Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Декаданс II - 21 век, тук...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Декаданс II - 21 век, тук...

    Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
    ...
    Къде, по дяволите, е описано, че Господ и дяволът правят света? Според горните източници, участието на втория персонаж не е налично. Кой идиот вкара тълкуването?
    .
    Кой е вкарал тълкуването? Амиии... Мани, поп Богомил... Просто приказка с очевидни корени в дуалистичните ереси )).

    Иначе списъчето и на мен ми звучи като за втори клас ))
    - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
    - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

    Коментар


    • #17
      От: Декаданс II - 21 век, тук...

      Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
      ...
      Да започнем с това, че "по мое време", този декаданс, беше декаденс, а носителите му - декаденти. Сега дакаданти ли ще са?...
      Гледам, че и в някакъв "педиречник" е именно декаданс, та не противореча директно.

      Старогръцките легенди и митове - ти (или който и да е), как си представяш оригинала им! Сега, дали баш този Петър Кърджилов, е най-успешният като съставител, нямам понятие. Най-малкото, защото не познавам компилацията по неговата версия. Но така, или иначе, това е народна приказка и все "през ръка" ще е представянето.
      Битие, е не по-малко народна приказка. Минаващият за най-авторитетен сборник е Библията и запознаването от нея е едно от предложенията. Алтернативата за преразказ, възможно е предвид обема, или пък "тежкия" език на "оригинала" (кавичките са, защото то и за Библията, оригинал е много сложно дефинируемо). Друга възможност е да не се натрапва непременно религиозен материал.
      Това за господ и дявола, предполагам е реверанс към богомилството. Не знам защо така охотно се лансира тази ерес понастоящем - но факт. Някакъв криворазбран импулс за шовинизъм се явява. Един вид: "И ний сме дали нещо на света" - ма нито толкова именно ние сме го дали, нито пък и така да е, това е повод за гордост.

      Дотук да кажем, в конспект и на елементарно ниво, са представени материали за запознаване с фундамента на цивилизационната ни принадлежност.

      Фолклор е народно творчество. Традиция е нещо установено с дълго практикуване. Т. е. фолклорният календар е този с елементи, оригинално наше творение, традиционният - с привнесени, но устойчиво наложили се. (Обяснението ми, целенасочено е на ниво като з щерка ти.)

      Цикълът за тримата братя - и не е за пети клас, и е. Аз например съм чел Малкият принц амнайсет пъти, на всевъзможна възраст и всеки път това е едно ново произведение за мен.

      За котарака е разнищено гледам. Някога на някой, му се сторило, че чизмите са в центъра на фабулата, но всъщност авторът е писал приказка за друго.

      Инак, нали става дума за препоръчителна литература. Ми нек чете каквото си иска друго, каквото ти искаш друго и изобщо нек чете - "колкото повече, толкова повече".
      Последно редактирано от davc; 27-06-17, 23:02.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #18
        От: Декаданс II - 21 век, тук...

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        ...Инак, нали става дума за препоръчителна литература....


        http://19su.bg/%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1...3%D1%80%D0%B0/


        СПИСЪК на задължителна литература


        "Легенда за рома" не била за пиене. Проверих
        And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

        Коментар


        • #19
          От: Декаданс II - 21 век, тук...

          Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
          По повод №2 от списъка. Ако някой се опита да индоктринира дъщеря ми (като стане 4-ти клас) с някакви дрисливи религии... най-общо казано ше му се е@е п@тката лелина. Това като начало, нали...
          Вариор, според мен (а так и процедирам по отношение на децата си, така съм възпитан и аз), за да не се състои индоктриниране, децата трябва - и то точно около тази възраст - да се запознаят в подходяща форма с максимален брой приказно-митологични основи на всевъзможни традиционни идеологически доктрини - религии.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #20
            От: Декаданс II - 21 век, тук...

            Далеч по добре от безкрайната глупост преподавана по биология
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #21
              От: Декаданс II - 21 век, тук...

              Първоначално публикуван от icos Преглед на мнение
              http://19su.bg/%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1...3%D1%80%D0%B0/


              СПИСЪК на задължителна литература


              "Легенда за рома" не била за пиене. Проверих
              Така да бъде. Смисълът на горното си остава - колкото и да било още друго.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #22
                От: Декаданс II - 21 век, тук...

                Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                По повод №2 от списъка. Ако някой се опита да индоктринира дъщеря ми (като стане 4-ти клас) с някакви дрисливи религии... най-общо казано ше му се е@е п@тката лелина. Това като начало, нали...
                А запознат ли си с хипотенузата, че некои (предимно патрЕоти) лобират за вкарването на религията като ЗИП (вероятно визирайки православието, не че има значка де)?
                В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                Коментар


                • #23
                  От: Декаданс II - 21 век, тук...

                  Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                  Вариор, според мен (а так и процедирам по отношение на децата си, така съм възпитан и аз), за да не се състои индоктриниране, децата трябва - и то точно около тази възраст - да се запознаят в подходяща форма с максимален брой приказно-митологични основи на всевъзможни традиционни идеологически доктрини - религии.
                  На голям резил присъствах по Татово време в катедралата "Ал. Невски" - мльада екскурзоводчица се опитва да обясни на група унгарци съдържанието на фреските, а ония я спукват от бъзик. Коя е тая Кана Галилейска? "Амииииии, булката ще да е била, така се е казвала!" Кой е тоя, дето са му отрязали главата, защо я носят на тепсия ? "Амиииии, това е от Библията, нещо май Самсон и Далила възпроизвежда?" Унгарците (задружно) "Мухахахахахахахаха!!!!"
                  За да проумее човек съвременния свят и тази цивилизация, към която принадлежим (че и Матушкината дори ) елементарното познаване на трите "Авраамически" (туй davc май го спряга) религиЙ е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. Поне да няма истериЙ като онуй - "деца се учат да режат глави в Кърджали" (гледам от срам ли, що ли, е изчезнало от нета) А ония разигравали сценката на Ибрахим (Авраам) и Исмаил (Исаак).
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • #24
                    От: Декаданс II - 21 век, тук...

                    Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
                    А запознат ли си с хипотенузата, че некои (предимно патрЕоти) лобират за вкарването на религията като ЗИП (вероятно визирайки православието, не че има значка де)?
                    Тя тази хипотенуза е с дължина трийсет години.
                    Господата от онзи клуб, ОЗ полковници, кОпат за представително реноме и състоятелна ниша в обществото, защото инак ще си останат в контингента от отрепки и селски идиоти.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Декаданс II - 21 век, тук...

                      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                      ...Поне да няма истериЙ като онуй - "деца се учат да режат глави в Кърджали" (гледам от срам ли, що ли, е изчезнало от нета) А ония разигравали сценката на Ибрахим (Авраам) и Исмаил (Исаак).
                      Хъ,хъ. Цяло щастие, че не са се сетили да разиграват сценката на Лот и дъщерите му, примерно. "Битие"19/32-36/
                      And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Декаданс II - 21 век, тук...

                        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                        Далеч по добре от безкрайната глупост преподавана по биология
                        Ти все така ли си ентусиазиран да бориш Дарвин (или нещо друго имаш предвид?)!
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Декаданс II - 21 век, тук...

                          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                          Ти все така ли си ентусиазиран да бориш Дарвин (или нещо друго имаш предвид?)!
                          Дарвин са го преборили далеч по светли умове от мен, например Мендел.
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • #28
                            От: Декаданс II - 21 век, тук...

                            Ясно, значи - да.
                            Ми да минем на следващото...
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • #29
                              От: Декаданс II - 21 век, тук...

                              Не, предполагам че не ти е ясно.
                              Теорията на Ч. Дарвин е вопиюща глупост. Съвременната еволюционна теория е доста различна всъщност. А това което преподават в училище (ако не са го променили драстично от последния път в който проверявах, но надали) е просто глупости на квадрат, противоречащи на елементарната логика.
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар


                              • #30
                                От: Декаданс II - 21 век, тук...

                                Бързам да се съглася - не бориш Дарвин, заявявайки, че теорията му е въпиюща глупост (щот темата е за литературата).
                                Последно редактирано от davc; 28-06-17, 00:27.
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X