Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Теракан или Терано или Х-трейл или.....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Теракан или Терано или Х-трейл или.....

    Здравейте приятели, от доста време вече си блъскам главата с въпроса "каква джипка да взема" и колкото повече се ровя, толкова повече това се оказва много, много труден въпрос Със сигурност има и лесно решение, но за съжаление търся по-скоро бюджетно решение

    На първо място да опиша точно за какво ми трябва: да върви нормално по пътната мрежа и да стига до вилата по черен път. Това последното е малко подвеждащо, защото не говорим за обикновена отсечка черен път, ами катерене по черен път от ронлива, натрошена скала с не малък наклон и доста стръмни завои, на места извира вода, падат листа и става супер хлъзгаво, а последната отсеча е чакълеста почва, без затъване, но затова пък много стръмна. Не е километри, не мога да го определя точно, но е по-скоро няколкостотин екстремни метра. Ама да не си помислите, че става въпрос за скално катерене , не е чак убийствен път, Лада 2101 се е качвала до там /а после даже и слизала/, Субару комби 4х4 съм виждал, а аз лично изкачвах Самара - но задължително със зимни вериги, иначе не успяваше. Драпа, рови на места, особено на последната отсечка реве и хвърля чакъл, но се изкачва, включително и натоварена с хора и багаж.

    И така, на първо място много ми се нрави Нисан Х-трейл, защото е до голяма степен автомобил и ще бъде удобен и за градско, и за дълго. Но чета насам-натам, че е със слабо окачване - ще преживее ли 10-тина пъти годишно да го изкачвам догоре, или ще му се вземе здравето? Боята и пластмасата не ме вълнуват, въпросът ми е за окачване, трансмисия, двигател... Качването става леко, внимателно, бавно, но има 2-3 места с екстремни наклони, където трябва сериозно да се форсира, за да успее да го преодолее /поне с преднопредавната баба самара, с 4х4 може да е друго усещането, не знам!/

    Нисан Терано, това вече е по-тежка техника, с пълна сигурност ще върши работа за описаната по-горе офроуд отсечка. Но става ли за каране в града и на дълго, не е ли тромав, тежък и много харчещ?

    Другото, което тъкмо днес ми спря окото, е Хюндей Теракан. Марката Хюндай нещо я пренебрегвах в досегашните си търсения, но този се оказва обещаващ. Чета отзиви, че са супер здрави, но пак притеснението ми е дали са подходящи за градско и за дълъг път? Така като си пиша въпросите, май симпатиите ми са основно за Х-трейл, но въпросът е, достатъчно здрав ли е за целта?

    Предварително благодаря!
    Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

  • #2
    От: Теракан или Терано или Х-трейл или.....

    До тук разбирам, че задължително ти трябва нещо с бавни, пък каквото ти хареса и се вмести в бюджета.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

    Коментар


    • #3
      От: Теракан или Терано или Х-трейл или.....

      При така описаният терен е силно препоръчително наличието на бавни скорости. Тоест, Екс Трейла го отпишете. Не, че няма да се качи, но ще бъде с цената на цеден двигател и силно натоварен съединител. Другите стават и двете, но са си камиони, особено Теракана.
      Животът е харизан кон според мен...

      Теди

      Коментар


      • #4
        От: Теракан или Терано или Х-трейл или.....

        Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
        Здравейте приятели, от доста време вече си блъскам главата с въпроса "каква джипка да взема" и колкото повече се ровя, толкова повече това се оказва много, много труден въпрос Със сигурност има и лесно решение, но за съжаление търся по-скоро бюджетно решение

        На първо място да опиша точно за какво ми трябва: да върви нормално по пътната мрежа и да стига до вилата по черен път. Това последното е малко подвеждащо, защото не говорим за обикновена отсечка черен път, ами катерене по черен път от ронлива, натрошена скала с не малък наклон и доста стръмни завои, на места извира вода, падат листа и става супер хлъзгаво, а последната отсеча е чакълеста почва, без затъване, но затова пък много стръмна. Не е километри, не мога да го определя точно, но е по-скоро няколкостотин екстремни метра. Ама да не си помислите, че става въпрос за скално катерене , не е чак убийствен път, Лада 2101 се е качвала до там /а после даже и слизала/, Субару комби 4х4 съм виждал, а аз лично изкачвах Самара - но задължително със зимни вериги, иначе не успяваше. Драпа, рови на места, особено на последната отсечка реве и хвърля чакъл, но се изкачва, включително и натоварена с хора и багаж.

