Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консервиране на дървесина - Shou sugi ban

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Консервиране на дървесина - Shou sugi ban

    Здравейте,

    Някой практикувал ли е този древен начин за консервиране на дървесина?

    Гледам, че в САЩ и на запад е станал доста популярен, но тук не съм намерил хора с реален опит.

    Не обичам лакирано дърво, предпочитам повърхността да стои като необработена. Освен това много ми допадат някои от ефектите, които се постигат чрез обгаряне и леко шлайфане след това.



    Ще се радвам някой кой лично го е правил или поне има познати с така третирани конструкции да сподели впечатления.

    Поздрави

  • #2
    От: Консервиране на дървесина - Shou sugi ban

    Това като гледам е печена дъска с горелката, после шлайфана с плания, ренде или нещо от сорта. Не знам каква файда ще има, ама няма ли да мирише на въглени?
    Ако е машина, нека бъде немска!
    XJR 1200
    ETZ 150
    Kawasaki Ninja ZX10R

    Коментар


    • #3
      От: Консервиране на дървесина - Shou sugi ban

      Още някога дървените колове за огради са ги обгаряли в частта, която ще се закопава. Както и бъчвите и каците отвътре. Има логика.
      The Flat Earth Society has members all around the globe.

      Коментар


      • #4
        От: Консервиране на дървесина - Shou sugi ban

        Дали е приложимо за българския чам?
        Че това е няква японска техника, ама на какво дърво го правят не ми е ясно.
        Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

        Коментар


        • #5
          От: Консервиране на дървесина - Shou sugi ban

          Фладера се подчертава най-добре с телена четка на бормашината примерно, за по-големи повърхности на флекс с голяма телена четка за такъв. По този начин се премахва част от меката част на дървото между жилите (беловината) и се подчертава структурата. Ефекта е лек релеф - жилите изпъкват. Въглена гони водата, а и разни зарази.
          The Flat Earth Society has members all around the globe.

          Коментар


          • #6
            От: Консервиране на дървесина - Shou sugi ban

            Че има файда - има, прави се от векове. Принципа какъв точно е - не мога да кажа. Някои казват, че соковете (колкото ги има в сухо дърво) се карамелизирали и запечатвали.

            Скоро намерих доказателство за това. Бях палил огън в двора си преди 2-3 години в опит да унищожа коренището на един лешник. Та някъде в цялата бъркотия парчета овъглено дърво са попаднали в почвата. Тази пролет като обръщах ги намерих - все едно огъня съм го палил онзи ден. В същото време необработени колци от същото дърво оставени забити в почвата стават със структурата на "Кроки" за една зима.

            Иначе това си е обгорена дървесина, да. Точно и така се прави. Едно време са го обгаряли върху огън, сега гледам го правят с горелки. Предполагам няма разлика.
            Иначе има различни варианти, някъде се обгаря леко и се търка с четка и после пак се обгаря. Другаде се обгаря веднъж по-стабилно и се оставя така. Някъде и го мокрят с вода междувременно. Гледам, че някои го и лакират, но това според мен се прави, когато идеята на обгарянето е чисто визуална. Иначе се губи целия смисъл.

            Абе рецепти има много, затова питам за някой с реален опит. Иначе дали мирише - не зная, не съм виждал на живо. Затова и пускам темата, да се информираме Вероятно за определен период намирисва.

            Коментар


            • #7
              От: Консервиране на дървесина - Shou sugi ban

              Бъчвите не се обгарят толкова. Това е направо овъглено. За търкането с четки ок. Чама е доста мекичък, но ако на някой му се занимава може да пробва.
              Ако е машина, нека бъде немска!
              XJR 1200
              ETZ 150
              Kawasaki Ninja ZX10R

              Коментар


              • #8
                От: Консервиране на дървесина - Shou sugi ban

                Чама не е единствената дървесина де.
                The Flat Earth Society has members all around the globe.

