бързайте с 20 хил. лв разход. Постройте със Становище от Басейнова Дирекция, с плитък сондаж и евтина помпа, колкото да има вода на обекта. После ще поливате с тази система. Докато текат строителните работи, ще се ориентирате кой ще свърши работата документално, а и ще имате контакт с хора, които да го свършат физически. Това са доста пари за 50м трасе. Сигурен съм, че може да стане с под 5 хил.лв и ще са доволни изпълнителите.

                Иначе да, наистина повърхностната вода е много жива - басейнче с 10куб.м такава вода става кафява за седмица. С тази от ВиК не е така.
                Човек се учи докато е прост!

                Коментар


                • #23
                  От: ВИК или сондаж

                  Първоначално публикуван от Gadnyara Преглед на мнение
                  повърхностната вода е много жива - басейнче с 10куб.м такава вода става кафява за седмица. С тази от ВиК не е така.
                  Като сложиш същото количество хлор и с повърхностната ще е друго.

                  Коментар


                  • #24
                    От: ВИК или сондаж

                    Разпитай съседите в района какво налягане им подава ВиК в мрежата. Често по селата е около 1 атм. което е недостатъчно за проточен бойлер примерно. Също в някои села лятото от ВиК умишлено намалят дебита, за да не си поливат градините.
                    Аз съм в Юлиево, на 100 м. от р. Тунджа и водата е много слаба, а летния сезон едвам тече. Захранвам си къщата от сондаж ли кладенец ли, тръбата е широка 630 мм. Постоянно имам 4.5 атм. защото съм с трифазен проточен бойлер и поливна система, които си искат налягане. Това от 2010 г. Проектанта на хидрофора ми изчисли, че за един кубик вода, помпата (Грундфос) харчи 9,5 ст. за ток.
                    Иначе моя сондаж не е регистриран никъде. Скоро една съученичка, която работи в местната община, сподели, че по някаква наредба всички сондажи трябвало да имат водомер и водата да се плаща по 12 ст. куб.

                    Коментар


                    • #25
                      От: ВИК или сондаж

                      Погледнах регистъра на водовземните съоръжения за Житен-преобладават кладенции и сондажи с дълбочина до 10 метра. Където са се сетили да отбележат водното тяло то е BG1G00000NQ030 -"Порови води в Неоген-Кватернера-Софийска долина"
                      За състоянието-виж до коя от мониторинговите точки си най-близо: http://www.bd-dunav.org/uploads/cont..._BDDR_2013.pdf
                      Като цяло...май си струва да се заложи на сондажа повече, отколкото на водопровода, поне на този етап. Тези 20 хиляди могат да претърпят драстична корекция надолу в произволен момент след началото на строежа. Изведнъж "Софийска вода" (те са ти доставчик в Житен) могат да се окажат силно заинтересовани да им станеш клиент. Има такава практика на някои места.
                      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                      Коментар


                      • #26
                        От: ВИК или сондаж

                        Здрасти,

                        Относно налягането - имаме проточен бойлер, търпи се ( на 1 етаж сме). Действително лятото налягането е по-слабо, което в никакъв случай не отказва хората от идеята да си поливат градините от чешмата. Съответно това намалява допълнително налягането...
                        Инак, както колегата sandclash спомена, и нашият със заветните 9 метра си попада в преобладаващите дълбочини. Ако съм на твое място и има начин да го направя легално, бих избрал сондажа.
                        Някога във времето и термо помпа, и поливане на градина .. и т.н. Не съм се интересувал сериозно, но мисля че се продават и някакви филтри и в крайна сметка, водата която добиваш сам може да се окаже много по-чиста от чешмяната.

                        Коментар


                        • #27
                          От: ВИК или сондаж

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Проби се носят на лаборатория толкова често, колкото бързо смяташ че се променят качествата на сондажната вода. Повечето хора и веднъж не носят.
                          И аз съм чувал от определени места, че е така, но от други съм чувал/чел друго. Със скоростта, с която се европеизираме и конкретно закона за водите нищо чудно в даден момент, ако не е и станало вече, да трябва да е задължително да носиш проби.

                          Просто никъде не мога да намеря официална информация (разбирай от сайт на институция, а не произволно написано в нета) относно пробите и дали се слагат водомери. Не че е драма да се плащат 12ст на кубик, както беше споменал колегата горе, но това е още една занимавка.

                          Първоначално публикуван от Gadnyara Преглед на мнение
                          Аз бях в подобна ситуация. Водопроводът е пред къщата ми, а от оператора ми казват "няма (по документи). Отивай и вади Акт 16 за този участък и вече ще можеш да се включиш."
                          В същото време, бързах да проектирам и взема Разр. за строеж. Из бумагите намерих копие-на-копие.. на становище от Басейнова (че не им дреме за моята сонда и че водата вътре не е национално важна) и си пострих къщата. От Общината нямаха възражения по "документа".

                          После от ВиК със софийско име сами ме намериха (виждайки нова къща) и ми предложиха да се вържа и плащам - при съществуваща вече къща изведнъж се "появи" водопровод точно на моя тротоар.
                          Аз бях подготвил всичко, само монтирах тротоарния кран към уличния водопровод и те пломбираха водомера.

                          Т.е. не бързайте с 20 хил. лв разход. Постройте със Становище от Басейнова Дирекция, с плитък сондаж и евтина помпа, колкото да има вода на обекта. После ще поливате с тази система. Докато текат строителните работи, ще се ориентирате кой ще свърши работата документално, а и ще имате контакт с хора, които да го свършат физически. Това са доста пари за 50м трасе. Сигурен съм, че може да стане с под 5 хил.лв и ще са доволни изпълнителите.