        И така, на първо място много ми се нрави Нисан Х-трейл, защото е до голяма степен автомобил и ще бъде удобен и за градско, и за дълго. Но чета насам-натам, че е със слабо окачване - ще преживее ли 10-тина пъти годишно да го изкачвам догоре, или ще му се вземе здравето? Боята и пластмасата не ме вълнуват, въпросът ми е за окачване, трансмисия, двигател... Качването става леко, внимателно, бавно, но има 2-3 места с екстремни наклони, където трябва сериозно да се форсира, за да успее да го преодолее /поне с преднопредавната баба самара, с 4х4 може да е друго усещането, не знам!/

        Нисан Терано, това вече е по-тежка техника, с пълна сигурност ще върши работа за описаната по-горе офроуд отсечка. Но става ли за каране в града и на дълго, не е ли тромав, тежък и много харчещ?

        Другото, което тъкмо днес ми спря окото, е Хюндей Теракан. Марката Хюндай нещо я пренебрегвах в досегашните си търсения, но този се оказва обещаващ. Чета отзиви, че са супер здрави, но пак притеснението ми е дали са подходящи за градско и за дълъг път? Така като си пиша въпросите, май симпатиите ми са основно за Х-трейл, но въпросът е, достатъчно здрав ли е за целта?

        Предварително благодаря!
        Субару Форестър ръчна скоростна кутия с бавни скорости.
        Най лек автомобил от изброените и най проходимо от леките автомобили.
        Land Rover Discovery II, V8 4.0
        VW Golf VI variant
        Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

        Коментар


        • #5
          От: Теракан или Терано или Х-трейл или.....

          Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
          Субару Форестър ръчна скоростна кутия с бавни скорости.
          Най лек автомобил от изброените и най проходимо от леките автомобили.
          Същият казус го имах преди две години за позната.
          Щом наклона е скалист и няма кал, значи няма и дълбоки коловози, та Форестъра също е добро предложение.
          На автомата първата му е много бавна, та също става, особено ако автомобила ще се ползва и за градско.
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • #6
            От: Теракан или Терано или Х-трейл или.....

            Да добавя че при големи наклони е много важно теглото на автомобила и гумите.
            Т.е един Форестър като най лек и с бавни скорости и хубави зимни гуми ще се справи отлично.
            Land Rover Discovery II, V8 4.0
            VW Golf VI variant
            Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

            Коментар


            • #7
              От: Теракан или Терано или Х-трейл или.....

              Не, кал не се предвижда, общо взето екстремен, но стабилен терен.

              Много ви благодаря за отговорите! Наистина, бавните са отговор на моите въпроси. И субаруто изглежда много добър вариант! Досега не съм го разглеждал, защото се бях насочил към джиповете, но сега ще го проуча и него, защото май доста точно покрива това, което търся!
              Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

              Коментар


              • #8
                От: Теракан или Терано или Х-трейл или.....

                Теракана и Тераното са парт тайм - много трудно се взимат обратни завои на хлъзгаво с включен преден мост.
                Субито е фултайм
                Land Rover Discovery II, V8 4.0
                VW Golf VI variant
                Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                Коментар


                • #9
                  От: Теракан или Терано или Х-трейл или.....

                  Тераното е повече джип от Х трайл.За градски условия късата база е по-удачна защото е по-маневрена и паркирането на труднодостъпни места е по-лесно.Терано също става и за дълъг път,особено ако е 3.0 дизел 154 коня,тогава разхода е около 10/100,поддържа си 160-170,висока позиция на седене не изморява от дълъг път и всички имат серийно климатик.За в гората малко са им слаби предниците,но за това за което ще се ползва ще ви е перфектен.
                  Старата любов ръжда не хваща, а непоправимо гние!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Теракан или Терано или Х-трейл или.....

                    Абе човекът казва, че се качва Лада до горе, вие му говорите колко много му трябват бавни Щом става въпрос за 10 пъти годишно не му трябва супер-дупер-джип.

                    А и аз подозирам, че този уж много стръмен и много екстремен път всъщност не е толкова екстремен.

