Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Моят струг 2

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Моят струг 2

    Първоначално публикуван от mmtrance Преглед на мнение
    Вчера ми остана време, та довърших фрезичката.
    https://youtu.be/J7glW2z6AzM
    Ето го и първото тестово пускане на дзверО.
    Началото...
    Машинката би трябвало да може да работи със значително по-голям фидрейт. С тая скорост, бързо ще се отегчиш...
    Не следях съвсем внимателно кода, но хвърляйки му по едно око, не ми хареса как е генериран. Имам чувството че кривите са направени като множество прави линии, което не е най-оптималното.
    Реално тоя детайл като код едва ли е повече от тридесетина реда на всеки пас в дълбочина (Z) ако се използват G02 и G03.
    Не чета коментари и не отговарям на такива.

    И коментаторите...

    Коментар


    • #47
      От: Моят струг 2

      За първо пускане и тестване е добре да е по-бавно. А този код е генериран най-вероятно от CAD пост-процесор.
      Предполагам, че колегата не се е задълбал в настройките. Все пак има работеща фрезичка.
      От мен браво!
      В миналото ще остане, каквито сме били...

      Коментар


      • #48
        От: Моят струг 2

        Красота.
        За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

        Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

        Коментар


        • #49
          От: Моят струг 2

          Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
          Началото...
          Тепърва предстои да се запознавам с програмките за чертане и създаване на G-code. За момента всичко това ми е тъмна индия. Теста го направих с някакъв готов файл, който си вървеше с програмата за управление. Идеята беше въобще да тръгне машината [emoji1] че имах леки съмнения.
          Съдейки от написаното - пипал си подобни машинки и програми, та ще се радвам на съвети и насоки всякакви.
          Благодаря.
          I'm not Lost, I'm Discovering !

          088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

          Коментар


          • #50
            Моят струг 2

            https://youtu.be/-z21DapNFCk
            Втори опит.
            Струва ми се, че започвам да схващам част от нещата [emoji1]
            и подарък за големия пазач в двора.

            Edit: само не разбрах, защо като правя текста висок 12мм излиза 6мм. Може би има връзка с това, че на драйверите са поставени джъмпери за половин стъпка...
            Последно редактирано от mmtrance; 25-03-18, 20:46.
            I'm not Lost, I'm Discovering !

            088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

            Коментар


            • #51
              От: Моят струг 2

              Първоначално публикуван от mmtrance Преглед на мнение
              ...Edit: само не разбрах, защо като правя текста висок 12мм излиза 6мм. Може би има връзка с това, че на драйверите са поставени джъмпери за половин стъпка...
              При кинематиката на твоята машина, стъпките за оборот на СВД е = брой стъпки за оборот на двигателя, по брой микростъпки.

              Микростъпките са хубаво нещо. Предимства от използването им - двигателите започват да работят "по-мазно", с по-малко вибрации. Може да се каже че се увеличава резолюцията им. Недостатъци - загуба на въртящ момент на двигателите, намаляване на максималната скорост.
              Затова трябва да се прецени какъв е оптималният брой микростъпки за конкретната машина.

              И още нещо. Не знам какъв софтуер за управление използваш, но някъде би трябвало да има "сервизно меню" в което да се настроят отклоненията от размерите за всяка ос. Процедурата е нещо такова: движение на зададено разстояние, отчитане с индикатор и въвеждане на резултата. След това софтуера има грижата за коригира каквото има за корекция.

              Би ли пуснал някой от следващите клипове които ще публикуваш "натюр" - без допълнително озвучаване.
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • #52
                От: Моят струг 2

                Ползвам artcam (или поне се опитвам) за създаване на г-код и после universal gcode platform.
                До това успях да се добера. Ползвам връзка през usb което до колкото разбирам е спънка за повечето програми.
                Не намерих подобна корекция в настройките, но ще търся още.
                Клип и да кача ще се чува само воя на правия шлайф (шпиндела), че е доста гласовит.
                Препоръчай някоя програма за управление (може и на лс)
                Благодаря.
                I'm not Lost, I'm Discovering !

                088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                Коментар


                • #53
                  От: Моят струг 2

                  След като спомена че използваш някаква USB платка, трябва да се започне отзад напред - за тая платка драйвери за кои програми за управление има.
                  Съвсем общо и без претенции за изчерпателност - по мои наблюдения масово се използват Mach 3 и Linux CNC.
                  Първият продукт е комерсиален, вторият е безплатен. Вероятно има и други, но нямам наблюдения, а и не съм търсил.
                  Не чета коментари и не отговарям на такива.

                  И коментаторите...