                          Иначе да, наистина повърхностната вода е много жива - басейнче с 10куб.м такава вода става кафява за седмица. С тази от ВиК не е така.
                          Голямата разлика е, че ти си имал физически водопровод, който просто няма документация, докато ние нямаме...
                          Не се съмнявам, че в даден момент ще може този водопровод да го пуснем за по-малко пари или в кооперация с някой, а защо не и самото ВиК да си го направят. Защото в крайна сметка всичките парцели около нас са в регулация и е въпрос на време да се започнат строежи. Въпросът е какво правим дотогава...
                          Иначе мнението ти ми даде сериозни поводи за размисъл, за което ти благодаря искрено!

                          Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                          Погледнах регистъра на водовземните съоръжения за Житен-преобладават кладенции и сондажи с дълбочина до 10 метра. Където са се сетили да отбележат водното тяло то е BG1G00000NQ030 -"Порови води в Неоген-Кватернера-Софийска долина"
                          За състоянието-виж до коя от мониторинговите точки си най-близо: http://www.bd-dunav.org/uploads/cont..._BDDR_2013.pdf
                          Като цяло...май си струва да се заложи на сондажа повече, отколкото на водопровода, поне на този етап. Тези 20 хиляди могат да претърпят драстична корекция надолу в произволен момент след началото на строежа. Изведнъж "Софийска вода" (те са ти доставчик в Житен) могат да се окажат силно заинтересовани да им станеш клиент. Има такава практика на някои места.
                          Да, наистина в даден момент с настъпването на урбанизацията в нашето каре нещата ще се подобрят. Но в момента перспективата е ужас с всичката бумащина и разправия. Трябвало да се вади и разрешително от КАТ за временна организация на движението! Говорим за махленска уличка на края на селото...

                          Що се отнася до мониторинговите точки, най-вероятно сме на равни разстояния между МР 157 в Люлин, отговаряща на стандартите за качество и МР 166 при Нови Искър, която има повишено съдържание на сулфатни йони и като гледам тенденцията е да расте всяка година.

                          Първоначално публикуван от Onzi Преглед на мнение
                          Здрасти,

                          Относно налягането - имаме проточен бойлер, търпи се ( на 1 етаж сме). Действително лятото налягането е по-слабо, което в никакъв случай не отказва хората от идеята да си поливат градините от чешмата. Съответно това намалява допълнително налягането...
                          Инак, както колегата sandclash спомена, и нашият със заветните 9 метра си попада в преобладаващите дълбочини. Ако съм на твое място и има начин да го направя легално, бих избрал сондажа.
                          Някога във времето и термо помпа, и поливане на градина .. и т.н. Не съм се интересувал сериозно, но мисля че се продават и някакви филтри и в крайна сметка, водата която добиваш сам може да се окаже много по-чиста от чешмяната.
                          О, да, филтри и системи за почистване на водата има бол и със сигурност водата ще стане по-чиста от чешмяната. Въпросът е, че имаш още един дерт сред многото други при живеене в самостоятелна къща

                          Коментар


                          • #28
                            От: ВИК или сондаж

                            Разхода на вода за къща е различен от апартамент. Да се полива или пълни бааейн/че с такава вода излиза леко скъпо. Сондаж никога не е излишен.
                            Освен това не виждам защо са искали 20000? За водопривод е около 100лв./м ако има и канал може да е 200 без проекта и документацията. Вик навсякъде из страната имат огромни загуби и е въпрос на време бойко или подобен да ги" стегне". Ще познаете ли как?
                            В басейнова дирекция за физ. лице процедурата е само регистрация,безплатна. Отнема две-три ходения до инстанцията за макс. месец.
                            Sent from my Nokia s fenerche

                            Коментар


                            • #29
                              От: ВИК или сондаж

                              Искат толкова, защото било основен водопровод и трябвало да бъде Ф110. Ако получим разрешение от собственика на съседния празен парцел да пуснем тръба по неговата граница, тогава можело да се води "отклонение" и да бъде с по-малък диаметър.

                              Коментар


                              • #30
                                От: ВИК или сондаж

                                Като гледам скицата, цената си е съвсем реална с всичките разрешителни, сервитути за преминаване под общинския път (публична общинска собственост) и т.н. Даже малко ниска. Една папка документи трябват само за да започнеш и всеки един от тях е свързан с някаква такса и някаква процедура някъде..... От КАТ се иска разрешение, защото се затваря улицата. После енергото (за кабели), Виваком (за телефонни кабели), пожарна, строително разрешение, планове... Технологията е безизкопна-с "къртица" и много отдавна не съм виждал в населени места да се прокарват водопроводи по друг начин, освен ако не се прави генерално всичко наново, в цялото село. ТОгава се кОпа както си пише по дебелите книги. Разрешителните обаче се вадят. От сега ти казвам, че под година и половина само за вадене на документите и изготвяне на проекти е силно НЕреалистичен срок. В малко населено място може и една идея по-бързо, в София обаче комунизмът отдавна е построен и никой няма намерение да го събаря.
                                За регистрацията и водомерите-всички кладенци, построени до 2006-та година трябваше да се регистрират до 2007-а, когато влезе в сила новия Закон за водите. Направиха го има-няма 20% от хората. И няма особена динамика от тогава. За нов сондаж процедурата е лесна и евтина. София е към Дунавски район на "Басейнова дирекция", която е базирана в Плевен. Безплатното водовземане е до 10 куб.м на денонощие, освен ако в плана за управление на ресурсите не е въведено друго ограничение- Чл. 43,44 от Закона за водите.
                                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X