Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Santa fe 1, CRDI - проблем с турбо, EGR, соленоиди или друго

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Santa fe 1, CRDI - проблем с турбо, EGR, соленоиди или друго

    Здравейте,

    Aвтомобилът е Hyundai Santa fe 1, CRDI, 2005г и го купих преди месец. Веднага след това се появиха проблемите ми/му . Колата влиза в сервизен/авариен режим и не мога да вдигна повече от 3000 оборота. След като изгася и запаля работи нормално известно време и пак се повтаря. Ходих на диагностика, а грешките се могат да се видят тук : https://drive.google.com/file/d/0Byx...ew?usp=sharing

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:errors.jpg
Прегледи:1
Размер:82.6 КБ
ID:6136130

    Усещам, че турбото сработва за секудна и след това изчезва. Когато колата минава на 3000 оборота работи по-скоро като атмосферен дизел. Не мога да открия някаква зависимост, кога и как ограничава оборотите. Тази сутрин, като запалих, се закачих elm327 адаптор и през Torgue (приложение за Андроид) видях, че турбото работи, т.е. вдига налягането. В един момент спря,а оборотите все още се вдигаха над 3000.

    Това което направих аз е:

    1. Почистих EGR-a, който си беше сравнително чист. Движи се лесно, дори засмукан с уста. Резултатът е голямо количество пушек и загуба на мощност. В момента съм затапил маркуча към него.
    2. Проверил съм напреженията и към трите се соленоида и съпротивленията им - и на трите са в нормите, които пише в Autodata.
    3. Разкачих маркучите на соленоидите - само на този за EGR-a се усеща вакуум.
    4. Размених соленоидите на турбото и EGR-a - отново има вакуум само на EGR-a.
    5. Размених захранващите букси на соленоида на турбото с тази от EGR-a - усеща се промяна в работата му.
    6. Премерих напрежението на intake/boost pressure sensor-a (само това дават, като опция за проверка в Autodata) - в границите е. Беше сравнително мръсен и го почистих.
    7. Премерих напрежените на дебитомера. Според Аутодата на празен ход трябва да показва между 1.7v-2.2v. При мен беше 2v на празен ход, а при 3000об/мин - 3v. Почистих го - сега напрежението на празен ход е 1.65v, а при 3000 оборота е 2.45v.

    В момента си мисля, че по-рядко се случва да влезне в авариен режим, турбото сработва за по-дълго, но и двата проблема си се проявяват. Прави ми впечатление, че понякога при 3000 оборота ми показва налягане от 1.6 бар-а, понякога 0.5 (т.е. все различни стойности). Когато спре да работи и "ръчно" приложа вакуум на маркуча на турбото отново работи. Та.. моля за помощ. Мисля, че турбото си работи нормално, въпреки че хората, които ми правиха диагностиката бяха склонни да го оправят срещу 700лв.

    Някой може ли да ми каже как и какво управлява соленоидите на турбото, EGR-a и дросел клапата (заправих да кажа, че почистих и нея, но тя също беше сравнително чиста). Турбото мисля, че взима информация от boost pressure сензора, и ако налягането е прекалено високо, компютъра би вкарал колата в сервизен режим за да предпази двигателя от високото налягане!? Мога ли да измеря този датчик дали работи?

    Благодаря!

  • #2
    От: Santa fe 1, CRDI - проблем с турбо, EGR, соленоиди или друго

    Не трябва ли първо да се работи по насоките от "диагностиката"!?

    Коментар


    • #3
      От: Santa fe 1, CRDI - проблем с турбо, EGR, соленоиди или друго

      Смятам, че част от стъпките са по тези насоки. Мисля, че добре съм задал въпроса си - все пак затова е форума. Най-лесно, макар и болезнено, ще е да купя и сменя датчици и модули за стотици левове и проблема да се реши... Интересува ме дали едната грешка може да води до записване на друга. Т.е. ако нещо ограничава работата на двигателя и от това спира спира/ограничава работата на соленоидите те да трупат грешка в следствие от първото. Затова, ако някой има информация за схемата по която те работят ще съм благодарен да я сподели. При разкачане на датчика на разпределителния вал, при работещ двигател, оборотите не се ограничават, а при изключен двигател - не пали.
      Последно редактирано от vee-ko; 17-07-17, 14:17.

