Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Защо има разлика в качеството между HD канали

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Защо има разлика в качеството между HD канали

    Привет колеги, както знаете от другата ми тема за нов телевизор, ползвам сателитната телевизия на Булсата, забелязах че между БТВ HD, Канал1 HD и особено между Discovery HD, National Geographic HD и други, са с коренно различно качество, като на последните се доближава почти до 4К като качество, имат брилянтна и много детайлна картина, каква е причината в разликите на HD качеството, децибелите на приетия сигнал от сателита ли е, или са други факторите?

  • #2
    От: Защо има разлика в качеството между HD канали

    Аз казах в другата тема, че по сателит качествено HD не може да очакваш. При сателитния пренос сигнала е компресира максимално, защото трафика е скъп. Та примерно пак имаш сигнал 1920p ама примерно на 4096kbps компресия или по ниска. Също съм забелязал че някои оператори направо да режат ХД канали и да си си стриимват като СД. Примерно вземаш БНТ ХД и го пускаш като СД с ниска резолюция...
    Незнам конкретно как е при Булсатком, аз получавам каналите по кабел, и бТВ не отстъпва като качество на Дискавъри и натгео. БНТ обаче ми са го пуснали на СД и затова гледам еуроспорт

    Коментар


    • #3
      От: Защо има разлика в качеството между HD канали

      Аз получавам по оптика телевизията и интернет и стационарен телефон.И при мен имат разлика БНТ Hd и Дискавъри
      БНТ хд и да го махнат,няма да забележа
      Но и аз съм си задавал тоя въпрос,защо има разлики.
      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
      Анатолий Пейчинов o8875о9815
      https://dvrbg.com/

      Коментар


      • #4
        От: Защо има разлика в качеството между HD канали

        Първоначално публикуван от Glow Преглед на мнение
        Аз казах в другата тема, че по сателит качествено HD не може да очакваш. При сателитния пренос сигнала е компресира максимално, защото трафика е скъп. Та примерно пак имаш сигнал 1920p ама примерно на 4096kbps компресия или по ниска. Също съм забелязал че някои оператори направо да режат ХД канали и да си си стриимват като СД. Примерно вземаш БНТ ХД и го пускаш като СД с ниска резолюция...
        Незнам конкретно как е при Булсатком, аз получавам каналите по кабел, и бТВ не отстъпва като качество на Дискавъри и натгео. БНТ обаче ми са го пуснали на СД и затова гледам еуроспорт
        Казваш че по сателит по причините които си посочил са много компресирани и от там по-ниското качество, то тогава по кабел нали пак трябва да идва от сателит в един момент, не ми се вярва да има оптика директно от телевизиите им до крайния потребител, поне не знам да има такъв доставчик....?

        Коментар


        • #5
          От: Защо има разлика в качеството между HD канали

          Локалните версии на телевизиите се излъчват локално от БГ.Така, че не е задължително да идва сигнала по сателит. Отделно отделните сателитни оператори имат различни политики. Примерно турците имат много качествен сателитен пренос с високо качество, но колко спътника имат в орбита, някои знае ли?!
          Относно БНТ ХД. Има го ефирно и качеството е много добро. Сега кои оператор какво прави с сигнала е друг въпрос...

          Коментар


          • #6
            Re: Защо има разлика в качеството между HD канали

            HD е 1280 по 720 или 720р. Няма никакъв шанс да е дори full hd. Много зависи и с каква камера е снимано.

            За това написах че за телевизия full hd е предостатъчно. Останалото си е лакомия и неразбиране на технологията.
            Последно редактирано от Daniel; 04-06-17, 13:23.

            Коментар


            • #7
              От: Re: Защо има разлика в качеството между HD канали

              Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
              HD е 1280 по 720 или 720р. Няма никакъв шанс да е дори full hd. Много зависи и с каква камера е снимано.
              Е ся, то FullHD си е стандарт навсякъде. Вече няма продукция която да се снима с по ниско качество. А после телевизията си го излъчва както може. По принцип като се говори за HD става въпрос за FullHD излъчване на 1080. Всеки ТВ дори си разпознава какъв сигнал му се подава.
              Та проблема не е в пост продукцията, а основно в това какво прави със сигнала крайния разпространител...

              Коментар


              • #8
                От: Защо има разлика в качеството между HD канали

                Ми аз имам на всички ТВ както ефирна телевизия,оптика до всеки ТВ ,имам и IP телевизия.
                HD то на БНТ е еднакво зле,независимо дали е по оптиката.Незнам Ип дали я има,но съм сигурен че и там ще е зле.
                Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                Анатолий Пейчинов o8875о9815
                https://dvrbg.com/

                Коментар


                • #9
                  От: Защо има разлика в качеството между HD канали

                  Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                  Ми аз имам на всички ТВ както ефирна телевизия,оптика до всеки ТВ ,имам и IP телевизия.
                  HD то на БНТ е еднакво зле,независимо дали е по оптиката.Незнам Ип дали я има,но съм сигурен че и там ще е зле.
                  Сигнала е гаден щото не е HD. Сега закачих ефирната антена да проверя и видях, че BNT HD просто се излъчва в SD. Явно на някои му идва скъпо да излъчва с висок битрейт. В началто си спомням, че си беше чисто HD...

