Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лееекичка реставрация на брадва

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Браво ,добре ти се получава! Брадвето си е баш дърводелски инсрумент, за дялане и подобни неща. Мойто е подобно, преди години му сложих малко по-дълга дръжка че да става и за работа с две ръце, но ще я скъся по стандарта, някога...
    В казармата иначе /ИванИванови сигурно ги помни/ шанцовият инструмент за КО по щат бяха такива брадвички. Май нямам спомен да сме ги ползвали за нещо, лопатката става за всичко.

    П.п. Калъфът ми е същият само малко по-опърпан от твоя. Преди десетина години го намерих до контейнера пред блока, някой го беше захвърлил...
    Ще взема да кача и аз една снимка за асортимент в темата, ако не възразяваш, разбира се.
    Последно редактирано от jordanov sv; 24-10-23, 09:32.

    Коментар


    • siem
      siem коментира
      Редактиране на коментар
      Качвай на воля!

      П.П. То това брадве не е точно от армейския шансов инструмент. Когато попадна при мен, в задната си част беше удължено и имаше козе краче. Обаче въпросното беше счупено и се наложи да си поиграя с ъглошлайфа.
      Последно редактирано от siem; 24-10-23, 16:57. Причина: П.П.

    • IvanIvanovi
      IvanIvanovi коментира
      Редактиране на коментар
      Брадвичка не помня, но един път се направих на тарикат и взех малката кирка, за да не бие лопатката по г.за и излязох на занятие с нея. Познай кво стана при командата залегни, окопай се

    • jordanov sv
      jordanov sv коментира
      Редактиране на коментар
      Да, по-различно е от нашия шанцов инструмент. Ноо пък така си е оформено отзад като чук - екстра!
      Иванови, брадветата може би не ги помниш щото младсержантите /поне в нашта рота първата година/ рядко ги изнасяха. Кирките по щат бяха за картечарите и гранатохвъргачите. Аз до школата бях с РПГ и съответно кирка - вършеше работа кога копаем в чакълесто или нещо мергелно място и съответно си ги менкахме в отделението. Втората година понякога закачах топорчето, но както казах почти не сме го ползвали даже и като бяхме някъде по горите.
      Сори за лиричните отклонения...

  • #32
    Арно е станало брадвето, даже и да не влиза твърде често в употребление, самото задоволство дето се получава от реставрацията е доволно.
    Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

    0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

    Коментар


    • siem
      siem коментира
      Редактиране на коментар
      Именно кефа от реставрацията е основен двигател...Иначе за реална работа има други.

  • #33
    За съжаление, брадва не ползвам от години, а имам десетина. Брал съм дърва в гората с тях (не с резачка, а с брадви) кастрил съм, белил съм кори преди гатера... всяка си има баланс, ъгъл и съответния сап. В момента се забавлявам с точене на кухненските ножове.
    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

    Коментар


    • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
      ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
      Редактиране на коментар
      А нещо не продаваш ли, че аз ве още маам с брадва, предимно за цепене , за сечене нямам търпение

    • Тропчо
      Тропчо коментира
      Редактиране на коментар
      Имам 3, които стават за цепене. Най- хубавата (като тегло) ми е със счупен връх. Другите 2 са възлекички, но биеха право. Останалите са с изместена ос за лява и дясна ръка и стават само за белене, евентуално за кастрене. Ако тръгнеш да цепиш с тях, мое да са пребиеш. Всички са Г-образни и с вече изгнили сапове... Не съм сигурен да ти го причинявам ли? Ако си сигурен, при следващото ходене на село, ще ти избера една от правите, ще избия сапа и ще ти я пратя.

  • #34
    Напълно подкрепям горните мнения за задоволството от съживяване на нещо вехто.
    ей го и моето топорче.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20231028_152805.jpg
Прегледи:168
Размер:992.4 КБ
ID:6941729

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20231028_152826.jpg
Прегледи:162
Размер:981.1 КБ
ID:6941730 Преди мноого години баща ми го прибра от един възрастен комшия дето си го ползваше точно за разпалки за парното. В лошо състояние, счупена дръжка и малко ръждица. Поизлъсках го, един комшия на село ми даде сап от някакъв топор че му го насадих. Нагласих го да е малко по-дълго че да сваля разни дивачки из лозята и 2-3 пъти съм го ползвал за такава работа, добре сече. Не го ползвам иначе за нищо, имам доста брадви малки и големи и те са на линия.

    Коментар


    • siem
      siem коментира
      Редактиране на коментар
      Твоето повече ми прилича като да е от комплекта шансов инструмент на БНА. Аз съм служил в БА и там поне в нашата бригада от брадвичките бяха останали само калъфите.

    • Тропчо
      Тропчо коментира
      Редактиране на коментар
      Това е на отдельонния командир. Много биеше по краката по време на марш наскок, въпреки доста по- късия сап.

  • #35
    Ето и снимка в близък план на главата, ей така за прегледност в темата.
    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20231031_172952.jpg Прегледи:0 Размер:456.7 КБ ID:6941889

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20231031_173343.jpg Прегледи:0 Размер:651.9 КБ ID:6941890

    Съжалявам че не мога да намеря оригиналното сапче, макар и счупено, да го покажа и него само за сведение. Значи, 85-та - 7ма година в Нови пазар това ни беше шанца /оксидирани, разбира се/ за мл.сержантите, за после не знам... Само да кажа, че като влязохме, абсолютно всичко беше ново /демек неползвано/, вкл. манерки и каски, само шанцовият беше много употребяван. Лопатките мисля бяха щемпел 1915 и 1918, кирките и брадветата не помня, па и не съм ги заглеждал толко. И пак, пред очите ми за ротата поне десетина бройки лопатки и кирки сме повредили - изкривени остриета, счупени сапчета и т.н. По нещо се ремонтираше на място криво-ляво, нещо се заменя от АВ склада, по някоя и друга бройка се загубва по занятия из горите и в един момент бройката от стария материал почва да намаля и остават само чохлите... Все пак това не калашник или противогаз да идва постоянно ново производство и да се попълват наличностите

    Коментар


    • #36
      Острието е шлайфано с няколко вида шкурка, малко е полирано (докато ми писна) и му стига толкова. Така или иначе ще го оксидирам цялото защото мразя лъскави неща. Дръжката също е загладена и доизкусорена и сега и предстои лененото масло.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20231103_123732.jpg
Прегледи:75
Размер:272.4 КБ
ID:6942142

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20231103_123740.jpg
Прегледи:72
Размер:143.8 КБ
ID:6942143

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20231103_123758.jpg
Прегледи:72
Размер:754.4 КБ
ID:6942144

      Следва...
      Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

      Коментар

      Активност за темата

      Свий

      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

      Зареждам...
      X