Обява

Свий
Няма добавени обяви.

КАРПАТИ 2017 - ОБЕЩАНИЕТО!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • КАРПАТИ 2017 - ОБЕЩАНИЕТО!

    Здравейте приятели, миналата година макар и само на 5-6 месеца стаж на мотор се реших и предприех с приятел пътуване през Карпатите
    http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=211976 , но случихме на невероятно лошо време.Тогава, когато минавахме прохода Трансфагараш ни валя през целия ден, а горе освен мъглата беше и само 3-4 градуса . Така нищо не успях да видя от красотата на този невероятен преход, карайки надолу на север по завоите и опитвайки се поради многото стичаща се отвсякъде вода да не се изтърся на някой от почти 360-градусовите завои, си дадох обещанието, че напук на всичко...аз пак ще се върна и ще го правя ако трябва и 100 пъти, докато най-после не случа на време!!!
    След като тази година при посещението си в Гърция където отново ни валя и ни духа на убиване първия ден, и аз вече започвах да си мисля, че това явно ми е някаква орисия...излезна ли зад граница с мотор, да ме вали и да ме духа..., все пак реших да се опитам да се върна пак там...в Карпатите и да си изпълня обещанието сега...точно година по-късно!
    И така, месец след завръщането ми от Гърция аз вече кроях планове, как ...с кого...и т.н. да направя това пътуване.Мераклий почти нямаше по една или друга причина, но все пак в лицето на Ванката/кара Априлия Капонорд 1000 куб/ намерих сериозен съмишленик.Всичко набързо го уговорихме по телефоните и всеки се зае с подготовката.Този път реших да не разчитам на палатка, а предварително да си осигурим стаи в три точки от маршрута и да си знаем , че имаме сигурен покрив над главите си.Ванката се зае през интернет да намери стаи и да ги резервира.Всичко вървеше по план и ни оставаше около седмица до заминаването.Плана беше както миналата година, а именно обиколка на проходите Тансфагараш и Трансалпина, разбира се с вариации да се отбием тук-там за разглеждане на каквото друго можем.Поканих и още един приятел от София...Иво/Pegasoto/, и той не само се съгласи, но и...като споменал за приключението на наша обща позната караща също мотор и тя изявила голямо желание да се присъедини.Юлия/Юлето както си я наричаме ние/, кара един KTM Duke 350куб., но пък и тя е малка и фина и не смятах, че ще ни бави по пътя заради по-малкия мотор.Уговорихме се кое и как...и организацията се заформи.
    Обаче...само няколко дни преди старта и всичко изведнъж се сгромоляса със страшна сила.Ванката ми звъни един ден на обяд и чувам странно звучащия му глас...


    - Братле, аз отпадам от пътуването до Румъния


    Аз изцъклен по телефона...


    - Ванка какво става бре...как така отпадаш?
    Обаче отговора ме кара да се смразя...


    - Катастрофирах с мотора преди малко и съм със счупен крак.


    Явно в този момент е дошла бърза помощ или знам ли, но рязко ми затвори телефона, а аз не посмях да го притеснявам.
    Така мина час...и последва ново обаждане.


    - Братле, крака ми е счупен на две места, жената ме върна на местопроизшествието, ама...няма кой да прибере мотора до гаража.


    Иска ли питане, след 20-тина мин. вече бях там.Видях и причината за падането...30см. широка мазна диря в завоя от изтекла незнайно каква субстанция.
    Както и да е...прибрахме мотора, и съвсем случайно стана въпрос за резервациите и...изведнъж рязко се оказа, че Ванката е резервирал грешни дати...
    Ами сега... Тръгнах към работа, а той се прибра, за да се опита да ги откаже...
    Замислих се, какво ще правя сега...Останах сам, защото Иво и Юлето щяха да тръгнат чак в четвъртък вечерта и щяха да се движат 12 часа след мен.На практика по плана първия ден, както и последния/това са 450км. и 600км./съм сам.Много пъти съм карал сам и то не малко километри, ама...не и в чужда държава.Замислих се...и се запитах...Готов ли си братле? Това си е предизвикателство, което добре трябва да обмислиш...
    Чух се с Иво и представих обстоятелствата...Той ми каза, че те твърдо тръгвали и ме попита аз какво съм решил.
    Отговора ме беше, че...ако съм суеверен вече имам достатъчно "знаци" които ми казват да не тръгвам, но...аз мисля на пук на всичко да приема предизвикателството и да си спазя обещанието да се върна по ония земи!
    Иво се засмя по телефона и доволно се дооговорихме какво правим, кога и къде да се намерим в Румъния и така...
    Между временно Ванката ми се обади, че успял да откаже резервациите, та...аз и такива нямах вече.Още вечерта седнах на компа и с помощта на моя съпруга си резервирах отново стаи на три места по маршрута, но вече с правилните дати.
    Така неусетно в силна предстартова треска минаха дните и дойде деня за старта.Бях натоварил мотора още от предната вечер, но на сутринта се засуетих да проверявам маслото, както и налягането в гумите и...вместо в набелязания час, тръгнах 30- 40 мин. по-късно/това по-късно може би беше решаващ фактор, да пиша това днес и да се размина с голяма беля, но тогава това не го знаех и бях по-скоро изнервен, че времето напредва, а аз още не съм тръгнал/.
    В крайна сметка си взех довиждане със съпругата и отпраших.Толкова се разбързах, че забравих да си щракна кадър от старта.Затова и първия такъв е след като се поуспокоих на 15 км. от Ст. Загора...





