Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мъките на морските електроники

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Мъките на морските електроники

    За да ми се не сърди Жоро: То и секстант нема , ...
    Нема две добри наведнъж.
    Попътен вятър!
    Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

    Коментар


    • #47
      От: Мъките на морските електроники

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0196.jpg
Прегледи:1
Размер:438.0 КБ
ID:5765774

      Компас,камери....глезотии,аз тук ни компас,ни камера,Венци следи къде е Мексико и караме на обратно.......глезотии само,нали електроника има......е малко радара не си намира пък той се мандахерца на покрива ма това как да е,а без хич?
      TOYOTA SEQUOIA ‘11
      W140 S420 '99

      Коментар


      • #48
        От: Мъките на морските електроники

        Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
        Е сега съм на една лодка, много готина. До щурвала няма компас, никъде го няма, ръгнали са го някъде. Ама като включа камерите, едната от тях гледа в компаса?! Кретения!
        Е това наистина си е кретения... Обичам електрониката само когато подобрява нещата... А на едно огледало какво да му подобриш (ако компаса е на летния мостик) Навярно тръбата е пречила на масичката за ичкия
        За електрониката си има определени стандарти - виброустойчивост, водоустойчивост и т.н... Спазени ли са правилата - проблеми няма, просто защото няма какво да и стане...
        А проектирана ли е добре - няма и толкова проблеми колкото механиката...вНеслучайно бях споменал карбураторът и инжекцията... Да, и инжекцията прави проблеми (ама си казва далеч преди да настъпи 'терминалният' проблем), ама с карбуратора мъката си бе редовна

        Да, има варианти на проблеми, при които можеш по-лесно да се прибереш ако си с механика. Например съм имал проблем с педала на газта на автомобил... Електронния го сменихме... Иначе държеше само празен ход или доста газ... Но ако бе отказал изцяло, не бих могъл да се прибера само на празен ход...
        Педала с жилото веднъж му се скъса жилото - вдигнах оборотите и се прибрах 'на средни обороти' Вторият път жилото залепна на пълна газ (явно замръзна зимата).... Абе не бе приятно
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #49
          От: Мъките на морските електроники

          Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
          Чинел, карал съм здрава и красива лодка. И не е наличието на електроника дето я кара да се чупи, врътката е как и къде си я инсталирал. И точно там плаче мамата. На ти примери, е от тая последната лодка-

          Компаса в шкафа, много модерна камера и много модерно мониторче ми позволява да си следя курса. Само дето на мене компас ми е нужен като спре електрониката, демек камерките и те ще спрат, компаса става неизползваем
          ..........
          Да редиш компютърчета, само за да се пъчиш колко ти е шарена елхата, е простотия.

          Като стана въпрос за компаса - за незапознатите - на по-големите параходи компаса се слага горе на летния мостик (далеч от лесно намагнетизируемо желязо), като самият компас има вътре един 'перископ', чиято тръба слиза на долната палуба - можеш да го виждаш от зимния мостик пред рулевия, през система огледала (настройваеми според ръста на рулевия ), а малка лампичка на акумулатор (т.е. от аварийното захранване) може да го осветява през нощта... Дори да умре електрониката - знаеш какъв ти е курса...
          И да, за удобство на рулевия има рипитери от жирокомпас и т.н...., ама ако опре яйцето до г..за - имаш резервен вариант... Факт е обаче, че 'неелектронните' резервни варианти постепенно отпадат...
          Не знам дали братята си спомнят, но например преди 20г все още някои администрации изискваха наличието на борда на 'неелектронни' навигационни уреди - т.е. механичен хронометър, секстант, и актуалният алманах със звездите...
          В момента може и да си спомнят как се снема звезда (или брегови ориентир), но едва ли биха се справили с навигацията без електрониката... Както се казва - приема се поносим риск

