Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Руски процесори"-какво пък е товв?

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Re: От: Re: От: "Руски процесори"-какво пък е товв?

    Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
    На Правец 8 процесора беше Z80 - на Zilog, SGS Thompson, GoldStar, Intel и NEC.
    На Правец 16 първоначално процесора беше Intel 8088 4.7 MHz, после се появи NEC v20 8MHz - известните дъна JUKO, и върха на сладоледа беше Intel 8088 10MHz, който с едни магии се подкарваше на 12 MHz.
    Вени цар си. Помниш повече от мен. Аз помня МИК 16 щото такова имах. Както и сумати платки с рам и процесори. Помня, че процесора беше на слот защото си играех много да ги сменям. Процесора беше бял на цвят с златисто около прозорчето. Бачкаха на 3.77 и имаше бутинче турбо 4.43 или нещо такова.

    Коментар


    • #17
      От: "Руски процесори"-какво пък е товв?

      През 89-90 година фирмата ми поддържаше повече от половината 8-ци в пловдивските училища, а и в няколко села наоколо.
      В последствие П-16 започна да се популяризира, и да измества дървеното сметало П-8.
      Съответно, толкова желязо П-16 ми е минало през ръцете....
      Да не пропускам и ИЗОТ-а, който тежеше три пъти повече, и беше.. абе, това беше толкова отдавна, че на никой не му е интересно вече.

      Коментар


      • #18
        Re: "Руски процесори"-какво пък е товв?

        Не знам дали си имал досег с БАН и по точни ИТКР, там имаше едни ал ин уан пс та кондор, първия цветен който съм виждал. Представляваше нещо като 21 инчов цветен кинескоп и флопи с дискети от ония метър на метър и естествено всичко вътре в сандъка. Бяха с онези клавиатури с пуканките, върха на технологиите, там видях и първата мишка, потенциометър с бутон. Беше супер за игра на вратички, топчето с летвата, ако се сещаш. Колко съм си играл лоуд рънер на тях, ехаааа.
        Та в кибернетиката се опроводяваха платки за компове, насищаха се и се оживяваха, но всичко беше със западни елементи.

        https://www.sandacite.bg/български-к...осмоса/

        Баща ми разработваше захранването им. С. Ники Илиев се познаваме ама ме е виждал като дете 😀
        Последно редактирано от Daniel; 13-05-17, 19:22.

        Коментар


        • #19
          От: "Руски процесори"-какво пък е товв?

          Да, тогава Кондор и Комодоре бяха неща, дето звучаха много странно. То и като кажеш компютър, пак звучеше странно.
          Вече не помня много подробности, аз имах предвид ИЗОТ 1036 - май ги правеха във Велико Търново, и после рязко изчезнаха. До преди няколко години пазех един - напълно изправен, с клавиатура и монитор - зелен, монохромен, клавиатурата беше с 9-pin D конектор, и с 5 МВ диск СМ 5508, или 05 - български, произведен в Стара Загора.
          Всичко се ремонтираше с един мултицет, осцилоскоп и поялник.

          Коментар


          • #20
            Re: "Руски процесори"-какво пък е товв?

            Точно. След затварянето на ИТКР баща ми купи 2 от осцилоскопите кикусуй, единия 200 другия 400 мегахерцов, още са в гаража напълно изправни, както и 2 поялника велер, които ползвам и до днес.

            Мъча се да се сетя за някакъв руски елемент по комповете, но като почна от правец 8д и т.н. ами нямаше руско дори съпротивление.

            Ровнах се в нета и се сетих и за ИЗОТ а. Ей забравя се.

            Ето ги цпу тата
            Последно редактирано от Daniel; 13-05-17, 19:43.

            Коментар


            • #21
              От: "Руски процесори"-какво пък е товв?

              ей, белите порцеланчета... яко...

              Ползвах един такъв, последно, да си заточвам един скалпел върху него.

              Благодаря ти, че ме върна в тия години - това са 37 лета назад...

              Коментар


              • #22
                От: "Руски процесори"-какво пък е товв?

                Миналото е ясно. Аз пак да питам, къв процесор има североизтока та вирус не ги лови. Че са много яки, те си го знаят, но глупости да се плямпат, до кога?
                Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                Коментар


                • #23
                  От: Re: От: "Руски процесори"-какво пък е товв?

