Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как трябва да постъпим при тежки ПТП

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

    Първоначално публикуван от Фани Преглед на мнение
    Венци го е казал много точно; действа се според конкретната ситуация, като приоритет е спасяването на хората. Изключително важно е да не се изпада в паника - ако има паникьори и сеирджии наоколо, по-добре им възложете да звънят по телефоните на спешните служби, да помагат на по-малко пострадалите и др.под., докато вие действате по спасяването на сериозно пострадалите.
    В тази връзка добре е ежегодно да се преминава курс по оказване на първа долекарска помощ, съчетан с нагледно обучение от Противопожарната служба, добре би било да се включи и лектор от Гражданска защита.
    Хе хе с това последното Гражданска защита ме расмя но това си е мое мнение.
    Гражданска защита и ПТП в софия голям майтап ти казвам.В някой малки части на страната да ходят момчетата и работят но тук .
    Виш в отчитането на произшествията и изявление по медиите са ненадминати

    Коментар


    • #17
      До: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

      Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
      Според мен а и според десетките лектори които досега съм слушал точна рецепта за първоначалните действия няма. Въпрос на подготвеност, съобразителност а също и на това колко хора са се озовали на местопроизшествието. И така:

      Ако сте сами и пред вас е станало голямо ПТП. Първата ви работа е да се уверите че няма предпоставки за пожар или ако е започнал такъв спешно да прецените дали застрашава някой, можете ли веднага да го загасите или ако не, започвате да евакуирате веднага хората. Това е въпрос на не повече от 30-на секунди. Според пожарникарите точно толкова е времето в което можете да овладеете автомобилен пожар с подръчните пожарогасители, според мен секундите са по-малко - личен опит.... ЗАБРАВЕТЕ ЗА ВСЯКАКВИ ТЕЛЕФОНИ И ОБАЖДАНИЯ. ТЕ НЯМА ДА ДОЙДАТ ВЕДНАГА И ЩЕ ЗАГУБИТЕ НАЙ-ЦЕННИТЕ СЕКУНДИ!

      Едва след като сте се уверили че няма предпоставка за разширяване на щетите се обаждате и сигнализирате на съответните органи. Не забравяйте че към спешните действия влизат и слагане на триъгълник и въобще всякакво уведомяване на другите участници в движението за катастрофата.

      Пожарна, полиция, Бърза помощ и Гражданска защита ще дойдат много по-късно, не разчитайте че ако сте ги уведомили сте си свършили работата. Живота на всеки тежко пострадал и перспективите му от медицинска гледна точка зависят най-вече от вашите действия в първите минути. Никога не забравяйте че не трябва да вредите, учете се за оказване на първа помощ, това е най-важното.

      При големи катастрофи е добре ако има и други хора с вас. В такава ситуация основното е да разпределите правилно усилията си и още по-важно е да успеете за кратко време да направите т.н. сортировка при която да решите на кой каква помощ да окажете...

      Въобще много е сложно. Ще повторя: Много учене, постоянно преговаряне на материала и винаги оборудвани. Винаги където и да ходите... Едно добро начало е всички да свикнете че извън хола не се излиза без един добър нож на кръста - желателно специализиран. Добре оборудвана аптечка в автомобила, термо-фолио и пожарогасител са задължителни без значение къде и за колко време пътувате...
      Подкрепям абсолютно.
      Последователността от действия се нарича спасителна верига.
      Първо: Незабавни мерки - обезопасяване на инцидента, евакуация на пострадалите при непосредствена опасност за живота им, оказване на помощ за животозастрашаващи наранявания (силни кръвотечения, шок, безсъзнание, спиране на дишането и т.н)
      Второ: Повикване на специялизиран екип
      Трето Продължаване на помощта - превръзки, надвръзки, завиване, успокояване и т.н
      ЧетвъртоТранспорт до болнично заведение
      Пето Болнично лечение
      Предпоследната точка е наша грижа само в изключителни случаи, а последната, очевидно никога
      Technical Rescue Direct - life lies in courage
      http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

