Обява

Свий
Няма добавени обяви.

работа с електрожен

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: работа с електрожен

    Здравината на завареното съединение се определя не само ит материала на шева, но и от режима на заваряване. Има понятие ЗТВ-Зона на Термично Влияние. Те е от двете страни на шева, и там метала е с по-различни качества отколкото преди заваряването. Именно от там се късат заварките, ако се стигне до късане де. А за да не дупчиш ламарината си трябва опит, 1 мм не е толкова тънко, с2 мм електрод съм заварявал доста, е понякога се пробива но не е проблем да се запълни, но опит, опит. А той се придобива спрактика.
    Успех.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #32
      До: работа с електрожен

      мерси разбирам вече горе доло че всичко е въпрос на опит и познание.
      относно здравината ако се използва по дебел материал там надежноста трябва де е достатъчна
      но това ако се прави с телоподавщото гарантирали че ще направи качествена заврка на по дебели детайли.........
      при мен всичко е много объракно но гледам разни случки по състезаниата и си правя изводите
      на последното което присъствах на един вранглер V-8 му се скъса ухото от горния край на коливера
      е тва нещо беше заварявано с телоподаващо и гледно се вижда че е добра заварка
      та се наложи навигатора на Иво иамаха предварително нает агрегат с електрожен за такива случаи
      да им го завари което не е за парви път но доста пъти се случват случки като тази които ме карат да се замислям с кой уред стават по здрави заварки..
      поздрави

      Коментар


      • #33
        До: работа с електрожен

        Точно за зоната на термично влияние става дума. Режимите на заваряване при двата метода са различни, и естествено е да има разлика в здравината. Тънкостта е да си подбереш такъв режим, че да стопиш добавъчният материал(електрода, телта),при това стопявайки и краищата на заваряваните детайли, без да вкарваш излишна топлина. Ако я вкараш ЗТВ става много широка, съответно "увредения" метал е повече, и риска да се скъса е голям. При голям заваръчен ток шева става по-красив, но по този начин вкарваш много топлина, и...
        За да бъде здраво едно заварено съединение не е нужно да бъде "красиво", С базични(Т.Н. стоманени) електроди стават невероятно здрави заварки, а външният им вид не е от най-добрите. Пример:С такива електроди се заваряват корабите, а там изискванията са майко мила. Не се учудвам, че се скъсало там какво беше по ходовата част-то си е сериозно натоварено, и заварката само влошава качествата на материала, те са изчислени от конструктора с големи компромиси, и всяко влошаване(предизвикано от вкарването на топлина) влияе негативно. Май се отплеснах от темата. Исках да дам пример ,че не външният вид е важен, трябва да си подбираш режима, иначе само асмалъци и гаражни врати...
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #34
          До: работа с електрожен

          благодаря за отговорите много полезна информация аз винаги съм си мислел че телоподавщото прави само повърхностни заварки без да може да нагре достатъчно двата детайла и отам
          здравината не е добра......
          за мен сега телоподаващото го оставям на заден план..
          по важно е преимерно заварка на два детайла с дебелина 3-5мм какъв електрод е най подходящ
          като се търси максимална здравина на заварката аз мисля че с 3мм електрод на 120А както
          по горе каза че се изчислява ше е добро решение..
          имам за правене доста неща по клата и ми се ше да си ги направя сам
          все пак става дума за защити не важни детайли по окачването просто си нямам доверие да стигна до такава степен на заваряване..
          поздрави

          Коментар


          • #35
            До: работа с електрожен

            докато не започнеш сам да си заварях отговорните заварки никога няма да се научиш.
            пък то няма да стреля я.

            Коментар


            • #36
              заварка на тънки ламарини

              По-лесно е с електроди за неръждавейка, започваш заварката от дебелият детайл, задържаш малко и дръпваш по-бързичко върху ламарината. Ламарината да е добре притисната към дебелия детайл, може и медна плоча да се прилепи от обратната страна на ламарината за да отвежда бързо топлината и да не пробиеш ламарината. Можеш и да си подаваш материал допълнително с другата ръка, за да запълваш дупки(като с оксижен).
              Неръждаемите електроди са по-пластични и обират по-лесно механичните напрежения при изстиването. За електрохимични корозии сега да не говорим но не съм забелязал такива.
              М/у другото понякога заварявам и дебели стоманени детайли от разнородни стомани с електроди за неръждавейка, и не се пукат заварките. То има едни специални за подложни слоеве(пак са Fe Cr Ni), но по-не вършат работа от тези за неръждавейка. На сайта на Ихтиманският завод за електроди има кратки описания за електродите и приложение на различните видове. Щом си с инвертор можеш да регулираш тока в големи предели, имай предвид, че на 20А 2мм електрод за неръждавейка след малко упражнение и със спокойна ръка, ще можеш да наблюдаваш през маската как металът капе бавно от електрода Не е техника за заваряване но е интересно като тест доколко ръката ти е прецизна

              Коментар


              • #37
                До: работа с електрожен

                Първоначално публикуван от koko11 Преглед на мнение
                докато не започнеш сам да си заварях отговорните заварки никога няма да се научиш.
                пък то няма да стреля я.
                имам идея да си правя траял машина но искам първо да си намеря гараж хале на разумна цена и дотогава ше практикувам все пак не мога да се моля постояно на Иво а се иска доста работа при един такъв проект.
                проблема е че все още не съм парвил нищо серозно и отам идва недоверието надяам се с времто да понауча това онова..
                поздрави

