Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем с климатроника - WJ/WG

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Проблем с климатроника - WJ/WG

    При мен съмнения за намотката няма, принудително си зацепва.

    В движение извън града не съм пробвал. В града едва ли виското ще насмогне. По чуждите форуми пише, че и извън града понякога не насмогва, ако е много горещо. Реално, утре ако не вали ще правя проверка на перката.
    Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
    Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

    Коментар


    • #47
      От: Проблем с климатроника - WJ/WG

      От всичките проблеми с тази система може би само този проблем не съм го имал. Не съм прочел цялата тама, но трябва да се знае, че:
      1. Има един термостат, които отговаря за това да не се обледенява радиатора на климатика в купето. Той се намира в двигателния отсек, точно там където тръбите влизат в купето. Явно малко хора имат проблем с него, защото докато го открия... като проблем - но съм сигурен, че при теб проблема не е от него.
      2. Датчика на питата - при мен той не даваше грешка. Подмених го със съмнението, че в него е проблема - без резултат. Доколкото съм чел и гледал от снимки не всеки WJ има такъв датчик.
      3. Още в началото като взех колата след 10-15 мин каране изгасваше таблото, спираше да работи парното, централното и въобще всичко за което отговаря този модул (не си спомням точно името, затова да не Ви обърквам не го казвам). Еди откри проблема и го оправи - самия проблем по негови разяснения идваше от напукани спойки по платката натози модул (компютър) - нещо като релето на мигача и той страда от същата болест. След това повече не се е появявал този проблем.

      Така, общо взето в 1 и 2 обяснявам друг проблем с идеята да дам малко инфо, за това което знам. Евентуално твоя проблем може да е разновидност на моя проблем от т. 3, но може и да не е.

      Не мога да си обясня как можеш да проектираш един доста способен автомобил, да направиш двигател, който да издържи стотици хиляди мили и същевременно климатична инсталация, която не е могла да изкара дори и гаранцията. Jeep сериозно са се провалили в това отношение, независимо дали са я произвели сами или са я поръчали някъде. Отделно от това като изработка, много от детайлите (най-вече пластмасите) са в стил СССР, далеч от японските и немски сглобки, които са хем по-здрави, хем по-изпипани.

      Коментар


      • #48
        От: Проблем с климатроника - WJ/WG

        Благодаря за новите идеи на колегите и тук и на лични. В събота правих щателен преглед на цялата инсталация на климатика, след като в петък отделих 3 часа за четене и разпечатване на необходимите части от диаграмите с инсталацията.

        Най-после успях да направя малко по-сериозна диагностика с малко по-сериозен софтуер, който чете всички модули на колата. ECM-a регистрира включване на климатика, съответно се подава и сигнал към включване на перките. Грешки няма натрупани в нито един от модулите, освен една за датчика за нивото на антифриза, което не мисля да е жизнено важно за действието на климатика.

        Започнах от кабела от компютъра към релето в PDC-то, т.е. контролиращия. Както каза Еди по-назад в темата - пин 5 на букса 1(голямата) на ECM-a под задната седалка. Кабела отива директно отпред в релето и е здрав и няма отечки. Това отпадна като евентуален заподозрян.



        След това разглобих ПДЦ-то, да видим там да не става някаква шмекерия. Оказа се, че не съм първия, който проверява инсталацията на климатика. Същия синьо-оранжев кабел, който излиза за контрол на релето на климатика беше заголен и след това бандажиран. Видно по използвания материал за бандажиране най-вероятно е правено някъде в чужбинско, преди да влезе в България. Това на страна, проблеми и в пдц-то няма. Всичко е 6, няма нагоряло, скъсано или нещо друго съмнително.

        До този момент, меренето между двата управляващи крака на релето продължава да показва разни стойности между 4.5 и 6 волта, според зависи в какво настроение е....

