Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Теоретичен въпрос за атмосферен дизел

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Теоретичен въпрос за атмосферен дизел

    Наскоро ходих до Словения. Там си взех рент а кар Пежо 301, бензиново, 3 цилиндрово, 1.2 vti 82 конски силици. Имаше избор и 1.6 дизел 100 коня и 1.6 бензин 116 коня, но прецених, че ще обикалям из Швейцария, та там с дизела не става, а и сме двама с малко багаж, не карам по магистрали и 1.2 ще ми стигне. Ходих из северна Италия, Швейцария и югозападна Австрив. Все мощно планинско, Алпи и много нанагорнища. Явно колата тежаща 960 кг и малко натоварена не се запъхтя с това смешно двигателче. Малкото каране по магистрали с повече от 110 км/ч не съм я тормозил. Колата изобщо не съм я усетил, че е 3 цилиндрова. Разбира се на съм оставял оборотите да ми паднат под 1500 и в нанагорнище и да искам да ми дръпне.
    Та се замислих един атмосферен 3 цилиндров дизел на какво би бил способен. Никой не конструира такова нещо, та да може да се пробва.
    Едно време имах Поло 1.4 дизел Мк2, атмосферно 48 коня. Колата беше осичка, а харчеше един каскет нафта.
    Сега се правят малолитражни атмосферни бензини, но такива дизели няма. Те биха били доста по-семпли и не толкова сложни, като предлаганите масово на пазара.
    Имаше едно време Дайхатсу Шарад 1.0 турбо дизел, 3 цилиндрово, 46 - 48 коня. Помня че за времето си имаше перфектни отзиви за тази кола.

  • #2
    От: Теоретичен въпрос за атмосферен дизел

    Дизелът страда от мащабен фактор и правенето на малък дизелов двигател с приемлива динамика и ресурс е трудно. Обезопасяването на изгорелите му газове е още по-трудно.

    С вкоравяването на нормите за емисии и най-вече с мерките за спазването им, дизелите постепенно ще бъдат върнати там, където им е изначално мястото - в тежкия транспорт.

    Коментар


    • #3
      От: Теоретичен въпрос за атмосферен дизел

      При Фолксваген Лупо имаше модел 3L, на който кичеха някакъв трицилиндров дизел, бомба-дюза. По непроверени данни, базата била 1.9TDi, с резнат един цилиндър.
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • #4
        От: Теоретичен въпрос за атмосферен дизел

        Да, дизеловия агрегат е по-скъп за изработка и не е икономически оправдано да се прави за малки мощности. И без принудително пълнене не може да се постигне нива на емисии за евро 2.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • #5
          От: Теоретичен въпрос за атмосферен дизел

          Изобщо, тренда е двг да заминава в историята и то до десетина години.
          Затова сега се напъват с бензини с принудително пълнене, кеф туро, кеф компресор, кеф и двете, че по-лесно. Изобщо по света откриха нещо, което талянците знаят отдавна - форсирания бензинов мотор е благина. И не се разпада след 150к км
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #6
            От: Теоретичен въпрос за атмосферен дизел

            И аз имах старо Поло с 1,3 дизел, но по сегашните стандарти ни върви, нито пък е много икономично.
            А газовете могат да се докарат, но характеристиките няма да стават за нещо различно от разни индустриални приложения. Например по хладилните агрегати на полуремаркетата се ползват разни такива двигателчета, дори с класически помпи и дюзи, без електроника, че даже до скоро и предкамерни. Но там се работи само в определени режими, а основно се търси надеждност, ресурс и лесно обслужване.

            Отделно VAG се напъват да правят такива дизелчета, но четирицилиндрови, до преди десетина години (имат и евро 4 варианти). https://en.m.wikipedia.org/wiki/SDI_(engine)

            Лично съм карал 1,9SDI на Фабия, чисто нова от магазина - разход градско 5- 6, извънградско 6-7 и отгоре, отделно че къса нерви. Но за съвсем небързащи хора става и се постига еднакъв разход навсякъде. А обслужването е стотинки, даже и демпферен маховик не бяха сложили.
            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

            Коментар


            • #7
              От: Теоретичен въпрос за атмосферен дизел

              Имах навремето голф 1.5Д.... Да, в града и извън града си гореше 5л/100км.... И вървеше точно толкова - т.е. никак Палеше трудно заради ниското налягане в дюзите (дори и след оправянето на компресията )....
              Абеееее... Не ща да чуя за атмосферен дизел...
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #8
                От: Теоретичен въпрос за атмосферен дизел

                Има подобен двигател на Поло 1,4 ТДИ .. 3 цилиндъра 75-80 коня различните модификации BMS, BNV, BMV, BWB, BAY, AMF.

                https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...diesel_engines

                Има и по-малки ....
                Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                Коментар


                • #9
                  От: Теоретичен въпрос за атмосферен дизел

                  Е тия са с турбини. Имах служебна Фабия комби с такъв,2008 г., 1.4 TDI, вървеше на самолет. Карах я баш като служебна.
                  Ford Maverick II 2.3 XLT
                  Ford Mondeo MK5

                  Коментар


                  • #10
                    От: Теоретичен въпрос за атмосферен дизел

                    Сега се поразрових за този ВАГ 1.4 ТДИ и масово преобладават положителните мнения във форумите на фолксваген и шкода. Градско доста нисък разход, изключителна динамика, непретенциозен, лесен и не скъп за подръжка и пак най-вече много добра динамика и т.н.
                    Не е атмосферен, но при тези мнения и по-горните доводи, няма как дизел без охлюв да бъде приемлив явно.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Теоретичен въпрос за атмосферен дизел

                      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                      Изобщо, тренда е двг да заминава в историята и то до десетина години.
                      аз от как съм жив, е тръгнал на заминава ама още сменяме свещи
                      Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                      Коментар


                      • #12
                        От: Теоретичен въпрос за атмосферен дизел

                        Иначе трицилндровит дизели са стари като света.
                        Другарите Ванчини и Мартели правят HR 392 SOHC
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • #13
                          От: Теоретичен въпрос за атмосферен дизел

                          За трицилиндов дизел но с турбо без кулер, се сещам и имам много добри впечатления от 1,5 CRDi на Хюндай Аксент.
                          Карал съм няколко хиляди км таккава. Динамика, ненормална. Разход и той ненормален. Гореше смешно малко. Извънградско и малко над 4.
                          А като пъргавина, слувало ми се е да не успея да го догонвам със 1,9 ТД с интеркулер Ксантия.
                          На един приятел е колата и сега я кара жена му.
                          Със страхотни впечатления съм от този двигател. Последно я докарах в нашенско от Италия. С един резервоар, а той едва ли е повече от 50 л.
                          ПП: Кракът не ми е особено лек, особено по магистрала.
                          Your conscience is all you can take to your grave.

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X