Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Представяне на годишен технически преглед

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Представяне на годишен технически преглед

    Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
    ...Би било тъпо ако в закона е разписано че жив умрял трябва да нямаш дни без пауза ....
    Те колегите са го написали - можеш да не минаваш преглед, но НЯМАШ ПРАВО да шофираш по обществените пътища автомобил без валиден технически преглед...
    Формално погледнато законният начин е при пропуснат преглед товариш автомобила на платформа, доставяш го до пункта за ГТП, и след като преминеш прегледа - можеш да си караш автомобила по обществените пътища...
    Дали може да се кара и незаконно? Разбира се. Дали е правилно и дали е гарантирано че всеки път ще минаваш метър - ами не е правилно да просрочваш и не е гарантирано, че няма да те хванат... Досега толкова години нямам случай да съм просрочил... Ама нямало да ме има няколко седмици? Няма проблем - преминавам прегледа преди това...
    За застраховките също колегите са го написали...
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #17
      От: Представяне на годишен технически преглед

      Мда, преди години и аз си позволявах да закъснявам с прегледа по някой и друг ден, че и месец, забраванко. Един от нашите шофери на работа обаче ми направи забележка, че без преглед няма застраховка. Един месец по-късно. От десетилетия - на село си спирам колата извън пътя, пред портата. Една кака с БМВ обаче изтърва завоя и спря в мойта колица. КАТ си ме провериха за преглед и ГО /редовни/, на нея акт и застрахователят плати нещо след време. Ако бях на пътя, щях и да духам, вероятно.
      Таа, оттогава - на деня.

      Коментар


      • #18
        От: Представяне на годишен технически преглед

        Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
        Те колегите са го написали - можеш да не минаваш преглед, но НЯМАШ ПРАВО да шофираш по обществените пътища автомобил без валиден технически преглед...
        Формално погледнато законният начин е при пропуснат преглед товариш автомобила на платформа, доставяш го до пункта за ГТП, и след като преминеш прегледа - можеш да си караш автомобила по обществените пътища...
        Дали може да се кара и незаконно? Разбира се. Дали е правилно и дали е гарантирано че всеки път ще минаваш метър - ами не е правилно да просрочваш и не е гарантирано, че няма да те хванат... Досега толкова години нямам случай да съм просрочил... Ама нямало да ме има няколко седмици? Няма проблем - преминавам прегледа преди това...
        За застраховките също колегите са го написали...
        Карам си колата на преглед /мазда6/. Но единия фар не запали. Изключих, включих и светна. Но Чичо Данчо-собственика на пункта ме върна, защото и друг път можело да се случи ксенона да не запали. Да, ама ме удариха.... Не съм виновен аз, но имам акт за липсата на преглед.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • #19
          От: Представяне на годишен технически преглед

          Малко се разминават мненията, но никой не каза откъде има информацията. Би трябвало да я има в ЗДП, но не я намирам. Къде да я търсим?
          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

          Коментар


          • #20
            От: Представяне на годишен технически преглед

            Сигурно е, че може да се явите на ГТП преди посочената дата или месец, при предстоящи пътувания, отпуски и др.

            Коментар


            • #21
              От: Представяне на годишен технически преглед

              Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
              Малко се разминават мненията, но никой не каза откъде има информацията. Би трябвало да я има в ЗДП, но не я намирам. Къде да я търсим?
              Стоян ти е отговорил.Няма за какво повече да ровиш.Просто го послушай.Както и Пенчо.

              Коментар


              • #22
                От: Представяне на годишен технически преглед

                Първоначално публикуван от ivo-police Преглед на мнение
                Просто го послушай
                Това е несериозно!

                В пункт за ГТП ми казаха: -Закъснял си с 2 дена и трябва да те глобим.
                Попитах къде мога да го видя и прочета. (защото и аз знам, може в рамките на месеца)
                Отговориха, че е така.
                Та и ти така.
                Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                Коментар


                • #23
                  От: Представяне на годишен технически преглед

                  Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                  Това е несериозно!

                  В пункт за ГТП ми казаха: -Закъснял си с 2 дена и трябва да те глобим.
                  Попитах къде мога да го видя и прочета. (защото и аз знам, може в рамките на месеца)
                  Отговориха, че е така.
                  Та и ти така.
                  Дали да те пратя на майната??
                  Глупости пишеш!В пункт на ГТП няма кой да те глоби.Най просто казано защото няма такива права.
                  Приключих с тази тема !
                  ПП Стоян отговаря по норматизма база аз по практическа.Опитваме се някак да помагаме...
                  Последно редактирано от ivo-police; 18-07-17, 21:10. Причина: ПП.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Представяне на годишен технически преглед

                    Първоначално публикуван от ivo-police Преглед на мнение
                    Дали да те пратя на майната??
                    Глупости пишеш!В пункт на ГТП няма кой да те глоби.Най просто казано защото няма такива права.
                    Приключих с тази тема !
                    Прав е Иво, че ония нямат права за санкции срещу водачи.

