Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпроси за документацията на Скутер. Спешно!! Моля, помогнете!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпроси за документацията на Скутер. Спешно!! Моля, помогнете!

    Моля, помогнете, май съм загазил. Дилемата е следната:

    Преди два дни купих скутер от един човек от Монтана, аз съм от Лом. Скутерът преди това е бил при един възрастен човек от Видин, следователно регистрацията си е от там, също номера е Вххххх. Имам 2-та талона, като те не са на човека, от когото го купих, а от първия собственик от Видин. Те имат договор, сключихме и ние направихме такъв договор. Платих застраховката за още 3 месеца. Човека, от когото го купих каза, че е на негово име, но може и да ме е излъгал - не знам не разбирам нищо, първи скутер ми е. Имам 2-та талона, застраховка и договор с човек, който не фигурира в талоните. Прибрах се със скутера на ход от Монтана. Не знам дали прехвърлянето е задължително по закон.

    Въпросът ми е прецаках ли се и мога ли да си карам скутерчето така, без да правя нищо. Ще имам ли проблеми с полицаите при евентуална проверка тук в Лом? Какво казва закона, моля, помогнете?! Благодаря предварително.

  • #2
    От: Въпроси за документацията на Скутер. Спешно!! Моля, помогнете!

    Като се чудиш какво казва законът, има смисъл да го прочетеш.

    Коментар


    • #3
      От: Въпроси за документацията на Скутер. Спешно!! Моля, помогнете!

      Първоначално публикуван от ccvetanov95 Преглед на мнение
      ... Имам 2-та талона, като те не са на човека, от когото го купих, а от първия собственик от Видин. Те имат договор, сключихме и ние направихме такъв договор. ...
      Какъв договор имат собственикът и този, от когото си го купил? Ако продавачът няма валидно пълномощно от собственика, което да му позволява да продаде скутера, не си купил нищо, защото онзи ти е продал нещо, което не е негово.
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #4
        От: Въпроси за документацията на Скутер. Спешно!! Моля, помогнете!

        Ето такъв договор имат и те и аз.

        http://prikachi.com/images/201/9195201B.jpg

        Какво следва от тук нататък. Какво мога да направя?

        Коментар


        • #5
          От: Въпроси за документацията на Скутер. Спешно!! Моля, помогнете!

          За да се смени собствеността на въпросния миксее е необходимо да има двете свидетелства (част 1 и част 2), договор между собственик по талон (ако е семеен и неговата половина трябва да фигурира в договора) и съответно от купувача (евентулно и половинката му) към последния дето купува. Сроковете са 14-дневни по закон.
          Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

          тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

          Коментар


          • #6
            От: Въпроси за документацията на Скутер. Спешно!! Моля, помогнете!

            Хубавото му е, че няма нужда от нотариална заверка ако е под 350 кубика (ако не са променили нещо).
            0888932647

            Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

            Коментар


            • #7
              От: Въпроси за документацията на Скутер. Спешно!! Моля, помогнете!

              Няма начин да го регистрираш на твое име, защото имаш договор от човек, който не го е притежавал (според големия и малкия талон, които имаш сега). Най-безболезнения начин е да намерите (или ти или човека, от който си го купил) собственика по талон на мотопеда. С него правиш договор за покупко продажба и си го прехвърляш на твое име. Данъците най-вероятно ще са за твоя сметка, поне така мисля. Няма проблем да го караш и с чуждата регистрация, поне до скоро нямаше, бележка за данък не се изисква, защото не минаваш годишен технически преглед. Все пак не съм сигурен дали застраховател би направил полица на името на водач, който управлява чуждо (по талон) МПС. Междинния собственик те е излъгал, особено ако договора му не е нотариално заверен или не е някакво "генерално пълномощно" (май така му се казваше).

              п.п. Издирете човека от Видин, направи нови договори и отивай в КАТ с валидна гражданска и не по късно от 14 дни от вписаната дата в договора (ако го направите).

              Поздрави и успех.

              Коментар


              • #8
                От: Въпроси за документацията на Скутер. Спешно!! Моля, помогнете!

                Договора трябва да е между теб и собственика по талон...Карай си мотора така, няма грижи....правиш Гражданска и караш...Договора не се заверява от нотариус, така, че намери собственика от талона, направи си договор между него и теб и отиди в КАТ за талони на твое име....