      Коментар


      • #18
        До: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

        Първоначално публикуван от LZ5BF Преглед на мнение
        Прав си на 100процента но само това с телефона в ръцете на паникьорите го забрави, защото голям слон ще стане от мухата нито ще могат да кажат какво е станало нито къде е станало.
        Не е важно, какво ще свършат, а да вършат нещо, дори безполезно, вместо да се паникьосват и пречкат .
        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

        Коментар


        • #19
          До: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

          Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
          Не е важно, какво ще свършат, а да вършат нещо, дори безполезно, вместо да се паникьосват и пречкат .
          За тебе колега може да не е важно но за мен е важно защото трябва да знам колкото е възможно повече за ПТП то зада мога да отида и да си свърша работата и да прибера екипите си живи и здрави в службата.
          Имаш ли представа как се придвижва из Софиските улици с около 15на тона авариен автомобил или 40тона авариен кран. По един начин се придвижва когато се знае че пострадалият е починал и по друг когато е ЖИВ а когато нямаш тази информация се движиш като за второто,и при тоози трафик в столицата нали се сещаш как е .

          Коментар


          • #20
            До: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

            Това за паниката е по-сложно.Може да си близък с някого дълги години,но това съвсем не значи,че знаеш как ще реагира в екстремен момент.Ето пример:мой колега си притисна пръста на една преса.За щастие не го откъсна,но шурна яко кръв.Аз бях близо,дръпнах си колана и му правя турникет.Крясвам на един приятел в другия край на работилницата да тича да качим момчето в колата.Той дотича веднага,видя кръвта и ако щете вярвайте-побеля като стената и припадна.Аз го познавам от 15 години,един камион сол сме изяли,но никога и през ум не ми е минавало,че човекът изобщо не може да гледа кръв и рана.Та тичай за вода,за амоняк-а бе изкара ми акъла отвсякъде.Оттам-двамата в "Пирогов".Оправиха се хората,слава богу.Ако стане нещо на шосето,може тези дето са с тебе,вместо да помогнат,да усложнят нещата.То си зависи от човека.Затова ,аз поне разчитам първо на себе си.Но не съм много подготвен-например зная,че докато вадиш пострадал от катастрофа,може като нищо да го убиеш.Хем не можеш да го оставиш,хем те е страх да го извадиш.
            Веднъж само съм возил пострадали,но ги бяха извадили,завили и единия беше шиниран.Така че,го играх само шофьор.
            Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
            имат право да гласуват на избори.

            Коментар


            • #21
              До: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

              Първоначално публикуван от LZ5BF Преглед на мнение
              За тебе колега може да не е важно но за мен е важно защото трябва да знам колкото е възможно повече за ПТП то зада мога да отида и да си свърша работата и да прибера екипите си живи и здрави в службата.
              Имаш ли представа как се придвижва из Софиските улици с около 15на тона авариен автомобил или 40тона авариен кран. По един начин се придвижва когато се знае че пострадалият е починал и по друг когато е ЖИВ а когато нямаш тази информация се движиш като за второто,и при тоози трафик в столицата нали се сещаш как е .
              Да разбирам ли, че казваш, че е по-добре да оставиш разни паникьосани хора да се пречкат и в резултат на това пострадалия да умре, вместо да се случи фалшива тревога? И всъщност, ако свидетелите на местопроизшествието кажат, че според тях пострадалия е мъртъв, наистина ли разчитате на тази информация?! Или се предполага, че всеки случаен минувач е лекар имащ право да издава смъртни актове?!
              Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

              Коментар


              • #22
                До: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

                Айде и моите две стинки:

                1. Според мен, най-важното в такива случаи е: пазете се да не се превърнете от спасител в спасяван. Това е много по-важно от излагане на неразумен риск при спасителна операция със съмнителен резултат.

                Моля да бъда правилно разбран. Горното не значи човек да седи отстрани и да се пази да не пострада.

                Но това значи примерно:
                не се пъхайте под кола която може да се обърне върху вас - независимо от факта, че отдолу има човек с обилен кръвоизлив.

                Първо обезопасете мястото на катастрофата.

                2. Ако не знаете как, не вадете човек от колата освен ако има пряка опастност за живота му.

                Преди много години бях свидетел на катастрофа при която шофьора се беше нанизал на едно желязо. Помагачи не ме послушаха и извадиха желязото (щото човека го боляло) в резултат на което той почина от вътрешна загуба на кръв преди пристигането на линейката.

