Обява

Свий
Няма добавени обяви.

2007 2.8CRD VMmotori - прогресиращ свирещ звук от колектори/турбо, диагностика???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 2007 2.8CRD VMmotori - прогресиращ свирещ звук от колектори/турбо, диагностика???

    2007 2.8CRD VMmotori - прогресиращ свирещ звук от колектори/турбо, диагностика???


    Здравейте,

    Днес рано сутринта след около половин час каране започнах да чувам лек свирещ звук в дясно от към двигателния отсек.

    Звука започна прогресивно да се усилва с времето като осезателно се влияеше от оборотите и натоварването на двигателя.

    След малко стана доста силен вече когато наближа 2000 оборота и реших да спра да проверя, на първо четене в тъмното нищо не видях/чух, обърнах обратно и бавно и с нежно каране се прибрах.

    Според мен е нещо свързано с турбото, може би всмукателен колектор или защото звука е като от форсиращо се турбо с откачен колектор, тоест ясно чуващо се свирене и въртене на турбото.

    1. Стана бавно и прогресивно.
    2. Мощност има и според мен турбото определено се върти
    3. Не видях очевидни течове
    4. Не видях спукани маркучи
    5. На място и на ниски обороти няма звук
    5. Звука започва след едни 1200 примерно оборота

    Как се процедира при диагностика и как се поставя диференциална диагноза на турбо, колектори, ремъци, ролки, лагери и т.н.?

    Може да е турбо, може да е водна помпа, може да е ролка, обтегач, ремък, запушен въздушен филтър, листа в колектора/филтъра, какво друго?

    Моля за конкретни съвети, линкове, диаграми, клипове и други методи за диагностициране и диференциране на по-горе споменатите неща?

    Предварително благодаря!
    Бъдете живи и здрави!

  • #2
    От: 2007 2.8CRD VMmotori - прогресиращ свирещ звук от колектори/турбо, диагностика???

    Под 1200 оборота, турбината практически не работи, така, че нормално е да не се чува нищо особено, ако проблема е в нея.
    най-елементарната проба: при подаване на газ на място (ненатоварен двигател) и при подаване на газ в движение (натоварен двигател), дали звука е един и същ и дали е при еднакви обороти. Ако има разлика - по-вероятно е да е някъде около турбината проблема. Ако му е все тая - по-скоро е някой лагер на нещо друго. Не, че е 100% гаранция, но все пак.
    при съмнение за турбина - или на читав сервиз, или поне се обади на някое доверено лице да го чуе, ако държиш сам да се забавляваш с отстраняването на проблема.

    И, умната. Турбината не е точно най-майтапчийския възел... особено ако си с автомат.
    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

    Коментар


    • #3
      От: 2007 2.8CRD VMmotori - прогресиращ свирещ звук от колектори/турбо, диагностика???

      Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
      Под 1200 оборота, турбината практически не работи, така, че нормално е да не се чува нищо особено, ако проблема е в нея.
      най-елементарната проба: при подаване на газ на място (ненатоварен двигател) и при подаване на газ в движение (натоварен двигател), дали звука е един и същ и дали е при еднакви обороти. Ако има разлика - по-вероятно е да е някъде около турбината проблема. Ако му е все тая - по-скоро е някой лагер на нещо друго. Не, че е 100% гаранция, но все пак.
      при съмнение за турбина - или на читав сервиз, или поне се обади на някое доверено лице да го чуе, ако държиш сам да се забавляваш с отстраняването на проблема.

      И, умната. Турбината не е точно най-майтапчийския възел... особено ако си с автомат.
      Благодаря колега за бързата намеса и съдействие!

      Да, знам за турбото и за това не рискувах и се прирах обратно, и да с автомат съм, тва е Вранглер JK.

      Жената се качи и форсираше и бавно вдигна до 2500 оборота аз бях надвесен над двигателя с фенера:

      1. Нищо очевидно на първо четене
      2. Масло има в двигателя и с нормален цвят мирис
      3. Няма очевидно вакуум или издишане около колекторите/турбото
      4. Въздушния филтър/кутия прави добър вакум (засмуква ми ръката на дупката), както обикновенно
      5. Когато съм над двигателя, шума е може би нормален, субективно усещане разбира се
      6. Когато съм колата обаче, има осезаем всмукващ/свирещ звук в дясно от към двигателния отсек

      Сега имам малко спешна работа но след малко ще почна да проверявам всичко под ред и ще пусна още подробности.

      Отново благодаря предварително за съдействието!
      Последно редактирано от BatGeorgeone; 21-03-17, 09:19.
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #4
        От: 2007 2.8CRD VMmotori - прогресиращ свирещ звук от колектори/турбо, диагностика???

