Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Соларно зареждане на автомобилен акумулатор

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Соларно зареждане на автомобилен акумулатор

    Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
    Абе Коле, как 100вата са повече от генератор на кола?! Тоя генератор да не е 5А?
    Опааа, сбъркал съм нулите...
    Но така или иначе-100 вата панел ще осигури зареждане на акумулатора, поне за да запали витарата.
    100 вата са си над 7 ампера. Това по елементарна аритметика. След всичките загуби-наполовина да е-ще свърши работа. Даже и на четвърт...

    Имам в гаража едно Тодор Живковско зарядно(беше със селен, сега си е с обикновен грец), и си го ползвам за възбуждане на изтощен до край акумулатор. После с лидълското, чер не разпознава ниски напрежения.

    Та въпросното зарядно дава 3 Ампера, и за 20-30 минути колата пали. А преди това не ще даже и да завърти стартера, а само мучи.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #17
      От: Соларно зареждане на автомобилен акумулатор

      Първоначално публикуван от Пламен Атанасов Преглед на мнение
      Изброените до момента , са крайно недостатъчни за постигане на желаните цели . Ако иска наистина система която да върши работа , ще трябва да се бръкне малко по дълбоко в джоба . Освен качествен солар с подходящ капацитет , трябва и контролер . На всичко отгоре размерите на панела ще са далеч от посочените , в посока нагоре .
      Така е - "и тате мое ама козата си сака пръч"
      Или "панел" , 100 вата са си много арна работа , + контролер (инверторен + съответното управление ) , + лед навсякъде .
      "Здравия акумулатор " , не тоя дето "ам тя си пали с него" е за предпочитане .
      Дублиране на акумулатора с реле да е в кондиция само когато мотора работи + 1 .
      Или съответните пресвързвания когато е "аварийно " необходимо.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0000.jpg
Прегледи:1
Размер:635.2 КБ
ID:5759883

      това върши достатъчно работа с буфер(голям акумултор).

      Коментар


      • #18
        От: Соларно зареждане на автомобилен акумулатор

        Ама сме обсъждали точно тоя въпрос, обсъждали, ...

        100 вата панел е нещо като половин квадратен метър. При ярко слънце осигурява ток за запалване на колата за около 5 минути.

        Постоянно монтиран соларен панел на повечето леки коли има смисъл само на предния капак или на покрива. Ролята му се ограничава от факта че на излет и лагер колата обикновено се оставя на сянка.

        На страничните прозорци едно че ограничава видимостта и друго че работи с около 5% от капацитета си. Единствената полза от такъв би била че при дълъг престой на колата няма да и умре акумулаторът заради алармата. Ако трябва да се постига такъв ефект - соларче 10W отвътре на таблото и включено в запалката е по-добро решение.

        Коментар


        • #19
          От: Соларно зареждане на автомобилен акумулатор

          Чудесно е че автопризводители като магарцедес не четат форумЪТ

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rear_window.jpg
Прегледи:1
Размер:101.9 КБ
ID:5759887

          Това на всичкото отгоре е версия за Канада.
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #20
            Соларно зареждане на автомобилен акумулатор

            То в Канада слънцето е ниско, Търтьо.....

            Ясене, солара ти днес направи 105Вч, без да съм го местил много. Утре ще трябва повече да се постарая, да не останат бирите топли...
            Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
            Drag Grand Canyon Daily
            Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
            LZ1JYM

            Коментар


            • #21
              От: Соларно зареждане на автомобилен акумулатор

              Ниско, ниско, та чак хоризонтално свети шгое у слънцето
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • #22
                От: Соларно зареждане на автомобилен акумулатор

                Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                Като начало си направиш LED осветление за лагера, което ще ти позволи повече автономност, когато ползваш акумулатора на автомобила.
                2 метра ЛЕД-лента, навита върху празна пластмасова бутилка + ключе + кабел са добро начало за доста силно светеща преносима светлина.

                Следя темата.
                Ейй.... Това ми се струва много добра идея! Ще го пробвам задължително!

                Първоначално публикуван от Пламен Атанасов Преглед на мнение
                Изброените до момента , са крайно недостатъчни за постигане на желаните цели . Ако иска наистина система която да върши работа , ще трябва да се бръкне малко по дълбоко в джоба . Освен качествен солар с подходящ капацитет , трябва и контролер . На всичко отгоре размерите на панела ще са далеч от посочените , в посока нагоре .
                Е, чакай, малко де! Тя и в момента ми върши работа, простоискам да имам резервен вариант в случай, че не преценя колко точно мога да ги използвам.

                Първоначално публикуван от Rachido4x4 Преглед на мнение
                Дублиране на акумулатора с реле да е в кондиция само когато мотора работи + 1 .
                Или съответните пресвързвания когато е "аварийно " необходимо.
                [ATTACH=CONFIG]921893[/ATTACH]

                това върши достатъчно работа с буфер(голям акумултор).
                Можеш ли да дадеш повече информация, за това? Имаш предвид да работи алтернатора паралелно с панела ли?

