Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Formula offroad - нещо което не може да съществува но го има

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Formula offroad - нещо което не може да съществува но го има

    Димата е прав, има и реактивна съставна на тласкащото усилие... Нали някой не мисли че карането по вода се дължи на сцеплението с водната повърхност...?
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #32
      До: Formula offroad - нещо което не може да съществува но го има

      мисля си аз за тая реактивна тяга- разбира се че я има ,обаче тя присъства на всякъде.Помислете си какво става когато дадете с колата яко гас на авалт-гумите превъртат ,а те превъртат защото асвалта е прекалено корав за да го изринат от мястото му и в борбата между асвалта и колелото ,настилката печели-тогава реактивна тяга се създава от гумите (и те хвърлят нещо все пак).Ясно е че върху асвалта сцеплението е по голямо отколкото върху калта ,пясъка прахта...Нека да спомена и състезанията върху лед-а там сцеплението е много сериозно.Ами зъбно колело върху верига-и там важи същия закон ,само че до хвърляне на частици в стил тяга няма се случи...просто ще се счупи.Толкова от мен ,надявам се ме разбрхте.
      Едно стана ясно-бесни обороти на колелата и гас към баирите!
      много преди старта...

      Коментар


      • #33
        До: Formula offroad - нещо което не може да съществува но го има

        Първоначално публикуван от RW* Преглед на мнение
        мисля си аз за тая реактивна тяга- разбира се че я има ,обаче тя присъства на всякъде.Помислете си какво става когато дадете с колата яко гас на авалт-гумите превъртат ,а те превъртат защото асвалта е прекалено корав за да го изринат от мястото му и в борбата между асвалта и колелото ,настилката печели-тогава реактивна тяга се създава от гумите (и те хвърлят нещо все пак).Ясно е че върху асвалта сцеплението е по голямо отколкото върху калта ,пясъка прахта...Нека да спомена и състезанията върху лед-а там сцеплението е много сериозно.Ами зъбно колело върху верига-и там важи същия закон ,само че до хвърляне на частици в стил тяга няма се случи...просто ще се счупи.Толкова от мен ,надявам се ме разбрхте.
        Едно стана ясно-бесни обороти на колелата и гас към баирите!
        Със сигурност има и съставка сцепление. Въпроса в случая е че има и реактивна такава. При реактивна тяга мисля има значение масата на изхвърленото "нещо", и скоростта, с която се изхвърля. Сам прецени при въртене на гуми по асфалт колко и с каква маса вещество се изхвърля. А и при налконите, които изкачват, все си мисля че сцеплението хич не е голямо, демек трябва нещо друго да помага.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #34
          До: Formula offroad - нещо което не може да съществува но го има

          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          Със сигурност има и съставка сцепление. Въпроса в случая е че има и реактивна такава. При реактивна тяга мисля има значение масата на изхвърленото "нещо", и скоростта, с която се изхвърля. Сам прецени при въртене на гуми по асфалт колко и с каква маса вещество се изхвърля. А и при налконите, които изкачват, все си мисля че сцеплението хич не е голямо, демек трябва нещо друго да помага.
          Абсолютно вярно Е=МСна квадрат
          Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

          Коментар


          • #35
            До: Formula offroad - нещо което не може да съществува но го има

            Първоначално публикуван от quadra Преглед на мнение
            Абсолютно вярно Е=МСна квадрат
            Че е вярно, вярно е. Ама в случая по същественото е, че P=mV
            Technical Rescue Direct - life lies in courage
            http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

            Коментар


            • #36
              До: Formula offroad - нещо което не може да съществува но го има

              Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
              Че е вярно, вярно е. Ама в случая по същественото е, че P=mV
              Ахам...щото иначе смятаме енергията която носи фърчащия назаде пясък...Както и да е, разбрахме се.
              Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

              Коментар


              • #37
                До: Formula offroad - нещо което не може да съществува но го има

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                Със сигурност има и съставка сцепление. Въпроса в случая е че има и реактивна такава. При реактивна тяга мисля има значение масата на изхвърленото "нещо", и скоростта, с която се изхвърля. Сам прецени при въртене на гуми по асфалт колко и с каква маса вещество се изхвърля. А и при налконите, които изкачват, все си мисля че сцеплението хич не е голямо, демек трябва нещо друго да помага.
                Аз не съм напълно съгласен,ако приемем както казвате, и катеренето изцяло се дължи на реактивна тяга,а не толкова сцепление, то би следвало ако си представим безкраен баир с наклон почти 90градуса и гумите като изхвърлят грунда с огромна бързина и тогава какво машината да се катери до безкрай, но май няма да се получи точно така.
                Огромните грйфери, също площта на която лежат,възможността за огромна засилка, възможността да развъртат гумите и най-важното както казах по-горе много добрата специфична мощност
                А тази реактивна тяга, за която говорите за мен е равна на сцепление
                sigpic УАЗ-452

                Коментар


                • #38
                  До: Formula offroad - нещо което не може да съществува но го има

