Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Национален роуминг

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Национален роуминг

    От известно време си мисля - защо няма национален "роуминг", т.е. с карта от един национален оператор да можеш да се вържеш към друг. Просто другите мрежи са забранени. Следих по новините последните спасителни операции зимата в планината и постоянно обясняваха как някой си нямал връзка, а един пък не се сети да каже, че в такава ситуация разрешаването на национален роуминг би било много полезно. Коя институция би могла да повдигне въпроса - Гражданска защита, планинските спасителни служби?
    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

  • #2
    От: Национален роуминг

    За спешни ситуации вадиш сим картата и телефонът би трябвало да може да направи обаждане към спешен номер през мрежата на който и да е оператор.... би трябвало.. на практика не знам дали е възможно.

    Коментар


    • #3
      От: Национален роуминг

      Няма нужда да вадиш картата. А на основният въпрос, ако отговоря може да си изпрося най-накрая бан.

      Коментар


      • #4
        От: Национален роуминг

        Първоначално публикуван от _kalata_ Преглед на мнение
        За спешни ситуации вадиш сим картата и телефонът би трябвало да може да направи обаждане към спешен номер през мрежата на който и да е оператор.... би трябвало.. на практика не знам дали е възможно.
        Тъкмо пробвах в населено място с покритие на трите оператора - изписа Out of service area. Пък и колко ли хора ще се сетят да си извадят картата, за да се обадят.
        Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

        Коментар


        • #5
          От: Национален роуминг

          Както каза колегат, мобилните оператори и сега осигуряват минимума в рамките на необходимото за спешни ситуации. Освен това има и мобифони с по две сим-карти от различни оператори, с което шансът да се окажеш на непокрито място става съвсем миниатюрен.
          За бизнеса нещата минават в комерсиална територия, значи просто трябва фирма, която да го направи. Гражданска защита и планинско-спасителните служби едва ли бъкат от средства та да създават и такъв клон. Пък и като се замислиш колко души на година се губят в гората и имат нужда от подобна услуга - нещата се оказват нерентабилни. В Англия има подобна услуга, от частни фирми, ама се плаща и то повечко - има "Сим карта за навсякъде", която може да си купи всяко частно лице, и виртуални мрежи (мобилен оператор който не притежава инфраструктура, а ползва чужда) които обслужват бизнес потребители. По принцип всички мобилните оператори засега се стремят да увеличават покритието си, някои имат двустранни договори помежду си без да е "роуминг", така че нещата се развиват, макар и бавно. Въпрос на мерак.

          Коментар


          • #6
            От: Национален роуминг

            112 би трябвало да използва всяка достъпна връзка, независимо има или няма карта в апарата.

            Но ей така, да се свържеш макар и на по-висока цена - няма. Просто тия са така.

            Коментар


            • #7
              От: Национален роуминг

              Еми пробвам пак в момента - набирам 112, някаква кака ми казва "Моля при спешен случай наберете телефон 112" , телефона изписва Out of service area и не ще и не ще. А и това дори да работи ще свърши работа, ако може да набереш. Вариантът да си пострадал и да те намерят по сигнала на телефона отпада.
              Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

              Коментар


              • #8
                От: Национален роуминг

                За "загубени" си вземете един Spot Messenger, и вкарайте на някой роднина телефона в системата. Натискаш Help, аверчетата стават от масата, намират един трезвен да кара, и идват да си те преберат. Да разчиташ на телефон по средата на нищото е та.ак работа.

                А защо не може да ползваш и на други компании мрежата- до $ е цялата работа. Това, че може да си на зор, проблема си е твой.
                И тоя 112 звучи като забавен номер. Хахаха
                https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                Коментар


                • #9
                  От: Национален роуминг

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  ...

                  Но ей така, да се свържеш макар и на по-висока цена - няма. Просто тия са така.
                  Всъщност винаги е имало начин да се връзваш към произволен оператор в България, но едва напоследък цената е прилична - взимаш си карта от друг ЕС оператор, койото има роуминг споразумение и с трите местни оператора (повечето имат) и готово - връзваш се към който поискаш или към който е с най-силен сигнал.