                А случаи с хора останали инвалиди поради прекъсване на гръбначния стълб от неопитни спасители колкото щеш.

                Коментар


                • #23
                  До: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

                  Това имах предвид по-горе.Но си трябва подготовка и то истинска.
                  Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                  имат право да гласуват на избори.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

                    Ако сам знаеш какво да правиш, всички останали пречат извънредно много. Най-много пречат кибиците, щото са много, пречкат се, и дигат безсмислен шум. Никога не знаеш дали ще помогнат или ще оплескат всичко, и аз поне никога не искам помощ. Крайно грубо разкарвам всички.
                    Следващите по пречене са разните шокирани в истерия. Ама те са редки. Който не се оправя с шамари, обикновенно се оправя с ритници. На безопасни места, дето много боли. И без всякви кандърми и разправии, щото не помага, а времето си върви. Бой, и при кибиците те да му се радват. Срещу малко превъртели стигат и свирепи команди, ама с много страшен глас.
                    А ако се случи да има някой професионалист, той веднага се познава, щото прави разни полезни неща без да говори. Тогава пък е хубаво да му кажеш че той е началникът и да казва какво иска да се прави.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

                      Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
                      Да разбирам ли, че казваш, че е по-добре да оставиш разни паникьосани хора да се пречкат и в резултат на това пострадалия да умре, вместо да се случи фалшива тревога? И всъщност, ако свидетелите на местопроизшествието кажат, че според тях пострадалия е мъртъв, наистина ли разчитате на тази информация?! Или се предполага, че всеки случаен минувач е лекар имащ право да издава смъртни актове?!
                      А ти колега да разбирам ли че си в састояние да прецениш състоянието на пострадалият и си способен да усигориш правилното и безопасно и изваждане на пострадалият,и неговото животощадящо транспортиране до болнично заведение.Като се има впредвид че придвижването на автомобилите със специален режим на движение в София е кошмар.Надявам се располагаш с шина ека обездвижваща грабначна шина или ваком-матрак и добър адвокат за после,или смяташ да качиш пострадалият в колата на слочаино минаващ отам колега пък той да се оправя.Май неси ходил по такива дела в съдът.
                      И сега на вторият въпрос почти винаги в раиона на ПТП то се намира полицеиски патрул който се отзовава в първите минути на мястото и той предава какво е състоянието на пострадалият.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

                        Обръщам се към LZ5BF, и Zaarin :
                        Уважаеми колеги, не обръщайте дискусията в лични нападки.
                        Смятам, че темата е достатъчно интересна на много хора. И не бих искал да се превърне в поредната заключена тема, заради караници помежду ви!
                        Моля поддържайте добрия тон помежду си, защото вашите мнения са интересни на всички нас останалите читатели на темата!
                        LZ1HKW
                        Реглаж на преден и заден мост
                        My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

                        Коментар


                        • #27
                          До: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

                          Първоначално публикуван от vladi333 Преглед на мнение
                          Обръщам се към LZ5BF, и Zaarin :
                          Уважаеми колеги, не обръщайте дискусията в лични нападки.
                          Смятам, че темата е достатъчно интересна на много хора. И не бих искал да се превърне в поредната заключена тема, заради караници помежду ви!
                          Моля поддържайте добрия тон помежду си, защото вашите мнения са интересни на всички нас останалите читатели на темата!
                          От мен нищо лично и никакви лоши чуства .
                          Извинявам се ако съм засегнал някой не е било умишлено,просто може би по остро съм се опитал да обясна че времената са други и от такива инциденти се искарват добри пари в съдът.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