    Бях ангажирал сестра ми да ми вземе леи от Русе, защото в Ст. Загора това е ..."мисията невъзможна".Обаче...трябваше да съм там преди 12,00ч. , аз закъснях с тръгването.Затова си наложих стегнато каране.Пътуването през прохода Хаимбоаз, а след това и през В. Търново към Русе не беше нещо с което да ви занимавам, докато не подминах Бяла и на 20 км. от Русе за малко всичко да стане..."манджа с грозде".
    Крах си с около 120км/ч. и изкочих на едно от онези била на хълмистата Дунавска равнина, след които следва стръмно спускане и след това стръмно изкачване.Действието се развива точно около отбивката на комплекс Липник...Та карам си аз и изведнъж от отбивката на Липник изкача бял автомобил.Аз макар и да карам бързичко все пак бях доста далеч.Обаче очаквах автомобила да ускори и не намалих...Той обаче обратно на очакванията ми...продължи да се движи с 40-50км/ч.Погледха напред към отсрещния баир.Там насреща ми идваха два микробуса, но бяха много далеч.Тогава вместо да намаля, просто дадох мигач и навъртях ръчката на газта.Стелката на километража доста бързо стигна 150км/ч.Тъкмо настигнах колата пред мен и бусовете отсреща неистово започнаха да ми мигат с фаровете...Абе казах си аз какво сте ми се размигали, има място да изпреваря 5 пъти...Обаче въпреки това те не спираха...Това ме замисли и върнах газта, като погледа ми шареше неистово да разбера какво може да се случва.Единственото нещо което виждах между клоните на дърветата е нещо като камион в нашето платно на отсрещното било, но сякаш...не се движеше.Брей помислих си аз, вероятно има някаква катастрофа и в този момент вече набивах спирачките...Колата я изпреварих на спирачки, но продължих да ги стискам докато не намалих до нейната скорост и...дори още надолу.Прибрах се зад колата, а в този момент бусовете вече се разминаваха с нас.Шофьора на първия/едва ли чете тук, не го познавам, но да е жив и здрав/неистово ми махаше с ръка да намаля...Погледнах въпросния камион в нашето платно...беше доста далеч, но въпреки това някак инстинктивно намалих още и минах на по-ниска предавка.Точно тогава стигнахме до най-ниската част и започнахме да се изкачваме и...зениците на очите ми се разшириха в тих ужас...
    Камиона горе беше спукал резервоар най-вероятно и цялото дясно платно плуваше в нафта...
    Само си представих тръгвайки по-рано и попадайки в друга ситуация...всичко можеше да свърши трагично, защото само като си помислих как се набивам в стичащата нафта със скорост 120-130км/ч...изхода щеше да е един...трагичен!
    Мислено благодарих на Онзи който може би ме забави умишлено с тръгването и така попаднах именно в тази ситуация.
    Насилих се да не се сковавам...Насочих предпазливо мотоциклета към осовата линия, където разлива беше най-малко.Вече карах на първа с 10км./ч. и се молех да не поднесе...Да обаче това не беше всичко.От горе се зададе Тир...червен.../никога няма да го забравя/.Човека си караше нормално и макар да виждаше ситуацията/а имаше и полиция/ не направи опит да мине мъничко в дясно, за да ме остави да..."дишам ".Виждайки ситуацията реших да спра на място, защото при разминаването на малко разстояние плъзнеше ли мотора и отивах директно под гумите на тира...
    Да ама как се спира на този хлъзгав път...Много предпазливо с треперене на крака и на ръце натиснах толкова нежно спирачките, че сигурно с жена не съм бил толкова нежен...Мотора послушно спря...не успя да се хлъзне/може би и това, че бях по нагорнище ми помогна/.При спирането тежката Хонда залитна на една страна, но успях да я удържа...И така стиснал предната спирачка и стъпил стабилно на земята посрещнах връхлитащия тир...Левия ми крак беше стъпил точно на осовата линия и...
    Тира минавайки едва на 30-тина см. от крака ми ме размина като само силно ме разклати въздушната му струя.Въпреки бонето под каската, усещах как едра пот избива по челото ми и си помислих...
    Дали това не беше още един знак за това, че...не трябва да тръгвам...
    Бавно потеглих и скоро излязох от проблемната зона...Постепенно дишането ми се нормализира и сърцето ми сякаш не биеш вече така лудо...
    Продължих и се благодарях на Онзи горе...който и този път явно бдеше над мен!
    Скоро стигнах и Русе...Въпреки всичко бях точно на време.Стара Загора - Русе обаче/230км./ ги минах на джирит без да спирам и за секунда дори/освен при разминаването с тира/.Видях се с роднините, починах час и нещо, заредих резервоара и...газ към Румъния.
    Границата я минах почти само на ход, а на Дунав мост...за разлика от друг път нямаше кьорава кола...
    Затова и си позволих да спра и да направя няколко кадъра от влизането ми в Румъния...