      Коментар


      • #4
        От: Santa fe 1, CRDI - проблем с турбо, EGR, соленоиди или друго

        Обърни повече внимание на датчика за разпределителния вал, после другите .
        Да не започне да гасне в движение и други интересни неща.
        Land Rover Discovery
        Където е текло пак ще тече ...

        Коментар


        • #5
          От: Santa fe 1, CRDI - проблем с турбо, EGR, соленоиди или друго

          Първоначално публикуван от vas33 Преглед на мнение
          Обърни повече внимание на датчика за разпределителния вал, после другите .
          Да не започне да гасне в движение и други интересни неща.
          Aко е от него, защо не ограничава оборотите, когато го разкача при работещ двигател, а продължава да работи нормално? Всичката информация, която успях да намеря за проблемите причинени от този датчик бяха свързани с бензинови автомобили. Забравих да каза, че на таблото не свети никаква лампа за проблем.

          Коментар


          • #6
            От: Santa fe 1, CRDI - проблем с турбо, EGR, соленоиди или друго

            Я виж тука http://www.offroad-bulgaria.com/forumdisplay.php?f=157

            Аз съм свалял някое от всичките за този мотор и е доста подробно.
            Не ми се рови сега конкретно да ги видя нещата, но от прочетеното до тук 90% нещо сбъркано по вакуумите.
            Трите неща управлявани от вакуум дават грешка, помисли кое каква обратна връзка има.

            Като остане време ще понапиша каквото знам, ако още не си се ориентирал.
            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

            Коментар


            • #7
              От: Santa fe 1, CRDI - проблем с турбо, EGR, соленоиди или друго

              Ревизирай ги тези вакум пътища да няма нещо сцепено по тах. Има и еднопосочен клапан по вакум пътищата, виж го и него дали работи коректно.


              HYUNDAI TERRACAN 2.9 CRDI ,05 163hp
              VW PASSAT 1.9 TDI AFN ,98 110hp
              Няма да е все така!
              Нула две осмици 724 пет едно пет 1

              Коментар


              • #8
                От: Santa fe 1, CRDI - проблем с турбо, EGR, соленоиди или друго

                Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                Я виж тука http://www.offroad-bulgaria.com/forumdisplay.php?f=157
                ....

                Като остане време ще понапиша каквото знам, ако още не си се ориентирал.
                Благодаря ти - бях пропуснал някои полезни неща в тези документи.

                Все още нямам решение на проблема. Оставих колата в сервиз където след изчистване на грешката и диагностика веднага след влизането в сервизен режим е показало грешка P1112, което според тях е за температурата на входящия въздух (т.е. дебитомер), но според информацията, която аз намерих ТУК това се отнася за СФ 2006та година, а за Santa Fe 2005 грешката е за VGT Solenoid Valve Circuit. Но както и да е... те са тествали с друг дебитомер (Magneti Marelli) и за 6км каране и ръчкане колата не е влезнала в сервизен режим. След смяната с моя Bosch е влезнала в сервизен режим. Въпреки съмненията ми относно правотата на кода и тълкуването му от тяхна страна бях готов да си купя дебитомер. Обаче имах възможност да пробвам друг НОВ - Бреми (Bremi - някакъв немски е) и ефекта беше, че нямаше ефект. Колата пак влизаше в сервизен режим, а отчитаните стойности (измерени през телефона ми и elm327 адаптор) бяха еднакви като тези от моя дебитомер.

                Намерих доста подобни теми из интернет за симптоми като моите при които проблемът е бил в дебитомера, ама как да дам 200лв за оригиналния Бош, като се съмнявам да е в него проблема
                Според информацията за грешка P1112 за SantaFe CRDI 2005:
                Error is recognized if |actual boost pressure - target boost pressure| is above ± 500 hPa when the engine speed is above 1500 rpm and the fuel quantity is above 40 cc
                Та..дали може да е MAP-a и мога ли да го измеря или някакви други идеи

                Коментар


                • #9
                  От: Santa fe 1, CRDI - проблем с турбо, EGR, соленоиди или друго

                  Грешката в дебитомера се записва, но не води до авариен режим. И то само ако показанията са хептен грешни. Принципно и без дебитомер би трябвало да върви що годе.
                  Докато пренадуването води до ограничаване на горивото. MAP-а му гледаш живи данни - щом виждаш че компютъра отчита налягането, значи работи(при изгасен мотор трябва да отчита атмосферното налягане).
                  Клапана управляващ геометрията на турбото може да е блокирал (иначе електрически го мериш здрав), маркучите за вакуума може да са разкачени или объркано свързани.
                  Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Santa fe 1, CRDI - проблем с турбо, EGR, соленоиди или друго

