Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лигнитни въглища.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Лигнитни въглища.

    Мисля, че се филмирате. Стотиците хиляди МПСта замърсяват повече, отколкото печица на дърва. А и придава уют. Старите хора на село така са свикнали. Оставете ги да си доживеят спокойно. Еко терористите да си стоят в София ))
    Ако е машина, нека бъде немска!
    XJR 1200
    ETZ 150
    Kawasaki Ninja ZX10R

    Коментар


    • #32
      От: Лигнитни въглища.

      Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
      Не, като нямат пари да не тровят децата ми.
      Приказки наедро...

      Гледам подписа ти. Там се наблюдава следното: "Land Rover Discovery II, V8 4.0".
      Та, защо не си купи некой с четирицилиндров двигател, ами ползваш V8, и тровиш хорските деца?
      Всъщност, защо не използваш екологичен хибрид, ами нали... хорските деца?
      Апропо, за 90% от ежедневните ти дейности, би трябвало да можеш да използваш и Смарт...
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • #33
        От: Лигнитни въглища.

        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
        Роска, ти като имаш пари-плащай им на хората да се топлят с нещо с което няма да те тровят.
        Хората толкова могат.
        ...
        По тая теория, дай да разрешим на циганите да крадат, иначе им плащай да не стоят гладни, защото толкова си могат. Или се премести някъде, където няма цигани, защото там където са, те ще си крадат.

        Въпросът винаги има две страни.

        Коментар


        • #34
          От: Лигнитни въглища.

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          По тая теория, дай да разрешим на циганите да крадат, иначе им плащай да не стоят гладни, защото толкова си могат. Или се премести някъде, където няма цигани, защото там където са, те ще си крадат.

          Въпросът винаги има две страни.
          Обръщаш логиката. Горенето на въглища (в примитивно котле) е само морално укоримо, докато за действията на въпросният етнос има съвсем конкретни референции в НК.

          Коментар


          • #35
            От: Лигнитни въглища.

            Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
            Изолацията е мижава вероятно.
            Термомостовете не са избегнати.
            Всички стари стротелства са така.

            Парното отопление с радиатори е от ниско ефективните.
            Освен да си прекараш газ или пелети с четирицифрена сума друго няма.

            Ако си сложиш водно подово отопление алтернативите са много.
            Изолацията каквато-таква, на 90 годишна къща съм повече от доволен, че съм живял в нея и без изолация и дървена дограма. Мен не ме мисли, както споменах от година и нещо не съм на въглища, на газ съм и съм повече от доволен. Ама колко са като мен, дето газта им минава пред вратата? Не знам на кое казваш ниско ефективни радиатори, една година съм продавал радиатори и не ми е познато, не твърдя, че съм специалист. За мен има само два вида радиатори - правилно и неправилно оразмерени според помещението. И като оразмериш всичко вкъщи, получаваш 20+ киловата отоплителни уреди. Което не значи, че цяла зима е на макс, може да се топлиш и с 5 киловата мощност на моменти. Поне миналата зима го онагледих, щом кондензен котел ми стига на 40-45°С на водата, само Януари беше на 50. Това и проектанта не го вярваше, но факт. Доста хора по нашия край не искат да се занимават с твърдо гориво, но просто нямат избор. Като ги стигнем...как беше, американците(или и по-близки нации), всяко село да има газ, вода и канализация, мисля ще се променят доста нещата. Ама тука си трябва държавна политика. При нас 10-15 години не можеха да се разберат кой да вземе лиценз за газифициране. На 30 км. - в Севлиево, от толкова имат газ. Та така. За пелетите да не отварям дума.
            Последно редактирано от Asen Kushlev; 13-08-17, 11:46.
            Ford Maverick II 2.3 XLT
            Ford Mondeo MK5

            Коментар


            • #36
              От: Лигнитни въглища.

              Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
              Обръщаш логиката. Горенето на въглища (в примитивно котле) е само морално укоримо, докато за действията на въпросният етнос има съвсем конкретни референции в НК.
              Горенето на въглища за отопление у дома на много места си е забранено. И по същество, в големите градове представлява кражба от здравето на околните.

              Коментар


              • #37
                От: Лигнитни въглища.

                Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                Не, като нямат пари да не тровят децата ми.
                Да си си избрал място за жилище в тузарски квартал, където са саде богати аристократи като тебе!

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Горенето на въглища за отопление у дома на много места си е забранено. И по същество, в големите градове представлява кражба от здравето на околните.
                Въпросът освен със забрани може да се решава и по други начини. Примерно чрез някакво по-сериозно стимулиране на по-екологични видове отопление.

                Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                ... Стотиците хиляди МПСта замърсяват повече, отколкото печица на дърва. А и придава уют. Старите хора на село така са свикнали. Оставете ги да си доживеят спокойно. Еко терористите да си стоят в София ))
                Не е съвсем вярно. Не случайно в София пиковите замърсявания ги отчитат през зимата във вечерно-нощните часове. За селата едва ли някой може да има претенциЙ, защото там много алтернативи на твърдото гориво няма.
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #38
                  От: Лигнитни въглища.

                  Къде и как е забранено? В смисъл някъде извън балканите ли е?

                  Ще избие на политика темата...

                  Коментар


                  • #39
                    От: Лигнитни въглища.

                    Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
                    Къде и как е забранено? В смисъл някъде извън балканите ли е?

                    ...
                    Извън Балканите е едно на ръка, но и в Гърция, доколкото ми е известно, в някои райони въведоха забрана за твърдо гориво.
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #40
                      От: Лигнитни въглища.

                      Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                      ...
                      Въпросът освен със забрани може да се решава и по други начини.
                      Може, разбира се. Забраната е за последните калпазани, които (включително и срещу всякаква икономическа логика) "така са си свикнали". Поне в нормалния свят. Париж примерно има поучителна история по въпроса.

                      Впрочем в България освен със замърсяването през зимата в градовете, проблеми има и с изсичането на горите. Една адекватна администрация би събрала 2 и 2.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Лигнитни въглища.

                        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                        Извън Балканите е едно на ръка, но и в Гърция, доколкото ми е известно, в някои райони въведоха забрана за твърдо гориво.
                        Почти няма европейски град с 300-500 хиляди жители, в който да е разрешено. Е, освен в по-източната Европа.

                        В Гърция значителен принос към тези забрани имат и проблемите с пожарите.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Лигнитни въглища.

                          Аз съм имал съмнителната чест да ползвам въглища за отопление няколко месеца преди години и за мен това е най-мръсното и гадно гориво, което съществува. Мазут не съм ползвал, той може да е по-гаден, не знам.

                          За мен хората, които ползват въглища са просто без алтернативи и затова ми е интересно къде има подобна забрана.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Лигнитни въглища.

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Почти няма европейски град с 300-500 хиляди жители, в който да е разрешено. Е, освен в по-източната Европа.

                            В Гърция значителен принос към тези забрани имат и проблемите с пожарите.
                            Градове в БГ с такова население се броят на пръстите на едната ръка. Работя в Дряново, население под 5 хиляди сигурно, колегите въобще не са въодушевени да палят кюмбета, алтернатива на хоризонта никаква. Пак казвам, въпрос на държавна политика. Както каза някой по-горе - стимулиране на по-еко отопление, изграждане на инфраструктура и т.н. За превъзпитание на някои вредни навици си има начини, много ефективни. Но това, след като имаш алтернатива.
                            Ford Maverick II 2.3 XLT
                            Ford Mondeo MK5

                            Коментар


                            • #44
                              От: Лигнитни въглища.

                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                              Роска, ти като имаш пари-плащай им на хората да се топлят с нещо с което няма да те тровят.
                              Хората толкова могат.

                              Или да се приеме закон-бедните да стоят на студено, е да не застрашават здравето на богатите?

                              Има и друго решение-ако толкова много те притеснява пушека от комините-ами премести се. Там където няма пушеци.
                              Но да изискваш за твоя си комфорт някой да стои на студено, или да влага пари които няма и няма как да има-извинявай, ама...
                              Коле аз говоря хипотетично.
                              Проблеми със съседи на твърди горива нямам.
                              Мястото където е къщата е в северната част на селото при преобладаващи ветрове от север на Добруджанското плато където се намира.
                              Дискусията която се опитах да предизвикам според мен има голямо значение особено в малките населени места намиращи се в котловини.
                              Е няма такъв друг въздух в едно Велико Търново зимата.
                              Land Rover Discovery II, V8 4.0
                              VW Golf VI variant
                              Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                              Коментар


                              • #45
                                От: Лигнитни въглища.

                                Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
                                ... след като имаш алтернатива.
                                Алтернативи и сега има. Кеф ти пропан, кеф ти климатици, ток има навсякъде (повечето време). А при тия "цени" на дървата, чакай някое газоразпределително дружество примерно да прокара газ.

                                Дървата са евтини по една единствена причина - големият незаконен добив. Ако се администрираха горите както трябва според наличните правила, топленето с дърва щеше да е много относителна икономия.

                                Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                                ...
                                Мястото където е къщата е в северната част на селото при преобладаващи ветрове ...
                                Не случайно в английския език си има думичка downwind - за жилищни райони, които биват опушвани от града или стопанската зона.

                                Жилищата downwind са по-евтини и населени от хора с по-скромни възможности. Думата се използва и в пренебрежителен или отрицателен смисъл.

                                И въпросната думичка в тази си употреба е на повече от 200 години.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X