Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

    PIC кит 2 да, ПИК кит 3 Недей не чух доволни от него да има, аз лично за пиковете JDM ползвам и съм доволен..
    Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

    Коментар


    • #17
      От: Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

      Първоначално публикуван от Traqn Savov Преглед на мнение
      PIC кит 2 да, ПИК кит 3 Недей не чух доволни от него да има, аз лично за пиковете JDM ползвам и съм доволен..
      Аз съм доволен от него, че и предоволен. Имам два (оригинален и китайски) и програмират всичко, дето е излязло от тая фирма, от въшките дето са по 2 за левче, до 250 мегахерцовите PIC32MZ.

      И понеже за разлика от Atmel, които купиха, Microchip са си направили труда да направят програматор дето програмира всичко което призвеждат с един клик на мишката и с нула допълнителни настройки за програмирането, PIC-льовците са много по-подгодящи за начинаещи от гледна точка на време от купуване на програматора до размигването на първия диод. Опитвал съм 5-6 фамилии на Atmel - еми всеки чип си има собствено мнение какво точно иска за да го програмираш - накои искат кварц, други не искат, някои можеш да ги заключиш безвъзвратно и да трябва друг по-скъп програматор, на някои трябва да им задаваш скорост на програмиране и прочие полюции. Случвало ми се е да купувам още бройки, мислейки че съм ги изпържил и чак като видях че се държат по същия начин като тия дето имах взех да се ровичкам защо аджеба с настройките по подразбиране на тяхната среда за техния програматор и конкретния чип, програмирането не се получава.

      ...отделно дето е малко под въпрос изобщо занимавката с 8 битови въшки, при положение че има 32-битови за левче отгоре, дето ти дават многократно по-голяма свобода във всяко отношение.
      Последно редактирано от sparkybg; 07-07-17, 13:12.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #18
        От: Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

        За целта на упражнението 8 бита е повече от достатъчно, по мощен е от компютъра аполо който приземи лунен модул.
        иначе пиковете са много скъпи 20 лева срещу 5-6 лева на атмегата, не мерси..

        Но за едно си прав, доста по лесни са за усвояване, но пък нямат такава среда за разработка Атмел студио, там са мн. назад още от към I.D.E...
        А и каквото правим в момента ще върви на почти всички АВР контролери..
        Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

        Коментар


        • #19
          От: Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

          Първоначално публикуван от Traqn Savov Преглед на мнение
          За целта на упражнението 8 бита е повече от достатъчно, по мощен е от компютъра аполо който приземи лунен модул.
          И който се бъгна щото не смогваше на задачите.

          Първоначално публикуван от Traqn Savov Преглед на мнение
          иначе пиковете са много скъпи 20 лева срещу 5-6 лева на атмегата, не мерси..
          Кои равностойни пикове конкретно са 20 лева срещу 5-6 за атмегата?

          Преди няколко месеца си напазарих PI32MZ с 2MB флаш и 512К RAM за по 10лв бройката. PIC32 тръгват във Farnell по 2.40лв за брой най-малките, а малките PIC-ове тръгват от 70 стотинки бройката.

          Конкретно, в един и същ магазин ATMEGA8-16PU (16Mhz, 8kb Flash, 1KB RAM) струва 4.35лв. Аналогичния PIC16F1716 струва 2.98, а за 4.35 +/-0.005 можеш да си купиш от същото място PIC32MM0064GPM064IPT (25Mhz, 64KB Flash, 16KB RAM) или PIC32MX210F016B-I/SS (40Mhz, 16KB Flash, 4KB RAM), дето освен всичко друго са и с на порядъци по-читава архитектура, много регистри, линейно адресиране, стек без лимит, нива на прекъсвания и какво ли още не.

          И това изобщо без да повдигаме въпроса за STM32, дето в сравнение с Microchip са супер евтинийка.

          Вече и поялника ми е 32-битов (http://dangerousprototypes.com/forum...hp?f=56&t=7218). Електрожена също. 8-ците просто умряха и се позлват или там, където на никой не му се разработа нещо ново, или където с един чарк за 50 стотинки заменяш 15 логически чипа на които не им трябва бързодействие, или там, дето се цепи стотинката на две и микроконтролера е съществена част от цената. Ама домашното човъркане по жици не попада в нито една от горепосочените категории.

          Първоначално публикуван от Traqn Savov Преглед на мнение
          Но за едно си прав, доста по лесни са за усвояване, но пък нямат такава среда за разработка Атмел студио, там са мн. назад още от към I.D.E...
          А и каквото правим в момента ще върви на почти всички АВР контролери..
          Какво има Atmel studio дето в MPLAB X го няма че нещо не се сещам?
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #20
            От: Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

            Примерно C и C++ компилатор
            Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

            Коментар


            • #21
              От: Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

              Първоначално публикуван от Traqn Savov Преглед на мнение
              Примерно C и C++ компилатор
              ОбъркАл си се нещо. От сайта на Microchip можеш да си свалиш стария MPLAB, по-новия MPLAB X, компилатори за всичко от PIC10 до PIC32, а за PIC32 има и C++ и още по-ново IDE - Harmony.