                  Коментар


                  • #54
                    От: Моят струг 2

                    Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                    След като спомена че използваш някаква USB платка, трябва да се започне отзад напред - за тая платка драйвери за кои програми за управление има.
                    Съвсем общо и без претенции за изчерпателност - по мои наблюдения масово се използват Mach 3 и Linux CNC.
                    Първият продукт е комерсиален, вторият е безплатен. Вероятно има и други, но нямам наблюдения, а и не съм търсил.
                    Arduino uno + cnc shield+ драйвери А4988 , Grbl controller идва в комплекта.
                    Mach3 иска паралелен порт (или поне аз не успях да го подкарам през usb)
                    С линукс никога не съм се сблъсквал...
                    освен да пробвам един линукс намвиртуалка и да видя какво ще стане с линукс снс-то
                    В общи линии ми липсва основата на тази материя, а скочих директно в дълбокото [emoji1]
                    Мога да направя клипче без да пускам шпиндела, ако идеята ти е да чуеш звука на стъпковите моторчета.
                    I'm not Lost, I'm Discovering !

                    088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                    Коментар


                    • #55
                      От: Моят струг 2

                      Ако не се лъжа, линукс CNC имаше готов имидж - линукса + каквото му е необходимо за да тръгне софтуера за CNC. Друг е въпросът дали има смисъл да се пуска. При бързо гуглене не успях да намеря информация, тоя контролер с какъв софтуер работи и драйвери за какво има.

                      А материята изглежда по-страшна отколкото е в действителност. Малко механика, малко ток и жици, някаква компютърна обща култура.
                      Не чета коментари и не отговарям на такива.

                      И коментаторите...

                      Коментар


                      • #56
                        От: Моят струг 2

                        Аз имам цнц рутер
                        За Г-кога аз ползвам Aspire.
                        Управлявам с Mach 3 през паралел
                        За тези разлики колегите са казали за стъпките предполагам при теб в управляващия софтуер не си въвел коректно параметрите на моторите от там ти идва и разликата.
                        Друга причина може да е при кода да не си въвел коректно дали отвън, вътре или по контура да се движи от там може да стане разликата, макар че неми се вярва да си объркал там.
                        Трябва по конкретно или постни кода да видим вътре в него как са параметрите така най-точно ще се разберем къде е проблема.
                        Ако имаш някакви въпроси може тук и на лично ще помогна с каквото мога.
                        Поздрави

                        Коментар


                        • #57
                          От: Моят струг 2

                          Първоначално публикуван от sonsee Преглед на мнение
                          Аз имам цнц рутер
                          За Г-кога аз ползвам Aspire.
                          Управлявам с Mach 3 през паралел
                          За тези разлики колегите са казали за стъпките предполагам при теб в управляващия софтуер не си въвел коректно параметрите на моторите от там ти идва и разликата.
                          Друга причина може да е при кода да не си въвел коректно дали отвън, вътре или по контура да се движи от там може да стане разликата, макар че неми се вярва да си объркал там.
                          Трябва по конкретно или постни кода да видим вътре в него как са параметрите така най-точно ще се разберем къде е проблема.
                          Ако имаш някакви въпроси може тук и на лично ще помогна с каквото мога.
                          Поздрави
                          Намерих от къде да направя корекция с управляващия софтуер, та утре ще си играя.
                          Ще докладвам какви съм ги свършил [emoji1]
                          I'm not Lost, I'm Discovering !

                          088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                          Коментар


                          • #58
                            От: Моят струг 2

                            Докладвам
                            Направих корекция в размерите и сега нещата са както трябва.
                            Пуснах да издяла един правоъгълник в алуминий 6082 и отклонението е под 0.1
                            Което до голяма съепен се дължи на разни луфтове в шпиндела. Сега съм замислил на мястото на въпросния шпиндел да забода лидълския прав шлайф, за целта обаче трябва да изработя стойка която да има и канали “лястовича опашка” за движението по Z
                            И изникват въпросите:
                            1- подходящ материал ли е AL 7075 за тази стойка (че ако го правя от стомана ще стане много тежко), а и не виждам смисъл от стомана, останалата част от “фрезата” също е от някаква алуминиева сплав.
                            2- как да направя въпросните канали без фреза [emoji1]
                            I'm not Lost, I'm Discovering !

                            088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                            Коментар


                            • #59
                              От: Моят струг 2

                              За стойката е подходящ, за лястовичата опашка - не. Обикновено ги правят или от чугун (поне едната от двете хлъзгащи се повърности), или слагат разни полимерни накладки.

                              Помисли дали не може да ползваш танкети - категорично най-читавото решение.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Моят струг 2

                                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                                За стойката е подходящ, за лястовичата опашка - не. Обикновено ги правят или от чугун (поне едната от двете хлъзгащи се повърности), или слагат разни полимерни накладки.

                                Помисли дали не може да ползваш танкети - категорично най-читавото решение.
                                За можене - мога, но ценово не е оправдано. Най-малко защото хода по x е само 50мм.
                                I'm not Lost, I'm Discovering !

                                088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X