                    Ако разкача дебитомера колата влиза в авариен режим. Виждам, че отчита налягане, но с много променливи стойности и често (особено когато е на празен ход или е в авариен режим) не вдига налягане и седи около 0 атмосфери или -0.1, но тогава и турбото не работи (усеща се). И пак - когато се усеща, че турбото работи отчита и налягане. Клапана (ако имаш предвид вакумите) съм ги мерил и съм ги размествал (при Santa Fe са 3) - и с трите е еднакво а маркучите е почти невъзможно да ги размениш поради разликата в дължината им. Геометрията се движи свободно - не е блокирала.
                    Последно редактирано от vee-ko; 26-07-17, 17:03.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Santa fe 1, CRDI - проблем с турбо, EGR, соленоиди или друго

                      Ще добавя още малко факти, които се надявам да не влияят и на вашата преценка . След като почистих MAP-a, по които имаше наслоена гресоподобна смес, смятам,че колата започна да издържа малко повече преди да влезне в сервизен режим. Туко що запалих колата и при разкачане на дебитомера или МАР-а отново влиза в сервизен режим. В момента, при студен двигател, стойностите отчетени от дебитомера са каквито са обикновенно, а МАР-а отчита доста прецизно покачването на налягането дори и при малко покачване на оборотите - обикновенно не е така и се покачват при по-високи обороти (не знам дали е от нещо свързано с него или от това, че е студен двигателя (съответно и датчика)). През уикенда когато беше над 30 градуса не излезнах от сервизния режим.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Santa fe 1, CRDI - проблем с турбо, EGR, соленоиди или друго

                        Добре де, като гледаш живи данни при какво налягане на пълненене влиза в авариен режим?

                        Коментар


                        • #13
                          От: Santa fe 1, CRDI - проблем с турбо, EGR, соленоиди или друго

                          Различно е. Най-високата записана стойност, която съм отчел е 1.5 атмосфери. Обикновено когато турбото работи и е вдигнало някакво налягане ( случва се при плавно вдигане на оборотите) и в този момент рязко подам газ, налягането изчезва също рязко. Или за да обобщя - когато турбото работи/се управлява нормално ( по мое усещане) трябва да променям оборотите плавно и налягането се променя нормално/плавно, а при резки промени сякаш следват също толкова резки прекъсвания в работата му, а не просто намаляване на налягането (усещането е, че не се променя геометрията, а направо го изключва).

                          Коментар


                          • #14
                            От: Santa fe 1, CRDI - проблем с турбо, EGR, соленоиди или друго

                            Според казаното не влиза в авариен режим от свръх налягане, по скоро ниско налягане ......

                            Коментар


                            • #15
                              От: Santa fe 1, CRDI - проблем с турбо, EGR, соленоиди или друго

                              Отново я покарах и сякаш при плавно подаване на газ нещата са нормални. На 2ра при плавно подаване на газ налягането се покачва до 1.4 атмосфери, след което разтоварва. На 3та предавка стигна до 1.5, след което отново разтовари. Ако обаче рязко подам газ на 3та или 4та примерно при по-ниски обороти ( когато все още няма достатъчно мощност да ускори бързо) рязко забива муцуна и налягането изчезва, но не винаги ограничава и оборотите в този момент. Ако направя същото на 2ра предавка си ускорява нормално - т.е. при рязко подаване на газ при натоварен двигател (не знам дали правилното в случая е натоварен или когато няма достатъчно мощност).

                              Предполагам, че при определено натоварване на двигателя, компютъра очаква да отчете определено налягане и ако се разминава би вкарал колата в авариен режим за да предпази двигателя (предимно от overboost), а ако не се лъжа натоварването на двигателя се изчислява по някаква формула от стойностите на дебитомера(airflow), скоростта, положението на педала на газта (APP - acceleration pedal position) и MAP-a.

                              Попадам на информация, че и проблеми с потенциометрите в педала на газта вкарват колата в авариен режим, което може би звучи подходящо обяснение на забиването при рязко подаване на газ, но предполагам, че така щеше да бъде и при рязко подаване на газ на празен ход, а тогава проблем няма.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X