        След кратки тестове и наблюдения с ОБД анализатори, стигнах до следните изводи и питания, моля за съвети:

        1. Свирещия звук определено си го има, но не толкова силен колкото сутринта, може би колата не е загряла и няма натоварване ако не е в движение.
        2. Свирещия звук на 99% е от турбото, съдейки по показанията на ОБД анализатора и Турбо Надуването(бууста).
        3. Дали наблюдавам нормална работа на турбо системата - бууста започна от около 0.1-0.2 при 700 оборота, после плавно се вдига до около 1.3-1.4 при около 1400 оборота, обаче на около 1400-1500 оборота буста спада рязко почти до базова стойност и после плавно се вдига до под 1.0 на 2000 оборота, това поведение нормално ли е?
        4. Свирещия звук се чува на клипа, достига в пик към най-високия бууст и към 1400 оборота после рязко изчезва със спадането на бууста и над 2000 оборота свирещия звук е отново осезаем
        5. Спукан колектор на турбото, обаче от коя страна, входяш, изходящ, и как да видя къде точно, как се диагностицира??? От двигателя дори при форсиране не виждам нищо нередно...

        Прикачените снимки и филмче показват, нагледно както се случва, форума ги показва в разбъркан ред но ясно се вижда за какво говоря по-горе.

        Препратка към филмчето - https://www.dropbox.com/s/jl4ws9dmmg..._0017.MOV?dl=0

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0021.jpg
Прегледи:1
Размер:99.5 КБ
ID:5747208
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0022.jpg
Прегледи:1
Размер:102.0 КБ
ID:5747209
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0023.jpg
Прегледи:1
Размер:102.2 КБ
ID:5747210
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0024.jpg
Прегледи:1
Размер:101.8 КБ
ID:5747211
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0025.jpg
Прегледи:1
Размер:102.5 КБ
ID:5747212
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0026.jpg
Прегледи:1
Размер:102.3 КБ
ID:5747213
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0027.jpg
Прегледи:1
Размер:104.0 КБ
ID:5747214
        Последно редактирано от BatGeorgeone; 21-03-17, 11:40.
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #5
          От: 2007 2.8CRD VMmotori - прогресиращ свирещ звук от колектори/турбо, диагностика???

          Проблема е установен, спукана входяща тръба (гумен маркуч П.Н. J00K55056639AB Flex sleeve ) на турбото от интеркулера.

          Благодаря за помоща!

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2017-03-21 11.43.52.jpg
Прегледи:1
Размер:62.0 КБ
ID:5747236
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2017-03-21 11.43.59.jpg
Прегледи:1
Размер:46.3 КБ
ID:5747237
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2017-03-21 11.44.10.jpg
Прегледи:1
Размер:43.7 КБ
ID:5747238
          Последно редактирано от BatGeorgeone; 21-03-17, 13:13.
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • #6
            От: 2007 2.8CRD VMmotori - прогресиращ свирещ звук от колектори/турбо, диагностика???

            малкия двол

            А каква е причината да се спука? Маркуча е доволно солиден, а и не вижда чак такъв зор. Входящия тракт на въздуха наред ли е? Филтри, резонатори, евентуално шнорхел, ако има такъв? Или просто си случил на калпава бройка?
            О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

            Коментар


            • #7
              От: 2007 2.8CRD VMmotori - прогресиращ свирещ звук от колектори/турбо, диагностика???

              Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
              малкия двол

              А каква е причината да се спука? Маркуча е доволно солиден, а и не вижда чак такъв зор. Входящия тракт на въздуха наред ли е? Филтри, резонатори, евентуално шнорхел, ако има такъв? Или просто си случил на калпава бройка?
              Мерси колега!

              Причината - колата е на десет години и гони 200 000КМ, освен това механик във ФИАТ ми каза, че това е един вид детска болест, просто тръбата е на кофти място с кофти форма и постоянно се търка във въздушния филтър и т.н.

              За сега съм доволен, дори много, обичам си го Вранглерчето
              Бъдете живи и здрави!

              Коментар


              • #8
                От: 2007 2.8CRD VMmotori - прогресиращ свирещ звук от колектори/турбо, диагностика???

                Смени ли го?
                ...на интеркулера от турбото... би трябвало да е... по посока на движение на въздуха.
                Най ме е страх от хора без мечти...

                Коментар


                • #9
                  От: 2007 2.8CRD VMmotori - прогресиращ свирещ звук от колектори/турбо, диагностика???

                  Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                  ... и постоянно се търка във въздушния филтър ...
                  Ясно, благодаря.
                  Само хубави емоции с машинката!
                  О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X