    И така...вече бях на чужда територия.Знам, че за мнозина това едва ли е нещо което ще ги впечатли, но...на мен си ми беше за първи път и то на мотор. Доста мои познати и приятели, като научиха, че ще правя пътуването сам...почти ме обявиха за луд.
    Луд не луд...сега беше време да си събера акъла, да следя навигацията/макар и да съм го минавал вече този маршрут преди година/ и смело да давам газ напред към Карпатите.
    И тази година избрах малко по-лошия/в определен участък само де/ път, който върви западно от Букурещ.Не исках да се набивам в столицата нито пък по гадното и околовръстно...
    След 60км. стигнах и мястото, където миналата година спряхме с Миро да хапнем.





    Починах, пих вода и отново на седлото. Мотора се държеше перфектно и послушно изпълняваше всичко което му кажех, селата се нижеха едно след друго и накрая...десен мигач и хайде на магистралата.Веднъж като се качих на нея вече ми беше по-спокойно, защото нямаше как вече нещо да подмина или пък да кривна където не трябва...Навих газта и заковах на 130км/ч.Така лежерно си се придвижих до Питещи. Времето беше облачно и се оказа супер за каране на мотор.Беше прохладно и това допринасяше за по-комфортното каране...Стигайки Питещи, се отделих от начертания маршрут, защото беше време да си дозаредя резервоара.Знаех точно на коя бензиностанция трябва да стане това и къде се намира тя...





    Заредих, починах малко и потеглих към прохода Трансфагараш.Първата ми нощувка беше на 60-тина километра от Питещи нагоре в прохода.Селището се казваше Corbeni...Карайки и оставайки ми само едни 20-тина километра ...сякаш по традиция запръска и след това направо си заваля.Облякох си много експедитивно дъждобрана ...погледнах нагоре и промълвих...


    - Не можа ли да ме изчакаш още 30 мин....?
    ...а след това примирено продължих в дъжда.
    Явно традицията излезна ли на мотор в чужбина и да ме вали дъжд...трябваше да бъде спазена.Успокоявах се само с това, че по прогноза утре когато щяхме да катерим прохода го даваха ясно и без валежи.
    След 30-тина мин. стигнах и първата къща за гости.Вкарах мотора в двора/голяма екстра си е това...някак се спи по-спокойно/, запознах се със собствениците, настаниха ме и аз се насочих към почивка подкрепена с хапване и ...един студен Туборг, който си носех от Ст. Загора в хладилната ми чанта в куфара.





    Хотелчето си беше перфектно, а градинката с беседката и залеза...направиха вечерта ми страхотна, след това дълго и доста изпотяващо на моменти пътуване!








    Скоро умората надделява, качвам се в стаята и след като се чувам с близките, за да знаят, че всичко е наред и съм пристигнал ...се отпускам в леглото и се оставям съня да ме отнесе в своите обятия!
    Сутринта идва сякаш за няколко секунди...Имах уговорка с Иво да дойдат пред моя хотел към 08,00ч. и в този час бях готов, но те се позабавиха малко.Скоро идват...и аз разбирам, че те са пристигнали снощи в 01,30ч. и са спали само няколко часа...
    Здрависваме се и решаваме да тръгнем веднага, за да спрем някъде да пием кафенце.Решаваме това да е на стената на езерото Vidraru.
    Газ по завоите и скоро сме там, а езерото ни посреща със страхотен пейзаж на фона на изгряващото сутрешно слънце.





    Пихме кафе и си направихме раздумка на ето това местенце...





    ... и след това започна същинското ни изкачване на Трансфагараш.
    Предварително се бяхме разбрали пътуването ни да е с по-туристическа насоченост/т.е. караме и спираме по-често за снимки и релакс/, а не едно лудо препускане по завоите на проходите.За моя най-голямо удовлетворение...това се получи точна така.Сработихме се с Иво и Юлето и ...сякаш карахме заедно от години, а не за пръв път!





    Пътя се виеше красиво нагоре и скоро започнахме да катерим и горната част на прохода...





    Ето, че стигнахме и водопада...Място на което почти всички преминаващи спират за по снимка...Ние също така направихме.Припомних си как миналата година в дъжда на това място опитите ми за снимки се свеждаха до...бършех обектива и моментално снимах...Така една на десет снимки се получаваше все пак без да има капки по стъклото отпред...Сега не беше така.Времето беше невероятно, а облаците правеха пейзажа крайно интересен!








