Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стар къмпинг фенер Thule

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Стар къмпинг фенер Thule

    Здравейте,


    Имам фенер Thule, който оригинално е бил снабден с киселинен акумулатор 6v 2,3ah.Той е напълно умрял. Мислех да го подменя с подобен, но с възможно най-голям капацитет, който да се събира в пространството предвидено за това. Междувременно обаче ми попаднаха 6 батерии 18650 2250mah li-ion, на тези батерии им дават, че са по 3,6v. На практика обаче след зареждане с подходящо зарядно показват и държат почти 4,2v. Аз искам да сложа две от тях и да захранвам фенера. Това ще съкрати ли живота на крушката или ще си работи нормално? Фенера може да се захранва и с кабел на 12v от кола. Интересното е ,че когато го включа на 12,8v акумулатор меря напрежението при 6v батерия и там е 11,5v. Не е ли това много за зареждане на 6v батерия? Това е заводското изпълнение на Thule. Искам да подменя тази 6v батерия с две li-ion, като запазя възможноста да се зарежда от колата чрез кабела. Въпросът е как да го направя. Хем да зареждам правилно тези li-ion батерии с подходящия волтаж и ампераж, хем да изключва когато са заредени напълно, а през това време да си свети на кабела. Лампата има и един диод, който свети постоянно, като я включиш на 12 v, ще ми се този диод да гасне когато се заредят батериите. Ще съм ви благодарен, ако някой ми обясни какво точно трябва да направя, като на лаик. Предварително благодаря за отделеното време.

  • #2
    От: Стар къмпинг фенер Thule

    Експерименти със зареждане на Li-Ion батерии/елементи не си прави! Особено това дето си го замислил със зареждането с 12V! че после ще си търсиш друга кола...
    За да стане нещо така както си го описал трябва да вградиш зареждачка за Li-Ion батерии във фенера. Има едночипови решения (например в Комет), но едва ли ще се справиш сам.

    Коментар


    • #3
      От: Стар къмпинг фенер Thule

      Краткия отговар е няма да можеш да го направиш.

      Коментар


      • #4
        От: Стар къмпинг фенер Thule

        Да, това е ясно, че ще се вграждат някакви контролери, но какви за двете батерии едновременно. От 12v на 9v 500mAh предполагам с прекъсвач на 8,4v. A бате Гойко, ако няма какво да каже, бих го помолил да се въздържа от безмислени коментари.

        Коментар


        • #5
          От: Стар къмпинг фенер Thule

          Не е зле да напишеш ЗАЩО искаш да направиш точно този фенер по този начин. Задачата е смислена само ако имаш сантиментално отношение към него, иначе не.

          Коментар


          • #6
            От: Стар къмпинг фенер Thule

            Ами, защо ли? Нека да помислим заедно. За какво му трябва на човек фенер? Предполагам, за да си свети. А за какво му е фенерът му да бъде с качествени и издръжливи батерии, които има под ръка? И тук най-вероятно отговорът би бил, защото иска да си свети по- дълго в тъмните нощи, пък и защо да търси други батерии, при положение че има тези. А по отношение на сантименталността спрямо даден фенер, предполагам че би могла да съществува, но моят случай е малко по различен. Този фенер ми е подарен в развалено състояние и бих се радвал да го върна към нов живот в свободното си време. И тъй като тук е раздел на форум посветен на електротехниката и ми се стори удачно да задам въпросите си свързани с въпросния фенер. Надявам се, че до някаква степен хвърлих светлина върху това мое на пръв поглед така странно желание и ако има някой който би могъл да ми помогне, както предварително съм писал ще му бъда благодарен за отделеното време. На бате Гойко съм му благодарен, че ме окуражи в това мое начинание, а на Ясен, че ми помогна да осъзная в детайли, защо желая този фенер да свети.

            Коментар


            • #7
              От: Стар къмпинг фенер Thule

              Желанието ти да възстановяваш фенер "с крушка" е странно. Още повече да го променяш откъм батерии за да свети по-дълго. Диоден фенер свети между 5 и 20 пъти по-дълго при еднакви други условия (една и съща батерия, една и съща сила на светене). Та, заради последното е:

              Задачата е смислена само ако имаш сантиментално отношение към него, иначе не.
              Това е като да искаш да възстановиш на дядо ти Москвича с цел да си вършиш работа всекидневно. Има и по-икономични, и по-добре возещи, че и по-евтини возила (като сложиш в сметката и загубеното време да възкресяваш метал от ръжда).
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                От: Стар къмпинг фенер Thule

                Бате Гойко си го е казал бъш на место, явно не знаеш колко хубаво се самозапалват и гърмят литиевите батерии когато ги подлагаш на простотия.
                Иначе за крушката с нажежаема жичка Спарки каза. Много ниско КПД.

                Коментар


                • #9
                  От: Стар къмпинг фенер Thule

                  А, ако имаш път наоколо, обади се да го гледаме на живо и да го мислим на по бира или кафе.

                  Че по къмпинги съм от 2 годишен, вече близо 60г.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Стар къмпинг фенер Thule

                    Ако е с лампа с нажежаема жичка (както предполагам, защото си пестелив на сведения) литиевите батерии ще са като на свинче звънче. Ако искаш да оставиш крушката ще трябва да се примириш че ще угасва отведнъж при свършването на тока и че неприятно ще те изненадва с късия си живот.

                    Диод на оптика за крушка също няма лесен начин да залепиш. Освен със все рефлектор, но ще се примириш или с по-малък рефлектор (грозно) или с по-дълъг рефлектор (ако има къде). За диода ще трябва драйвер.

                    Ако изобщо искаш да замениш в нещо оловна батерия директно с литиева, подходящи са LiFePo4 - ако си хитър, можеш да ги зареждаш със зарядни системи за оловни батерии и в краен случай даже без BMS. За бонус - не гърмят ако нещо объркаш. Ама по-добре с BMS.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X