        Преминах към мерене на датчици. Съдейки по схемите в сервизното ръководство и принципа на работа на цялата инсталация, двата датчика за налягане са най-обикновени пресостати, които са нормално затворени и при свръхналягане отварят веригата. Т.е. като на всички коли. Двата датчика са свързани последователно, като първи по веригата е тоя за ниското налягане. Ето я и схемата, ако на някой му затрябва:

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:wj azc.jpg
Прегледи:1
Размер:47.4 КБ
ID:5759282

        Датчика за високо налягане(на дехидратора), който така или иначе смених си работи. Отчита затворена верига през самия датчик, което реално означава, че в него проблем няма.
        Датчика за ниското налягане е постоянно отворен, а налягането в системата е нормално. Най-вероятно е изпаткал, което за момента не е проблем. Би трябвало да може съвсем спокойно да се прескочи с един мост и да приключим драмата с него.
        Мерих и кабела между двата датчика - и там е здраво, няма проблеми.
        Е тук обаче стана странно! Реших да проверя в какво състояние е масата, която влиза към датчика за ниско налягане и кво да видя - 30к ом. По подразбиране, предполагам лоша връзка, протрит кабел, корозирала маса или нещо подобно. По схемата по-горе се вижда, че това е маса G108 от инсталацията, като към нея също има прикачени още една торба датчици. Единия от тия датчици е тоя за нивото на антифриза(оня, същия, дето компа ми го вади, че не работи). Към тая маса са накичени още няколко мигача, малко фарове и разни други неща, всички от които намиращи се в предна дясна част на автомобила. Кажи-речи почти цялата дясна част на колата зависи от конкретната маса обявена като G108 в ръководството.

        От тука следния извод - тая маса я няма, или някой не я е закачил, или е окислена, или някъде има скъсан кабел по пътя. Сега въпроса е следния, понеже в ръководството има положения за маси само на бензиновия WJ, а там цялата инсталация е на обратно. G108 я дават до PDC-то на бензиновия, хваната зад него за калника. Т.е. от пасажерската страна на колата, където на пръв поглед трябва да я търся и аз. Тука обаче идва въпроса дали наистина е там въпреки, че ПДЦ-то при мен е от другата страна. Генерално погледнато цялата инсталация на WG 3.1 е обърната на обратно(от ляво на дясно) инсталация на WJ 4.0. Така или иначе ще проверя и G106 и G108 - двете симетрично разположени маси на двата предни калника, които захранват идентични неща от двете страни на колата.

        Съвсем възможно е и да има проблем по някоя от снадките след G108, като по това, което виждам са поне два броя S133 и S132, ама се надявам да не издирвам и тях.

        Едва ли проблема ще излезе от там, като гледам схемите, ама що да не го оправя така или иначе щом го има. Пък и предвид малоумно конструираната инсталация и модули, като нищо да не тръгва заради това. Тия дни ще ровя и ще пиша за напредък по тоя въпрос.

        Другото, което не е описано никъде, или поне аз не намирам. AZC модула, който е на таблото, подава сигнал към ECM-а и към BCM-а за включен климатик. Какъв точно трябва да е сигнала не намирам никъде. Подава (-) или (+) или е нещо по-специално като осцилиран сигнал или нещо такова? Ей тая работа ме побърква, понеже не мога да меря като не знам какво да меря. На практика според диагностиката, БЦМ-а и ЕЦМ-а отчитат включване на климатика от таблото, та не би трябвало да е там проблема. Да не навлизам и в другата тема и да питам изобщо защо по дяволите му е на BCM-а да получава сигнал, че климатика е включен, при положение, че изобщо няма къде да го прати и не го праща, освен за диагностична функция?

        Така... Сега и проблема с перката. Според диагностичния софтуер, ЕЦМ-а подава сигнал за включване на перката при включване на климатика, ама не би... Перката не тръгва. Следва проверка на перката директно с кабелите - тя е жива. Остава въпроса - релето ли е прецакано или проблема е свързан с невключването на компресора?

        Следва да сваля и бронята и ЛЕВИЯ фар(тоя от шофьорската страна) и да проверя релето. Наблягам на това, че релето е под шофьорския фар, щото за малко да почна да го търся под пасажерския като на 4.0, а както вече разбрах, почти цялата инсталация е обърната на обратно, та инфото може да е полезна за някой, който е решил да си го сменя сам... Гледайте, преди да почнете да режете под фара от шофьорската страна като на клиповете из нета с 4.0.