                  Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                  На Правец 8 процесора беше Z80
                  Ба позабравил съм ги, ама със Зетката не бе ли Правец 8М с двата процесора - Зет-ката или Интелски...
                  А стандартния Правец 8 си бе само с интелски процесор и някъде около 48К памет (Зет-ката си бе с 64кБ)...

                  p.s.Диско, ако си писал софтуер, сигурно ти е ясно, че програмата на ниско ниво се прави точно за определен процесор...Просто програмата е команди за конкретния процесор... А ако е на по-високо ниво - обикновено е на ниво ОС......
                  Ако напишеш вирус например за Интел просто няма как да го пуснеш на друга платформа без допълнителни средства/превод...
                  Т.е. вируса е вързан или към ОС или към процесор...
                  Другото си е плямпане на глупости..
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #24
                    От: "Руски процесори"-какво пък е товв?

                    Само за протокола: моите спомени за Правец 8х са, че осн. процесор беше клонинг на 6502 (май моторола, ама не съм сигурен), имаше 8М с 6502 + Z80, но ако се пишеше на асемблер се пишеше за 6502.

                    И да, комбинацията cpu/os може да се окаже добър имунитет срещу вируси, на съответната цена за съвместимост, разбира се.

                    Коментар


                    • #25
                      Re: От: "Руски процесори"-какво пък е товв?

                      Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
                      Миналото е ясно. Аз пак да питам, къв процесор има североизтока та вирус не ги лови.
                      То това му е единствения плюс. Като сложиш и собствено дъно и ОС а, си е трудна за пробиване машинка.



                      Коментар


                      • #26
                        От: Re: От: "Руски процесори"-какво пък е товв?

                        Правец, слагаха каквото успеят и от където успеят да купя. По това време имало забрана за продаване на високи технологии на страните от вършавския договор. Но Япония и ФРГ не са я спазвали стриктно, а и са били стари.
                        Още един мит да разбия за нашите компютри. Всички и до сега сме горди, как Бг е най напредничава технологично от целия СИВ. Правец си е пълно копие, нямаме никаква заслуга.
                        Икономически е по интересно. За закупуване на части, сме взимали кредити в марки от Бавария, а продукцията сме продавали в рубли на безценица. Няма искаме или не - били сме принудени

                        Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
                        И да, комбинацията cpu/os може да се окаже добър имунитет срещу вируси, на съответната цена за съвместимост, разбира се.
                        Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
                        То това му е единствения плюс. Като сложиш и собствено дъно и ОС а, си е трудна за пробиване машинка.
                        "руския" компютър си е абсолютно нормален АРМ. С стандартни инструкци и абсолютно нормалено линукс ядро.
                        Процесорната архитектура е доста сложно нещо, няма как да бъде създадена от нищо, освен ако не тръгнат наново да изобретяват чипсет памет диск ..... протоколи шинии ит.н
                        Вируси няма, защото е незначителна платформа,
                        Второ няма доказателства, но масата вируси са от русия -от фабриката на касперски, а след изборите във Франция , съвсем се издъниха и оставиха много следи

                        Сега за Митичния елбрус. няма данни на независими лаборатории но малкото което са публикували е
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2014-04-19_161108.jpg
Прегледи:1
Размер:68.8 КБ
ID:5752934
                        От тук може да се прави някакво сравнение
                        http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?...10+%40+1.66GHz
                        Е около 650 точки. Това да отбележа е процесор 2010, и от най ниския сегмент
                        за сравнение с Intel Core i7-6950X където трябва да го разбие и унищожи е 20 000т
                        Не ми се занимаваше да търся сравнение но новите Xeon процесори са с 24 физически ядра и 60м кеш или 2,5х по голям от и7 около-50000т
                        приблизително 650т срещу 50000т

                        Да приключим тази тема - освен ако не започнем да пише за вируси и да се прехвърлим да сравняваме самолети и танкове. - там може да се прави сравнение

                        Коментар


                        • #27
                          От: "Руски процесори"-какво пък е товв?

                          bokomo е прав - наистина на обикновените 82 беше 6502... А М-ката си бе с двата процесора - Z и 6502...

                          Да, нашите компютри си бяха получени по сериозна схема на техническото разузнаване (не без помощта и на руснаците, и въпреки желанието на западняците да не ни ги дават)...
                          За 'продажбата на безценица' - това е меко казано некоректно твърдение... Защото срещу 1 компютър получавахме машини, камиони и т.н..

