Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Окачване на Витара – молба за съвет от страна на компетентните

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Окачване на Витара – молба за съвет от страна на компетентните

    Здравейте, събратя „Витараджий“! Като нов член на форума и притежател на стокова Витара G16A, произведенa 1993г., бих искал да ви помоля за съвет. Силно се надявам количеството изписан текст да не отегчи/отчае/откаже повечето „събратя“ още в началото, а да може максимално много хора да споделят своето виждане за нещата и да се оформи една добра дискусия, от която възможно най-много хора ще имат полза. Благодаря за разбирането! Преди за опиша ситуацията, заявявам, че съм се запознал с материала, изписан по темата, затова ще задам конкретни въпроси. От около 3 месеца съм собственик на въпросната Витара и ето че дойде време да се почнат предвидените още при закупуването й ремонти. Ситуацията е следната - окачването на автомобила е заминало, което налага смяната на ключови компоненти (в случая визирам амортисьори и пружини). Смяната на тези компоненти автоматично засяга толкова разпространената тема за лифт. Тук е мястото да вметна за какво ще ползвам автомобила – предимно асфалт (къси и дълги разстояния), с редки и леки елементи на offroad (евентуално качване на някой баир или слизане до някой от плажовете по българското черноморие). Не гоня голяма проходимост, но искам колата да е в състояние да ме заведе на и върне от „необичайни“ за леки коли места. Та след задълбочен анализ на изписания по темата мат`риал, както и равносметка на това за какво ще ползвам „жипката“, мисловният ми процес успя да „измъдри“ 3 варианта:
    1. Поставяне на кит от Calmini – най-малко правдоподобен вариант, вземайки под внимание предназначението на автомобила, както и разходите по закупуването и монтирането на въпросния кит. Не го изключвам като вариант.
    2. Смяна на „одъртелите“ компоненти с орЕгинални – закупуване на предназначените за извършването на смяната части (най-вероятно от някой местен търговец, би било добре да са „на изгодни цени“) и смяната им. Тук подчертавам, че за монтирането ще е нужен и компетентен човек. За жалост, липсата на време и задълбочени технически познания не позволяват извършването на тази операция от моята особа.
    3. „Сиромашки лифт“ (AKA лифт „стил И.П.“, „повдигане на къса база от Славин“ и т.н.) – в никакъв случай не омаловажавам този лифт, който се е доказал с годините. Всъщност, този вариант ми харесва и то доста. Няма да описвам, знаете какво имам на предвид – пружини от Вартбург, амове от Омега Б, подложки и т.н. Не ми е нужно голямо вдигане, просто покрай смяната нека да спечеля и някой друг сантиметър (знаете – размерът има значение). Мисля, че това е вариантът, на който съм най-склонен да се реша. Основното в случая е, както вече споменах, моята липса на време и задълбочени технически познания за извършването на тази операция.
    И ако все още има хора, които четат този текст, нека да попитам:
    1. Кой според вас е най-удачният от 3-те изброени варианта и дали се сещате за други опции? Ако някой каже „Абе к`во се занимаваш, карай си я така и да не ти пука!“ – също не го изключвам като вариант.
    2. Има ли човек в Пловдив, който би се наел с извървашенето на 3-та опция? Естествено, услугата ще бъде платена, както и сделката ще включва шише/туба домашна, 45-градусова ракия.

    Благодаря предварително на всички! Живи, здрави и безаварийно!

  • #2
    От: Окачване на Витара – молба за съвет от страна на компетентните

    Както казват разбирачите-ако правиш лифт,без да смениш амовете,все едно нищо не си направил.Но като чета за какво ще я ползваш витарката,май по-добрия вариант е нови пружини, амове и малко по-високи гуми.Пловдивчани има за смяната.Ако четат ще се обадят.И на моята само като сложих нови пружини,амове и 215-75-15 АТ ставаше за това за което си писал.За черни пътища без дълбоки коловози,за разкаляни и снежни пътища.Ама в последствие я прежалих и сега вече е в небитието.Моята препоръка-вариант 2.
    Последно редактирано от Радо 57; 11-08-17, 12:09.
    Нека силата да бъде с нас!
    Suzuki Grand Vitara
    +34 642 91 4154

    Коментар


    • #3
      От: Окачване на Витара – молба за съвет от страна на компетентните

      За описаната експлоатация(поне като намерения), едно прясно стоково окачване ще свърши работа.
      Както бат'Радо каза-по-големи гуми и нови пружини(ако витарата ти е "клекнала"), и няма нужда от повече. А и всички знаем, че заводските решения са най-добри, Тук ги преправяме, щото заводските не ни вършат работа, но и терените по които искаме да ни прекарат машините са нещо съвсем друго.

      Ако пружините не са омекнали, и витарата долу-горе има стойка-не пипай нищо, освен, ако няма нещо за оправяне.
      Едни гуми 205/75/15 или по-големия размер-215, и си готов.
      Но имай предвид, че с по-големите гуми се намалява динамиката, и се качва разхода.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • #4
        От: Окачване на Витара – молба за съвет от страна на компетентните

        Бих взел нови амове и пружини втора ръка от дълга база (ако твоята е къса ) придобива хубав вид

        Коментар


        • #5
          От: Окачване на Витара – молба за съвет от страна на компетентните

          От моя скромен опит с витара и всичко свързано с нейното повдигане,бих звъннал на Иван Попов.Мисля че няма да те върне и ще ти каже най-точно кое как и защо.
          Аз знам че нищо не знам,но други и това не знаят.

          Коментар


          • #6
            От: Окачване на Витара – молба за съвет от страна на компетентните

            Благодаря на всички, които до момента изказаха мнение. Везните започват да се накланят към вариант 2. Забравих да добавя, че Витарата е къса база. Понеже колегите Радо и Кольо засегнаха въпроса за гумите, тях не исках да намесвам преди да е оправено окачването, но така и така въпросът е засегнат - спрял съм се на 4 вариантa, размер 215/75 R15:
            TOYO Open Country A/T+
            BFGoodrich All Terrain T/A KO2
            General Graber AT2
            YOKOHAMA Geolandar A/T (G012)
            Нека обаче нещата стават едно по едно - първо окачването, след това гумите. Но тъй като нова тема ми се струва излишна - предполагам има хора, които са в състояние да споделят впечатления за някой от 4-те модела, затова всякакви мнения и коментари са добре дошли. Разбира се, да не забравяме и окачването

            Коментар


            • #7
              От: Окачване на Витара – молба за съвет от страна на компетентните

              http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=216127

              Това за гумите,като вариант.
              Нека силата да бъде с нас!
              Suzuki Grand Vitara
              +34 642 91 4154

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X