Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Парцел около София,но къде?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Парцел около София,но къде?

    Сметката е правена за конкретни казуси, пример.

    Подгумер, 3 декара парцел земеделска земя граничещ с път и имот в регулация, ток, вода и може би канал преки съседи.

    Парцел земеделска земя 6+ дка пак със съсед регулиран имот с всички екстри.

    Цената на 3дка можех да си позволя ама оставах без пари за всичко останало, 6те дка не мога, но ако се кооперирам с някой мога да го купя, разделя по равно.

    В Бистрица пак бях намерил подобни парцели, но там цените бяха три пъти над тези в Подгумер и при все това ако бях с 2-3ма в кооперация можеше да се купи и после да се дели.

    Ако съседите ми, кооператори са читави хора МОЖЕ да се подели в началото всичко, един с ток и вода може да помога на поне 3-4 други докато се легализира всичко или просто докато си стъпят на краката.

    Това съм го виждал в България по морето да работи, виждал съм го в поне две държави в европа, колко рисковано и как се оформя документално не знам, не съм стигал никога до там но съм отворен към предложения в тази посока.

    Не виждам и голяма разлика в моята идея и практиката на инвеститори, които купуват един парцел, вдигат половин дузина къщи с дворове и всичко после се дели и продава, в началото всичко е една дупка с един ток, една вода и един канал...
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • От: Парцел около София,но къде?

      Вкарване в регулация е сравнително малък разход-от 3 до 6 евро на м2. Лошото е, че става бавно-процедурата е поне година. На мен ми отне година и 4 месеца.
      С големите парцели доста трябва да се внимава, особено ако границата с път е по късата им страна. При това положение, ако се наложи бързо да излезете от инвестицията си, парцелът е трудно поделяем и няма да успеете. Големите парцели са рядко търсени за жилищни нужди. Т.е. възможноста за разделянето им на по-млалки части без загуба на площ за пътища е ключов фактор.
      Ток-много голям разход, много дълга и много тромава процедура. Това до сега е най-големият проблем, който ми се е налагало да боря по отношение на парцел въобще някога. И винаги като се появи, е отнемал много време, струва неимоверно скъпо (до над два пъти цената на пацела+регулацията) и винаги нещата се случват чудовищно бавно. Срокове от по 6-8 месеца се смята за кратки, а повечето административни процедури не са обвързани с абсолютно никакви срокове-т.е. практически могат да не се случат никога и нищо не можете да направите.

      Съветът ми е да не влизате в приключението "промяна на предназнаение на земеделска земя" ако не знаете как точно да завършите филма до последния детайл. В него може да загубите всичките си вложени пари. До стотинка.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • От: Парцел около София,но къде?

        Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
        Не виждам и голяма разлика в моята идея и практиката на инвеститори, които купуват един парцел, вдигат половин дузина къщи с дворове и всичко после се дели и продава, в началото всичко е една дупка с един ток, една вода и един канал...
        И риска е на един инвеститор а не поделен между 3-4 различни хора с различни идеи и възможности.
        Риска се умножава по броя на собствениците.

        Иначе съм виждал работещо решение на приятел.
        Купи парцел във Варна Горна Трака 1.5 дка за 50000 евра, раздели на 2 И построи 2 еднакви къщи - едната за него а другата продаде за 120000 евра и си изби своите разходи. Излезе му 0 евра и много занимавка и 3 години.
        Land Rover Discovery II, V8 4.0
        VW Golf VI variant
        Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

        Коментар


        • От: Парцел около София,но къде?

          Според мен, изборът на парцел не трябва да се води от най-ниска цена.

          Разпишете си изискванията и филтрирайте предложенията по тях. Ако са по-конкретни даденостите, на които държите, изборът ще се сведе до няколко парцела в цялата околия. И правилното решение е да преглътнете по-висока цена, ако повече ви харесва такъв.
          Защото в целия разход до нанасянето, земята обикновено е до 25-30%. А постигане на дори 20% намаление там, води до 5-6% спестяване от общата сума. Грешката в бюджетирането ще е поне два пъти по-голяма. Ако площта е 500кв.м, още по-малък ще е дяла на терена. Друга е темата, че това е безсмислено малък парцел и след застрояване няма да имате двор.

          Относно земеделските земи и урегулирането. Ако имате достатъчно свободно време да се разхождате м/у институциите, можете да си го спестите, а да го ползвате при строежа. Така ще контролирате работата, разхода на материали и ще вземате на място решение по малки казуси, които обикновено се правят по най-лесния начин от работещия. И съответно, да компенсирате оскъпяването за парцела.

          Аз мисля така, считайки и срока за важен компонент.
          Човек се учи докато е прост!

          Коментар


          • От: Парцел около София,но къде?

            Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
            Хич даже не е. Никак не върви да сравняваш покупка на един апартамент в жилищна сграда с участие в покупка на парцел. Най-малкото в случая с блока купуваш някаква обособена единица, която изначално си е с ясно определени граници и е само и единствено твоя собственост, с която можеш да се разпореждаш, както намериш за добре. Докато в случая с парцела имаш едни "Х идеални части", с които не можеш да направиш нищо без съгласието на останалите съсобственици.



            Нещо не можах да ти схвана тънката мисъл. Какво ти пречи самосиндикално да си купиш половин или един декар извън регулация пък да си го вкарваш в регулация и т.н., ако това ще ти е по-изгодно от закупуването на УПИ?!?
            Какво точно си мислиш, че ще спестиш, ако се вкараш в приключението да участваш в покупка на по-голям парцел в комбина с Н броя съсобственици? Да не би делбата и трансформирането на един парцел в няколко самостоятелни УПИ да е безплатна и да не е свързана с преминаването през определени процедури? Да не би да си мислиш, че ако прекараш ток и вода до един парцел и след това разделиш същия на Н части, това автоматично ще доведе до появата на Н самостоятелни партиди за ток и вода и ще си спестиш минаването през процедурите на Енерго-то и ВиК за всеки новообразуван УПИ?
            Туй вече не е проблем. ВКС узакони една врътка, сега вече можеш спокойно да си подаряваш идеалните части на който искаш. Ся ако искаш да "го туриш" на съсобственика подаряваш на Х някакъв процент от идеалните части, а другите му ги продаваш и пей сърце. Няма ядове. Лошото е в случая, ако ти си на страната на тоя дето му "го турят" и му сложат за съсобственик некой готин пич

            Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
            Вкарване в регулация е сравнително малък разход-от 3 до 6 евро на м2. Лошото е, че става бавно-процедурата е поне година. На мен ми отне година и 4 месеца.
            С големите парцели доста трябва да се внимава, особено ако границата с път е по късата им страна. При това положение, ако се наложи бързо да излезете от инвестицията си, парцелът е трудно поделяем и няма да успеете. Големите парцели са рядко търсени за жилищни нужди. Т.е. възможноста за разделянето им на по-млалки части без загуба на площ за пътища е ключов фактор.
            Ток-много голям разход, много дълга и много тромава процедура. Това до сега е най-големият проблем, който ми се е налагало да боря по отношение на парцел въобще някога. И винаги като се появи, е отнемал много време, струва неимоверно скъпо (до над два пъти цената на пацела+регулацията) и винаги нещата се случват чудовищно бавно. Срокове от по 6-8 месеца се смята за кратки, а повечето административни процедури не са обвързани с абсолютно никакви срокове-т.е. практически могат да не се случат никога и нищо не можете да направите.

            Съветът ми е да не влизате в приключението "промяна на предназнаение на земеделска земя" ако не знаете как точно да завършите филма до последния детайл. В него може да загубите всичките си вложени пари. До стотинка.
            Всичко което казваш е така, само ще добавя: България е страната на неограничените възможности. Имайки в предвид, че земеделска земя не остана, утре ще се сетят за един чл. от Конституцията, който казва, че обработваемата земя е национално богатство. И ще почне ревизия на всички земи, на които е променено предназначението без да е имало "доказана нужда". Дано не съм лош пророк....

            Коментар


            • От: Парцел около София,но къде?

              Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
              Сметката е правена за конкретни казуси, пример. ...
              Ама май си смятал само цената на земята, без да влизаш в подробности.


              Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
              ... Ако съседите ми, кооператори са читави хора МОЖЕ да се подели в началото всичко, един с ток и вода може да помога на поне 3-4 други докато се легализира всичко или просто докато си стъпят на краката.

              Това съм го виждал в България по морето да работи, виждал съм го в поне две държави в европа, колко рисковано и как се оформя документално не знам, не съм стигал никога до там но съм отворен към предложения в тази посока.

              Не виждам и голяма разлика в моята идея и практиката на инвеститори, които купуват един парцел, вдигат половин дузина къщи с дворове и всичко после се дели и продава, в началото всичко е една дупка с един ток, една вода и един канал ...
              Разликата между твоята идея и практиката има, и то много съществена. В случая с инвеститора едно юридическо лице придобива земята и действа нататък от позицията на едноличен собственик. В твоя случай собственик стават няколко физически лица. За повечето процедури след покупката се изисква съгласие на всички собственици. Вярно, че един може да бъде нотариално упълномощен да движи нещата от името на всички, но необходимостта от пълно съгласие и участие на всички не се отменя, което внася голям елемент на риск, който не съществува при едноличния собственик.

              Достатъчно е на един да му дойде някакъв друг акъл или да му възникне някакъв финансов проблем и всички са загазили ...
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • От: Парцел около София,но къде?

