Обява

Свий
Няма добавени обяви.

искам да си направя дисков шлайф - въпросчета и къде да ми изработят детайлите.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • искам да си направя дисков шлайф - въпросчета и къде да ми изработят детайлите.

    Здравейте, намислил съм да да си направя следния дисков шлайф и имам нужда от насоки. Няма да го изработвам аз, ще дам да ми изработят отделните детайли някъде.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DiskSander800.png
Прегледи:1
Размер:603.3 КБ
ID:6130171
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DiskSander800-3.png
Прегледи:1
Размер:584.9 КБ
ID:6130172

    Първо предварително да отговоря защо ми трябва точно такъв и защо не ми вършат работа стандартните, които се продават. Правя разни дребни неща от дърво и ми трябват много прецизни ъгли. Особено 90 и 45 градуса (както диск-маса, така и транспортира на масата). Долу горе по груби сметки ми трябва отклонение от зададения ъгъл максимум 0.1 градус и биене по периферията (при 20 см диск) - около 0.1 мм. Стандартните шлайфове не ми вършат работа защото са големи (нямам място), неточни, и никой от тях няма фиксирани ъгли.

    Та да се насоча към въпросите. Първият въпрос е - възможна ли е такава точност на позициите на ъгъла (и на наклона на масата и на транспортира върху нея) и ако да - постижима ли е с обикновена фреза, или трябва да се прави на CNC. Говорих с машинен инженер с дъълъг стаж и той ми каза, че най-трудната част ще е да се напаснат отворите за оста на въртене на масата и дупките на транспортира (долния), защото трите неща са в 3 отделни детайла.

    Следващия въпрос - от каква алуминиева сплав е най-добре да се изработят детайлите, така че да не се износят бързо от триенето един в друг (оста на въртене на масата, канала, отворите за пина за ъглите)?

    Ако направя чертежи, къде в София могат да изработят нещата? Давал съм преди едно нещо за струговане в БАН (на цариградско към метро, много са ми отръки, на пешеходно разстояние) - там дали могат да се справят?

    Сигурно и други въпроси ще се отворят

  • #2
    От: искам да си направя дисков шлайф - въпросчета и къде да ми изработят детайлите.

    Мисля, че има такава тема във Направисам.
    Гледам в ляво- няма нищо, гледам в дясно пак няма нищо и си викам: Аааааа тука има нещо!

    Няма вече Диско,няма вече Pinz...

    Коментар


    • #3
      От: искам да си направя дисков шлайф - въпросчета и къде да ми изработят детайлите.

      Да, първо там я пуснах, но нещо поумря, а тук гледам, че има повече хора, които разбират.

      Коментар


      • #4
        От: искам да си направя дисков шлайф - въпросчета и къде да ми изработят детайлите.

        0.1 градус е непостижимо дори заради това, че ще работиш с шкурка. Трудно и ще го измериш, да не говорим за повтаряемост при пренастройване,смяна на диска с по-фина шкурка и т. н.

        Коментар


        • #5
          От: искам да си направя дисков шлайф - въпросчета и къде да ми изработят детайлите.

          нека направим малко бакалски сметки:
          Търсена от тебе точност 0,1 градус. Това е 6 минути. Нека допуснем, че я постигаш със системата от снимките и не са предприети никакви други мерки- примерно оптика, червячно зацепване, нониуси или система с ротиращо огледало, джипиеси, спътниково позициониране, и подобни лазерни системи за самонасочване. Само с най-прост ъгломер. Нека приемем разстоянието между две деления да е 1 милиметър. Прилагаме познатата формула за обиколка на окръжност: L=2*Pi*R Неизвестното е R.
          L=360*10*1=3600 милиметра. R=3600/(2*3.14)=573 милиметра. Тоест минималният диаметър на скалата за отчитане е над 1 линеен метър, ако искаме разстоянието межди две чертички, които маркират едно деление да е 1 милиметър. И това деление да отговаря на 6 минути.
          Отделно трябват доста мерки по лагеруването на оста на въртене. Само с тези два болта няма как да стане.
          На всяка инструментална фреза може да се изработи това на снимката.
          Проблема е, че е единична бройка и цената няма никак да ти хареса. А търсената точност, ако някои ти я гарантира, е добре да знаеш, че те лъже.

          Коментар


          • #6
            От: искам да си направя дисков шлайф - въпросчета и къде да ми изработят детайлите.

            Дано не съм груб но за шлайфане на талпи или талпички задачата е трудно постижима. Дори и едно зрънце от шкурката на диска да е по едро от другите ще доведе до обезмисляне на обработката. Такава точност на ъгли трудно се настройва с такива машини.
            Киа Соренто, MB A140 (Поне не съм пеша)

            Коментар


            • #7
              От: искам да си направя дисков шлайф - въпросчета и къде да ми изработят детайлите.

              Не става дума за талпи или талпички, а за парчета с размери 1-15 см и дебелина от 3 до 15-20 мм. При това от абанос и африканско черно дърво - тоест висока твърдост и възможност за много точна работа. В момента правите ъгли с голяма точност ги постигам с механично ръчно ренде и т.нар. Shooting board, което не знам как се нарича на български. За тънък материал е лесно, но стане ли над 1 см вече е голям зор, защото рендето почва да върви много трудно (напречно на влакната). Освен това за 45 градуса по дебелината все още нямам ефективен начин.

              Относно шкурката - като се залепи с много тънък слой рядко хелметексово лепило си става бая равна. Сигурно има леки отклонения, но все пак диска се върти, а детайла се мести по радиуса на диска, така че грешките се гасят така да се каже.

