Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

    Първоначално публикуван от Traqn Savov Преглед на мнение
    Не разбрах за прости DIY проекти, и за обучение, кое му е лошото на 8 битовият микро контролер той там където е 8 битовият там е и 32 битовият..

    Или целта е за един диод или лере да търкаме 40 мегахерцов контролер..

    Ако някой напредне толкова, че това с което разполага контролера не му стигне, той вече ще може да премине на по висок клас..

    Единственият минус е магазината мрежа, където вече почват да липсват по старите контролери..
    Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
    Няма ОС.
    Наистина няма смисъл за мигалка или термостат да слагаш 32 битови. Затова ги написах тия неща на Спарки. Би било добре да си произвеждат 8 битовите цъкалки, ама малко и за цена да помислят.
    Между другото, и 4 битови контролери има, слагат ги на електронните термометри. Предимството им е нищожната консумация.
    Смисъла е много прост, вече няколко пъти го споменах - не се занимаваш с кривини и ограничения на дърти 8-битници, даваш същите пари, и използваш за всичко една и съща платформа с една и съща далеч по-читава и не-ограничаваща програмирането ахритектура (чисто от гледна точка на това как си пишеш C-то - при доста от 8-ците някои неща няма как да се направят чисто хардуерно заради ограничаващата архитектура). В един момент като понаправиш няколко проекта в следващите можеш да ползваш код от по-старите ти, понеже често и периферията е съвместима за цялото семейство. А това особено за начинаещи е доста важно - минимум архитектурни ограничения и максимално унивесална фамилия микроконтролери.

    Например, лично на мен към момента ще ми е много по-лесно да си направя бравата на гаража с PIC32 отколкото с PIC10/12/16/18. А разликите между дребните 8-ци на ATMEL и по-големите им неща е дори по-голяма отколкото при PIC.

    ...или напратко - връзващ се към нещо ограничаващо, и ако някога ти се наложи да правиш нещо по-голямо започваш почти от нулата, докато обратното го няма - работя постоянно и с малки и с големи PI32-ки (от посочените по-горе ефтинки на 25Mhz до последните им на 250Мhz), направил съм си мои библиотеки за едно-друго и разработката на нещо ново откъм софтуер ми е на порядук по-лесно отколкото да скачам от 8-ца на 32-битник или обратното.

    За платката - еми на мен правенето на хардуера ми е даже по-големия мерак. А съобразяването с минимално външен софтуер (без който посочената платка с многокурест процесор даже и без ОС просто няма подкарване) съм го издигнал в култ, и в хобито си, и в това, с което си изкарвам хляба. И това дава плодовете си всекидневно.

    Относно Javascript и харесването/нехаресването му, явно има нямакво заблужедние - харесвам го, при това много. Само дето си остава добър за това, за което е правен и извън него се получава трепане на мравки с базука - ползва се многокуров гигахерцов процесор с гигабайти памет, който в крайна сметка докарва производителност по-ниска от 10-пъти по-слабия микроконтролер със 500 пъти по-малко памет, с цената на примерно 20 пъти по-висока консумация.

    Да, евтинко е да си го купиш, обаче от там нататък се съобразяваш с това как някой друг е видял нещата, дори и само като опроводяване и габарити на платката. Отделно дето за критични неща едно такова стандартно нещо се хаква за секунди и му се сваля всичкия софтуер и се копира както ти е кеф в колкото искаш устройства. С микроконтролер ще се узорят значително повече, и то при положение че преодолеят хардуерните защити. И после ще работят с нестандартен компилиран код вместо със сорсове на Javascript.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #47
      От: Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

      Един съвет към всички начинаещи.
      Махнете това недоразумение на природата наречено Atmel Studio 7.0 и никога повече, ама никога не го слагайте


      Инсталирайте си AVR Studio 5.0 това е истинската среда за разработване и писане на код.
      Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

      Коментар


      • #48
        От: Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

        Един ламерски въпрос, какъв език(езици) се ползва за писане на код при микро контролерите?

        Коментар


        • #49
          От: Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

          За какъвто компилатори са направили примерно СИ СИ++ АСЕМБЛЕР ако напишат компилатор и на ДЖАВА и на джава ще може..

          Програмният език предоставя просто строг синтаксис, близък до човешкото общуване..

          Сега ме питай, кой е най добрият език за програмиране.. за да стане една дълга тема..
          Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

          Коментар


          • #50
            От: Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

            9 видео малка развойна платчица

            1 видео протоколи и интерфейси
            Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X