Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Камена ограда - реставрация на стар зид

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Камена ограда - реставрация на стар зид

    Липсва ми тази тема !
    В момента е актуална за мен . Дано намеря хора със опит, да споделят от опита си в сабаряне и ново изграждане на каменен зид !
    При мен част от оградата е под стар, но здрав и хубав орех. Тук оградата се е килнала яко, та беше подпряна със траверси да не падне . В процеса на събаряне се видя че пръста със която е зидана е изровена от мишки, които са си правили леговища и са събирали орехи . Беше пълно с орехи и големи дупки, от което камъните бяха пропаднали и цялата ограда легнала на една страна.Другия фактор е дъжда които измива пръста и се получава същия ефект . Двата заедно водят до падане на оградата .
    Сега се чудя как да започна възтановяването ?
    1. Оградата е съборена до кота 0 .
    2.Отдолу има основа от камък и пръст около 30-40см. Като за мен тази основа си е направила легло камъка е улегнал от натиска на оградата и мисля да не я пипам.
    3. въпроса е дали да излея бетон със арматура и тогава да започна новата ограда или да започна нареждането направо върху старата основа ?
    4.Единия вариянт е редя двете лица суха зидария и по средата пълня със рядък бетон.
    5.Другия - редя зида със две лица, по старата технология със пускане на пречно на сталбилизиращи камъни, като вместо кал използувам пясък със цимен-разтвор и посрадата се пълни със дребни камъни и разтвор.




    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0113.jpg
Прегледи:1
Размер:247.2 КБ
ID:6134273

  • #2
    От: Камена ограда - реставрация на стар зид

    Забрави за контакт със земя. Останалото зависи от темел и майстор. Автентично е сухата, но в случая може и да се залепят само вътрешно поради вероятната липса на баш майстор.
    А тези простотии се правят от името на всички ни.
    Даника
    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

    Коментар


    • #3
      От: Камена ограда - реставрация на стар зид

      Майсторията доколкото ми обясниха е в това, че камъните се подреждат така че да се "заключват" един друг. И аз имам един стар сух зид, но вече е станал опасен, няма майстори за такива градежи с камък и май ще го сменяме с бетон и блокчета...

      Коментар


      • #4
        От: Камена ограда - реставрация на стар зид

        Аз съм поправял сух зид, много красиво става но колко тежък труд е не е истина.

        Трябва си хубава основа, темел както му казваш още изисква и много камъни, може би инструмент/приспособление за вдигане е наместване на камъни.

        Аз имах стария зид в насипно състояние, нещо като при теб ситуацията, тоест задача с повишена трудност и тежест.

        При мен се наложи да нося камъни от 10тина км, разграбих един зид от от едина стара запустяла къща в балкана, много камъни пренесох, няколко ремаркета за кола.

        Всичко правих на ръка, без спойка, но тогава бях млад, силен и тъп, сега бих ползвал инструмент за вдигане и наместване на камъни 40-50+ кг.

        Ако са ти малки камъните под 5-10кг, според мен няма да успееш да минеш без спойка, много пипкава работа е и много бавна, особено ако не си майстор и нямаш пъргави помощници.

        При всички случаи, един живот се живее, направи си го както трябва и ще радва и теб и внуците ти.
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #5
          От: Камена ограда - реставрация на стар зид

          Е във въздуха немога да я направя!
          Все някакъв контакт трябва да има !
          Аз и за това питам, върху темела от стари камъни да излея ли, бетон със арматура и тогава да редя камъка ?
          Или направо върху стария темел да почвам новия зид !
          Моля за по конкретни идеи от личен опит!
          Камакът ми е с дебелина 5-20см и от 5кг до 20кг хубави плочи !много е удобен за редене.
          Последно редактирано от tatii; 04-06-17, 20:52.

          Коментар


          • #6
            От: Камена ограда - реставрация на стар зид

            Плочи, не камъни. Темелът ако е и той от същите, значи е компрометират. Тогава нов армиран темел до твърдо и после плочите, минимум бетонирани в средата на дувара, да ти остане приблизително амвентично. Земята я махай далеч от бетон и въобще.
            А тези простотии се правят от името на всички ни.
            Даника
            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

            Коментар


            • #7
              От: Камена ограда - реставрация на стар зид

              Такова се строи в момента от мои съседи. Мога да взема телефон за връзка, ако е нужно.
              Прикачени файлове