          П.С. ей това е 'веригата', която обира пружината на корабен хронометър (да, захвата и е счупен от едната страна - затова е и при мен )... Не онези 'хронометри', засичащи период от време, а часовник, с малко дневно отклонение на часа, дето може да работи с месеци, и се навива в точно определен час през точно определени дни, и съхраняващ се в кутия, облицована все едно носиш диаманти... Въпреки това - доста по-неточен от който и да е съвременен кварцов часовник
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160905_163838.jpg
Прегледи:1
Размер:384.7 КБ
ID:5768985

          А това е личният ми секстант :
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20171003_183915.jpg
Прегледи:1
Размер:321.6 КБ
ID:5768986
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #50
            От: Мъките на морските електроники

            https://www.dropbox.com/s/4g6n1cd7uj...e9e18bfe-V.jpg

            Управление на тракторен дизел...

            Коментар


            • #51
              От: Мъките на морските електроники

              Като стана дума за John Deere, не сте само вие

              Коментар


              • #52
                От: Мъките на морските електроники

                Първоначално публикуван от Венци- малкия Преглед на мнение
                https://www.dropbox.com/s/4g6n1cd7uj...e9e18bfe-V.jpg

                Управление на тракторен дизел...
                Това май съвсем не изглежда на корабна (и автомобилна) електроника... Тези верно са я подкарали прекалено 'офисно'....
                Снимката ми напомни на един електронен шкаф около 3х2м, пълен с платки открити 'офисни' блейд компютри 386 (май бяха 256бр), образуващи многокомпютърна система, управляващи специално корабно оборудване...
                Да, сдаваха багажа периодично, но това не бе първостепенно за 'плаваемостта и управляемостта' на кораба...
                А и за шкафа се грижеха няколко компютърджии, които имаха доста резервни платки - изключваш едната от куплунга, вкарваш резервна платка и си ти...
                Явно за икономия дори не се бяха погрижили за виброустойчивостта - все едно гледаш дънна платка на компютър без никакви предпазни мерки...
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #53
                  От: Мъките на морските електроники

                  Така и аз мога,щом няма проблеми да се движи и управлява то какъв и да е проблем не е мой ми на ония компаджията,кофти е като стане мой,тогава реве цялата бригада
                  TOYOTA SEQUOIA ‘11
                  W140 S420 '99

                  Коментар


                  • #54
                    От: Мъките на морските електроники

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Като стана дума за John Deere, не сте само вие
                    Да да, всичко е за пари, а те ме мотаят с "заради екологията е тоя компютър...". И трактора като спре, слизам от него и му пикая на гумата. Я питай Венци къде може да слезем ние...

                    За Бавнияпътник- тоя шкаф ми определя дали да работи мотора, кога и на какво да включва трансмисията, колко стъпка да има винта... За идиоти да споменах?
                    https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                    Коментар


                    • #55
                      От: Мъките на морските електроники

                      Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                      Да да, всичко е за пари, а те ме мотаят с "заради екологията е тоя компютър...".
                      Вие там пак имате надежда поне от един президент. Ние ще се цопнем първи у блатото, а Европа и ЮК после ще поразмислят за това еко.
                      А тези простотии се правят от името на всички ни.
                      Даника
                      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                      Коментар


                      • #56
                        От: Мъките на морските електроники

                        Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                        Вие там пак имате надежда поне от един президент. Ние ще се цопнем първи у блатото, а Европа и ЮК после ще поразмислят за това еко.
                        Аааа, оплюха го зверовито тук във форума, заради някакво Парижко споразумение /американците не искали да дават камиони с пари "за екологията". На другия ден се развихри тема "как да си махна катализатора...". ...
                        https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                        Коментар