                  Отделно съм виждал бяла (небрандирана) карта с +359ххххххххх номер, коята се закачаше за произволна мрежа, но не мисля, че има много такива карти и още по-малко мисля, че може да се снабдиш лесно са такава.

                  Иначе самата концепция за национален роуминг, особено на балканска почва, ще ни върне в едни времена, когата цените на разговорите бяха безумни.

                  За по-младите или тези, които са позабравиви:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:spo.PNG
Прегледи:1
Размер:34.2 КБ
ID:5751043

                  Пояснениея: това е ситуациа 2001 година. Глобул са на пазара от няколко месеца. Таксите НЕ включват разговори (еле пък интернет).

                  Коментар


                  • #10
                    От: Национален роуминг

                    Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                    За "загубени" си вземете един Spot Messenger...
                    Темата не е "какво да направим, за да не се загубим", а какво може да се промени, така че ако се загубим неподготвени, да имаме максимални шансове за оцеляване. Сещам се, че единия се опитваха да го намерят по последно регистрираната клетка на мобилния оператор.
                    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Национален роуминг

                      Той Спота не е за да не се загуби човек, Спота е, като се загубиш, да знаят къде да те търсят.

                      Както и да е де, щом темата е какво да правим с телефона, като сме се загубили неподготвени, отговора е "носете си нещо мазничко"...

                      Баджанака мъкне 3 телефона с него, винаги един работи...
                      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                      Коментар


                      • #12
                        От: Национален роуминг

                        Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                        Темата не е "какво да направим, за да не се загубим", а какво може да се промени, така че ако се загубим неподготвени, да имаме максимални шансове за оцеляване. Сещам се, че единия се опитваха да го намерят по последно регистрираната клетка на мобилния оператор.
                        Принципно вече е възможно локализирането по последно обаждане, т.е., да се подаде информация към ПСС от коя клекта последно е прихванат разговора. Това, разбира се, се дава като инфо при извънредни случаи и по специална процедура за ПСС, работи приблизително, но е повече от нищо. Постигнато е по повод последните големи акции за издирване.
                        Hyundai Santa Fe, 2.0 CRDi, 4WD, 2005
                        Toyota HJ 60, 4.0 Diesel, 1983
                        0886500886
                        LZ2TDK

                        Коментар


                        • #13
                          От: Национален роуминг

                          Причината да няма национален роуминг е само за да не се ползва по развитата мрежа на оператор х от абонатите на прохождащия у...Единия е налял пари и не си я дава без бой...Ако има национален роуминг и си остави човек телефона на автоматичен режим ще стане каша с таксуването...абонат на медна тел в мрежата на вувузел провежда разговор с некой от телезор който пък е в мрежата на първия....не дай боже да има и медународен разговор....ще има такива измишльотини накрая в сметката че става страшно.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Национален роуминг

                            Първоначално публикуван от HEMO Преглед на мнение
                            Причината да няма национален роуминг е само за да не се ползва по развитата мрежа на оператор х от абонатите на прохождащия у...Единия е налял пари и не си я дава без бой...Ако има национален роуминг и си остави човек телефона на автоматичен режим ще стане каша с таксуването...абонат на медна тел в мрежата на вувузел провежда разговор с некой от телезор който пък е в мрежата на първия....не дай боже да има и медународен разговор....ще има такива измишльотини накрая в сметката че става страшно.
                            Нещо баш не го обясни смислено.То и проблемът няма смислено обяснение , де. Европейските оператори ще отпаднат роуминга в средата на лятото.Ние ще си въведем?Поне за спешни случаи!
                            Щом няма разумна алтернатива , затрилият се при първа чертичка за мрежа спира , праща ЕСМ-си "помощ , загубеняк" , седа и чека!
                            Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X