              Коментар


              • #8
                От: Камена ограда - реставрация на стар зид

                В момента зидам имитация на суха зидария като редя камъните между тях слагам разтвор и отзад пълня с по-малки камъни на разтвор после слагам и бетон и камъни по-средата където не съм запълнил.Основи 50 на 50 железобетон дължината е 14метра и след това следва ъгъл.Ъгъла крепи дувара от единия край по-средата и в другия край съм сложил контрафорси 1,50 на 50 на 50 пак железобетон да укрепва дувара да не се килне.Сложил съм две колони в единия край и по следата 15 на15.Височината на дувара ще е 2метра.Изпълнението на основи контрафорс и колони е след съвет от приятел архитект.
                "Човек е толкова голям колкото са големи мечтите му"

                Коментар


                • #9
                  От: Камена ограда - реставрация на стар зид

                  В моята тема за кирпичената къща мисля че има снимки и описание как реновирах моята каменна ограда. Ще проверя после и допълня .Иначе за основата - трябва да си сигурен, че земната основа отдолу вече е здрава,достатъчно уплътнена. Ширина - поне 50 см. Ако има съмнения и не искаш да виждаш бетон, може да се направи скрит ст. б. пояс над съществуващите камъни . Слагат се отпред ивици дебели по 5-10 см. , отзад сечението стоманобетон. Дълбочината на съществуващите ти камъни в основата предполага височина над терена до около 120 см. За повече - или трябва да ти е силно камениста основата или задължително усилване на основата.
                  За повече подробности -питай ако трябва.
                  Нагоре-емпиричният извод при реновиране на каменни зидове е , че суха зидария може да се направи при следните предпоставки- много добри майстори и резерв от материал около 25% по обем-поне. На всеки камък му се търси мястото според статиката му, хамалогията по подбирането и чистенето е много съществена.
                  Не е възможно да се развали зид , и със същият материал да се постигне същият обем. Пробвано е , не става. Освен ако камъните не са отлични квадри.
                  На разтвор , технологията позволява по-бърза работа, по-сигурно е статическото наместване ,компенсира се липсата на резерв от камъни и в крайна сметка е по-бърз и евтин подход.Не твърдя че е по-красиво.
                  Друг фактор е ,че сухите фуги предполагат рано или късно някакви растения да се вкоренят, те привличат съответно насекоми . Мен това не ме кефи.
                  Контрафорси , скрити колони и прочее, не са необходими при здрава основа и височини до 180-200 см. Това са прийоми за много високи зидове на църкви , крепости и т.н.
                  Последно редактирано от ALEX_Z; 05-06-17, 14:30.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Камена ограда - реставрация на стар зид

                    Оградата в момента е с височина 1.3м и стига до 1.5м понеже има денивелация !
                    Основата в момента е дълбока 40см и широка 50см.
                    Какво направих до сега !
                    1. Изрових първия ред камъни отгоре и излях бетон 10см с единична арматура на квадрат 15х15см. Върху старата основа.
                    2.На другия ден започна редене на суха зидария с две лица като помежду им се пълни само със бетон без арматура .
                    Така до височина 90см.
                    3. После върху така изидания дувар сковавам пояс/кофраж от талпи 6х8см и отвътре лея бетон нацяло 10см. дебел със единична арматура ф6 и квадрат 15х15см. става като нова основа . И започвам на ново да зидам суха зидария по познатия начин 90см висока и пак завършвам с бетонен пояс/плоча. Така става 2м високо и отгоре редя керемиди с капак за красота.
                    След това лея колона от едната стана за бъдеща порта висока 3м. колоната е с бетона основа 50х50. като едната и страна е долепена на дувара и става здрава спойка.
                    Мисля че ще е добре ! Ще кача утре снимки !

                    В момента правя ъгала точно зад ореха с размери 2х4м.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Камена ограда - реставрация на стар зид

                      https://www.youtube.com/watch?v=mtQChQXKrkA

                      Идеята е проста , но изпълнението си е доста гърбава работа.
                      Имах проект в университета , където за 2 дни направихме стена 3х4м висока 40-50см , но бяхме бая народ.
                      Трябва ти здрава основа (по възможност чакъл на около 20-30см, която няма да замръзне зимата)
                      Долната страна на стената трябва да е по-широка от горната, между редовете НЕ трябва има вертикални процепи (т.е. трябва да се застъпват камъните).
                      През няколко реда се слага някой друг голям камък , който държи цялата конструкция. за завършък има различни видове (обърнати камъни, плоски) стени, в зависимост от географската ширина и местните традиции.
                      Правилото на професора ни беше , че ако можеш да ходиш нормално на всеки ред , без да се клати камък , стената ще издържи много повече години от нас
                      Земя не се ползва между камъните! Това което си намерил хумосно натрупване от загинали растения и животни.

                      Успех!
                      Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                      Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                      Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X