    Машините ни чакаха кротко да усетим с всяка фибра на тялото си това...което беше навсякъде покрай нас.





    Продължихме нагоре...Серпентините станаха още повече, по-остри и с по-голяма денивелация.Гледките бяха шокиращо невероятни и...честно казано едвам успявах да си наложа да не се зазяпвам настрани, че току виж...съм изтървал някой завой...





    Естествено, слънцето през повечето време ми се падаше от ...гадната страна и кадрите не се получаваха както ми се искаше, но...в онзи момент, когато в мен бушуваха невероятни емоции, това сякаш не беше чак толкова важно.














    В един момент...изкачването свърши.Минаваме през дългия тунел и излизаме на върха.Намираме си място сред лудницата от коли и мотори, паркираме и...тръгваме да видим това, което не успях да видя миналата година.Само като си спомня...тогава бяхме мокри до кости, всичко беше обвито в мъгла и температурата показваше едва 3-4 градуса.Няколко минути с Миро постояхме на фона на барабаненето на дъжда по каските ни, спогледахме се и...просто продължихме.
    Сега времето беше благосклонно към нас и разходката се очертаваше да е супер готина и емоционална.
    Първа спирка езерото...





    Макар и да не валеше, черни облаци висяха над нас, а слънцето тук там успяваше да пробие през тях.Това ни показваше постоянно менящи се невероятни картини...





    А следващия кадър...някак сам казва, че любовта е...светлина в мрака





    Изкачихме се горе на високото и...от там видях това, заради което си дадох обещание един ден да се върна отново тук и да видя, да вдишам и да усетя с всяка фибра на тялото си това, което беше сега пред мен...











    Не можех да се откъсна от гледката и чувствата бушуващи в мен.Обикалях насам-натам и снимах вече за сетен път едно и също...
    Все пак...решаваме, че вече облаците са твърде рискови над главите ни и потегляме.Започваме и спускането от северна страна на прохода.Разминаваме се с много колеги мотористи, поздравите следват постоянно и чак на моменти по завоите е доста сложно...
    Малко по-надолу не се въздържам и спирам за още един...последен кадър на красотата и простора ширещи се под нас...





    Продължаваме да спускаме.С мотор е по-лесно да изпревариш трафика.Тук имах една стряскаща ситуация, защото изпреварвайки на една права 3 автомобила...от отбивка в ляво, без да ме изчака, един малоумник с кемпер просто си даде мигача и тръгна срещу мен.Сигурно тоя серсемин трябва да е стоял там с часове..., че и може дори и да е нощувал там, но сега му беше страшно спешно да тръгне срещу мен... Нямах шанс да се мушна между него и последната останала за изпреварване кола и...натиснах спирачките.Този път мотора намали по-трудно, защото бях на спускане и инерцията го дърпаше надолу.Малко изпотяване...малко хукане, видях в кемпера една учудена физиономия казваща ми, че хич и не му е ясно на човека защо аджаба го сърби Д-то...
    Всичко мина без проблем и аз побързах да настигна моите другари.Спряхме за по закуска, пък и да решим как ще продължим маршрута след като слезнем от прохода.
    Единия вариант беше да се напънем и да отидем до солната мина в Турда. Обаче...до там извън дневния маршрут ни чакаха още едни допълнителни 260км. и...поне още два часа за разглеждане.Предвид напредналото време обаче и умората се отказахме на този етап.По мое предложение се насочихме към Чисъндае, за да разгледаме една от малкото укрепени средновековни църкви/мисля ако не бъркам, че подобни има само 7бр., но всичките са в северна Румъния, а тази е най-южната/.
    Предложението ми беше прието, и се отправихме в тази посока.Постепенно слязохме от прохода, а от там обърнахме на запад и скоро стигнахме Чисъндае...
    Докато паркирахме ни наобиколиха двама възрастни румънци.Единия сочеше моята Хонда Дювил и говореше нещо което не разбирах, но Юлето/нашия преводач завършил румънска филология/ ме уведоми, че човека имал такъв мотор преди време и бил супер доволен.
    Другия румънец пък...доста емоционално жестикулираше и обясняваше доколкото разбрах, че бил половин българин.Казвал се Русен и бил от Констанца. Човека постоянно сочеше към регистрационния ми номер, но...след кратък разговор, Юлето му обясни , че абривиатурата СТ...означава Ст. Загора, а не Констанца. Въпреки това...човека беше силно запленен от нас.Придружи ни до центъра и през цялото време ни разказваше за града, за историята му за сградите му и за...хората.Показа ни откъде да везем в църквата и накрая ни остави...
    Минахме през едно малко площадче и ето ни пред въпросната църква...





    Влязохме вътре и аз лично останах очарован...














    Влязохме в църквата...





    Вътре имаше и орган...








    Изкачихме се и на камбанарията, където видяхме страхотните камбани...





    ...както и страхотния изглед от птичи поглед над градчето.





    Проверих и как се представя фокуса на малкия ми звяр...Беше бетон!!!