                        • #57
                          От: Мъките на морските електроники

                          Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                          Така и аз мога,щом няма проблеми да се движи и управлява то какъв и да е проблем не е мой ми на ония компаджията,кофти е като стане мой,тогава реве цялата бригада
                          Е да, ама ползваш радар и навигация нали? Или си още с алманаха и механичния хронометър ?
                          Да, на малките става управление на двигател и рулева машина и с механичен привод, ама сигурно и там имаш електрика или електроника за индикации и защити...
                          Бях споменавал за проблема с гасене на двигател, при който защитата от прекалено високи обороти (diesel runaway) сработваше заради калпав датчик... Финландска система от миналия век (корабчето - 800т, строено във Финландия през 1987г и перфектно поддържано)...
                          Да, неприятно е да угасне двигателя, ама от друга страна - ако не сработи системата, този двигател едва ли ще изкара и 10 минути, и нищо не можеш да направиш за да попречиш на саморазрушаването му.
                          От друга страна корабът си бе електроход (четири такива машини), и всичко се управляваше 'електронно', ама с морска електроника в добрите традиции... Оплакваха се единствено от механични повреди - вода в маслото на колонките, заяждане на хидравликата на колонките, износване или искрене в колекторите на електродвигателите, и стандартните проблеми на ДВГ...

                          Ники, разбрах за какво е, и точно това ме учуди, че е 'офисно' изпълнение - много далеч от каквато и да е 'морска' електроника ...
                          Както казва колегата - добре, че идиотите са равномерно разпределени по Земята - иначе ще има дисбаланс и ще грЪми и ще има земетресения
                          Последно редактирано от slowtraveler; 04-10-17, 08:12.
                          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Мъките на морските електроники

                            А, и тия платки и шибанийки поне са в кутия вкарани. Интересното е като ги сложат до въртящия се ремък, пък върху него започне да капе солена вода от помпата...

                            /замислил съм се за сменяне на професията, сутеньор звучи идеално- една проста хидравлика, и да не сработи, ти си си прибрал вече парите/
                            https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                            Коментар


                            • #59
                              От: Мъките на морските електроники

                              https://www.vbox7.com/play:39bdd5bad...553&order=date
                              Самолети падат заради малоумна електроника. Истината лъсва към края на видеото.
                              Пак да кажа - бил съм от кодописачите на подобни неща. Системата е затлачена от книжни плъхове на високи позиции. Бюрокрацията е невярващо безумна. Жалко, че не присъстват когато стане напечено заради тях.
                              На всичко отгоре осъждат на затвор жертвата на бъгнята, а именно пилота. Че най лесно.
                              /замислил съм се за сменяне на професията, сутеньор звучи идеално- една проста хидравлика, и да не сработи, ти си си прибрал вече парите/
                              Бъзикаш се ти, ама пилотът сменил професията.
                              Последно редактирано от Ivan Terziev; 14-10-17, 22:08.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Мъките на морските електроники

                                Това все пак е тестов демонстрационен полет на първият самолет с такова управление...
                                Факт е, че същата тази електроника впоследствие е спасила доста хора...
                                И в същият момент - когато не знаеш как да работиш с нея (и да реагираш на неин отказ) - ефектът лесно може да бъде трагичен...
                                Примери колкото щеш - последния, получил голям отзвук бе с А330 в Атлантика, който падна при полет от Бразилия за Европа заради временно отказал датчик за скорост (заради замръзване на датчик / тръбата на Пито)...
                                Сигнализации и т.н. - пищяли, ама пилотите не обърнали първоначално внимание. В следващият момент при спадане на постъпателната скорост под разумен минимум алармата се изключила. Е да ама пилотите виждат скорост '0', в комбинация със силно снижаване, но и продължават да дърпат стика за изкачване, вместо да започнат stall recovery...
                                В момента в който отпускат стика, самолетът/електрониката прави опит да се оправи сам и започва да ускорява, алармата отново писва за голям ъгъл на атака, и пилотите пак дърпат стика за изкачване противно на всякаква логика...
                                И така почти до водата... Там единия командир усеща работата и започват възстановяване, ама късно... И през цялото време самолетът е бил управляем и е реагирал на желанието на пилота...
                                Да, ако електрониката бе имала абсолютен приоритет - навярно хората щяха да са живи в конкретния случай (за други случаи - възможно е това да не е така)...
                                Така, че трудно би могло да се направи пълната аналогия... И горното само потвърждава тезата ми, че авариите и критичните ситуации се получават предимно заради 'калпавото' звено във веригата... Т.е. най-лошо проектираното - електроника или механика, или калпаво обучение на персонала...
                                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X