              Поне откак се занимавам по-активно, а това са примерно 10 години, C компилаторите са си налични и безплатни и заедно със средата се свалят и инсталират за 10 минути, като участието на инсталиращия е само да натиска "Next" копчето. С първото размигване на диод, вързан към първото му MCU - пак така - Избира си чип, пише си 5-те реда код, натиска 1 копче и всичко е налято в чипа. Именно с Atmel-ските простотии покрай програмирането ще загубиш няколко пъти повече време до първото мигване на диода.


              Това ти е IDE-то:
              http://www.microchip.com/mplab/mplab-x-ide

              Това са ти компилаторите:
              http://www.microchip.com/mplab/compilers

              ПП: Сега проверих - и IDE и компилатори има поне от 2000г насам. От по-назад не мога да намеря архиви.
              Последно редактирано от sparkybg; 07-07-17, 15:58.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #22
                От: Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

                Направих си мигалка на Atmel Tiny и тръгна с първия път. Със програматор през паралелния порт, т.е. без пари. Без грижи или някакъв особен зор.
                PIC-овете съм ги намразил от преди 17 години, с все платените им компилатори и IDE-та, и хардуерно накования им стек. Който не може да поеме по-сложна програма от новогодишна гирлянда. За толкова години не мога да се престраша да ги погледна, при все старанието им да оправят нещата, според думите ти. И за домашни условия си е предостатъчен 8 битов контролер. За по-сложни приложения си има Raspberry PI или евтините му братовчеди като Orange Pi за 15$ например. Дори в магазин в София ги видях, отиваш и си купуваш. Цял java сървър може да вдигнеш на тях.
                Като сметнеш, че на тоя 32 битов PIC ще му правиш платка, интерфейс и периферия... пак на парите на Orange Pi излиза, че и отгоре. Orange си е гигахерцов процесор H3 Quad-core Cortex-A7 H.265/HEVC 4K, с 1 гига DDR3 RAM, и е хиляди пъти по-мощен.
                Дано не развалят Atmel, за мен беше много лоша новина, че са го купили. Както Microsoft погребаха Nokia.
                p.s. Arduino са на Atmel чипове ...

                п.с. 2. Orange Pi zero и за 10 $ го намирам!
                Последно редактирано от Ivan Terziev; 07-07-17, 16:18.

                Коментар


                • #23
                  От: Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

                  Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                  Направих си мигалка на Atmel Tiny и тръгна с първия път. Със програматор през паралелния порт, т.е. без пари. Без грижи или някакъв особен зор.
                  Само гледай са не и заключиш единия пин за програмиране, че после или ще си купиш доволно по-скъп програматор от PicKit3(който към момента струва крупната сума от 10 долара), или ще отиде на боклука.

                  Можеш ли през паралелния порт да програмираш всичко от Atmel? Силно ме съмнява.

                  Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                  PIC-овете съм ги намразил от преди 17 години, с все платените им компилатори и IDE-та
                  Поне от 10 години са безплатни, а лекарства да си пуснеш и всичките оптимизации също не е като да няма.

                  Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                  , и хардуерно накования им стек. Който не може да поеме по-сложна програма от новогодишна гирлянда.
                  Не съм казал че им харесвам осмиците. Казвам именно че осмици към днешна дата са безсмислени. На 8-ците нещата са си както са си. При 16 и 32 битовите хавата си е повече от човешка.

                  Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                  И за домашни условия си е предостатъчен 8 битов контролер.
                  Могат колкото могат. При 32-ки на същата цена де е ползвата от файдата?

                  Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                  За по-сложни приложения си има Raspberry PI или евтините му братовчеди като Orange Pi за 15$ например. Дори в магазин в София ги видях, отиваш и си купуваш. Цял java сървър може да вдигнеш на тях.
                  Между микроконтролер на който всичко му пишеш ти, и микрокомпютър с операционна система и прочие има толкова разлики че няма прилики. Просто се ползват за различни неща. Едното е Real-time и това Real-time си зависи от теб, а другото е просто компютър, на който всичко се случва уж както го искаш във времето, ама не съвсем.

