Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Изкарване на С категория

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Изкарване на С категория

    Цецо, едно е растеж по вертикала, а съвсем друго - прекалената административна тежест...
    Точно за да мога при нужда да заместя колеги изкарах на времето категория С... Е да, ама след това освен периодичния психотест, започнаха да изискват професионална компетентност и т.н. и т.н. (освен, че се изисква и ADR)..
    Едва ли е дори икономически изгодно да хвърлям пари и време за изкарване на периодичните курсове, само и само за да мога ЕВЕНТУАЛНО да заместя някого... Затова и вече нямам валиден нито психотест, нито ПК...
    В Германия така ли е - за да се качиш веднъж на годината, трябва да преминеш няколкодневни курсове?
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #77
      От: Изкарване на С категория

      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
      Цецо, едно е растеж по вертикала, а съвсем друго - прекалената административна тежест...
      Точно за да мога при нужда да заместя колеги изкарах на времето категория С... Е да, ама след това освен периодичния психотест, започнаха да изискват професионална компетентност и т.н. и т.н. (освен, че се изисква и ADR)..
      Едва ли е дори икономически изгодно да хвърлям пари и време за изкарване на периодичните курсове, само и само за да мога ЕВЕНТУАЛНО да заместя някого... Затова и вече нямам валиден нито психотест, нито ПК...
      В Германия така ли е - за да се качиш веднъж на годината, трябва да преминеш няколкодневни курсове?
      Не само че е така и в Германия, а и нещата не се правят проформа.
      Самото изкарване на книжка за камион и автобус е от порядъка на няколко хиляди евро, като за всичко може да стигне и петцифрена сума. Периодичните курсове са със срокове като в България но на други цени също.
      Всички необходими тескерета са няколкостотин лева в България и важат пет години. Ако за тия пет години не си избиеш парите и най-вече неудобствата понякога, значи транспорта не ти е толкова основен. Това, без да знам точно с какво се занимаваш. А и едва ли си най-добрия пример в случая.

      Другото в Германия е, че често работодателят плаща курсовете на работника. В моя случай, понеже фирмата е достатъчно голяма, поддържа и собствено сертифицирано обучение - има хора, които преподават тези курсове, като съвместяват и други дейности когато каквото е нужно.
      Но тя моята фирма като част от концерн ползва и други предимства - например плаща си всички задължителни застраховки, на застраховател който е също част от концерна. Т.е. така са направени нещата, че почти всички задължителни разходи (с изключение на данъците), си остават в концерна. Да, концерна е 100% държавна собственост и е от най-големите в тази област, та и данъците не са загуба за основния акционер. .

      Но тези неща са встрани и от темата (май вече редовно се случва), а и от моето подмятане, за ползата от практическия опит и постепенното развитие.
      За последното да те питам - кой би назначил, човек с отлична диплома и без опит, или човек с практически опит и реални постижения?! Мисълта ми е, че и двамата могат да станат еднакво добри, но обикновенно отличника с дипломата не минава по пътя на практика и по-често пропуска ценен опит, докато практикът съвсем естествено надгражда практиката си с теория търсейки само усъвършенстване.
      Последно редактирано от cecoa1; 03-06-17, 23:07.
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • #78
        От: Изкарване на С категория

        Съвсем не оспорвам нуждата от опит... Особено в транспорта опитът е по-важен отколкото теорията...
        Относно 'всички нужни документи... Психологическата годност не е на 5г, колкото е валидността на книжката за категорията, 3г...
        И да - това са административни 'изобретения' внесени у нас що годе наскоро...
        И както винаги - добрите намерения се оплитат и удавят в административна тежест
        Да, транспорта при мен е 'странична нужда' и то само за собствени вътрешнофирмени цели... И заради административната тежест в края на краищата тежкотоварният бус бе разкаран, като останахме с 'малките' бусове... Те и те качват над 2т товар, макар и да е над максимално допустимата им техническа маса
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #79
          От: Изкарване на С категория

          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
          Относно 'всички нужни документи... Психологическата годност не е на 5г, колкото е валидността на книжката за категорията, 3г...
          ...
          Те и те качват над 2т товар, макар и да е над максимално допустимата им техническа маса
          Психото е за 2-3 часа работа и 50-60лв. Сега се прави навсякъде, а беше време когато се чакаше по три месеца със записване.
          Но при теб щом си на границата от нуждата на по-олямо МПС, естествено че всички тези неща са ти излишни. Дори и едно подходящо избрано ремарке те вкарва в правилата.
          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

          Коментар


          • #80
            От: Изкарване на С категория

            Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
            ...Самото изкарване на книжка за камион и автобус е от порядъка на няколко хиляди евро, ....
            ..(с изключение на данъците), си остават в концерна. Да, концерна е 100% държавна собственост... .

            ...Но тези неща са встрани и от темата ....
            Ти нали четеш това което пишеш? - Сигурен съм.

            Кое е "в страни" от темата?

            Току що обясни , че не си ли платиш на работодателя няма да имаш работа ?!?!?

            Ква "С" категория ?
            Ако можеш да караш камион и си платиш на чорбаджията - ще караш (на каквато цена ти каже той).
            даже и без да си карал кур(с)а.