    Излизаме...последен поглед към страхотната църква....





    Въпреки напредналото време, сядаме на центъра на по студено безалкохолно и ледено фрапе. Разбира се...раздумката прави престоя ни още по-хубав.
    Все пак, налага се да станем и да се отправим към следващото място за нощувка.Делят ни едни 80 километра, а Иво спомена, че не му се карало по магистралата, но за сметка на това...батериите на GPS-а му бяха паднали...Така аз поведох колоната и беше голям купон, когато на всяко кръстовище в Сибиу, Гармина се опитваше да ме отбие към магистралата.В общи линии...карах по интуиция и по посока, докато най-накрая след не знам колко кръгови кръстовища...не излезнахме от града и аз си поех глътка въздух.После беше лесно...газ само направо и това е...След няма и час, пристигнахме и намерихме почти от раз хотелчето. Напазарувахме си студена биричка, хапване и се отдадохме на заслужена и приятна почивка.





    В двора стоеше кротко и ето този красавец.До колкото разбрах бил на някакви поляци, но нещо дефектирал...На следващата сутрин те дойдоха/явно донесоха нещо нужно за ремонта/, аз дори им помогнах да го избутат от двора навън, запознахме се и така...





    Нощта мина спокойно и скоро утринните слънчеви лъчи започнаха да галят лицата ни през отворения прозорец...


    П.П.За който има желание...цък на снимката за по-високо качество и по-голям размер!


    Следва...
    Последно редактирано от lubashki777; 28-08-17, 01:52.
    NISSAN FOREVER
    -----------------------------------------------------------------------------
    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

  • #2
    От: КАРПАТИ 2017 - ОБЕЩАНИЕТО!

    И така...ден трети започна с едно невероятно утро и...смазване на веригите/ е поне на тези които бяха с вериги /








    Харлеите на поляците си деляха място на полянката пред хотела с нашите машини.








    Днес ни очаква преход през другия емблематичен проход в Карпатите...Трансалпина.Пием по кафе, товарим си куфарите и потегляме.
    Първа спирка макар и за кратко е стената на езерото Taul Bistra.





    Скоро тръгваме, а колега моторист в последната минута на български ни пожелава лек път.
    Следваща спирка е доста по атрактивната стената на язовир Oașa. Разположен на 1255м. над морето и с площ от 441 хектара този водоем и криволичещия път обикалящ го по единия му бряг са една невероятно красива дестинация.











    Хайде и моя милост да се появи на някой кадър...





    Тръгваме с доста голяма доза трепет, защото предстои най-готината част от деня, а именно катеренето на прохода Трансалпина.
    Започваме да въртим по серпентините, пътя е перфектен и това прави управлението на мотоциклет уникално готино изживяване.Залисвам се и на един ляв завой/обратно на общо приетото, на мен левия завой ми е по-труден...особено ако нямам видимост/толкова много лягам, че ми застъргва страничния протектор на ботуша в асфалта...чак се стреснах!
    Изкачваме се по-високо и по-високо.Трансалпина е с около стотина метра по-висок от Тансфагараш и сега ни предстоеше да се изкачим с моторите на около 2150 метра/или дори и малко повече/ над морето.Постепенно минахме гористата част и започнахме да катерим вече по-високата и гола част от прохода.Простора и красотата те караха постоянно да блееш настрани, а желанието за спиране и снимка е почти постоянно.Все пак веднъж съм го минавал и си подбрах само едно местенце, за да не бавя групата.Като дойде момента...те си продължиха, а аз като последен просто отбих, за да запечатам красотата.











    Така или иначе се бяхме разбрали с Иво да спрем горе на пазарчето, за да разгледаме какво има, да си вземем по сувенирче, да хапнем и снимаме, та не се притеснявах, че моите хора отпрашиха нагоре, а аз изостанах да снимам.Така или иначе...просто беше въпрос на 5 завоя и бях при тях.
    Не ми се тръгваше, защото просто стоя там на онзи завой, очите ми се пълнеха с гледката надолу от там откъдето бяхме дошли, а гърдите ми вдишваха кристалния въздух.Чувствах се невероятно...чувствах се пречистен...
    Нищо от сивото ми и натоварено ежедневие не беше останало в мен...нищо!
    Постепенно се насилих да тръгна.Метнах се на мотора.../глупости...качването ми беше вяло и без желание/ и подкарах нагоре.Стигайки върха с пазарчето забелязвам Иво от ляво на една отбивка да ми маха.Моментално съзирам място за паркиране в дясно и отбивам.Докато се разопаковам и...Иво ми поднася инфото, че Юлето нещо заета да маха на колегите мотористи, не го е видяла и го е подминала като малка гара.Лошото е, че...той и звънеше, но тя явно нямаше обхват.Засуетихме се какво да правим, защото тя така можеш да си кара и до равнината на доста километри от нас.В един момент явно и се появи обхват и тела даде свободно.
    Свързахме се, но тя...си карала... и вече беше отсреща на най-високата част на прохода.Естествено, че първата реакция в подобна ситуацияе да кажеш на колегата да се върне, но...Юлето ни сервира и подробностите...