                Само да допълня Чавдар. Пропуска се и хипотезата, че реалната делба на земята може да се окаже невъзможна (площ, лице) и тя да остане в принудителна съсобственост (статут на хоризонтална етажна собственост), независимо, че построените къщи са индивидуална собственост. Собствениците на сградите ще имат разпределено право на ползване върху земята, спрямо обектите си, но не и собственост върху реална част нея. Не съм се интересувала как стои въпроса със земята в затворените комплекси с къщи. Мисля, че там също са в идеална съсобственост по отношение на терена, а може пък и да притежават само правото на строеж, трансформирано в сграда. Който знае, да каже.
                Suzuki Jimny, 1.3, 2009

                Коментар


                • От: Парцел около София,но къде?

                  При затворените комплекси собственците на самостоятелни обекти (цели къщи или апартаментви в тях) не придобиват части от семата земя. Тя си остава на инвеститора.

                  Коментар


                  • От: Парцел около София,но къде?

                    Първоначално публикуван от Борислав Ангелов Преглед на мнение
                    При затворените комплекси собственците на самостоятелни обекти (цели къщи или апартаментви в тях) не придобиват части от семата земя. Тя си остава на инвеститора.
                    Това май е просто наложила се практика, но не и законово положение.

                    ПП
                    Тези дни са много популярни едни такива от затворен комплекс, които нямат път до него.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • От: Парцел около София,но къде?

                      По оферти, в затворен комплекс имаш право на ползване на общите части.
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • От: Парцел около София,но къде?

                        Хубаво де, всички рискове са ясни, но това не значи, че е невъзможно / безсмислено / обречено да се направи подобно съдружие. Разбира се всеки за себе си решава за какво би влезнал в съдружие и за какво не. Някои не биха влизали в съдружие за бизнес, други за къща, трети и сланината от съседната тема не биха си разделили без адвокат, и всеки е прав и има право да преценява тези неща според собствените си възгледи. Това обаче не означава, че съдружието е обречено по дефолт. В сметката на Жоро си има логика, той си я е описал. Истина е, че никога не може да си 100 % сигурен, че няма да възникнат непреодолими различия със съдружника, колкото и близък / коректен / сигурен и т.н да е той. Аз за себе си имам прост метод за оценка на риска в такъв случай - ако материалната загуба би била несравнимо по-малка от загубата на взаимно доверие със съдружника, МАТЕРИАЛНИЯ риск е ОК за мен. Т.е. имам достатъчно дълъг списък потенциални партньори за споделяне на сланината от едно прасе, кратък списък такива с които бих купил обща каравана или пък бих започнал съвместна работа и изключително кратък що се отнася за инвестиция в имот...
                        Technical Rescue Direct - life lies in courage
                        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                        Коментар


                        • От: Парцел около София,но къде?

                          За ревизиите....то няма смисъл, защото има срок. До 3 години трябва да има издадено разрешение за строеж на нещо в имота, а до 6 години-строителна линия и ниво (т.е. строителството да е започнато) за основния обект или инфраструктурата му. Без тия неща още на третата/съответно шестата година земята става отново земеделска.
                          В тоя филм просто не бива да се влиза без целия процес да е обезпечен до края финансово.
                          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                          Коментар


                          • От: Парцел около София,но къде?

                            Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                            За ревизиите....то няма смисъл, защото има срок. До 3 години трябва да има издадено разрешение за строеж на нещо в имота, а до 6 години-строителна линия и ниво (т.е. строителството да е започнато) за основния обект или инфраструктурата му. Без тия неща още на третата/съответно шестата година земята става отново земеделска.
                            В тоя филм просто не бива да се влиза без целия процес да е обезпечен до края финансово.
                            Ни мъ разбра. Говоря за ревизии на вече застроени земеделски земи. По примера с ревизия на приватизацията и ревизия на каквото там още се сетиш. В България правната сигурност на гражданите е сведена до нула, а европейски принципи от рода на принципа на легитимните очаквания са абсолютно непознати за законотворците. Колкото и невероятно да звучи в момента, изобщо не го изключвам. В момента не е на дневен ред, тъй като земеделието е най-проспериращия отрасъл в ЕС но това е една верига и ако пострада тя в други държави ще пострада и у нас. Тогава ще се пита "ние защо не произвеждаме" - ми щото няма земя, а що няма!?

                            Коментар


                            • От: Парцел около София,но къде?

                              Непроизвеждането е щото сме си такива. Не е до земята.
                              Те пример - в Швеция работят от изгрев до залез - т.е. от 1100 до 1500 с един час обедна почивка. Но за сметка на това произвеждат колкото произвеждат.
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар


                              • От: Парцел около София,но къде?

                                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                                Непроизвеждането е щото сме си такива. Не е до земята.
                                Това никога не е било пречка срещу една национализация.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X