                  Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                  Като сметнеш, че на тоя 32 битов PIC ще му правиш платка, интерфейс и периферия... пак на парите на Orange Pi излиза, че и отгоре.
                  Платка се прави еднакво и за двете. PIC32 има и в DIP корпуси, ако това ти е дерта. Има и преходници към DIP за стотинки (буквално). Не знам за какъв интерфейс и периферия говориш. Тук обсъждаме има ли смисъл от 8-ци въобще, или поне аз така. Ми няма, по никакви критерии, включително като цена. То е като да ти дават Porche Cayenne и Dacia Duster, да ти поемат бензина и всичките разхиди за тяхна сметка, и ти да избереш Dacia-та.

                  Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                  Orange си е гигахерцов процесор H3 Quad-core Cortex-A7 H.265/HEVC 4K, с 1 гига DDR3 RAM, и е хиляди пъти по-мощен.
                  Може да е милион пъти по-мощен, ама не става за Timе-critical неща например. Без да му налееш линукс със все драйвери и прочие е неподкарваем. Пак ти казвам - несравними са почти по нищо. Не са и правени да са. Аз си имам компютър ако не няколко хиляди пъти по-мощен от въпросното Orange, то поне 100-ина пъти. Защо да цъкам в Orange вместо да си цъкам PC-то? Говорим за съвсем резлични неща.

                  Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                  Дано не развалят Atmel, за мен беше много лоша новина, че са го купили. Както Microsoft погребаха Nokia.
                  p.s. Arduino са на Atmel чипове ...
                  Имаше един филм за едни японци дето купиха американски завод, и американците им се дръвчиха, при което отговора на шефа японец беше "Щом не искате да ви купуваме, защо се продавате?". Та случайни неща няма. Има много сливания напоследък, и на мен не ми се нрави, ама това е положението.

                  И не налагам мнението си колко велики са Microchip. Само разсейвам някои заблуди за тях. 8-битници за нещо повече от 50 реда код и хипер непретенциозни неща отдавна не ползвам по гореизложените причини. Абсолютно всички (AVR-ите включително) имат предостатъчно куци и ограничаващи неща, с които смисъла да се бориш към днешна дата просто е нулев. 16 или 32 битов микроконтролер на същата фирма (независимо коя) може много повече и те ограничава на порядък по-малко за едно и също нещо. Програмира се по-лесно от 8-ците, по-бърз е от 8-ците, има повече периферии от 8-ците, повече памет, по-човешка архитектура (PIC32MZ има и FPU например), и всичкото това на същата или сравнима цена. Защо 8-ца тогава, и какво значи "достатъчно"?

                  Аз пък все не мога да се счупя на STM32 например. А там е ужасна евтинийка и разнообразие. Ама като изкарат 400 мегахерцовия STM32H7 май ще трябва.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

                    Arm A8 AM335x четириядрен 1GHz има два независими 300 мегахерцови 32 bit микроконтролера в чипа, бонус ей тъй да си имаш за real-time. Коментираното евтино А7 не знам, но си има real time ОS за тия цели, ако случайно няма.
                    За домашна играчка си върши работа 8 битов. Ако ще пишеш професионално то програматорът ще е най-малкият разход. А за натоварени приложения съм твърдо към едно Jetty на компютърче от типа на Raspberry или евтините му братовчеди. Имаш си браузър на компа, и си цъкаш културно на него.
                    При тия евтини и достъпни едноплаткови компютри....
                    Някак не се сещам защо ми е 32 битов PIC процесор, освен ако ще правя компютри за автомобилна електроника в хилядни и милионни серии.
                    Платка се прави еднакво и за двете. PIC32 има и в DIP корпуси, ако това ти е дерта. Има и преходници към DIP за стотинки (буквално). Не знам за какъв интерфейс и периферия говориш. Тук обсъждаме има ли смисъл от 8-ци въобще, или поне аз така. Ми няма, по никакви критерии, включително като цена.
                    PIC32 с моя платка ще ми излезе по-скъпо от Orange Pi. Последното си има и аудио, и HDMI, и Ethernet, и USB, и изведени пинове да си ги цъкаш като на контролера. И истински Линукс, не да си пишеш OS сам, и да се чудиш с какво да дебъгваш. Tия с 512 RAM и нагоре си идват с инсталиран графичен шел, и браузър Chrome.
                    То 8 битова Atmega с моя платка излезе по-скъпо от Оrange Pi Zero :-)
                    Последно редактирано от Ivan Terziev; 07-07-17, 16:57.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

                      Аз имам програмиран от мен ПИК който е сложен на кодова брава, и вече работи 10 години, и нито един път не е забил така че нищо против ПИК-ка не мога да кажа...

                      Колкото до 8-битс или 16 или 32 , на тоя етап ще задвижваме само простотии, напълно достатъчен е за повечето начинаещи любителски приложения.