        В раздела за Киа съм споделял колко некадърно направени са инсталациите на автомобилите родени като концепция в края на 90тте, е тук потвърждавам... Целия тоя преход към пълна компютъризация в зората на бума на електрониката изобщо не е подминал автомобилостроенето, а точно обратното - нанесен е тежък удар под кръста на обикновения потребител. Единствения бонус при американците е, че са задължени да ползват ОБД протоколите още от 96-та, та това олеснява работата, но като цяло пак е таралеж с космати топки...

        Чистосърдечно не ми се занимава да ровя по инсталацията точно на тая кола, макар да не съм бос в електрониката и електротехниката, къса ми нервите направо. Ама съм в безизходица поради географското ми местоположение.
        Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
        Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

        Коментар


        • #49
          От: Проблем с климатроника - WJ/WG

          Първоначално публикуван от McNicko Преглед на мнение
          ...Чистосърдечно не ми се занимава да ровя по инсталацията точно на тая кола, макар да не съм бос в електрониката и електротехниката, къса ми нервите направо. Ама съм в безизходица поради географското ми местоположение.
          Поздравления за ентусиазма и търпението да облечеш всичко в текст!
          WG Limited 2.7 CRD 02
          WG Overland 2.7 CRD 04/05

          Коментар


          • #50
            От: Проблем с климатроника - WJ/WG

            и пак не каза като караш на дълго имаш ли климатик и ако не го караш за какво ти е същия

            Коментар


            • #51
              От: Проблем с климатроника - WJ/WG

              Нямам климатик на дълго, на късо и на студен мотор даже. Мислих, че съм го споменал. Явно съм пропуснал. Компресора не желае да включва. Мислих, че се подразбира всъшност по факта, че така ожесточено боря проблема.

              Днес не успях да пипна нищо. Само ровех по схемите на компютъра. Тия дни ще подсигуря маса там, където я няма. Ако и това не помогне, имам готово решение за прескачане на управлението през модула, запазвайки функционалността на датчиците и извеждане на управлението на климатика на отделен бутон, като това изцяло няма да навреди на функционалността на климатроника.

              Съжалявам само, че не мога да разбера какъв сигнал подава управлението н климатроника към ецм-а, иначе щях да зяпазя и неговия бутон и да пррскоча само управлението на модулите...
              Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
              Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

              Коментар


              • #52
                От: Проблем с климатроника - WJ/WG

                След дълготрайна борба и неуморни опити да подкарам фабричната инсталация се предадох.

                Проблема е решен кардинално. Нова отделна инсталация само за климатика. И да, климатроника си работи, регулира се температурата от средния панел, просто вече климатика не се включва от него, а от отделен бутон, който монтирах странично на централната конзола, до десния крак на шофьора. Мястото е удобно, не се вижда и не пречи. Утре ще мога да дам снимки и на самата инсталация, ако има някой интерес да я види.

                Това, което трябва да се знае в случая е, че релето, което управлява електрическата перка, оная прословута джаджа под фара всъшност не е тъпо реле, а е ШИМ реле. Иначе казано се управлява с импулсен сигнал, т.е. не може да се излъже лесно без излишно много разследване. Друг е въпроса, че каквото и да се прави и пипа по контрола му обикновено после компютрите отчитат грешка и неработещо реле.

                Решението е сравнително просто. Прилагам ел. схемата, която направих за целта. Важно е да се отбележи, че умишлено я правих така, че да се запазят функциите на стандартната инсталация и онова смотано реле под фара да може също да управлява перката, ако климатика не е включен.

                Компонентите не са нищо особено:
                2 релета - 80А за контрола на перката - НО_реле2 на схемата и НЗ_реле (НО - нормално отворено, НЗ - нормално затворено, като могат да се ползват и превключващи релета, както направих аз и изолирах единия крак, че се намират по-лесно по магазините)
                1 реле - 40 А - НО_реле1 - управлява другите две релета, както и климатичното реле от PCB-то.
                с PWM_реле_перка е маркирано релето под фара
                перка_радиатор и климатик са маркирани като вотлмер, понеже нямах символ за мотор в софтуера с който правих схемата
                V1 12v е акумулатора.
                пресостат - датчик на климатик за високо налягане(за съжаление този за ниското при мен не работи и не е включен в схемата, но при работещ такъв може да се включи последователно с него)

                На кратко - При затваряне на ключ_табло и работещ пресостат веригата към управляващата намотка на НО_реле1 затваря. От там се подава маса към НО_реле2, НЗ_реле и реле_климатик. Това прави три неща:
                1. включва компресора на климатика
                2. Изключва идващия от PWM_реле_перка (+), който контролира перката
                3. Включва директен + от акумулатора към перката.
                По този начин се предпазва релето под фара от връщане на (+) към него, понеже не съм сигурен в какви стойности работи и как прекъсва веригата. Съответно и включва перката на радиатора на максимална степен, което реално е необходимо при работа на климатик в жегите.