                Коментар


                • #38
                  До: заварка на тънки ламарини

                  Щом си с инвертор можеш да регулираш тока в големи предели, имай предвид, че на 20А 2мм електрод за неръждавейка след малко упражнение и със спокойна ръка, ще можеш да наблюдаваш през маската как металът капе бавно от електрода Не е техника за заваряване но е интересно като тест доколко ръката ти е прецизна[/quote]


                  .....................................................................................................................
                  сега си правя един малък шкав за багажника и смятма да го облеча с една ламарина
                  не знам ка се превежда на БГ утре ще купя специални електроди да се пробвам..
                  благодаря за отговора винаги се научава по нещо ново
                  а при мен специално ръката уж не ми трепери ама като гледам варха на електрода
                  преди да го докосна доста си трепва а и много много нямам търпение
                  и като не стане ми писва..
                  поздрави

                  Коментар


                  • #39
                    До: работа с електрожен

                    За да се научиш да правиш качествени заварки с електрожен, е важно да се почнеш да различаваш шлаката от метала по време на заваряването. Имат разлика в нюансите. При хоризонтална заваркам, металът обикновено върви плътно пред електрода, а шлаката малко по-назад. Най-добре намери някой който може да заварява, да ти преподаде няколко урока, че някои неща по-лесно се показват отколкото се обясняват.
                    Не чета коментари и не отговарям на такива.

                    И коментаторите...

                    Коментар


                    • #40
                      До: работа с електрожен

                      по принцип мойте наплютти заварки едвали ше мога да различа кое е шлака
                      знамси аз че се чика с чикчето да падне после пак.....
                      доста съм гледал но никога не сам разпитвал кое как и като започнах установих че не е толкова лесно колкото изглежда за качество не може да се говори
                      поздрави

                      Коментар


                      • #41
                        До: работа с електрожен

                        Първоначално публикуван от zenit Преглед на мнение
                        по принцип мойте наплютти заварки едвали ше мога да различа кое е шлака
                        знамси аз че се чика с чикчето да падне после пак.....
                        доста съм гледал но никога не сам разпитвал кое как и като започнах установих че не е толкова лесно колкото изглежда за качество не може да се говори
                        поздрави
                        Практика му е майката колега, практика. Има много хора, които не знаят нищо от трорията, но са страхотни заварчици. Полезно е да знаеш теорията, но само с нея-нищо. Практика!
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #42
                          До: работа с електрожен

                          да днес се увериx в това малко влизам в час..
                          след като се разгори един път електрода първоначално го слагам на 80А и после
                          заваряам на 30А горе доло ства само дето ме е страх да задържам повечко и шева не
                          е много красив...заварявам ламарина с окло 1.0-1.5мм и съм доволен от резултата..
                          електродите под 2мм ги забравям че на мен такива още много ми се лепят и само ги хъбя
                          като залепне и не мога да го отлепя става червен целия ужас.
                          с по дебел не знам с точност колко но е около 2-3мм ми е по лесно.....
                          поздрави

                          Коментар


                          • #43
                            До: работа с електрожен

                            А защо правиш шев? заваряване на точки ми се струва по-удачно. Ще има по-малко напрежения и е по-малко вероятно ламарината да се "нагъне". Колкото до естетиката - автокита е затова Все пак не знам какво правиш, и шевът може би е задължителен, но заваряване на точки се ползува не само защото е "по-лесно"

                            Коментар


                            • #44
                              До: работа с електрожен

                              по принцип шева се преполага че ше стане по красиво и здраво
                              или поне аз така си мисля..
                              нешата които съм се опиотал до сега да направя са малко грозни но сполучливи..
                              първата ми работа беше смяна на панти на желязна врата направена от много тънак профил и ламарина старите панти не издържат и сложих малко по големи заварката на самата панта от към каста не е проблем но профила на вратата е тънак и го надйпчих леко на места отам решиx че ако го подсиля с едно парче ше стане по здраво и отам идва идеята за шев да не си личи
                              допълниетлното парче....после на вратата и смених бравата коята беше само точкована
                              на малко места. реших че с шев ше е по красиво и пак на места надупчих. този тип брава е за външно монтиране и когатао е толова тънка вратата е мако трудно нейното заьващане
                              и при наличието на електрожен е по лесно да се точкова става доста здраво и надежно.
                              и последното ми дело беше един сандък за багажника с три чекемджета идеята беше да облеча
                              с тънка алуминиева ламарина само чекемджетата от вътре. самия шкав с една ламарина инох дето имаx а не знам дали така се казва на Бг.
                              в краийна сметка се оказа че ламарината не достигна защото си мислеx че има но е бяx използвал за дрyги неща.шкафа стана но се надявам следващия да стане по добре
                              след като вече понаyчиx най важниет неща преди да се заxванеш с такъв вид работа..
                              ше го снимам да го видите не е нищо особено но за моя багажник това само може да се събере..
                              поздрави

                              Коментар


                              • #45
                                До: работа с електрожен

                                ето го крайния резултат от дясно на багажника..

                                лявата кутия е от магазина но неудобна ако си сложил това дето ти трябва на дъното..
                                поздрави

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X