                Коментар


                • #9
                  От: Въпроси за документацията на Скутер. Спешно!! Моля, помогнете!

                  Какво неясно написах по-напред? С допълнението на Жоро? А застраховката се пише по талон с възможност да се впише "обичаен водач"!
                  Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

                  тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въпроси за документацията на Скутер. Спешно!! Моля, помогнете!

                    Първоначално публикуван от ccvetanov95 Преглед на мнение
                    Моля, помогнете, май съм загазил. Дилемата е следната:

                    Въпросът ми е прецаках ли се и мога ли да си карам скутерчето така, без да правя нищо..
                    Може да го караш с малък талон платена гражданска на името на собственика,но всеки път трябва да правиш анекс с твоето име,безплатно е и го правят във всеки офис на застрахователя.Иначе не си собственик по документи,данъка си се трупа на стария собственик както и глоби за скорост и тн.Ако направиш птп става сложно и за него.Изобщо,леко си се попрецакал а няма да ти казвам собственика по талон ако го обяви за откраднат,тогава като те спрът някъде ще си сериозно прецакан.Не си струва главоболията издири собственика по талон направи си договор с него и си вземи талони на твое име.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въпроси за документацията на Скутер. Спешно!! Моля, помогнете!

                      Няма да се научи българина, че собствеността се прехвърля не с регистрацията в КАТ, а по силата на самия договор. Човека може поначало изобщо да няма намерение да го кара, а да го държи като закачалка в гаража. Повтаряно повтаряно... и пак едно и също. Доколкото снимката не се отваря и не става ясно точно за какво иде реч, предполагам, че последния продавач не е пререгистрирал скутера на негово име. Това не го прави по-малко собственик и договора между него и питащия си е абсолютно действителен и валиден.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въпроси за документацията на Скутер. Спешно!! Моля, помогнете!

                        Първоначално публикуван от Борислав Ангелов Преглед на мнение
                        Няма да се научи българина, че собствеността се прехвърля не с регистрацията в КАТ, а по силата на самия договор. Човека може поначало изобщо да няма намерение да го кара, а да го държи като закачалка в гаража. Повтаряно повтаряно... и пак едно и също. Доколкото снимката не се отваря и не става ясно точно за какво иде реч, предполагам, че последния продавач не е пререгистрирал скутера на негово име. Това не го прави по-малко собственик и договора между него и питащия си е абсолютно действителен и валиден.
                        Това ясно. Кажи сега какво правим в милицията с наличните документи.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Въпроси за документацията на Скутер. Спешно!! Моля, помогнете!

                          Аз не знам какви са наличните документи, тъй както казах не се отваря линка. Ако предположим, че има само собственият си договор и талоните е добре да се снабди и с препис от договора с който лицето на чието име са табелите е продало скутера на продавача на нашия питащ. Проблем не би следвало да има, а ако възникне отказа на КАТ да регистрира МПС-то се удостоверява с документ и подлежи на съдебен контрол.


                          Коментар


                          • #14
                            От: Въпроси за документацията на Скутер. Спешно!! Моля, помогнете!

                            По-нагоре е споменато, че няма нужда от нотариална заверка... Който може да събере 2+2, би трябвало да се сети да си напише един договор със собственика и имайки талон ч.1 и 2, да отиде в КАТ да си го прехвърли! неприятно ще е само, ако собственикът го е обявил за откраднат!
                            помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                            Коментар


                            • #15
                              От: Въпроси за документацията на Скутер. Спешно!! Моля, помогнете!

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              Това ясно. Кажи сега какво правим в милицията с наличните документи.
                              Явно аз трябва да обясня защото винаги прецаквам закона и карам незаконно.
                              Така,юнака закупил скутера не е никакъв собственик и няма да стане до като не направи нов договор със собственика по талон,до 350 кубика може да бъде собственоръчно написан с двама свидетели после регистрация в КАТ,до тук толкова,сега идва най веселото,собственика по талон вече е отписал скутера в данъчното със наличния си договор със втория в случая собственик,за мотор до 50 кубика не се изисква преглед и в случая всичко е точно и с данъка,хем не се начислява данък никъде хем не се изисква от милицията.Като изтече старата гражданска се вписва името на юнака като обичаен ползвател след името на собственика по талон и си свирка че е нае.ал държавата.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X