                  Първоначално публикуван от JC Преглед на мнение
                  Огромните грйфери, също площта на която лежат,възможността за огромна засилка, възможността да развъртат гумите и най-важното както казах по-горе много добрата специфична мощност
                  А тази реактивна тяга, за която говорите за мен е равна на сцепление
                  Абе не знам дали видя ама повечето намалят точно преди най стръмното. Така че забрави засилката. И по водата как вървят тогава? както каза Венци Петров, да не мислиш че с водата имаш сцепление?
                  Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

                  Коментар


                  • #39
                    До: Formula offroad - нещо което не може да съществува но го има

                    Първоначално публикуван от quadra Преглед на мнение
                    Абе не знам дали видя ама повечето намалят точно преди най стръмното. Така че забрави засилката. И по водата как вървят тогава? както каза Венци Петров, да не мислиш че с водата имаш сцепление?
                    Е как да нямаш сцепление
                    А тогава защо виждат такъв зор горе на излизане, динамичните характеристики са като на нормален 4х4 свръх мощен, какво по различно виждате
                    sigpic УАЗ-452

                    Коментар


                    • #40
                      До: Formula offroad - нещо което не може да съществува но го има

                      с примера които дадох искам да кажа ,че и без да хвърлят тонове боклуци след себеси ,машина с гуми с шипове бърху лед ще може да изкачи много по сериозни наклони.Много е краино да се смята ,че всичко е мощност ,или всичко е тегло-всичко е компромис ,но отдавна е известно ,че теглото е смъртен враг на окачването и гумите.Там където машината трябва да тежи се поставят вече споилери ,не чували с цимент.Големите двигатели тежат много ,изискват по-здрави чаркове (още тегло) и така цялата машина става тежка.Виж какво правят бързите лади (визирам Гошо карбуратора на Божурище) -не са 1000 коня ,обаче е краино лека и реализира мощноста си в много по-кратка дистанция.За мен 5-6-7 и нагоре литрови двигатели са прекалено много за коли и джипове-ненужно много.Погледни рали колите-2 литра и турбо.Ами в началото на 80-те мерцедес разработват рали модел с 5.6 литров двигател (представяш ли си искат да се конкурира с 1.8 литрови високо оборотни турбо мотори с чудовищна мощност) е в краина сметка си спестяват позора.Тръгнах от реактивните ...стигнах до ралитата..еми обширна тема
                      много преди старта...

                      Коментар


                      • #41
                        До: Formula offroad - нещо което не може да съществува но го има

                        Първоначално публикуван от JC Преглед на мнение
                        Е как да нямаш сцепление
                        А тогава защо виждат такъв зор горе на излизане, динамичните характеристики са като на нормален 4х4 свръх мощен, какво по различно виждате
                        Щото вектора на земното притегляне който кара колелетата да контактуват с повърхността вече се измества почти успоредно на надлъжната ос на колата и не може да се реализира добър контакт с терена - респ. добро копаене - изхвърляне
                        А иначе големите двигатели са добри с това че реализират същите мощности като при така любимите на колегата турбопили без турболаг (макар че сега и той е поограничен) в по-широк диапазон обороти и с по-линейна графика на въртящия момент. Да не говорим че за да реализира същата мощност на един голям двигател не му трябват супер скъпи материали и управление. По-дълговечен е и има огромен потенциал за допълнително форсиране, докато при 2 турбо границите са почти достигнати . И не на последно място турбината или компресора прави точно това - допинг на обема на двигателя
                        Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

                        Коментар


                        • #42
                          До: Formula offroad - нещо което не може да съществува но го има

                          Отговорът е прост - "Всяко действие предизвиква равно по сила и обратно по посока противодействие". Първи закон на термодинамиката май беше...
                          "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                          Неизвестен мъдрец

                          Коментар


                          • #43
                            До: Formula offroad - нещо което не може да съществува но го има

                            Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                            Отговорът е прост - "Всяко действие предизвиква равно по сила и обратно по посока противодействие". Първи закон на термодинамиката май беше...
                            Не точно на термодинамиката ама нейсе.
                            Иначе чети щот вече е казано няколкократно
                            Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

                            Коментар


                            • #44
                              До: Formula offroad - нещо което не може да съществува но го има

                              Реактивна сила в общоприетия смисъл НЕ се използва тук.
                              Виж - на вода че се получава глисиране - така е. Предполагам на камънаците превъртането на гумите зачиства терена по-лесно от чакъли и позволява сцепление с твърдата основа отдолу.

                              Коментар


                              • #45
                                До: Formula offroad - нещо което не може да съществува но го има

                                Първоначално публикуван от jamiemirror Преглед на мнение
                                Реактивна сила в общоприетия смисъл НЕ се използва тук.
                                Виж - на вода че се получава глисиране - така е. Предполагам на камънаците превъртането на гумите зачиства терена по-лесно от чакъли и позволява сцепление с твърдата основа отдолу.
                                Tе тия там, дето карат, бе виждам да има твърда основа достатъчно плитко, за да я изрови. Ама може и да греша.

                                А това, дето се получава върху водата ми е малко тъмна индия от къде точно идва.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X