                      А пък ако някой напредне до толкова че да му трябва 32 бита, още по добре, вече ще знае как да го направи сам
                      Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                      Коментар


                      • #26
                        От: Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

                        http://beagleboard.org/support/bone101
                        Eй такова сървърче има инсталирано на BeagleBone върху Дебиан. Тествал съм го и работи както го виждате на линка горе. Пишеш на JavaScript, нагласени са драйвери и има примери за целия хардуер. Има си вградени ADC, сума ти i/o портове, има DAC, има 3 бр. UART, абе всичко дето има всеки читав микроконтролер, ама пишеш на човешки език и имаш гигахерцов 4-ядрен процесор с FPU, с 3D ускорител и мрежова карта на платката.
                        Мисля, че може да се подкара върху 7 доларовия (в Алиекспрес) Orange Zero, което си излиза по-евтино от стартъп платка на 8 битов контролер от всеки тип.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

                          Първоначално публикуван от Traqn Savov Преглед на мнение
                          ...тук са повечето хора с не техническа насоченост..
                          Ама кой знае, мнения от вас
                          Докато реша да пиша, че тук хората са с техническа насоченост, но не точно в тази област, и то стана....
                          На мен темата ми е интересна, още повече, че в момента съм на вълна ардуино.
                          В миналото ще остане, каквито сме били...

                          Коментар


                          • #28
                            От: Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

                            още малко инфо


                            Първата програма, компилиране и стартиране (hello word)
                            Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                            Коментар


                            • #29
                              От: Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

                              Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                              http://beagleboard.org/support/bone101
                              Eй такова сървърче има инсталирано на BeagleBone върху Дебиан. Тествал съм го и работи както го виждате на линка горе. Пишеш на JavaScript, нагласени са драйвери и има примери за целия хардуер. Има си вградени ADC, сума ти i/o портове, има DAC, има 3 бр. UART, абе всичко дето има всеки читав микроконтролер, ама пишеш на човешки език и имаш гигахерцов 4-ядрен процесор с FPU, с 3D ускорител и мрежова карта на платката.
                              Мисля, че може да се подкара върху 7 доларовия (в Алиекспрес) Orange Zero, което си излиза по-евтино от стартъп платка на 8 битов контролер от всеки тип.
                              Сървърчета, дебиани.... И после като питаш някой "програмист" със самочувствие що е то указател, мига на парцали.

                              От 4 години си изкарвам хляба с Javascript и C# и категорично мога да твърдя че Javascript-а е всичко друго, но не и "човешки" език за програмиране. Започването с това е по-грешно даже и от едновремешното започване с BASIC, а сравняването му със C е абсолютен нонсенс. Пред един 80 мегахерцов микроконтролер със същия код на C и 100-ина пъти по-малко RAM и ROM Orange Zero-то ще изгляжда точно като името си - Zero. Докато резултата от кода ти стигне до хардуера да размига диодите е минал пред компилация/интерпретация и още 10 софтуерни слоя след това, и то върху система, в която вървят амнайсе таска, измежду които таскът, в който се изпълнява твоя код най-често е с най-нисък приоритет. Това даже без да споменаваме няколкото нива кеш, фактът че за да запишеш нещо в RAM-а отнема повече време отколкото в SRAM-а на далеч по-скромен микроконтролер, и прочие "незначителни" подробности. Отделно дето кода ти в един случай може да се изпълни за 5 пъти повече време отколкото в друг, и ти нямаш никакъв шанс да промениш това, и съвсем отделно дето когато се иска реакция спрямо външно събитие, докато то стигне до кога ти минава пред амнайсе драйвера, системни библиотеки, таск менажери и прочие полюции и в крайна сметка се получава така че в такава система дори реакцията в рамките на милисекунди се оказва невъзможна а микросекундите са нещо нечувано.

                              Не ме разбирай погрешно - JavaScript-а е схрахотно нещо, ама за това, за което е правено. Сравняваш кон с кокошка - нито коня може да се научи да кудкудяка, нито кокошката да цвили. В единия случай работиш директно с желязото, в другия минаваш през амнайсе софтуерни слоя.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Програмиране на вградени микропроцесорни системи Embedded system и протоколи..

                                За JS напълно се съгласявам с теб, и аз не го харесвам.
                                Пак да кажа, че за real time задачки има нарочни контролери в кристала на процесора. Трябва да се провери има ли конкретния, за оня А8 дето цитирах в BeagleBone - има със сигурност, и са 300 мегахерцови.
                                Акцентът ми беше, че Orange идва сглобен на платка, инсталиран и с подкарано IDE. Ако почна да пускам платка за 32 битовия PIC, после да търся кварцове, конектори и периферия - то вече ми се отщяло да слагам процесорно решение. И току съм вързал терморегулатор от хладилник Мраз.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X