                    Относно как се ходи на преглед с изтекъл преглед, на острова просто звъниш да си запазиш час в пункт за прегледи и тръгваш, ако обаче имаш платен данък и застраховка, ако те спрат полицаи, звънят в пункта и ако онзи потвърди, си те пускат и готово. А полицаите те спират на секундата щото всяка кола има автоматични камери с разпознаване на номерата и проверка в бази данни за трите гряха - застраховка, данък и преглед и съответно дори полицая да блее настрани машинката му писва и светва мигновенно, такива камери има и на много места из градовете, за това рядко има рискуващи нормални хора да карат неизрядни.
                    Бъдете живи и здрави!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Представяне на годишен технически преглед

                      Продължаваме с отклонението от главния въпрос:

                      Какво казва законът и къде може да се прочете?

                      Колкото до глупостите, много съм засегнат, щото ме направихте безкрайно тъп!
                      Ясно ми е, в пункта не могат да ме глобяват, но, да кажем, опитвали са се да си изкарат бакшиш.
                      Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                      Коментар


                      • #26
                        От: Представяне на годишен технически преглед

                        Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                        Това е несериозно!

                        В пункт за ГТП ми казаха: -Закъснял си с 2 дена и трябва да те глобим.
                        Попитах къде мога да го видя и прочета. (защото и аз знам, може в рамките на месеца)
                        Отговориха, че е така.
                        Та и ти така.
                        Единственото по-специфично определяне на срок за ГТП, което съм намерил, е в наредбата за прегледите

                        НАРЕДБА № Н-32 от 16.12.2011 г. за периодичните прегледи запроверка на техническата изправност на пътните превозни
                        средства


                        ...


                        Чл. 29. (1) Пътните превозни средства подлежат на периодичен преглед за проверка на техническата
                        им изправност, както следва:
                        1. леките автомобили се представят на периодичен преглед за първи път преди изтичане на третата
                        година от първоначалната им регистрация като нови, за втори път - преди изтичане на две години от
                        първия преглед, след което прегледите се извършват всяка година преди изтичане на една година от
                        предходния преглед.

                        ...
                        Съответно, в малкото талонче от ГТП изрично ти е вписан крайният срок за да минеш на следващия годишен преглед (точно след 1 година). Поради което си мисля, че след изтичане на този срок можеш да бъдеш санкциониран по текстове от ЗДвП. Примерно:

                        Чл. 180. (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. водач, който:1. наруши правилата за използване светлините на пътно превозно средство, за престой или за паркиране, за използване на пътното платно или управлява технически неизправно пътно превозно средство, извън случаите по чл. 179, т. 4, когато в резултат на нарушението е създадена непосредствена опасност за движението;
                        ...


                        Чл. 181. Наказва се с глоба до 50 лв.:
                        1. собственик или длъжностно лице, което без уважителни причини не представи в определения срок превозно средство за технически преглед;
                        Сигурно по горните текстове са възможни разни тълкувания, но това е на прима виста.

                        При всички положения, не мисля, че има варианти за тълкувания тип "може до края на месеца" и т.п. Просто имаш документ с изрично указан краен срок за минаване на ГТП.
                        Последно редактирано от Чавдар (V93); 18-07-17, 21:29.
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Представяне на годишен технически преглед

                          В същата Наредба № Н-32 от 16.12.2011 г. за периодичните прегледи запроверка на техническата изправност на пътните превозни средства е интересен чл.43, ал.1 т.7, буква е) (егати "нормотворческата техника" ):

                          Чл. 43. (1) При извършването на периодичните прегледи на ППС председателят на комисията:
                          ...
                          7. когато заключението от периодичния преглед е, че превозното средство може да се движи по пътищата, отворени за обществено ползване, вписва в протокола валидността на прегледа съгласно чл. 29 и:
                          ...
                          е) издава знак за периодичен преглед, като отразява чрез перфорация на знака месеца и годината, на които ППС подлежи на нов преглед;
                          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                          Коментар


                          • #28
                            От: Представяне на годишен технически преглед

                            Признавам, чаках с нетърпение да се включи Чавдар и както обикновено, дава най-добрия отговор.


                            1. леките автомобили се представят на периодичен преглед за първи път преди изтичане на третата
                            година от първоначалната им регистрация като нови, за втори път - преди изтичане на две години от
                            първия преглед, след което прегледите се извършват всяка година преди изтичане на една година от
                            предходния преглед.


                            Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                            Коментар


                            • #29
                              От: Представяне на годишен технически преглед

                              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                              ...
                              е) издава знак за периодичен преглед, като отразява чрез перфорация на знака месеца и годината, на които ППС подлежи на нов преглед;
                              Допускам, че може и да е възможно човек да жали въз основа на този текст, че месецът още не е бил изтекъл. Обаче лично аз не бих искал да се опитвам на това основание да се надцаквам с КАТ или застраховател във връзка със санкция или отказ за изплащане на застраховка, обосновани с това, че съм пропуснал конкретния срок, изрично указан в документа (удостоверение за техническа годност), предвиден по т. д) от цитирания член.
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • #30
                                От: Представяне на годишен технически преглед

                                Тук виждам само една ъ-ъ...нередност.

                                Трябва да се явяваш на преглед все по-рано и в един момент няма да изпълниш перфорацията на талончето.
                                Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X