              Шлайфът на снимката струва 350 долара. Обаче е в щатите и го пращат само с UPS. Цената на доставката е 610 долара и като сложиш мито и ддс става над 2100 лева. Не вярвам да ми излезе и наполовина на това ако го направя.

              Деленията не са важни, може изобщо да ги няма. Важни са фиксираните позиции. Ако приемем, че скалата е с радиус 60мм и приложим формулата, L = 376,99 mm. Това го делим на 3600 и получаваме 0.105мм. Да разбирам ли, че няма как да се получи точност от 0.1 мм на реалния център на отвора спрямо теоретично изчислената му позиция? Колко тогава мога да очаквам? Всъщност верикалното движение може и да е с малко по-малка точност, защото детайлите не са дебели и дори по-голяма грешка не е много забележима. Но хоризонталния транспортир с водача е хубаво да е максимално точен, защото при 6 см ширина, грешка повече от 0.1 - 0.2 мм започва да си личи.

              Коментар


              • #8
                От: искам да си направя дисков шлайф - въпросчета и къде да ми изработят детайлите.

                Ако бях на твое място нямаше да си усложнявам живота като правя фиксиращи отвори, след като се направи плота да може да извършва нужните движения за промяна на ъгъла спрямо шкурката мисля че лесно по метода на пробата и грешката ще се определят и отбележат на съответните места нужните ти положения.

                Коментар


                • #9
                  От: искам да си направя дисков шлайф - въпросчета и къде да ми изработят детайлите.

                  А защо не изполваш фреза?

                  Коментар


                  • #10
                    От: искам да си направя дисков шлайф - въпросчета и къде да ми изработят детайлите.

                    Emil_Pz - трудно ще се постига повторяемост и ще отнема време да се пренастройва всеки път. Но се замислям дали няма как да измисля някакъв начин за допълнително прецизно натаманяване - примерно с винт под масата.


                    plamkata фреза ползвам, но за други операции. Взех един фрезер за V канали с диаметър 16мм с идеята да го ползвам за 45 градуса, обаче се оказа, че ножът му не е абсолютно прав. Има съвсем лека дъгообразност - може би около - 0.1 - 0,15мм пропадане в центъра, но като се насложат двете страни и сглобката зяпва. А баш 45 градусов фрезер няма как да ползвам, защото са големи, а отвора на самоделната ми масичка е 16мм. Освен това детайлите са ми много малки, което води до невъзможност за обработка с големи фрезери. Но така или иначе, за прав ъгъл и за леко скъсяване на детайлите няма как с фрезата.

                    Коментар


                    • #11
                      От: искам да си направя дисков шлайф - въпросчета и къде да ми изработят детайлите.

                      Първоначално публикуван от itilien Преглед на мнение
                      Emil_Pz - трудно ще се постига повторяемост и ще отнема време да се пренастройва всеки път. Но се замислям дали няма как да измисля някакъв начин за допълнително прецизно натаманяване - примерно с винт под масата...
                      Направи няколко подвижни приставки. Например за 45 и 90 градуса. Ако има някой друг често използван ъгъл, също. Направи още няколко за работа под произволен ъгъл.
                      Не чета коментари и не отговарям на такива.

                      И коментаторите...

                      Коментар


                      • #12
                        От: искам да си направя дисков шлайф - въпросчета и къде да ми изработят детайлите.

                        Ще ми бъде интересно да видя някои изделия.

                        Коментар


                        • #13
                          От: искам да си направя дисков шлайф - въпросчета и къде да ми изработят детайлите.

                          Май няма да го правя тоя шлайф. Преди време бях почнал да правя един лентов, който бях зарязал почти готов, само масичка не му бях направил. Сега се хванах и скалъпих за 15 минути една от пдч, колкото да го изпробвам. Оказа се, че шкури изключително точно. Примерно правия ъгъл без да си играя кой знае колко и с напълно подръчни средства успях да го докарам с отклонение от 0.04 на 5 см широк детайл. Освен това тоя лентов шлайф решава някои много сериозни проблеми като например бърза смяна на едрината на шкурката, както и смяна на шкурката между тъмни и светли дървета. Освен това линиите, които оставя при по-едро шкурене са успоредни на детайла, а не дъгообразни. Тъй че ще се съсредоточа да му направя читава масичка на него.

                          Ето какво представлява:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:sander1.jpg
Прегледи:1
Размер:95.0 КБ
ID:5748019 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:sander2.jpg
Прегледи:1
Размер:89.9 КБ
ID:5748020

                          А ето какво правя:
                          Американски орех и явор - 23 х 5,5 х 5,8 см
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:21277_10206644468736141_5977179600795674851_n.jpg
Прегледи:1
Размер:51.0 КБ
ID:5748021

                          Абанос, холи и сребро - 8.5 х 5.5 см х 4.5 см
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:10985437_10206876126327436_5613580204363825048_n.jpg
Прегледи:1
Размер:42.5 КБ
ID:5748022

                          Африканско черно дърво и нагнил бук - 7,5 х 4,7 х 3,2 см
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11334258_10207026344162788_6803362709623652386_o.jpg
Прегледи:1
Размер:54.2 КБ
ID:5748023

                          Абанос, жълто сърце и месинг - 7 х 5 х 3 см
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:10517603_10207138527687306_6073939019409585449_o.jpg
Прегледи:1
Размер:96.9 КБ
ID:5748024
                          Последно редактирано от itilien; 02-04-17, 12:05.

                          Коментар


                          • #14
                            От: искам да си направя дисков шлайф - въпросчета и къде да ми изработят детайлите.

                            Много добре!
                            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X