                  Коментар


                  • #10
                    Re: Защо има разлика в качеството между HD канали

                    Нямах предвид да се снима в по ниска резолюция. А по некачествено. HD не е фул хд. Не ми се занимава да им гледам сорса, но съм сигурен че пивечето хд канали са на 720р.

                    Да не се задълбочаваме и в кодирането и битрета. Там можеш да докараш всяко 4к видео да изглежда като от уеб камера. Доста си играх на времето с кодиране та съм горе долу в час.
                    Последно редактирано от Daniel; 04-06-17, 19:16.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Re: Защо има разлика в качеството между HD канали

                      Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
                      Нямах предвид да се снима в по ниска резолюция. А по некачествено. HD не е фул хд. Не ми се занимава да им гледам сорса, но съм сигурен че пивечето хд канали са на 720р.
                      Не е така. HD каналите са с 1080i сигнал. Разликата е в компресията...

                      Коментар


                      • #12
                        Re: От: Re: Защо има разлика в качеството между HD канали

                        Първоначално публикуван от Glow Преглед на мнение
                        Не е така. HD каналите са с 1080i сигнал. Разликата е в компресията...
                        Съгласявам се. Не съм го гледал. Дописах си предишния пост за кодирането. Даже и тема бях пуснал някъде за прословутото кодиране.

                        За да намалиш трафика, насилваш компресията. Като прекалиш и пикселите стават колкото плочките в банята.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Защо има разлика в качеството между HD канали

                          Цифровият видеосигнал, който се приема от кабелните, сателитните и IP оператори се нарича "транспортен стрийм" - TS. Този TS е стандартизиран от ISO/IEC standard 13818-1 и ITU-T Rec. H.222. Познат е и като MPEG transport stream (MPEG-TS, MTS). TS представлява сложен "контейнер" в който са пакетирани (капсулирани) няколко елементарни стрийма - видео канали, звукови канали, текст, данни за корекция на грешки и възстановяване целостта на сигнала и много други.
                          Целта на транспортния стрийм е да предава максимално качествена картина, през различни комуникационни среди, с променливи параметри като ширина на лентата и закъснения, наличие на шумове и смущаващи сигнали. Той се различава много от познатите файлови формати и кодеци за стабилна медия, като DVD, Bluray и т.н. В един стрийм може да има много видеопрограми, радио и др.

                          Разбира се, излъчващата организация "Broadcaster" определя качеството и важността на съответната програма. Основните са три вида: спортни - обикновено с най-високо качество, филмови - със средно качество и новинарски с най-ниско качество. Качеството на програмата зависи както от разделителната способност на картината - 576 реда (SD), 720 реда и 1080 реда (HD), така и от скоростта на компресора - обикновено от 3 до 32 Mbit/s. Когатo се съберат всички стриймове (програми) се получава общия размер на TS.
                          Преди, когато се използваха аналогови предаватели, един телевизионен аналогов канал 8 MHz съдържаше една видео програма със звук, телетекст и управляващи сигнали. Сега същия този предавател (мултиплекс) с цифрова модулация и канал 8 MHz чрез TS може да предаде от 8 - 16 видеопрограми едновременно.

                          За да се уплътнят повече програми в един TS за DVB (ефирна или кабелна телевизия) се групират различни програми - спортни със филмови и новинарски, така, че общото статистическо количество информация в един момент да не надвишава максималнния обем на канала, което е например 32 Mbit/s за 64-QAM DVB-T модулатор и 64 Mbit/s за 256QAM DVB-C модулатор. При мултиплексирането се използва интелигентен алгоритъм, който намалява битрейта на новинарските и останалите програми, в момент, в който спортната програма се нуждае от висока скорост, напр. когато се следи с камерата играч или топка. Разбира се, всяка програма може да има приоритет за кодиране, за да не пада битрейта под някаква стойност - такива обикновено са филмовите.

                          От сложното обяснение дотук се надявам да стане ясно, че за да е една програма с добро качество, тя не само тряба да е HD, но и да има достатъчно пространство в TS, в което да се вмести. Дори много качествена програма, за да се "напъха" в тесен спектър, тя губи и резолюция и цветове - просто кодека е принуден да смачка всичко....
                          За да се избегнат такива проблеми, трябва в един TS да има не повече от един-два спортни канали, още 2-3 филмови и останалите новинарски. А и трябва цялата система кодери и мултиплексор да е настроена правилно.
                          Много често програма, която е от SD източник (например касета) се конвертира в HD, за да се продаде по-скъпо. Ама с това качеството се намалява, заради допълнителната обработка.
                          При препредаването в локален TS (мултиплекс), дори много качествена програма HD, може да изглежда зле - защото просто е "смачкана" при прекодиране, с цел да се наместят повече програми в един TS.
                          Show must go on!
                          LZ1VES

                          Коментар


                          • #14
                            Re: Защо има разлика в качеството между HD канали

                            Веско, благодаря за поясненията. Това не го знаех.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Защо има разлика в качеството между HD канали

                              Благодаря Веско, и от мен за подробната информация, в края на краищата да се надяваме, че като изстрелят новия ни спътник, ще се предложи с по-добро качество тв канали...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X