Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какъв термометър за диагностика да си взема

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какъв термометър за диагностика да си взема

    Здравейте,
    моля за съвет- трябва ми термометър с цел хоби ремонти- примерно да установя дали ми мери вярно показанието на таблото, с каква темп. влиза антифриза в радиатора и с каква излиза и т.н. Бях взех един безконтактен от Лидл и не вършеше работа, други варианти с ами термодвойките на мултицетите, но не знам дали са достатъчно точни- трябва ми да показва с до 3-4 градуса точност до 100градуса.
    Дайте ми съвет какъв термометър да търся?
    Мерси предварително

  • #2
    От: Какъв термометър за диагностика да си взема

    Струва ми се, че проблемът ти е повече заради неоценяване на факта, че по двигателя температурите са много различни. И съответно измерване на температура на 5см от даден датчик може да даде коренно различна стойност...
    На доста места сме измервали с безконтактен термометър и за диагностика е повече от достатъчен...
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #3
      От: Какъв термометър за диагностика да си взема

      Може би пък конкретения термометър от Лидл да е бил нещо проблемен, но изкарваше някакви напълно нереални стойности- например меря радиатора в нас и показва 30 градуса, а той е горещ, меря себе си- 27 градуса, меря по колата темп на казанчето- примерно 70, меря още 2-3 пъти и показва един път 30, друг път 80.
      В указанията на въпросния термометър пишеше отношение ако не се лъжа 8:1 и че това определя диаметъра на измерената повърхност. Т.е с него не мерих на конкретен елемент, а на някаква площ. Което не е ок по колата, по ясни причини.

      Коментар


      • #4
        От: Какъв термометър за диагностика да си взема

        Пробвай безконтактния темрометър на кипяща вода и на себе си. Ако покаже горе-долу правилни температури то проблема не е в него . Евтиният китаец дава +-2 градуса отклонение при това замерване. 35-36 градуса на челото ми и 98 на кипяща вода.

        Коментар


        • #5
          От: Какъв термометър за диагностика да си взема

          Добре, а мнение за термодвойките на мултицетите? Ясно, че евтините са без компенсация на студената част и дават отклонение, но дали ще ми покаже 100 градуса или 97 не е от особено значение за мен.

          Коментар


          • #6
            От: Какъв термометър за диагностика да си взема

            И още нещо- ето принципа им на действие, описан добре в следната тема http://www.tehcomservis.com/forum/to...rum=6&topic=58
            С две думи, как ще измеря колко е температурата при датчика ми за таблото, като това нещо мери средната температура на диаметър 25мм при мерене от 200 мм /датчика ми е на термостата и на 3 см от главата, на 7-8 от изпускателен колектор/?
            А на изхода на радиатора как да стане, като то наоколо има толкова фактори, които му бъркат меренето... изпускателен колектор например.
            Не знам, няколко човека казват, че са доволни от такива измервания, може пък аз да съм гъзорък нещо, но този тип термометри ми се струват за други неща- т.е. да видиш дали някъде радиатор е топъл, колко топлоотдава някоя стена, такива работи, върху които не може да въздействат близки предмети, за разлика от колите.

            Коментар


            • #7
              От: Какъв термометър за диагностика да си взема

              Както и с всеки уред, при безконтактния термометър си има определени условности...
              Да, безконтактния термометър измерва температурата на площ, но тъй-като площта зависи от дистанцията (грубо казано - зоната в която се измерва температурата е конус, с връх края на измервателния пистолет), то можеш да ограничиш площта до определения агрегат/зона чрез намаляване дистанцията до нея... Ако не се лъжа - на моя 'китаец' съотношението е 12:1.. T.e. на дистанция 3м измервателното петно ще е с диаметър 25см...
              Добро измерване се получава, когато цялото измервателно поле е с равномерна температура (т.е. цялото поле попада върху измервания агрегат).. Много добро измерване се получава когато има запас до ръба на измервания агрегат...
              Ако например няколко измервания на тавана ти дават сходни температури, то вероятно причината за 'нелогичните' измервания е просто неправилно използване на уреда....
              Също така има ограничение при измерване на отразяващи повърхности с безконтактен термометър (то си го пише в инструкцията)- там грешката може да стане огромна...

              П.С. 98С може да си е напълно точна температура на кипене на водата При 600метра надморска височина (при стандартно налягане) температурата на кипене на чистата вода е точно 98С
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #8
                От: Какъв термометър за диагностика да си взема

                аз си взех такъв и смея да твърдя, че мери сравнително точно, взех го от ибей, но мисля че продават и в бг.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:1
Размер:12.9 КБ
ID:5759003
                ________________________________________________
                Subaru OUTBACK 2,5
                Hyundai TUCSON 2.0

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X