                Когато се изключи ключ_табло и се прекъсне веригата, контрола на перката се връща към PWM_реле_перка, минавайки през нормално затворения контакт на НЗ_реле. Същевременно НО_реле2 отваря своята верига и предотвратява принудителното задействане.

                Ето и схемата:
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:wiring climate.JPG
Прегледи:1
Размер:194.8 КБ
ID:5759514

                Някои подробности, които може да са от полза на някой, ако реши да прави подобно нещо:

                Веригата преди НО_реле1 може да се контролира по + или -, зависи как ви е удобно. На схемата го направих с +, в последствие реших, че ще пусна постоянен + през бушон към контролиращия крак на релето и ще управлявам през ключ_табло с -. Това първо понеже ми беше по-удобно и лесно за изпълнение, второ понеже не исках да товаря пресостата с минаващо през него напрежение. За момента бушона, който ползвам преди НО_реле1 е 3А и си работи добре, ако го правите, бих препоръчал да е с бушон под 10А от чисти съобръжения за сигурност.

                Кабела в купето се прекарва лесно през гофрата в която влизат кабелите на BCM-а.

                Плюс за НО_реле1 се взима от някоя от бушонерите. При мен - от PDC-то, при вас, ако го контролирате през + може и от бушоните под таблото. Дали искате да е постоянен или през контакт решавате вие. Шанс да забравите климатика пуснат няма, перката се чува след като изгасите колата. Ако се ползва постоянен + може да е от полза, ако искате да оставите перката включена след изгасяне на автомобила за по-бързо смъкване на температурата на радиаторите.

                Контрола на реле_климатик също е в PDC кутията. Т.е. в бушонерата под капака. Разглобява се лесно, но кабелите вътре са къси и се работи трудно. Реже се контролиращия минус на релето и си пускате на негово място вашия от новата инсталация. На някоя от предните страници в темата има писано кой точно е контролиращия минус като разцветка. Ако не - намирате си го с мултицета.

                Важно е силовата част на веригата да е с качествени кабели с голямо сечение.

                Като цяло мисля, че няма друго. Ако някой има въпроси съм склонен да отговарям без никакви тайни. Схемата може да се адаптира към повечето автомобили с климатици или климатроници при подобни електрически проблеми, които не могат да бъдат намерени.

                Дано е полезна информацията за някой.
                Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
                Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

                Коментар


                • #53
                  От: Проблем с климатроника - WJ/WG

                  Браво! Радвам се, че си се справил! Много полезно инфо!
                  Volkswagen Touareg NF 4.2 V8 TDI
                  Toyota RAV4 XA10 3S-FE
                  Grand Cherokee WG Limited 4.7 V8 Quadra Drive - продаден

                  Коментар


                  • #54
                    От: Проблем с климатроника - WJ/WG

                    Твърде краен подход, но когато сме вбесени от нещо често леко прекаляваме за което те разбирам прекрасно! Поздравления и да не ти е жега вече

                    Коментар


                    • #55
                      От: Проблем с климатроника - WJ/WG

                      Благодаря!

                      Наистина е краен подхода, ама в края на краищата не издържах и се метнах на най-лесното решение.

                      Това съвсем не значи, че няма да търся начин да подкарам стандартната инсталация, но с тая жега в момента и с ограниченото време с което разполагам(работа, семейни ангажименти), а и финансите хич не са без значение. Не обичам да замервам проблема с пари и ще търся по-елегантен начин да видя дали няма да изскочи зайчето от някъде. Реално цялата тая работа, която направих е съвсем обратима.

                      Нещо, което забравих да спомена по-горе. С възстановяването на три кабела инсталацията остава активна като такава за принудително пускане на перката. Това също може да е полезно на някой, ако иска да си направи такова, но да не губи контрола от фабричното реле. Възстановява се контрола на релето на компресора и се възстановяват кабелите към буксата на пресостата. Та ако някой иска да си направи принудителен ключ за перката също може да се възползва.

