Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на мултифункционален багер-малко съдействие моля

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Избор на мултифункционален багер-малко съдействие моля

    Първоначално публикуван от MartiX5 Преглед на мнение
    Добре е да има дискусия, а истината ще се роди някъде там. Ясно е че има много променливи в работата от които зависи разхода. Интересното за мен е ако някой има пряко наблюдение върху машини от двата типа при близки условия дали имат голяма разлика. Също така ако някой е работил и на двата вида и има преки наблюдения за предимства и недостатъци. Аз познавам един човек който си работи със собствена машина вече 20-ина години и той ме убеждава че машината с големите гуми ще ми откъсне главата от разход, друг човек който работи на машина с големи гуми твърди че разхода и никога не е бил по-висок от 6л на час при голямо натоварване. Ню Холанд трошали много диференциали, пък Катерпилар много горяли, пък Фиат-Хитачи да не поглеждам, че и Кейс също и те такива лакърдии. Та затова се опитвам да събера мнения от експлоатацията на подобни машини и да взема решение на база информация от живия живот. Благодаря на всички които се включват в дискусията.
    Моя познат с Хидромека му врътна 9 - 10 хиляди часа за 3 - 4 години и не съм го чувал да се оплаква нещо било от аварии или от прекомерен разход хем неговият го карат Багеристи а не самият той.

    Редовната поддръжка и навременното обслужване май са в състояние от всяка марка без значение колко е прехвалена да направят безпроблемна машина с безаварийна експлоатация и обратното важи де.
    Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
    Място и хора към които да принадлежи ...

    Коментар


    • #17
      От: Избор на мултифункционален багер-малко съдействие моля

      Тези с големите гуми имат предимства само за определени дейности и ситуации. А са си по-тежки, и често малко по-мощни. При еднакъв обем работа разхода им не е много по-висок, но понеже при определени дейности са по-ефективни, естествено харчат повече на час. Казано просто - когато работят с предната кофа, имат по-голяма бутаща сила, пълнят кофата по-добре, а понякога тя е и малко по-голяма. Т.е. вършат повече работа за същото време, което води до изразходване и на малко повече гориво. Ако се тегли чертата, трактора е твой, и работата е твоя, си на далавера и с времето и с горивото. Но на машиносмяна когато работиш за друг, му вършиш повече работа за същите пари (ако цената е еднаква и за багер с малки гуми). Разходите за големите гуми също са повече, а и машината е по-сложна, ако е от тези със завиващи четири колела.

      Вместо големи гуми, по-добре е да се търси с добро оборудване и в добро състояние. Двигатели със сложни горивни системи не ти трябват.
      Моточасовете не винаги са най-важния фактор, важно е как е работено с машината и как е поддържана. Най-добре е да се търси машина, която видимо е работила по-малко на предна кофа - това понякога е лесно забележимо, а е предпоставка за съхранен ресурс на трансмисията и мотора. Работата със задната кофа, не може да натовари много мотора и помпите, а моточасовника си върти. Разбитите клинове и втулки по багерната уредба могат да се ремонтират и с неоригинални, маркучи, хидравлични цилиндри се ремонтират/сменят.
      Повечето големи марки нямат фрапиращи проблеми. А и да е имало нещо заводски дефекти, първия собственик ги е оправял.
      Преди години във фирмата която работех, взеха Коматсу(италиански естествено), и още в гаранция му сменяха багерната стрела заради пукнатина.
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • #18
        От: Избор на мултифункционален багер-малко съдействие моля

        Някой има ли идея как да различа дали машината е работила много на предна кофа освен смачкана и много износена кофа? Въпреки че това е детайл който е възможно да се смени за около 2000 евра с нов и няма как да съм сигурен. Рядко виждам машини с по няколко кофи за багера примерно и то ако са от собственик а не от фирма прекупвач, останалите са само една кофа и обикновенно изтъркани гуми пред изхвърляне. Аз и не гледам най-скъпите, но и не мисля че машина на 10-15 години си заслужава да я плащам на 2/3 от цената и като нова. Не си правя илюзия че ще намеря много евтина и много хубава, но се опитвам да напипам някакъв баланс по средата.Виждам машини от едни и същи модели с различно управление на багера и предната кофа, едните са с патерици а другите с джойстик на подлакътника на седалката и се чудя кое е за предпочитане от двете. Джойстика сигурно е по-удобен но ако е някаква сложна електроника зад него има по-голяма вероятност да се скапе и да е сложно/скъпо за ремонт. Някой има ли идея на какъв принцип са тия джойстик управления. Благодаря за включванията на колегите.
        Subaru Legacy 2.5
        Suzuki GS500 E

        Коментар


        • #19
          От: Избор на мултифункционален багер-малко съдействие моля

          100% сигурност няма, но кофи заради нЕма нищо никой не сменява. Освен това се гледат клинове, за луфтове и за грес. Не е зор да е като нов, но по-малко ожулена боя и по моста, и шасито отпред, определено е добър знак. На запад хората рядко тормозят комбинирана машина в предимно една дейност, ползват си по-ефективни машини за различните конкретни задачи. Така че шанса да се намери неизтормозена машина е голям.
          Джойстиците са по-удобни за работа. Не ползват електроника(пак е хидравлика с различни дебит и налягане, която действа върху основните разпределители) и въпреки че все пак усложняват малко системата, са сравнително надеждни. Обаче не работят при изгасен двигател, за разлика от патериците.
          Като екстри - разтягане на стрелата си е почти стандарт и е полезно, многофункционална предна кофа също, ако има и вилици по-добре. Всички видове бързосменници са плюс, както и паралелни хидравлични линии за щипка или чук.
          Хубава екстра при транспорт и носене на товар в предната кофа е http://www.ritchiewiki.com/wiki/index.php/Ride_Control

          Има различни варианти за скоростни кутии и управлението им. Най-опростените са с лост, обикновенно с четири предавки. По-сложните се превключват с ел. превключватели, а имат и автоматичен режим. И при двата варианта има реверс, обикновенно на лост до волана(на някои се върти и около оста си за управление на скоростите).

