Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Реле за чистачки с програмируем интервал.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Реле за чистачки с програмируем интервал.

    Накратко - по разни МПС-та има чистачки с функция да се програмира произволно и безстепенно бавния интервал на работа. Управлява се просто - включват се чистачките(от водача) и след първия им цикъл (нагоре-надолу), се изключват. След това се включват отново, и интервалът между изключването и включването им остава като зададен интервал за работа.
    На мен лично това ми е доста удобно, та се чудех колко трудно би могло това да се направи за произволна кола, от по-простите.
    Знам че не е космическа технология, защото съм го виждал на автобуси и камиони на над 20 години(между другото предимно на MAN, но вероятно го има и на други). Виждал съм и самото реле, в Адския транспорт се крадяха между колеги, че било скъпо и не го купуваха като резервна част (преправяха с обикновени релета без тази функция).
    Ясно ми е, че има нек'ва електроника вътре, от която хабер си нямам (както и по принцип от тази материя). Та потърсих в нета и гледам разни релета за време и подобни, с наименования и описания от които не ми става ясно кое от тях би вършило работа като описаната, но пък на съвсем достъпни цени.
    Та това е и въпроса към разбиращите - има ли готови релета, които да свършат тази работа?
    Така де, освен оригиналните, които очевидно я вършат. И в тази връзка, такова реле работещо на 24V, би ли работило и на 12V? Ясно ми е, че питам за нещо което дори не мога да опиша или покажа някаква схема за да се даде конкретен отговор, но принципно, вероятно ли е напрежението да влияе?
    Не че съм се залетЕл утре да реализирам такъв "тунинг", но ако е доволно просто, може да се пробвам на някой от таралясниците. А ако е и сравнително евтино и универсално, може да е от полза и на други (особено такива с калпаво управление на чистачките по начало).

    Да речем, че е по-скоро информативно питането ми. За отговори от типа - "елементарно е, слагаш това за девет и пе'есе", или "не става, сложно е(включително да се обясни на прост човек защо е сложно ), забрави за такива измишльотини".
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

  • #2
    От: Реле за чистачки с програмируем интервал.

    Ше ти дам два примера при които предполагам релето се управлява директно, щото при по-новите коли може всичко да минава през компа.
    Преди десетина години имах Меган, и при него има регулируеми интервали.
    На Мусото ми първата степен също е регулируема, и с бутон на таблото може да се увеличават или намаляват интервалите, но пък има и датчик за дъжд който проявява самоинициативи.
    Предвид това, че е произведено на 14.09.93, предполагам, че блока за управление е отделен и може да се сложи където си искаш, а също така да се ползва и датчика за дъжд.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

    Коментар


    • #3
      От: Реле за чистачки с програмируем интервал.

      Ако намериш за 24в сигнализирай. Че френците през 1978г не регулируем, ами никакъв интервал не са сложили.

      Иначе за съвременната елементна база най-скъпата му част ще е силовото реле и всичко ще струва общо 4.50лв

      Аз бих го направил с най-малкия микроконтролер който намеря.

      Разликата между 12 и 24 ще да е само в голямото реле, ако има изобщо такава.

      Коментар


      • #4
        От: Реле за чистачки с програмируем интервал.

        Такива с регулиране на степени от копче върху ръчката си го имам на едната бангия. Интересното е, че и сред "подобренията" на последните автобуси които карам(просто по-ново производство от другите), са го направили с копче на степени.
        Но на мен ми харесва безстепенното, а и никакви допълнителни копчета не му трябват. Човек ако не знае, че го има, може да разбере само с проба.
        Удобно ми е, защото докарва баш интервала който ми трябва много точно, бързо и лесно - просто включваш, изключваш и при следващото включване (когато е навалял достатъчно дъжд на стъклото), вече си му задал искания интервал за тази интензивност на дъжда. За промяна, просто ги изключваш и като почнеш да не виждаш ги включваш отново. Диапазона също е доста голям, може би максимума който помни е повече от минута.

        Чудя се дали го няма готово, закодирано зад описания които не разбирам. Това при търсене в нета за реле за време с регулируем интервал.
        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

        Коментар


        • #5
          От: Реле за чистачки с програмируем интервал.

          Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
          Такива с регулиране на степени от копче върху ръчката си го имам на едната бангия. Интересното е, че и сред "подобренията" на последните автобуси които карам(просто по-ново производство от другите), са го направили с копче на степени.
          Но на мен ми харесва безстепенното, а и никакви допълнителни копчета не му трябват. Човек ако не знае, че го има, може да разбере само с проба.
          Удобно ми е, защото докарва баш интервала който ми трябва много точно, бързо и лесно - просто включваш, изключваш и при следващото включване (когато е навалял достатъчно дъжд на стъклото), вече си му задал искания интервал за тази интензивност на дъжда. За промяна, просто ги изключваш и като почнеш да не виждаш ги включваш отново. Диапазона също е доста голям, може би максимума който помни е повече от минута.

          Чудя се дали го няма готово, закодирано зад описания които не разбирам. Това при търсене в нета за реле за време с регулируем интервал.
          Точно така работят и двата примера които съм ти дал.
          На Мегана се регулира от лоста, а на Мусото е отделно, и както си го направил така си работи, просто го включваш и изключваш от първото положение на лоста, а имаш и още две фиксирани ако работата е на зор.
          На Мегана не се сещам дали беше плавно пропорционално или с близки степени, че беше отдавна, а на Мусото са 10-12 положения, което също е богат времеви диапазон.
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • #6
            От: Реле за чистачки с програмируем интервал.

            Голф 3 май също беше с безстепенно реле.

            Коментар


            • #7
              От: Реле за чистачки с програмируем интервал.

              Първоначално публикуван от brum Преглед на мнение
              Голф 3 май също беше с безстепенно реле.
              Със сигурност е така.
              Обаче не съм сигурен че на мен ми харесва,караме да мисля,и това ме дразни,на новите коли,това ми харесва че " мислят" вместо водача.Свикнах и ми е добре,ако може и да не пипам волана,още по добре,май шофьор трябва да търся
              Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
              Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
              Анатолий Пейчинов o8875о9815
              https://dvrbg.com/

              Коментар


              • #8
                От: Реле за чистачки с програмируем интервал.

                Вземаш си една Тесла с "автопилот" и само се возиш тогава .

                Коментар


                • #9
                  От: Реле за чистачки с програмируем интервал.

                  Варианти за релета има бол. Важно е този, който го връзва да знае какво прави, защото например има модели, при които има комбинация от положение на ключа и крайни изключватели в редуктора, при която моторът е накъсо с цел динамично спиране на позиция. Ако тогава новото реле подаде захранване става тряс.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Реле за чистачки с програмируем интервал.

                    Паджеро 2 също е с регулируем интервал.
                    Ford Maverick II 2.3 XLT
                    Ford Mondeo MK5

                    Коментар


                    • #11
                      От: Реле за чистачки с програмируем интервал.

                      Първоначално публикуван от brum Преглед на мнение
                      Голф 3 май също беше с безстепенно реле.
                      Това май приключи търсенето за мен. Потърсих го в нета, намерих...и доколкото виждам пасва за всичко произведено от VAG от 70-те години до след 2000г. Т.е. би трябвало да стане на всичките ми три коли.
                      Дори си мисля, че най-вероятно пасва директно на мястото на обикновените релета.
                      Е, лошото е, че ново такова реле струва 40-50 евро, но вероятно може да се намери и от морга втора употреба.

                      ПП: Намерих го обяснено по руски форуми. Има даже и такова реле от ВАЗ 2108 и 2110.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:d5d9ba8s-960.jpg
Прегледи:1
Размер:53.3 КБ
ID:5752193
                      Последно редактирано от cecoa1; 05-05-17, 10:26.
                      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                      Коментар


                      • #12
                        От: Реле за чистачки с програмируем интервал.

                        Виж темата ми в Общи приказки на Опел, там съм описал как се вързва такова реле от Голф3 на Фронтера. Принципно зависи на каква кола ще го слагаш - може да е по-лесно или обратното.
                        Honda XL600LM, 1987
                        Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
                        Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

                        Коментар


                        • #13
                          От: Реле за чистачки с програмируем интервал.

                          http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=218167
                          Ето я темата на Едо.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Реле за чистачки с програмируем интервал.

                            Първоначално публикуван от salmanski Преглед на мнение
                            Полезно. Но засега имам само коли на VAG и става plug and play
                            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Реле за чистачки с програмируем интервал.

                              Е, за VAG нямаш грижи! 99-то реле се намира за 15-20 лева по моргите.
                              Honda XL600LM, 1987
                              Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
                              Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X