    - Не мога да се върна, защото имам бензин за още около 40 километра...


    Това е проблема на малкия мотор.Не е изчисляван и конструиран за дълги пътувания.Резервоара и беше едва 12 л. и автономност грубо 200км.
    Както и да е...разбрахме се да ни чака там и ние по план се заехме да разгледаме пазарчето/аз си купих сувенирчета за спомен/ и направихме снимки.Пейзажа беше какъвто го оставих миналата година по това време...прекрасен!














    Отивахме там...











    Това Мото Гуци ми се наби в поглед и не се размина без фото сесия...





    Не се отпуснахме да стоим много, защото ни беше притеснено за нашата другарка.Приключихме по-набързо и газ да я настигнем...
    Да обаче...изкачихме високото, започнахме да се спускаме, а от нея нито следа...
    Ами сега...спускахме се на първа скорост и се оглеждахме навсякъде където можеше да ни стигне погледа.От Юлето обаче нямаше нито следа.
    Накрая Иво не издържа и спряхме, за да я търсим по телефона.Докато той и звънеше, аз използвах да направя последните кадри от красотата на Трансалпина.











    В крайна сметка, намерихме я...Юлето не и се чакало и се спуснала чак до Ранка/това е следващото курортно селище по пътя ни/.Продължихме и скоро я видяхме.Иво беше понабрал малко заради случката и прочете едно конско...ама тя пък най-невинно му твърдеше , че нямало такова нещо да се е загубила на път без отклонения...Напротив, ни сме се загубили, а тя дори се налагало да ни чака... :grin:
    На мен пък ми стана много весело и приемам случката по-скоро като един интересен и готин момент, отколкото като някакъв кой знае какъв проблем...
    Разбира се...поука винаги трябва да има...





    Последен поглед към Карпатите.Чак не вярвам, че само до преди час бяхме някъде там горе...





    ...и трите мотора за последно снимани заедно.Точно след 15-тина километра и пътищата ни се разделяха...Аз поемах на изток, а моите приятели на запад.





    Скоро стигаме и точката в която се разделяме.Спираме да си дозаредим резервоарите, да пием по студена вода и...да си вземем довиждане.Кофти...имах чувството, че едва преди малко сме тръгнали, а кога се изнизаха почти два дни направо така и не разбрах.
    За мен беше супер готина компания и като хора, характери, раздумка и като тип каране.Всичко беше идеално и ще се радвам ако и за в бъдеще имаме съвместни мото трипове до готини дестинации.
    Последни здрависвания, и аз паля мотора и потеглям първи. Клаксон за поздрав и високо вдигната лява ръка...само след секунди съм отново сам...
    Поемам по курса, който съм задал на GPS-а.Карам и различни мисли бушуват в главата ми.В един момент след 50-тина километра някак на сън виждам табелка..."Манастир Хорезу - 3км.".
    Някак изскачам от унеса, стискам спирачките, обръщам и газ към манастира.Скоро пристигам и до него.Дори и за секунда не съжалявам , че обърнах и се отбих, за да го видя.Уникален женски манастир, който не само , че беше страхотно поддържан, ами и в момента дори течеше реставрация...




















    След като разгледах това невероятно място най-после се насочих и към последното място за нощуване.То се оказа на няколко километра и буквално за минутки бях там.
    Паркирах, настаниха ме.Домакините бяха страшно ерудирани и интелигентни хора.Дадоха ми книжка със забележителностите в района, а те повярвайте ми...не бяха никак малко.Разбира се, за да се обиколят всички ти трябва нещо като поне една седмица...
    Собственика Флориан пък се оказа колега моторист.От доста години кара кросов мотор.Заприказвахме се и за мотора, от коя марка не бил доволен и т.н., но важното е, че в момента караше Хонда XR 400 кубика и беше невероятно доволен...
    Така дойде вечерта...








    Кросака на Флориан...





    Ноща настъпи съвсем скоро, а за след като хапнах и изпих две студени румънски бирички...с кеф заспах.
    Сутринта ми беше поднесена доста богата закуска и Флориан ме накара да се изцъкля, след като ме попита...дали не искам и омлет да ми направи.
    Брей...аз това което беше на масата не можех да поема, а той за още ме питаше... Тактично му отказах, поканих го да седне при мен на масата докато хапвах и пак се заприказвахме на тема мотори, кой с какво се занимава, и т.н.
    От него разбрах, че няма да сбъркам, ако посетя преди дългия път към дома и манастира Бистрица, който бил само на 6 километра...
    Естествено, че щях да отида и до там...в крайна сметка половин час повече или по-малко...все тая!
    Стегнах багажа, стиснахме си с Флориан ръцете както...ние мотористите си знаем и аз потеглих.
    Намерих манастира за норматив...ето и няколко кадъра.




