            Коментар


            • #81
              От: Изкарване на С категория

              Първоначално публикуван от Rachido4x4 Преглед на мнение
              Ти нали четеш това което пишеш? - Сигурен съм.

              Кое е "в страни" от темата?

              Току що обясни , че не си ли платиш на работодателя няма да имаш работа ?!?!?

              Ква "С" категория ?
              Ако можеш да караш камион и си платиш на чорбаджията - ще караш (на каквато цена ти каже той).
              даже и без да си карал кур(с)а.
              Може би съм допуснал да се схване двузначно написаното на места. Мислех, че с човека който съм цитирал, коментирахме периодичните курсове за професионална компетентност.
              Затова уточнявам.
              Работодателят често плаща курсовете за компетентност, когато вече работиш за него. Това го има и в България, но рядко.
              А шофьорските курсове рядко се плащат от работодател, който търси работници, и се подписва договор за определено време да се работи за съответната фирма. Има го и в България и в Германия, но както казах - рядко(мога да напиша и конкретно къде за невярващите).

              ПП: Иначе самия ми работодател да провежда курса и за шофьорската книжка (тук може директно от категория B, да се кара директно D), го е имало в моята фирма до скоро, но вече не. Сега си плащат на фирми, на които това им е основната дейност. Но автобусите, с които са провеждали някога курса във фирмата още си се ползват по редовните линии, и си имат подготовката за допълнителни педали и огледала(единият е на 7 години, другият на 3).
              Последно редактирано от cecoa1; 04-06-17, 23:04.
              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

              Коментар


              • #82
                От: Изкарване на С категория

                Само да вметна - в Германия няма психо за професионалните шофьори.

                Тоест има, но е само за шофьори превозващи хора, независимо дали са с Б,Ц, или Д категория
                Може да караш двуместно ферари - щом превозваш платено пътник по договор - трябва да минеш психо. НЕ се казва психо, но същноста на теста е точно като нашето психо.

                Коментар


                • #83
                  От: Изкарване на С категория

                  Първоначално публикуван от wert Преглед на мнение
                  Само да вметна - в Германия няма психо за професионалните шофьори.
                  Ако доразвием за професионалните шофьори там... Може да имаш категории и да караш, но за професионален шофьор си има отделна диплома. Нея може да я изкараш на курс (аусбилдунг ) или ако си завършил професионално училище(нашите техникуми преди, сега професионални гимназии). По принцип признават и чуждестранните дипломи след съответна процедура.
                  Ползата от тази квалификация е за места където я изискват. При мен например, не се изисква, но щатът е малко по-висок с нея. Отделно, щатът се вдига по различна и по-изгодна схема, спрямо прослуженото време.
                  Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                  Коментар


                  • #84
                    От: Изкарване на С категория

                    На мен средното ми е "Вилхелм Пик" специалност ЕРАК (експлоатация и ремонт на автомобили и кари) което тук не дава абсолютно никакво предимство . То и висшето не дава нищо че е ТУ София .
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #85
                      От: Изкарване на С категория

                      В днешно време, ако си само с една професия, има голяма вероятност да си безработен един ден. И ще загубиш доста време, докато си намериш нова работа в същия сектор. Говоря за провинцията, а и не само, дори и в "белите страни". Ако си "дялан камък" след 10 дни вече си някъде, но поне работиш. Което не пречи да си търсиш друго занимание. Работил съм и в София, та и там не беше никак лесно. Ама с тия квалификации и курсове на 2 години, малко ми идва в повече. Има го навсякъде - ел.техници, мотокаристи, кранисти, че и водопроводчик като бях, и там имаше. По едно време си изкарвах хляба и като таксиджия, уж пожизненото ми разрешително вече 2-ри път го сменят, и не е сигурно дали ако вадя ново, няма да искат да ходя пак на изпит, че моето е пропуснало и двете смени . Сигурно улиците в Габрово са се преместили, та трябва пак да ги уча.
                      Ford Maverick II 2.3 XLT
                      Ford Mondeo MK5

                      Коментар


                      • #86
                        От: Изкарване на С категория

                        Аз от личен опит знам, че ако не си транспортна фирма и превозите на товари да са ти основната дейност, за поддържането на лиценз за инцидентни собствени нужди си принуден да лъжеш, че отговаряш на изискванията - механик, канал за предпътен преглед, доктор, финансова стабилност и т.н. Мразя да лъжа, затова не си поднових лиценза, когато изтече. Имам камион с кран, с който да ходя на монтажи /не превозвам нищо/, но ми искат лиценз за превоз на товари. Имам автокран, който дори не мога да придвижвам по пътя като обикновен камион, защото, за да мине преглед, трябва от държ. техн. надзор да са му заверили изправността на крановата уредба, която няма никакво отношение към движението му по пътя. Исках да има служебен малък автобус, за осигурен транспорт на хората до работното място, ама и там лиценз - за превоз на пътници, та се отказах. Навсякъде, за да изпълняваш безсмислени изисквания и да ги подновяваш периодично, се налага да "снасяш", за да продължаваш да работиш. Освен че даваш пари, си губиш времето, нервите, спъва ти се работата и т.н. Това, като го умножиш по броя на браншовете в икономиката, добиваш представа за огромния ресурс, който засмуква от работещите хора неефективния чиновнически октопод. Не случайно сме най-бедните в ЕС.
                        На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                        "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X