Обява

Свий
Няма добавени обяви.

KTM 1190 Adventure или XT1200Z Super Tenere

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • KTM 1190 Adventure или XT1200Z Super Tenere

    Здравейте колеги!
    Дойде момента за смяна на старото ми XTZ 750. Спрял съм се на KTM 1190 Adventure от първите (2013) или XT1200Z Super Tenere на възраст до 5-6 години, като заместници на сегашния ми мотоциклет. Все още не мога да си избера кой от двата. Техническите параметри и на двата мотоциклета ги знам, не е необходимо да ги пишете отново. Търся мнения на хора, които реално са шофирали такива машини, дори и за по-кратко (почти нищо не успях да открия по БГ форумите). Ще съм радостен да разбера всички плюсове и минуси.
    Предварително благодаря за компетентните отговори!

  • #2
    От: KTM 1190 Adventure или XT1200Z Super Tenere

    Не зная дали ще се получи съвсем без технически данни. Моля, извини ме.


    Гуми
    И двата са с 19 отпред и 17 отзад. Гумите на КТМ са малко по-широк размер. И двата са със спици и без вътрешни гуми, но на Ямаха спиците не преминават през обръча. 1190 е с лента отвътре и понякога има проблем със задържането на въздуха в гумите. Фабрично КТМ излиза с Континентал Трейл Атак и често има проблем с предната гума, но ако търсиш екземпляр от 2013 година едва ли ще е със заводските гуми.

    Спирачки
    Като спирчно усилие на КТМ са по-добри. За мен обаче усещането или така наречената обратна връзка от предната спирчака не е добро. Дозирането е сравнително трудно. Лично аз за предната на Тенере имам по-добър усет. КТМ има т.н. Cornering ABS, който, на всичко отгоре, по един почти нереален начин, направо заобикаля законите на физиката и работи. Работи толкова неусетно хубаво, че може да си помислиш, че си голям пич и когато се качиш на нещо друго, по трудният начин да разбереш, че пичът не си бил всъщност ти, а магията е била в електрониката.

    Окачване
    КТМ е класа отгоре. Окачването му е страхотно. При спортно каране по равен асфалт е хубаво, но истински блести когато пътят е лош. Места, на които с друг мотор е истинско мъчение, с Адвенчъра дори не се усеща нещо нередно. Вероятно може да се нарече малко меко, дори при най-твърдата настройка. Сравнено с това Тенере е твърдо. Това не е непременно е нещо лошо, но някак не поема неравностите така хубаво, някак друса. 1190 от първата година го има и във вариант без електонното окачване.

    Кардан при Ямаха, верига за КТМ. Кое е предимство, кое е недостатък за теб, решаваш ти. Тук има един според мен доста досаден елемент - веригата на КТМ трака. Има два водача, един отгоре и един отдолу на шарнира и нещо не е както трябва там. Веригата трака когато се кара със сравнително ниски обороти на високи предавки. Решението е да се кара с по-високи обороти. Иначе трака и нищо не може да се направи. Да не се обяснявам тук на дълго и широко, изписани са купища теми в чуждестранните форуми. Натегната, разхлабена, повече смазана, по-малко смазана, трака и това е. Имай го предвид. Мен лично ми вади душата понякога.

    Двигател
    КТМ е по-мощен и върви повече. Всъщност върви много повече. Скорости над 200км/ч не са проблем. В интернет има клипове с 260-270км/ч, което за такъв тип мотор е направо невероятно. Много експлозивен. Всичко се случва рязко и грубо. Аз съм изключително плавен и нежен с газта, но дори и на мен ми е трудно да го държа спокоен. Не обича ниски обороти. Тук трябва да уточня нещо, защото разбиранията на всеки за това какво са ниски обороти са различни. Аз обичам да карам с много ниски обороти. Колкото е възможно по-ниски и почти винаги съм на границата на възможно най-ниските обороти за съответната предавка. На четврърта, пета и шеста предавка под 3хил. оборота КТМ трудно би могъл да се кара нормално. Шеста предавка под 90км/ч не е подходяща за моите разбирания, за разбиранията на повечето хора вероятно не би била подходяща за под 100 или дори 110км/ч.
    В това отношение Ямаха е много по-добра. Работи по принцип на по-ниски обороти и може спокойно и без проблеми да се движи на шеста предавака дори с 50км/ч. Много по-плавен и еластичен и не се нуждае от толкова честа смяна на предавките.