    По пътя към манастира се докоснах до истинската Румъния...тази извън курортните селища и главните пътища.Хората караха велосипеди, и ми махаха за поздрав...Беше страхотно изживяване.








    Отърсих се от изживяното, защото беше време да поема дългия път към дома.Не ми се тръгваше, обаче нямаше как...просто при всяко пътуване така се случва и още дълго време... носиш спомена за видяното и изживяното в сърцето си и ума си!
    И така...потеглих към родината.Километрите не бяха малко, но пък някак едно невероятно спокойствие ме беше обзело и всяко притеснение беше забравено.
    На връщане спрях да снимам и една църква, която все подминавах последните пъти...











    Малко преди да стигна Гюргево отново са наложи да спра.Румъния ме изпращаше със страхотно шоу в небето...








    Ето и вече съм на прага на България.Чувството е, че все едно вече си се прибрал, макар и да ти остават някакви си там 230км.





    Пътя ми през БГ не беше интересен.След кратка почивка и гости в Русе се отправих към дома.На връщане отново взех разстоянието без никакво спиране.Стигнах края на Хаимбоаз...дневния километраж ми показваше близо 500км., но...нещо не ми се прибираше.Бях толкова превъзбуден от това приключение, че не ми се искаше то да свършва.Веднага взех и нужните мерки...Спрях и по телефона се чух с Марто/мой приятел и собственик също на Хонда Дювил/ от Нова Загора.
    Разбрахме се и газ...намерихме се на подбалканския в посока Сливен и от там навихме масурите към Н. Загора.Последваха 2 часа в пиене на кафенце и тоник/направо се бях обезводнил в тази жега/ и разказ как и какво съм преживял!
    Накрая се прибрах на фарове към 09,00ч.
    Така завърши това приключение.Четири дни и 1400км. пробег.
    Да маршрута като цяло беше същия като миналата година, но...изживяването беше съвсем друго.В тази експедицийка се комбинираха два много основни типа каране...Това да си сам със стотици километри наред и всичките мисли бушуващи в глава ти, но пък тотален фридъм...без да се налага да се съобразяваш с никого.Ти решаваш на секундата какво да направиш...дали да завиеш на ляво или пък да обърнеш и да се върнеш, бързо ли да караш или бавно...Тотална свобода! И другия тип...карането с приятели в група, където наистина се съобразяваш с останалите ,но пък можеш да очакваш помощ ако се наложи, както и да споделиш емоциите от преживяното заедно с тях!
    Преминах през доста перипетии в това си пътуване, преминах през доста ситуации/някои от тях много опасни/, но това не ме плаши и не би ме отказало и за в бъдеще, защото така се калява психиката и се придобива още и още опит.
    Беше невероятно, беше магнетично, беше уникално...абе с две думи...пълен фън!
    Благодаря на Иво и Юлето за готината компания, която направи пътуването ми още по-хубаво!
    Пожелавам ви и на вас да ви се случат подобни емоции и преживявания приятели!


    П.П.За тези, които би им било кеф да видят снимките в голям размер и с високо качество, пускам ви линк към албумчето.Мисля, че няма да съжлявате!


    https://www.flickr.com/photos/143986...57688170377925


    Поздрави на всички и до...следващия път!
    NISSAN FOREVER
    -----------------------------------------------------------------------------
    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

    Коментар


    • #3
      От: КАРПАТИ 2017 - ОБЕЩАНИЕТО!

      Поредния страхотен пътепис и фантастични снимки
      The only thing moving after WWIII will be cockroaches and V-Strom 650.

      Коментар


      • #4
        От: КАРПАТИ 2017 - ОБЕЩАНИЕТО!

        Както ти споменах във ФБ шест часа след теб тръгнах и аз,през тоя разлив на нафта прелетях със 170 км.обаче имаше завой някакъв и се наложи почти да спра,асфалта беше почти сух и странно кафяв.
        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
        Анатолий Пейчинов o8875о9815
        https://dvrbg.com/

        Коментар


        • #5
          От: КАРПАТИ 2017 - ОБЕЩАНИЕТО!

          Сбъркал си си професията. Някой казвал ли ти е, че трябва да пишеш книги? Супер емоционално и развлекателно, хайде следващата да е по дълга, за да разказваш и повече,че ми липсваха такива пътеписи сутрин с кафето.

          п.п. Снимките с мъника ли са правени?
          Няма значение колко бавно се движиш и колко дълго вървиш. Важното е да не спираш. - Конфуций

          Коментар


          • #6
            От: КАРПАТИ 2017 - ОБЕЩАНИЕТО!

            Хванал те е вируса на мото пътешествията, братко... Да знаеш, че от тоя вирус няма излекуване! До живот е! Да караш и да усетиш свободата и пътя... Невероятно е!
            Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
            Златомир Попов - Forry

            Коментар


            • #7
              От: КАРПАТИ 2017 - ОБЕЩАНИЕТО!