                            Първоначално публикуван от LZ5BF Преглед на мнение
                            А ти колега да разбирам ли че си в састояние да прецениш състоянието на пострадалият и си способен да усигориш правилното и безопасно и изваждане на пострадалият,и неговото животощадящо транспортиране до болнично заведение.Като се има впредвид че придвижването на автомобилите със специален режим на движение в София е кошмар.Надявам се располагаш с шина ека обездвижваща грабначна шина или ваком-матрак и добър адвокат за после,или смяташ да качиш пострадалият в колата на слочаино минаващ отам колега пък той да се оправя.Май неси ходил по такива дела в съдът.
                            И сега на вторият въпрос почти винаги в раиона на ПТП то се намира полицеиски патрул който се отзовава в първите минути на мястото и той предава какво е състоянието на пострадалият.
                            Първият абзац не виждам какво общо има с нещо казано от мен. Но все пак ще кажа, че ми се е случвало да пренасям на носилка и после с кола тежко пострадал от хижа в Рила до Пирогов. Това след половин час загубен в преговори по телефона с ПСС и Бърза помощ, докато ми стане ясно, че никой няма да дойде навреме. И, не, не съжалявам, че го направих. Сега човекът е жив, в Пирогов после казаха, че още малко забавяне е можело да е фатално. Става дума за пробит бял дроб. И не знам каква нещастна отрепка трябва да си, за да мислиш за съдебни дела, докато гледаш как човекът пред теб умира.

                            Колкото до вторият, ако има такъв патрул какъв е тогава проблема с обадилите се преди това?!

                            А, за малко да забравя да попитам... Ако колата гори по-добре ли е оставим човека вътре да изгори вместо да го местим? И може ли поне да пробваме да загасим огъня с пожарогасителите, които са ни под ръка или да чакаме пожарната? Движението поне може ли да отбиваме? А, ако не е счупен гръбнак, а например сериозна рана, поне превръзка да направим или и за това може да ни съдят?

                            Последно. Какво конкретно трябва да правим? Да чакаме някой квартален патрул случайно мине покрай произшествието и са обади където трябва? Нещо ми се ще да вярвам, че има и по-добър вариант...
                            Последно редактирано от Тодор (Zaarin); 26-11-07, 21:18.
                            Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

                              Първоначално публикуван от vladi333 Преглед на мнение
                              Обръщам се към LZ5BF, и Zaarin :
                              Уважаеми колеги, не обръщайте дискусията в лични нападки.
                              Смятам, че темата е достатъчно интересна на много хора. И не бих искал да се превърне в поредната заключена тема, заради караници помежду ви!
                              Моля поддържайте добрия тон помежду си, защото вашите мнения са интересни на всички нас останалите читатели на темата!
                              Писал съм едновременно с теб. Съжалявам за това на къде тръгна дискусията. Ако искаш изтрий ми мнението, но аз няма да го направя. Обещавам само да не пиша нищо повече по темата. Просто съвета да оставим някой да умре, заради евентуална заплаха от съд и аргументи, че няма нужда съответните служби да бързат, ако не е напълно сигурно, че има живи ме изкарват от релси...
                              Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

                                Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
                                Първият абзац не виждам какво общо има с нещо казано от мен. Но все пак ще кажа, че ми се е случвало да пренасям на носилка и после с кола тежко пострадал от хижа в Рила до Пирогов. Това след половин час загубен в преговори по телефона с ПСС и Бърза помощ, докато ми стане ясно, че никой няма да дойде навреме. И, не, не съжалявам, че го направих. Сега човекът е жив, в Пирогов после казаха, че още малко забавяне е можело да е фатално. Става дума за пробит бял дроб. И не знам каква нещастна отрепка трябва да си, за да мислиш за съдебни дела, докато гледаш как човекът пред теб умира.

                                Колкото до вторият, ако има такъв патрул какъв е тогава проблема с обадилите се преди това?!

                                А, за малко да забравя да попитам... Ако колата гори по-добре ли е оставим човека вътре да изгори вместо да го местим? И може ли поне да пробваме да загасим огъня с пожарогасителите, които са ни под ръка или да чакаме пожарната? Движението поне може ли да отбиваме? А, ако не е счупен гръбнак, а например сериозна рана, поне превръзка да направим или и за това може да ни съдят?

                                Последно. Щом си от системата, кажи конкретна инструкция за действие. До тук от твойте приказки разбирам, че смяташ, че е най-добре да чоплим семки, докато някой квартален патрул случайно мине покрай произшествието и са обади кадето трябва? Нещо ми се ще да вярвам, че има и по-добър вариант...
                                Извини ме но няма да ти отговарям на последният пост отстрани изглежда грозно това което се получава между нас просто прочети темата отначало и може би ще си отговориш на въпросите

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X