Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Умряха ми чистачките изведнъж - Вранглер Сахара 2007 JKU

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Умряха ми чистачките изведнъж - Вранглер Сахара 2007 JKU

    Умряха ми чистачките изведнъж - Вранглер Сахара 2007 JKU

    Здравейте,

    Днес опитах слетобед да си почистя предното стъкло и добре, че карах бавно по селски път, пръскалката покри стъклото за миг ама чистачките почиваха, ни вопъл ни стон, просто не тръгнаха. Без симптоми и каквото и да е било.

    Привечер 1-2 часа се мъчих, разглобих, извадих цялата рейка с моторчето и буксата.

    1. Когато от волана дам еднократно почистване, релето цъка отчетливо, тоест уж работи.

    2. Всички предпазители са ОК, поне всички мини плоски такива и повечето 20-30+ амперови големи квадратни такива, домързя ме да проверявам всичките, но определено проверих всички на които имаше думата чистачка или стъкло.

    3. Разглобих основно двигателчето с червяците, четки и т.н. изглеждаха добре.

    4. Подадох ток на двигателчето директно пред куплунга му и работеше, което е добър знак.

    5. Не мога обаче да замеря дали идва ток до буксата на двигателя защото компа/контролера като усети, че е разкачена и спира тока и релето не цъка.

    6. На механизма с червяците има едни медни пластинки и медни кръгчета които спират и контролират хода на системата, не съм сигурен как да ги тествам ама имам едно на ум и ги подозирам главно тях. Схема на работа и метод за тестване, идеи?

    7. Следващия ми заподозрян е релето с таймер, не съм убеден, че намерих кое реле е за чистачките и не съм сигурен, че мога да го тествам, идеи?

    Тепърва ми предстои да чета схеми и инструкции за ремонти, ако някой има съвети и идеи моля да сподели, че ми е кът времето а без чистачки в тая държава съм загинал на мигам и не мога да тръгна на дълъг път?

    Благодаря предварително!
    Бъдете живи и здрави!

  • #2
    От: Умряха ми чистачките изведнъж - Вранглер Сахара 2007 JKU

    Една идейка от мен. Лесна за пръверювйне.Повечето коли имат и една малка кутишка с бишони и в двиг отсек. Два са захваняти с обща пластмасова жълта скоба. Провери ги и тях. Това са така наречените дилърски или транспортни предпйзители.

    Коментар


    • #3
      От: Умряха ми чистачките изведнъж - Вранглер Сахара 2007 JKU

      Вкарай по едно тънко кабелче на буксата, закачи го към мотора и тогава мери.
      Не познавам модела, но да не къса кабелите в някъде?
      "Когато целта е всичко и пътят е без значение"

      Grand Cherokee Limited 2.7CRD

      Коментар


      • #4
        От: Умряха ми чистачките изведнъж - Вранглер Сахара 2007 JKU

        Благодаря много колеги, това за тънкото кабелче в буксата не бях го правил и си е готина идейка.

        Ей сега ще прочета малко диаграми и ще проверя всички бушони и ще опитам да замеря какво става реално.
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #5
          От: Умряха ми чистачките изведнъж - Вранглер Сахара 2007 JKU

          Мнение 764 http://www.offroad-bulgaria.com/show...97#post2809197
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • #6
            От: Умряха ми чистачките изведнъж - Вранглер Сахара 2007 JKU

            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
            Пепел ти на устата

            Мисля си, че е нещо по-просто и тривиално, ама днес не ми остана време да пипап и чета за вранглера.

            Дано утрото ми донесе мъдрост и успея да си оправя чистачките
            Бъдете живи и здрави!

            Коментар


            • #7
              От: Умряха ми чистачките изведнъж - Вранглер Сахара 2007 JKU

              Всички предпазители са изправни, проверих ги.

              Няма реле за предни чистачки, всичко се командва от модула под кутията с предпазителите.

              Двигателчето работи, на бавни и на бързи обороти, механизма с червяка също, дори успях да си прекарам пръста, надявам се да не съм счупил костица щото пръста е крив доста.

              На буксата за чистачките има четири кабела, 1ви е маса, после два, които са за бързи и бавни обороти и на 4тия има постоянен + 11.90Волта...

              На буксата въпреки, че релето/тата цъкат + 12Волта не идват нито на бавни нито на клемата за бързи обороти, което на мен ми говори, че или + кабела магически се е прекъснал някъде или модула по някаква причина не подава +12В нито на бързи нито на бавни обороти, ама как се проверява модул интегриран с няколко снопа кабели

              Продължавам да чета а ако някой има идеи моля да помага?
              Бъдете живи и здрави!

              Коментар


              • #8
                От: Умряха ми чистачките изведнъж - Вранглер Сахара 2007 JKU

                Ами - схема - на първо четене, после проверка на въпросните кабели с мултицет, за по-сигурно дублиране с читав кабел, и ако отново няма положителен резултат...
                Всъщност - ако провериш дали от тоя модул за чистачките излизат необходимите напрежения, може да си спестиш и дублирането на опроводяването.
                И ако не излизат - нещата отиват към модул за управление, уви.

                За да имаш някакви чистачки, все пак - може да направиш някакво ТНТМ със захранвания, взети откъдето решиш, и някакъв ключ - за да може все пак да махат тия чистачки..

                За мен проблема е или в прекъснати кабели - как ще се прекъснат и двата?, или прецакан модул за управление. Това - при положение, че лостчето на чистачките подава правилните команди.