                    Сега, ако на човекът му е мерак да си вземе истинска машина, както ми беше мерак и на мен преди да си взема Тераното, е едно. Но ако го прави защото толкова много го притеснява този път за лека кола, според мен да си вземе нещо като Х-трейлчето.

                    Дали Тераното става за в града, ежедневно на дълго и т.н. и дали харчи много...ами зависи на какво си свикнал. Аз служебно карам Поло бензин. В града с Тераното дълга база дизел определено се изнервям ако бързам или не дай си боже трябва да паркирам в по-централни части.
                    На дълъг път също не ме кефи...за мен скорости с него над 110-120 са некомфортни и нерентабилни финансово. Но пък на баира.....

                    Затова ако нямаш опит с 4х4 иди на това място, с някой който има и да ти каже този път реално колко е екстремен и дали наистина ти трябва нещо по-сериозно. Както казах, ако просто имаш мерак за нещо по-сериозно и се опитваш само да си рационализираш избора пред себе си с нуждата да изкачваш този път....това е друга работа и си вземи каквото ти е на сърце

                    Коментар


                    • #11
                      От: Теракан или Терано или Х-трейл или.....

                      Благодаря за мненията! Наистина с 4х4/офроуд нямам опит, но имам доста опит с автомобил и спокойно мога да кажа - там не е за кола. Качвах там лада, ама прежалена То бяха ревове в обороти като за последно, кански усилия на мотор и ходова част, загряване /да не кажа прегряване/, удари отдолу, в някои участъци по няколко опита, докато издрапа, а и не винаги успяваше докрая. Според сезона и дъждовете, понякога беше невъзможно. И то в доста меко време, въобще не говоря за време на порои или снегове. Хтрейла вече го оценявам, че би бил една доста скъпа грешка за подобно изкачване. Май вариантът е Терано. Кола за градско и за дълго имам, ако пък се окаже и Тераното годно за дълъг път, ще е бонус. Ако не - до вилата и други по-къси маршрути. В най-лошия случай ще направя грешна покупка, но предполагам, че няма да съм нито първи, нито последен
                      Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Теракан или Терано или Х-трейл или.....

                        Това поглеждал ли си го? Cherokee II (KJ) https://www.auto-data.net/bg/?f=showCar&car_id=29488
                        За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                        0878 79 20 61 Борис

                        Коментар


                        • #13
                          От: Теракан или Терано или Х-трейл или.....

                          Теракана е много комфортен при извънградско пътуване. Проблема му е, че при скорости над 130км/час е малко шумен и харчи повече. Дизеловия двигател е капризен и е хубаво да слагаш читава нафта за да нямаш ядове. Има бавни скорости. Разхода градско в София ми е между 11 и 12л/100км а извънградския е между 7,5 и 10л/100км
                          Багажника е голям и фабрично го има с LSD заден диф. ОБАЧЕ. Въпроса е дали ти е нужен тоя камион?
                          Защото до колкото чета една Хонда CR-V ще ти върши перфектна работа с МНОГО по-ниски разходи. А става и за газ и да си я караш всеки ден

                          Коментар


                          • #14
                            От: Теракан или Терано или Х-трейл или.....

                            За другите джипове не мога да кажа, но да дам своя опит от терано:
                            Отначало ми се струваше,ч е дългата база е само за широките булеварди, и не може да маневрира в по-тесните улички, а намирането на паркомясто ще е кошмар.
                            Ами-нищо подобно. Тераното е тясно, колкото обикновена кола, и малко по-дълго. Не с много. Все едно малко по-представителна кола. Мерцедес 500, 600 или Ауди А8 са по-големи от тераното.
                            Вярно, че в Шумен(не е София), но не съм имал особен проблем с паркирането. А и имаш опция да се качиш на място където колите не могат

                            Да, не върви като кола, не гори като кола, но пък с гадния участък не би трябвало да има никакви проблеми.
                            Щом Лада се е качвала...

                            Разхода на моето терано-2,4 бензин, с обикновена газова уредба-на дълъг път-14 до 15 газ. В града-20. През зимата с 2-3 литра нагоре, според снега.
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Теракан или Терано или Х-трейл или.....

                              След като има много стръмни участъци- бавни си трябват, а ще помагат и за спускането.
                              Гледам в ляво- няма нищо, гледам в дясно пак няма нищо и си викам: Аааааа тука има нещо!

                              Няма вече Диско,няма вече Pinz...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X