          Предния мост на всички се включва с ел. ключ, като на някои има вариант да се включва автоматично при спиране за да спират и предните колела.

          Със всяка машина върви и ръководство за ползване, от което може човек да почерпи информация за възможни варианти и комплектации. Има такива достъпни в нета, като си набележиш модели потърси.
          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

          Коментар


          • #20
            От: Избор на мултифункционален багер-малко съдействие моля

            Много важно при покупката на такава машина е да разучиш кой ще ти я прави. Филтрите и маслата ще си ги сменяш сам, но има по-специфични дейности които изискват компетентна намеса. Важно е специалиста да ти е близо, а не да ти фактурира 500 километра само за да стигне до теб. Например старите комбинирки на JCB са хубави, но имаш ли специалист в Плевен? Ако го чакам една седмица и фактурира 500 лева само да стигне до машината, а майстора на Хидромек живее на съседната улица, аз бих избрал Хидромек.

            Коментар


            • #21
              От: Избор на мултифункционален багер-малко съдействие моля

              Колега продавал съм Комацу.Имахме обучение на което ни показаха JCB,Хидромек, CАТ,New Holand.Най-производителната машина се оказа Комацу.Най-нисък разход за една и съща работа на предна кофа.Модела на Комацу-то е 93R.Недостатъка им е че са слаби хидравличните помпи.Но части има и не са скъпи.
              Радослав Йончев

              Коментар


              • #22
                От: Избор на мултифункционален багер-малко съдействие моля

                Ето един линк на немски, където могат да се видят много неща за много марки и модели.
                https://specs.lectura.de/de/spezifik...er-caterpillar

                ПП: Обаче многото подробности се плащат.
                Последно редактирано от cecoa1; 01-06-17, 15:29.
                Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                Коментар


                • #23
                  От: Избор на мултифункционален багер-малко съдействие моля

                  За Коматсуто - баща ми няколко години бе главен инженер на мраморен завод, та имаха доста тежка техника... Най-бе доволен от Коматсуто - най-малко проблеми и най-работоспособно...
                  Само дето местните майстори му счупиха 'шиша' (вместо да удрят с него и да пробиват мрамора, пробвали да го подпъхнат под канарата и да го използват за лост )... А шиша е доста скъп и сложно термообработен
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Избор на мултифункционален багер-малко съдействие моля

                    Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                    За Коматсуто - баща ми няколко години бе главен инженер на мраморен завод, та имаха доста тежка техника... Най-бе доволен от Коматсуто - най-малко проблеми...
                    Комбинирания багер на марката, няма почти нищо общо с нея. И се прави в Европа.
                    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                    Коментар


                    • #25
                      От: Избор на мултифункционален багер-малко съдействие моля

                      Вярно ли е, че CAT са най-добрите машини и съответно най-скъпите? По красота най-ме привличат JSB, но ....
                      Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                      Коментар


                      • #26
                        От: Избор на мултифункционален багер-малко съдействие моля

                        Всеки казва различно, но САТ казват че били по-неикономични от JCB и на кантар като здравина. По мои наблюдения и двете марки държат сходни цени на употребявани машини, за новите не знам как са цените понеже не са ми интересни. Аз събирам информация засега още някой и друг месец докато дойде време за покупка. Благодаря на cecoa1 за линка, може и на английски да се чете сайта.
                        Subaru Legacy 2.5
                        Suzuki GS500 E

                        Коментар


                        • #27
                          От: Избор на мултифункционален багер-малко съдействие моля

                          Багериста, който ползвам, е ювелир в работата с комбинираната машина. Каза, че само в краен случай би работил с машина с големи предни гуми. Влошавала му видимостта към предната кофа. А с нея е точен до сантиметър и прави чудеса.
                          На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                          "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                          Коментар


                          • #28
                            От: Избор на мултифункционален багер-малко съдействие моля

                            CAT ползват мотори без турбо до некое си време, нормално е да харчат повече.
                            Отделно по-старите ползват мотори от Perkins.

                            Още един информативен сайт:
                            http://www.ritchiewiki.com/wiki/inde...oader_Backhoes
                            http://www.ritchiespecs.com/searchre...Loader+Backhoe

                            CAT също ползват реномето си от минните и кариерните си машини.
                            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                            Коментар


                            • #29
                              От: Избор на мултифункционален багер-малко съдействие моля

                              На моя човек с сат 428d от около 2000 година е с мотор перкинс с турбо. Вече около 5000 моточаса откакто е при него по мотора нищо не е пипал. Впечатление ми прави как пали зимата в студа, от раз и то с мудно въртящ стартер заради паднал акомулатор.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Избор на мултифункционален багер-малко съдействие моля

                                Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                                Комбинирания багер на марката, няма почти нищо общо с нея. И се прави в Европа.
                                Конкретното изделие приличаше на доста голям багер, но на края на стрелата имаше пневматичен (или хидравличен - не си спомням) заострен шиш с дължина около 2м и диаметър около 10см...
                                Абе - доста голямо 'Хилти' както му казват народному
                                Дали е това, за което мислиш - не знам...
                                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X