                          Руснаците нямат супер-процесор, обаче все пак си имат 'свой' - т.е. само те си знаят какво пипат вътре, и какви модификации са направили в процесора и в ОС... На тях това им трябва - приложение за специалните им производства... А за битова част си има международна търговия..
                          А всяка, дори и малка модификация прави пробива доста по-труден.. Примера е едно малко ключе например в жигулката, с което 'отрязваш' голяма част от желаещите да се приберат пияни с нея..
                          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                          Коментар


                          • #28
                            От: "Руски процесори"-какво пък е товв?

                            Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                            bokomo е прав - наистина на обикновените 82 беше 6502... А М-ката си бе с двата процесора - Z и 6502...

                            Да, нашите компютри си бяха получени по сериозна схема на техническото разузнаване (не без помощта и на руснаците, и въпреки желанието на западняците да не ни ги дават)...
                            За 'продажбата на безценица' - това е меко казано некоректно твърдение... Защото срещу 1 компютър получавахме машини, камиони и т.н..

                            Руснаците нямат супер-процесор, обаче все пак си имат 'свой' - т.е. само те си знаят какво пипат вътре, и какви модификации са направили в процесора и в ОС... На тях това им трябва - приложение за специалните им производства... А за битова част си има международна търговия..
                            А всяка, дори и малка модификация прави пробива доста по-труден.. Примера е едно малко ключе например в жигулката, с което 'отрязваш' голяма част от желаещите да се приберат пияни с нея..
                            Първо - България тегли кредит в марки, а ни плащат рубли, но този кредит ние си го връщаме с лихвите и в Марки.

                            Процесора не е жигула- въпреки че и нея не я създават, а завземат- от Фият Пирин.
                            Процесора е много по сложен с много различни модули в него. Нямам идея какво са купили от англичаните, но дори и те нямат достъп до патентите и много от документацията на много модулите.
                            Това че знаят какво има , не значи че знаят и какво е скрито. Още повече че се произвежда в Тайван. Дори и линукс ядрото не е тяхно- а само потребителския софтуер.
                            На практика- много стара архитектура- (отново зависима от US ), ниско производителна на огромна цена. Нали ти е ясно че американците могат да им спрат производството и износа когато пожелае. Ще се учудя ако са произведени повече от 2-3к броя
                            Чисто маркетингов медиен продукт , създаден с цел "реклама". До момента няма ограничение за износ на процесори, компютри и каквото и да е което не е военно към русия.

                            Ако искаш да защитиш компютри - е достатъчно да ги изолираш - дори и чисто физически да отделиш мрежата. Необходимо е само да следиш трафика и да го филтрираш - А в това руснаците са много добри - лесно и евтино

                            Стига вече с тази тема. Високите технологи не са им силна страна, нека да сравняваме - танкове -хеликоптери по интересно е
                            Последно редактирано от biol; 14-05-17, 09:49.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Re: От: "Руски процесори"-какво пък е товв?

                              Първоначално публикуван от biol Преглед на мнение

                              "руския" компютър си е абсолютно нормален АРМ. С стандартни инструкци и абсолютно нормалено линукс ядро.
                              Процесорната архитектура е доста сложно нещо, няма как да бъде създадена от нищо, освен ако не тръгнат наново да изобретяват чипсет памет диск ..... протоколи шинии ит.н
                              Вируси няма, защото е незначителна платформа,
                              ....
                              Сега за Митичния елбрус. няма данни на независими лаборатории но малкото което са публикували е
                              Въпреки че нямам представа какво е "нормален АРМ", все пак:

                              Е как така като няма данни от независими лаборатории знаем, че е със стандартни инструкции? Желязото се прави в Тайван, но е твърде вероятно микрокода да се пипа на местна почва. Толкова е вероятно, че ако не се прави така, това би обезмислило цялата операция.

                              А че като производителност ще е трагедия - това е ясно. Няма кой да им даде такъв достъп до нова технология на руснаците, а и не трябва.

                              Още по-малко може да знаем какво ръчкали по ядрото. Виждал ли си моднато линукс ядро с вграден твърд firewall?

                              Коментар


                              • #30
                                От: "Руски процесори"-какво пък е товв?

                                Първоначално публикуван от biol Преглед на мнение
                                ...Високите технологи не са им силна страна...
                                Тъй, тъй... Как ли пък една много напредничава страна, която може да реже производство когато пожелаела, нещо е затънала в лайна до уши, заради някакви манипулации на цял изборен процес?
                                Щото нали - да не бъркаме отделен производствен процес със съвкупността от процеси и програмно осигуряване наречено "високи технологии".
                                "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

                                2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X