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                На страничните прозорци едно че ограничава видимостта ...
                ...Ако трябва да се постига такъв ефект - соларче 10W отвътре на таблото и включено в запалката е по-добро решение.
                Е, не, няма да се затруднява видимостта, защото тези прозорчета не се използват. Те не са на задните врати, а на самият багажник.
                Как така ще се включи в запалката? То нали ще връща ток във веригата, то това възможно ли е? Нали от запалката само излиза ток? Тука ме обърка.

                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                Чудесно е че автопризводители като магарцедес не четат форумЪТ

                [ATTACH=CONFIG]921899[/ATTACH]

                Това на всичкото отгоре е версия за Канада.
                А това какво е?





                Абе дойде ми една друга идея. Дали мога да сложа някакакъв тягов акумулатор с дълбок цикъл на разреждане и да си го ползвам него. Така поне ще знам, че ще имам як акумулатор. Обаче пък нали стартовите са за автомобили. Този тягов дали ще може да подкара колата...
                Ето за тези си мисля (85 или 105Ah) - знам, че са изключително качествени и надежни.
                http://energiabg.net/%D1%82%D1%8F%D0...50ah-2673.html

                Коментар


                • #23
                  От: Соларно зареждане на автомобилен акумулатор

                  Това е баш соларен панел на страничен прозорец, което според Ясен не става

                  Иначе тока от запалката както излиза, така и влиза
                  Нямаш проблем с тагове да си палиш колата
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • #24
                    От: Соларно зареждане на автомобилен акумулатор

                    Първоначално публикуван от svremeto Преглед на мнение
                    Нали от запалката само излиза ток? Тука ме обърка.
                    Момко, след това изречение те съветвам да не пипаш нищо по ел инсталацията.
                    Ако искаш някакви подобрения-иди при някой който знае какво прави.

                    Това, ако искаш джипа да не изгори де. Инак може всякак.
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Соларно зареждане на автомобилен акумулатор

                      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                      Това е баш соларен панел на страничен прозорец, което според Ясен не става
                      Не съм казал че не става, а че не си струва като напън. В Г-точката са го направили те си знаят защо. Ако не си конструктор на Г-точка имаш и други варианти.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Соларно зареждане на автомобилен акумулатор

                        Ако запалката работи при изваден контактен ключ давай, ако не- жичкаджия.
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • #27
                          От: Соларно зареждане на автомобилен акумулатор

                          Не е препоръчително,да се ползва основния акумулатор за каквото и да било друго.
                          Това си е мое мнение.За осветление ползвам един тягов 100Ач. и лед лента.
                          Предполагам мога да му сложа и един панел 20-30w директно,и пак ще го поддържа малко.
                          Не съм го тествал колко ще издържи,но за 10 дена нямам проблем.
                          Говоря за евтин вариант,на осветление.Всичко друго,си има цена.
                          .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                          Киа спортаж2000тди 98г
                          Ауди А3 1.9ТДИ
                          Каравана Аdria 390Q

                          Коментар


                          • #28
                            От: Соларно зареждане на автомобилен акумулатор

                            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                            Момко, след това изречение те съветвам да не пипаш нищо по ел инсталацията.
                            Ако искаш някакви подобрения-иди при някой който знае какво прави.

                            Това, ако искаш джипа да не изгори де. Инак може всякак.
                            Подкрепям казаното от адаша. След това изречение със запалката, по-добре не пипай.
                            https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                            Коментар


                            • #29
                              Да, повдигна старата тема.
                              Понеже и на мен ми се налага да сложа панел които да поддържа акумулатора, изпрах един 10W, като сметнах,че постоянната консумация на колата е 350mA а панела ще отдава 550mA и няма как да презареди акумулатора и ще мина без контролер. Та въпроса е дали трябва да сложа нещо допълнително между панела и акумулатора? Предполагам, че това, че при запалена кола алтернатора ще зарежда акумулатора, няма да е проблема за панела, които ще е постоянно включен

                              Коментар


                              • #30
                                Първоначално публикуван от Glow Преглед на мнение
                                Та въпроса е дали трябва да сложа нещо допълнително между панела и акумулатора? Предполагам, че това, че при запалена кола алтернатора ще зарежда акумулатора, няма да е проблема за панела, които ще е постоянно включен
                                Фабричните джиджавки, дето се включват през запалката имат диод (поне така пише в ръководството им), пише също да се изключват при запален двигател, за да не изгори въпросният диод. Синът ми беше карал обаче цял ден с едно включено такова панелче и нищо не му беше станало.
                                При мен един такъв панел обаче миналата година почна системно да ми гори бушона на запалката (15-20 А), не съм го отварял, нито мерил още, за да видя да не е нещо от куплунга за включване в запалката, но май не е
                                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X