                Коментар


                • #9
                  От: Консервиране на дървесина - Shou sugi ban

                  Първоначално публикуван от Вива ViRuS4eto Преглед на мнение
                  Фладера се подчертава най-добре с телена четка на бормашината примерно, за по-големи повърхности на флекс с голяма телена четка за такъв. По този начин се премахва част от меката част на дървото между жилите (беловината) и се подчертава структурата. Ефекта е лек релеф - жилите изпъкват. Въглена гони водата, а и разни зарази.
                  Или пясъкоструй - постига се същия ефект, но болките в ръцете са по-малко.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Консервиране на дървесина - Shou sugi ban

                    Правил съм го много пъти заради визуалния ефект. На един клиент правих две падащи врати по 3/3м. , вдигат се с вериги и лебедки които са на покрива. Идеята беше лятото да пазят сянка /като навеси/ , зимата да служат за капаци на дограмата и да пазят от крадци. Направих ги от талпи смърч с дебелина 4см. , направих сглобка "вагонна шарка" , с коларски болтове захванах три напречни талпи , навсякъде ползвах и водоустойчиво лепило. Накрая ги обгорих с горелка , после телена четка , накрая садолин. Обаче клиента се пренесе постоянно на вилата и вече останаха постоянно вдигнати и зиме и лете. Понеже са тъмни , лятото може да се приготвят и яйца върху тях , зимата се събира доста сняг , нещо като покрив без керемиди. Тази година ще му правя нови , защото тези след 13 години са за смяна. На втория етаж също му правих капаци с широка каса на дограмата , че много пече слънцето ,пак обгорени , но там не са мръднали. Ползата от обгарянето е , че в последствие покритието прониква по-добре , но от опит вече не бих ползвал лак . А бъчвите се правят предимно от дъб и обгарянето от вътре се прави с друга цел.
                    В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                    Коментар


                    • #11
                      От: Консервиране на дървесина - Shou sugi ban

                      Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
                      ...
                      Садолин се оказа говнолин от моя бегъл, непрофесионален опит.
                      Яхтения може и да става за яхти, но върху чам на слънце изкара година-две преди да се напука и налющи необратимо. С кой да е лазурен лак от онова време, при минаване на дървесината веднъж годишно с разреден за да не се наслоява, резултатите бяха далеч по-добри.
                      Обгарянето на обелени салкъмови колове, което правихме с баща ми преди доста време, ги запази живи поне 25-30 години в земята на лозето му.
                      Пак повтарям - не съм професионален дърводелец, просто съм си правил това-онова съвсем аджамийски.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Консервиране на дървесина - Shou sugi ban

                        Дъската с металните прагчета (фретбордът) на грифа на китарите, обичайно се третира с лимоново масло. Обикновенно материалът, от който е изработена, е палисандър, клен или абанос. Има богата гама от стабилизиращи и "втвърдяващи" течности по музикантските магазини. И с масло за тиково дърво съм пробвал, но леко мазнее. Туй по отношение на стабилизиране без лакиране.
                        Последно редактирано от drago_pishinkov; 28-04-17, 21:41.
                        Черно, мирише и разваля характера!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Консервиране на дървесина - Shou sugi ban

                          Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                          ........
                          Обгарянето на обелени салкъмови колове, което правихме с баща ми преди доста време, ги запази живи поне 25-30 години в земята на лозето му.
                          ............
                          Салкъмът /сев.България/ / акацията е нашенското "желязно дърво. Навремето правеха от такова дърво електрическите стълбове на електро- мрежата. Изкарваха мин. 50г. На село имахме такъв вратник, който е правен от бащата на баба ми!
                          За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Консервиране на дървесина - Shou sugi ban

                            Нашенското "желязно дърво" се нарича габър, а не псевдоакация (в България акация не вирее). Дори дрянът е два пъти "по-железен" от псевдоакацията.

                            Първоначално публикуван от Вива ViRuS4eto Преглед на мнение
                            ... меката част на дървото между жилите (беловината) ...
                            Беловината е съвсем друго нещо. В годишните пръстени тъмната част се нарича "късна дървесина" (а не "жили"), а светлата - "ранна дървесина". Беловина и ядро имат белия и черния бор, например и се различават лесно по по-светлата част на периферията на дървото и тъмната част в центъра на дървото (а не в рамките на един годишен пръстен)...
                            Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Консервиране на дървесина - Shou sugi ban

                              В началото на електрификацията 100% от стълбовете ниско напрежение са били от т.нар.псевдоакация. Не знам салкъм и акация синоними ли са. Щото 80-те на акациевите гори им казваха салкъм ?!
                              За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X