                Мултицет и пробна лампа с възможност за проникване до кабела, без да нарушава драстично изолацията му, са твоите инструменти.
                Ти си оправно момче, и ще се справиш!!

                Успех!

                Коментар


                • #9
                  От: Умряха ми чистачките изведнъж - Вранглер Сахара 2007 JKU

                  Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                  Умряха ми чистачките изведнъж - Вранглер Сахара 2007 JKU
                  Не мога да се сдържа!!!


                  Ами, МИСЛИЛИ са хората!
                  За какво са и на Сахара .... чистачки?!?
                  Там не вали дъжд .... само песък мята леко над капака ... ако има вятър ....

                  Като искаш чистачки ... требе да се вземе Крайслер Рейнфорест .....
                  Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                  Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Умряха ми чистачките изведнъж - Вранглер Сахара 2007 JKU

                    Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                    Всички предпазители са изправни, проверих ги.

                    Няма реле за предни чистачки, всичко се командва от модула под кутията с предпазителите.

                    Двигателчето работи, на бавни и на бързи обороти, механизма с червяка също, дори успях да си прекарам пръста, надявам се да не съм счупил костица щото пръста е крив доста.

                    На буксата за чистачките има четири кабела, 1ви е маса, после два, които са за бързи и бавни обороти и на 4тия има постоянен + 11.90Волта...

                    На буксата въпреки, че релето/тата цъкат + 12Волта не идват нито на бавни нито на клемата за бързи обороти, което на мен ми говори, че или + кабела магически се е прекъснал някъде или модула по някаква причина не подава +12В нито на бързи нито на бавни обороти, ама как се проверява модул интегриран с няколко снопа кабели

                    Продължавам да чета а ако някой има идеи моля да помага?
                    Адаш дай схемата за управление на чистачките ,че ме мързи да търся сервизни описания.

                    Целта е да разнищим как се управлява моторчето, какви защити има, има ли.... и такива работи. После ще пишем стъпките за проверки.
                    Помисли си какво последно си правил по колата ( ако) докато са ти работили чистачките.
                    В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
                    В. Иванов

                    Коментар


                    • #11
                      От: Умряха ми чистачките изведнъж - Вранглер Сахара 2007 JKU

                      Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                      Не мога да се сдържа!!!



                      За какво са и на Сахара .... чистачки?!?
                      Баш там (някъде) ако знаеш какви дъждове на 2-3 години и за по пет минути се изливат...., ще загубиш представа къде е небето и къде е земята, само вода.
                      В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
                      В. Иванов

                      Коментар


                      • #12
                        От: Умряха ми чистачките изведнъж - Вранглер Сахара 2007 JKU

                        Благодаря Вени, Адаш!

                        1. Не мога да просвиря кабела, тази кола е с ТИПМ и там влизат над 100 кабела и е мазало.

                        ТИПМ управлява чистачки и още една камара неща, затворен е и няма как да проверя какво излиза от нега, тоест мога ама как най-лесно става това не знам.

                        2. Нямам схема, а и да има файда няма, говорим за 4 кабела 60-70см дълги отиващи от моторчето в ТИПМ, релетата са скрити вътре в ТИПМ, който най-вероятно е капсолован.

                        3. На Вени идеята за ново окабеляване и захранване с ключе е много краен вариант, но не съм го отписал, просто е срамота да го правя

                        4. Няма как да дублирам кабелите, щото как да ги извадя от ТИПМ като там е тясно и няма да е лесно дори да открия кабела.

                        5. Лостчето подава според мен команди, защото се чуват ясно как цъкат релетата в ТИПМ, и на бавни и на бързи обороти.

                        След тази информация, какво бихте посъветвали?


                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:RelayIDs.jpg
Прегледи:1
Размер:93.7 КБ
ID:5758942
                        Бъдете живи и здрави!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Умряха ми чистачките изведнъж - Вранглер Сахара 2007 JKU

                          Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                          ... На механизма с червяците има едни медни пластинки и медни кръгчета които спират и контролират хода на системата, не съм сигурен как да ги тествам ама имам едно на ум и ги подозирам главно тях. Схема на работа и метод за тестване, идеи?
                          Тук има писано за тия пластини, че правят проблеми и трябва да се почисти добре контактната им повърхност.
                          Jeep KJ 3.7 V6 Ltd.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Умряха ми чистачките изведнъж - Вранглер Сахара 2007 JKU

                            Ок, при това положение бих фокусирал върху два модула:
                            1. Front wiper power/ Front, rear washer power
                            2. Front wiper hi/lo speed

                            -Провери работят ли пръскачките на стъклата ?Ако да , първият модул може и да е ОК.
                            - Търся начин как да се провери модулът за скоростите на чистачките. Дали е на куплунг,колко пина е, получава ли dry signal ( вегига на късо/прекъсната) от ключа за чистачките. Там е малко вероятно за дефект, но е хубаво и това да се провери.


                            Друго напътсвие ( по вероятно)- едно реле дори и да щтрака, не е 100 % че управляващите му контакти не са нагорели/ зацапани/окислени..., абе модула за скористите трябва да се огледа, ама по таз картинка без схема по подробно какво да кажа.
                            В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
                            В. Иванов

                            Коментар


                            • #15
                              От: Умряха ми чистачките изведнъж - Вранглер Сахара 2007 JKU

                              Първоначално публикуван от valkiller Преглед на мнение
                              Тук има писано за тия пластини, че правят проблеми и трябва да се почисти добре контактната им повърхност.
                              Съгласен.
                              В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
                              В. Иванов

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X