Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за теглене на автомобил с кемпер

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Въпрос за теглене на автомобил с кемпер

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Предлагам бонус на който намери предишната тема по въпроса.
    http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=91913
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

    Коментар


    • #17
      От: Въпрос за теглене на автомобил с кемпер

      Благодаря. За тебе бонуса като наминеш насам.

      Коментар


      • #18
        От: Въпрос за теглене на автомобил с кемпер

        Този начин на теглене си е напълно законен и българските КАТаджии копче не могат да кажат, защото сме в Европа и там особено в този сезон гледки на такива кемпери с кола от зад са не само ежедневие а масово явление, за час по магистралите поне 2-3 виждам.

        Виждал съм дори - кемпер да тегли стар Дефендър, точно на този принцип с триъгълния теглич.

        Интересно ми е на база на какво бг катаджия ще глоби дядо и баба от европа ако са с такава конфигурация а щом баба и дядо европейци го могат, как аджаба ще ме спрат мен българина да не го мога???
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #19
          От: Въпрос за теглене на автомобил с кемпер

          Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
          ...
          Интересно ми е на база на какво бг катаджия ще глоби дядо и баба от европа ако са с такава конфигурация а щом баба и дядо европейци го могат, как аджаба ще ме спрат мен българина да не го мога???
          Въпросът се свежда до това автомобилът оборудван с А-връзка ремарке ли е, или теглен автомобил. По дефиницията на ЗДвП е ремарке, ама в талона му пише съвсем друго нещо.

          Коментар


          • #20
            От: Въпрос за теглене на автомобил с кемпер

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            Въпросът се свежда до това автомобилът оборудван с А-връзка ремарке ли е, или теглен автомобил. По дефиницията на ЗДвП е ремарке, ама в талона му пише съвсем друго нещо.
            “A”- Frames
            When an "A" frame is attached to a vehicle (e.g. a motor car) and towed by a motor vehicle (e.g. motorhome) we believe the "A" frame and car become a single unit and as such are classified in legislation as a trailer. As a consequence the car and “A”-frame are required to meet the technical requirements for trailers when used on the road...

            За невладеещите езика - това е предписание от Пътна Агенция Англия, тоест колата на А рамка се води ремарке и подлежи на всички технически изисквания за ремарке. Подозирам същото предписват и други европейски държави с традиция в този тип теглене.

            Англия е малко по-особена в отношение и на регистрационните табели, защото всичко теглено приема номера на влекача, ремарке, платформа, кола, джип, лодка, каравана всичко му се слага копие на табелата на влекача.

            Ако съм с английски табели на влекача е лесно, ако си с други, подозирам трябва отделни табели, талон и съотвените застраховки/винетки/прегледи за тегленото возило.

            Ако и на двете номерата са български подозирам в БГ ще има доста място за свободни интерпретации от разни КАТаджии, за съжаление.
            Бъдете живи и здрави!

            Коментар


            • #21
              От: Въпрос за теглене на автомобил с кемпер

              Англия си е Англия. Тук си имаме свой ЗДвП и свои милиционери в храстите.

              Коментар


              • #22
                От: Въпрос за теглене на автомобил с кемпер

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Англия си е Англия. Тук си имаме свой ЗДвП и свои милиционери в храстите.
                Съгласен, което не значи, че ще могат да кажат нещо накриво на човек с английски табели примерно и подобна конфигурация легална в Англия и Европа(ЕО).

                Интересно е какво пише в бг закони/правилници за А рамки, бролита и т.н. и дали въобще ги има упоменати, щото ако ги няма, значи са си прости ремаркета и ако всичко е ок по рамката и документите, човека е бетон с арматура.
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • #23
                  От: Въпрос за теглене на автомобил с кемпер

                  Това обяснявах по-горе.

                  Регистрацията и свързаните с нея неща (табели) са въпрос на страната, издала регистрацията. Ако си тук с валидна английска регистрация, независимо как издадена, си законен и тук. Същото е за контрола по техническата изправност или за документите на водачите - ако във белгийска книжка пише че имаш право да шофираш въртолет с ремарке по улиците - значи имаш право и толкова.

                  Движението обаче става по местните закони и ако тук не може да се кара въртолет с ремарке - значи не може.

                  Нищо не пише в ЗДвП за А-връзката, което е проблем.

                  Ето това пише в допълнителните разпоредби:
                  17. "Ремарке" е пътно превозно средство, предназначено да бъде теглено от моторно превозно средство. Към ремаркетата се приравняват и полуремаркетата.

