Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Автобусът или колата?

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Автобусът или колата?

    Именно де. Противоречието е, че според пътните знаци трябва да пропусна движещите се по пътя с предимство, а светофарът ми казва, че мога да премина. Съответно се съобразявам със светофара и преминавам преди автобуса.

    Коментар


    • #17
      От: Автобусът или колата?

      Съгласен съм с Борислав. Освен това, такова кръстовище си е малко измишльотина, или поне начина на светена на светофара. Май до някъде еквивалент в действителността е кръговото на Сточна гара в София, като идваш от към мелницата.

      Няма как да ми свети зелено, табелата да ми показва че съм на пътя с предимство и да съм длъжен да дам предимство на някой, който е на път обозначен че е без предимство, и е срещу светофар, който аз не мога да видя.
      От Правилника:
      "Чл. 104. (1) На кръстовище, на което единият от пътищата е сигнализиран като път с предимство, водачите на пътни превозни средства от другите пътища са длъжни да пропуснат пътните превозни средства, които се движат по пътя с предимство.
      (2) Когато на кръстовище пътят с предимство променя направлението си, което е указано с допълнителна табела Т13, водачите, които излизат от него, се ръководят помежду си от правилата на чл. 103, т. 1 и 2. От същите правила се ръководят помежду си и водачите на превозни средства, които навлизат в пътя с предимство."

      ПП: Светофара разрешава преминаването, но предимство спрямо другите на които им свети зелено не указва. Никъде не пише, че след зелен светофар с предимство са движещите се направо.
      Последно редактирано от cecoa1; 08-08-17, 16:03.
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • #18
        От: Автобусът или колата?

        Няма несъответствие. Пак повтарям, светофара и знаците регулират принципно различни неща. Еднаквото което регулират е посоката на движение. Например, ако знака предписва задължително движение само на дясно , а светофара предписва движение във всички посоки, то се гледа светофара, но само по отношение на посоката на движение. Знаците си регулират предимството самостоятелно и си е запазена територия за тях и при светофар който ти разрешава навлизането в кръстовището в съответната посока следва да съобразиш и правилата за предимството.

        Коментар


        • #19
          От: Автобусът или колата?

          Първоначално публикуван от Борислав Ангелов (fnqkhhhzzz) Преглед на мнение
          Пак повтарям, светофара и знаците регулират принципно различни неща. Еднаквото което регулират е посоката на движение. Например, ако знака предписва задължително движение само на дясно , а светофара предписва движение във всички посоки, то се гледа светофара, но само по отношение на посоката на движение. Знаците си регулират предимството самостоятелно и си е запазена територия за тях и при светофар който ти разрешава навлизането в кръстовището в съответната посока следва да съобразиш и правилата за предимството.
          Извинявай, но такъв бисер в рамка трябва да си го сложа.

          чл.7,(2) Когато има несъответствие между светлинните сигнали и пътните знаци относно предимството, участниците в движението са длъжни да се съобразяват със светлинните сигнали.

          Коментар


          • #20
            От: Автобусът или колата?

            Само това, че правилника позволява различни тълкувания на ситуацията от различните участници, идва да покаже, че нещо не е наред. Дали с правилника, дали с кръстовището, дали с примера от картинката, или със самите участници в движението, ама има нещо
            Всеки трети е шести

            Коментар


            • #21
              От: Автобусът или колата?

              Залагам на второто и последното.

              Коментар


              • #22
                От: Автобусът или колата?

                Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                Само това, че правилника позволява различни тълкувания на ситуацията от различните участници, идва да покаже, че нещо не е наред. Дали с правилника, дали с кръстовището, дали с примера от картинката, или със самите участници в движението, ама има нещо
                Aбсолютно съм съгласен. Още повече, че ако в ранния петъчен следобяд на светофара му изгори лампата, предимството рязко се обръща...
                edoors.bg- Джаджи за врати и врати

                Коментар


                • #23
                  От: Автобусът или колата?

                  Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                  Само това, че правилника позволява различни тълкувания на ситуацията от различните участници, идва да покаже, че нещо не е наред. Дали с правилника, дали с кръстовището, дали с примера от картинката, или със самите участници в движението, ама има нещо
                  От кое да почнем?

                  Иначе съм склонен да приема тълкуванието на Борислав. То е логически издържано. Доколкото правилата позволяват изобщо.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Автобусът или колата?

                    Т.е. светофарите нямат отношение към предимството, там са само знаците?

                    Коментар


                    • #25
                      От: Автобусът или колата?

                      И като няма знаци, и ми свети зелено, да чакам ли тоя от дясно?
                      Повечето сте за проверовъчен изпит.
                      ТЛК 80 4,2ТД-95г

                      Коментар


                      • #26
                        От: Автобусът или колата?

                        Че случаят е измишльотина ясно, но че работещ семафор се тълкува тако и вако не знаех. Ту отменя някои знаци, ту други не, ми се струва съвсем адвокатска. Пример по- горе в темата- светлинен и пътен указателен за посоката, и конкретния ребус.
                        ,,.....Например, ако знака предписва задължително движение само на дясно , а светофара предписва движение във всички посоки, то се гледа светофара, но само по отношение на посоката на движение. ..."
                        Последно редактирано от veskov; 08-08-17, 17:39.
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • #27
                          От: Автобусът или колата?

                          Последно.
                          Несъответствие за посока на движение между пътен знак и светофар е абсурд. Грубо казано, но нещо като да свети зелено на всички в кръстовището. Т.е. ако има такова нещо трябва да се отстрани незабавно. Не може да има такова несъответствие. Това е абсурд и тълкуването му е безсмислено.
                          Обратно на това - несъответствие по отношение на предимството е допустимо и го срещаме всеки ден навсякъде. И чл.7 от ЗДвП казва ясно, когато има такова несъответствие кое трябва да се гледа.
                          Лошо, много лошо...........

                          Коментар


                          • #28
                            От: Автобусът или колата?

                            Първоначално публикуван от Красимир Начев Преглед на мнение
                            И като няма знаци, и ми свети зелено, да чакам ли тоя от дясно?
                            ...
                            Това е въпросът проверка, чийто отговор тества "логиките" по-горе
                            байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                            Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                            Суперспам - спама на суперите

                            Коментар


                            • #29
                              От: Автобусът или колата?

                              Дали при наличието на регулировчик пак ще се съобразяваме И с пътните знаци? Ето нещо за изнервени от жегата: https://www.shofior.com/traffic-cop
                              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                              Из "Златния телец"

                              Коментар


                              • #30
                                От: Автобусът или колата?

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                От кое да почнем?
                                Oт правилника. Стремежа трябва да бъде към създаване на правила, които да не позволяват различни тълкувания. При такива правила и непредвидените ситуации ще изчезнат. Това така, дори и с цената на забавяне на трафика на дадени места. Разбира се не сме в състояние да почнем, защото не ние създаваме правилника, за нас остава да си тълкуваме. При лошо развитие на ситуацията след това и други тълкуват, от позицията на органи, по техните си виждания и понякога се получава крайното решение да не звучи логически издържано, но да се приема за меродавното такова.
                                Така след това продължаваме с нас си, демек с промяна на шофьорските ни манталитет и възпитание.
                                Всеки трети е шести

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X