    Вибрации
    Поради конфигурацията на двигателя Тенере вибрира по-малко, и на празен ход, и в движение. При Адвенчър в случай, че объркаш предавката за съответната скорост на движение, вибрациите могат да станат големи. Нямал съм проблеми с изтръпнали ръце, поне не повече от на други мотори.

    Скоростна кутия
    Много по-добра при КТМ. Ясни, отчетливи, лесно превключващи се предавки. Лесно и безпроблемно намиране на неутрална. Никога фалшиви неутрални. Тенере скача половин метър напред като се включва първа. Превключва с усилие и шумно. Трудно намирам неутрална. Понеже не съм карал десет Тенерета, ще направя уговорката, че е възможно конкретния мотор да не е бил наред. Нека в това отношение да даде мнение още някой.

    Седалка и позиция на седене
    По-висока и по-тясна седалка при КТМ. За повечето хора вероятно е по-неудобната. При Ямаха стоиш повче "в мотора", докато при КТМ си повече "върху мотора". Разстоянието седалка-степенки мисля че е по-голямо при 1190 и би бил по-удобен за високи хора.

    Втрозащита
    С фабричните слюди, по-добра при Ямаха. Тук, разбира се, могат да се правят корекции с различни слюди.

    Светлини
    Нещо много важно за мен. По-добри при Ямаха. Два фара на къси и два фара на дълги, с т.н. лупи. КТМ е с един рефлектор за къси и един за дълги. Не е лош, но не съм особено доволен. Не разбирам защо производителите продължават да не обръщат нужното внимание на светлините на моторите, особено пък от този клас.

    Огледала
    Според мен и на двата огледалата са добри. Достатъчно големи, без вибрации.

    Тегло
    КТМ е много по-лек и се усеща по-лек. Теглото на Ямаха се усеща предимно в спряло положение и не е кой знае какъв проблем в движение, и въпреки това Тенере не е толкова повратлив като Адвенчър.

    Управляемост
    В общи линии КТМ може да се нарече направо спортен мотор спрямо Тенере. Освен да бъде каран бързо, с малко усилия и внимание може да бъде опитомен и да бъде каран и бавно, и спокойно. Ямаха може да се кара спокойно, но не би могла да държи темпото на КТМ при бързо каране. 1190 би могъл да не изостава от далече по-спортни шосейни машини.


    Звук
    Според мен звукът от самият двигател е по-приятен при Ямаха, а от ауспуха - при КТМ.

    Комфорт
    Като цяло комфорта е по-добър при Ямаха и тя изморява по-малко.

    Надеждност
    Това, което ще прочетеш в интернет обикновено е "КТМ правят мотори за Дакар, значи са надеждни". Лично аз мисля, че Ямаха е по-надеждният мотор.

    Забавление
    1190 печели и то с много. Може да бъде истински хулиган. Може да бъде пистов, може да бъде супермото. Изключваш контрола на сцеплението и може да се вдига дори на четвърта скорост. Супер Тенере не може нищо от това.

    Външен вид
    Тук няма какво да се каже, въпрос на вкус.

    Разни
    - Топлината от двигателя на Адвенчър е пословична. Грее доста.
    - Кормилото на Тенере е по-широко.
    - Ямаха има темпомат, КТМ няма и до края така и не му сложиха на 1190.
    - По-ранните варианти на 1190 имат прословут проблем с влизане на прах във филтърната кутия. Твърди се, че след 2015 проблема е отстранен.
    - Резервоарите са с еднаква вместимост. При еднакво каране Тенере има по-нисък разход. Ако се внимава и с двата могат да се минат над 500км. с едно зареждане.
    - Ако не се лъжа при Тенере централната степенка е опция.
    - Адвенчър от първите години имат и проблеми със стартера при ниски температури.

    Коментар


    • #3
      От: KTM 1190 Adventure или XT1200Z Super Tenere

      И аз съм бивш Super Tenere-джия и имам сантименти, но тук KTM- е мноого по-мотор!
      В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

      Коментар


      • #4
        От: KTM 1190 Adventure или XT1200Z Super Tenere

        1190, но моделна година 2015. 2013 имат детски болести.

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X