                      Това, което съм пропуснал да отбележа по схемата са предпазителите. Един на контролиращия + на всички релета, както казах в момента съм с 3А там, както и един 40А предпазител на включващия перката + преди НО_реле2(тук е удобен вариант да се ползва предпазител от типа използван за авто-усилвателите).

                      Междувременно, ето и как изглеждат нещата на автомобила:


                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170712_093243.jpg
Прегледи:1
Размер:562.2 КБ
ID:5759591

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170712_093311.jpg
Прегледи:1
Размер:563.0 КБ
ID:5759592

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170712_093328.jpg
Прегледи:1
Размер:507.4 КБ
ID:5759593

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170712_100812.jpg
Прегледи:1
Размер:338.0 КБ
ID:5759594

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170712_100825.jpg
Прегледи:1
Размер:611.0 КБ
ID:5759595

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170712_100854.jpg
Прегледи:1
Размер:566.3 КБ
ID:5759596
                      Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
                      Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

                      Коментар


                      • #56
                        От: Проблем с климатроника - WJ/WG

                        Респект колега!!!!
                        Заради такива като теб чета редовно форума с огромно удоволствие.

                        Коментар


                        • #57
                          От: Проблем с климатроника - WJ/WG

                          Благодаря, ще го приема като комплимент.

                          Старая се да споделям всичко, което правя и на което намирам решение макар и нестандартно понякога. За съжаление информацията за разни модификации, а даже и нормални ремонти не е много и не говоря само за WJ, а и за много други модели и марки автомобили. Често теми приключват с "реших проблема" или изобщо няма финал. Повечето хора губят интерес след като проблема изчезне и чисто и просто пропускат да споделят. Другия вариант е "реших си проблема, обадете ми се за решението", ама на тема от 2009-та година примерно иди търси телефон на човека, пък и дали ще помни как си е оправил проблема тогава... Та в тоя ред на мисли - споделям каквото мога
                          Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
                          Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

                          Коментар


                          • #58
                            От: Проблем с климатроника - WJ/WG

                            +1
                            Най ме е страх от хора без мечти...

                            Коментар


                            • #59
                              От: Проблем с климатроника - WJ/WG

                              Похвала за ентусиазма и личната подготовка. Всяко пипане по климатичната система на автомобила е скъпо удоволствие. Няма друг вариант рано или късно. Всичко друго е временно решение траещо в повечето случаи кратко. Може да преправяш ел. схемата разбира се както искаш, само когато си сигурен, че всичко друго работи коректно. Спомена, че датчика за ниско налягане при теб не работи. Защо, отговори ли си

                              Коментар


                              • #60
                                От: Проблем с климатроника - WJ/WG

                                Първоначално публикуван от matorsko6 Преглед на мнение
                                Похвала за ентусиазма и личната подготовка. Всяко пипане по климатичната система на автомобила е скъпо удоволствие. Няма друг вариант рано или късно. Всичко друго е временно решение траещо в повечето случаи кратко. Може да преправяш ел. схемата разбира се както искаш, само когато си сигурен, че всичко друго работи коректно. Спомена, че датчика за ниско налягане при теб не работи. Защо, отговори ли си
                                Мерси. Датчика за ниското просто е дефектирал, най-вероятно от старост. Наляганията на системата иначе са в норма, механичната част на климатичната инсталация е наред. Тия дни най-вероятно ще сменя и него и ще го включа в инсталацията, която направих, макар да ми е не толкова важен, колкото този за високото.

                                Междувременно, не съм сигурен споменах ли, но някой вече беше проследявал цялата ел инсталация преди мен. На всяко място където мерих кабелите бяха заголвани и после бандажирани. Очевидно ходих по чужди стъпки. Явно така и не са намерили решението. Днес видях, че под предния капак има лепенка от сервиз за климатици, та предполагам те са правили проследяването. Някой се е съмнявал в същите неща като мен. Основния заподозрян за проблема продължава да бъде ЕЦМ-а, точно заради ония 5 волта, които меря между краката, намирисващи на проблем в някой транзистор, но няма как да съм сигурен.
                                Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
                                Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X