                  Дали А-връзката превръща МПС в ремарке е въпрос на тълкуване. Строго по определението - да, но в регистрацията на МПС не пише ремарке, а пише МПС и поставянето на А-връзката може да се окаже "незаконно изменение на конструкцията".

                  Коментар


                  • #24
                    От: Въпрос за теглене на автомобил с кемпер

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Това обяснявах по-горе.

                    Регистрацията и свързаните с нея неща (табели) са въпрос на страната, издала регистрацията. Ако си тук с валидна английска регистрация, независимо как издадена, си законен и тук. Същото е за контрола по техническата изправност или за документите на водачите - ако във белгийска книжка пише че имаш право да шофираш въртолет с ремарке по улиците - значи имаш право и толкова.

                    Движението обаче става по местните закони и ако тук не може да се кара въртолет с ремарке - значи не може.

                    Нищо не пише в ЗДвП за А-връзката, което е проблем.

                    Ето това пише в допълнителните разпоредби:
                    17. "Ремарке" е пътно превозно средство, предназначено да бъде теглено от моторно превозно средство. Към ремаркетата се приравняват и полуремаркетата.

                    Дали А-връзката превръща МПС в ремарке е въпрос на тълкуване. Строго по определението - да, но в регистрацията на МПС не пише ремарке, а пише МПС и поставянето на А-връзката може да се окаже "незаконно изменение на конструкцията".

                    Съгласен, напълно.

                    ....поставянето на А-връзката може да се окаже "незаконно изменение на конструкцията... - НЕ може да е нарушение, ако имаш документ или се позовеш на документ където този ТИП/МОДЕЛ возило има характеристики позволяващо поставянето на А-връзка, това може да е писмо на фирмена бланка от дилъра например, или сертификат от някаква институция и т.н.

                    Незаконно изменение на консрукцията се установява от компетентни лица и органи, редовия катаджия при наличие на валидни документи може да си говори/пише каквото реши, има си по-горни инстанции където дикиш хващат сертификати и или други документи.

                    Ако аз бях заинтересуван, щях да си намеря Сертификат или друго подобно решение, или например да си карам с английски номера и да ми е мир главата, финансово не е кой знае колко голяма тежест, застраховка за месец два, преглед, данък за 1-2 месеца и готово, неща които така или иначе са задължителни.
                    Бъдете живи и здрави!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Въпрос за теглене на автомобил с кемпер

                      Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                      ...
                      Незаконно изменение на консрукцията се установява от компетентни лица и органи, редовия катаджия
                      ... може да те прати при компетентни лица и органи което си е сума разправия.

                      Но ще взема ей така за купона да пробвам да закача Ужаската на кемпера.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Въпрос за теглене на автомобил с кемпер

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        ... може да те прати при компетентни лица и органи което си е сума разправия.

                        Но ще взема ей така за купона да пробвам да закача Ужаската на кемпера.
                        Имаш ли Категория Е?

                        Подходяща сертифицирана А-рамка със спирачка?

                        В талона на кемпера ти пише, че може да дърпа около 2000кг?


                        Всичко над-750кг трябва да има спирачка в теглича и/или ел такава на ремаркето.
                        Бъдете живи и здрави!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Въпрос за теглене на автомобил с кемпер

                          Извън законите една чуденка...
                          Понеже съм подкарвал разни ремаркета, основно с камион и автобус, та не ми е ясно това изпълнение може ли, и как, да се кара и управлява на заден ход?
                          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                          Коментар


                          • #28
                            От: Въпрос за теглене на автомобил с кемпер

                            Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                            Извън законите една чуденка...
                            Понеже съм подкарвал разни ремаркета, основно с камион и автобус, та не ми е ясно това изпълнение може ли, и как, да се кара и управлява на заден ход?
                            Вероятно се държи като изключително гадно двуосно ремарке. Ама при положение че можеш да го откачиш и да го подкараш това едва ли е фатален проблем.

                            А ако има и спирачка както намекват тука и тя е от традиционния вид - най-вероятно НЕ СЕ кара на заден ход.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Въпрос за теглене на автомобил с кемпер

                              За спирачките - мисля слагат контролери -т.е. не това е причината, но от друга страна - едва ли ги карат на заден ход - то си става композиция по-дълга от ТИР (да де - народното му наименование )... Т.е. все пак си излязал на разходка, а не да се вкарваш във филм.....
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Въпрос за теглене на автомобил с кемпер

                                Те, моите разходки, все на филм се обръщат.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X