              Уникален пътепис и тия снимки, как ги вадиш тия цветове акъла ми не го побира, ЕВАЛА!
              Бъдете живи и здрави!

              Коментар


              • #8
                От: КАРПАТИ 2017 - ОБЕЩАНИЕТО!

                Благодаря ви за внимание и се радвам ако ви е харесало това което преживях за тези 4-ри дни.

                Първоначално публикуван от Пламен Пенов Преглед на мнение
                Сбъркал си си професията. Някой казвал ли ти е, че трябва да пишеш книги? Супер емоционално и развлекателно, хайде следващата да е по дълга, за да разказваш и повече,че ми липсваха такива пътеписи сутрин с кафето.

                п.п. Снимките с мъника ли са правени?
                Хахаха...Пламене не си първия, който го твърди, но на този етап едва ли бих могъл да си изкарвам хляба точно с писане.За снимките...да правени са с малкия, то аз големия почти съм го пенсионирал.


                Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                Както ти споменах във ФБ шест часа след теб тръгнах и аз,през тоя разлив на нафта прелетях със 170 км.обаче имаше завой някакъв и се наложи почти да спра,асфалта беше почти сух и странно кафяв.
                Дано да са го третирали този участък от пътя, че дори и като е изсъхнало завали ли и става страшно лигаво и опасно!

                Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
                Хванал те е вируса на мото пътешествията, братко... Да знаеш, че от тоя вирус няма излекуване! До живот е! Да караш и да усетиш свободата и пътя... Невероятно е!
                Владич, така е...започвам да го осъзнавам все повече и повече
                NISSAN FOREVER
                -----------------------------------------------------------------------------
                Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                Коментар


                • #9
                  От: КАРПАТИ 2017 - ОБЕЩАНИЕТО!

                  Евала! Страхотни снимки и пътепис.
                  тел. за приятели по всяко време 0888 909394

                  Коментар


                  • #10
                    От: КАРПАТИ 2017 - ОБЕЩАНИЕТО!

                    Първоначално публикуван от Анжела Боянова Преглед на мнение
                    Евала! Страхотни снимки и пътепис.
                    Благодаря
                    NISSAN FOREVER
                    -----------------------------------------------------------------------------
                    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                    Коментар


                    • #11
                      От: КАРПАТИ 2017 - ОБЕЩАНИЕТО!

                      Чудесен пътепис и прекрасни снимки!
                      0осем9осем7шест0осем7едно
                      Миро

                      Коментар


                      • #12
                        От: КАРПАТИ 2017 - ОБЕЩАНИЕТО!

                        Благодаря за споделеното!

                        Много красиво видяно през обектива.
                        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                        Коментар


                        • #13
                          От: КАРПАТИ 2017 - ОБЕЩАНИЕТО!

                          Благодаря ви за вниманието.
                          П.П.Който е бил по онези места още повече ще усети за какво става въпрос, защото колкото и да са точни думите и колкото и да са хубави снимките...да го изживееш, тогава разбираш...
                          Последно редактирано от lubashki777; 28-08-17, 14:30.
                          NISSAN FOREVER
                          -----------------------------------------------------------------------------
                          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                          Коментар


                          • #14
                            От: КАРПАТИ 2017 - ОБЕЩАНИЕТО!

                            Любо, благодаря за хубавия пътепис и още по-хубавите снимки. Припомни ми местата, на които бяхме преди две години.
                            За укрепените саксонски църкви - те са много повече. 7 от тях са под защитата на Юнеско, но тази, която сте видели в Чиснъдие (така се казва градчето), не е от тях.
                            Има една от седемте, вписани в Юнеско, която ви е била почти на пътя от Трансфагъраш към Трансалпина - в Кълник. За нея съм писала и съм качила много снимки в пътеписа ми за Румъния от преди 2 години.
                            Видях нещо много странно в една от снимките ти. Какво правят тези типично трансилванско-саксонски "очички" на покрива на юг от Карпатите?

                            Коментар


                            • #15
                              От: КАРПАТИ 2017 - ОБЕЩАНИЕТО!

                              Рали, пък аз си мислех, че именно тази е една от защитените укрепени саксонски църкви, ама...карай де...Пак си беше страхотно.За градчето...снощи до 03,00ч. от мерак съм писал и поправял пътеписа и...ами обърнал съм буквите.Знам, че се казва Чиснъдие...В друг форум отдавна си го поправих, ама тук не ми даваше вече тази опция, когато намерих грешката...Пък да моля модератор да влезе да го поправи...дето няма да стане...
                              За къщичката с очичките на покрива...Наистина от северна страна на Карпатите ги има много, а от южна почни не съм видял, но тази...тази явно е изключение.Намира се точно по пътя за манастир Бистрица и си е баш от южната част на Карпатите...а защо и как така...и за мен е загадка.Просто я видях и спрях с мотора специално да я снимам...
                              П.П.Значи записвам си за следващия път...Кълник...
                              Поздрави!
                              NISSAN FOREVER
                              -----------------------------------------------------------------------------
                              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X