Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Теоретичен въпрос за разход на гориво

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Теоретичен въпрос за разход на гориво

    Станах свидетел на следния теоретичен спор:
    Кога разходът на гориво е по-малък:
    - когато се кара с еднаква скорост, независимо от терена (например с темпомат)
    - когато се поддържат еднакви обороти, а скоростта при спускане се увеличава и при качване се намалява.
    Сигурно има прост отговор в учебниците по физика, но не ми бяха силата, а ми стана интересно.
    www.offnews.bg

  • #2
    От: Теоретичен въпрос за разход на гориво

    Натоварването на мотора

    темпомата предвижда ли смяна на скорости или караш на трета с 50?
    TOYOTA SEQUOIA ‘11
    W140 S420 '99

    Коментар


    • #3
      От: Теоретичен въпрос за разход на гориво

      Би трябвало да няма разлика при еднакви други условия и при положение връщане до изходната точка.
      подаръци за мъже от FACOM
      промоция на читави инструменти

      и на хоби такива

      тел. О879 Ч8Ч 2З5

      Коментар


      • #4
        От: Теоретичен въпрос за разход на гориво

        Второто. Но с уточнение, че не се поддържат постоянни обороти, щото те са свързани със скоростта. Трябва да се използва пълноценно инерцията, а и да не се хаби излишно мощност (за създаване на излишна инерция, която ще се наложи да се загуби през спирачките).
        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

        Коментар


        • #5
          От: Теоретичен въпрос за разход на гориво

          Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
          Второто. Но с уточнение, че не се поддържат постоянни обороти, щото те са свързани със скоростта.
          Е и ти нищо не каза - нали затова има ск кутия

          Иначе а мен верния отговор е в) трябва да се поддръжа постоянно натоварване на мотора.
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #6
            От: Теоретичен въпрос за разход на гориво

            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
            ...
            в) трябва да се поддръжа постоянно натоварване на мотора.
            Около максималният въртящ момент, но и това е доста субективно, и е въпрос на усет.

            С джипа се усещам, че карам доста под него, че иначе ми бучи, и съм разбил някой тампон на мотора.
            Това за градско-асфалтова употреба, че са ми дълги скоростите и го карам като автомат на 3-та и 4-та.
            5-та под 80-90 въобще не мога да сложа, че са страшни вибрации като подам газ.
            Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 20-03-17, 13:03.
            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

            Коментар


            • #7
              От: Теоретичен въпрос за разход на гориво

              В дадената дилема разликите са малки.
              Зависи и от скоростта и каква точно е машината(аеродинамика) и темпомата колко е умен, и като си на темпомат дали засилваш малко преди баира.

              В обичайния случай(добра аеродинамика) второто е по-малкото гориво,
              а за джип трудно ще се хване разлика.
              байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
              Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
              Суперспам - спама на суперите

              Коментар


              • #8
                От: Теоретичен въпрос за разход на гориво

                Много относително, най-вече от скоростта и аеродинамиката и колко са големи наклоните. Със магистрални скорости мисля, въздушното съпротивление ще вземе превез и няма да има смисъл да вдигаш 160 надолу и намаляш до 120 нагоре. Ако говорим за 90км/ч, то може би темпомата е по-неикономичен.
                Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                Drag Grand Canyon Daily
                Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                LZ1JYM

                Коментар


                • #9
                  От: Теоретичен въпрос за разход на гориво

                  Ако се спазват и двете,резултата ще е идентичен.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Теоретичен въпрос за разход на гориво

                    Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
                    ... може би темпомата е по-неикономичен.
                    Темпомата винаги е по-неикономичен, щото не гони разход, а компенсира скорост.

                    Просто има хора които не усещат колата, и в техният случай с темпомат е по-добре.
                    Подобен е случаят с ръчни и автоматични скорости, при които има хора на които им е по-икономично (а и по-малко трошат автомобила) с автомат.

                    Имам няколко познати, които постоянно подсещам да сменят предавки (при равномерно движение) щото ше ми гръмне главата, а те почват да ми докарват от девет реки вода, и да ми обясняват, че така било по-добре за автомобила.
                    Общото м/у всичките е, че са гъзоръки технически неграмотници.
                    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                    Коментар


                    • #11
                      От: Теоретичен въпрос за разход на гориво

                      Нека уточним за удобство, че става въпрос за една предавка - да кажем пета при удобна за нея скорост, да кажем 90-110 км/ч. За да не вкарваме и други обстоятелства в задачата.
                      www.offnews.bg

                      Коментар


                      • #12
                        От: Теоретичен въпрос за разход на гориво

                        Първоначално публикуван от Владимир Йончев Преглед на мнение
                        Нека уточним за удобство, че става въпрос за една предавка - да кажем пета при удобна за нея скорост, да кажем 90-110 км/ч. За да не вкарваме и други обстоятелства в задачата.
                        Най-икономично е там където като върнеш газта, аха да намали и скоростта която си посочил, но да не го направи.
                        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                        Коментар


                        • #13
                          От: Теоретичен въпрос за разход на гориво

                          Първоначално публикуван от Владимир Йончев Преглед на мнение
                          Нека уточним за удобство, че става въпрос за една предавка - да кажем пета при удобна за нея скорост, да кажем 90-110 км/ч. За да не вкарваме и други обстоятелства в задачата.
                          Втория вариант, но без условието за равенство на оборотите на една предавка! Постоянно го правя този експеримент и винаги бия темпомата, който няма как да разбере, че идва баир.
                          Honda XL600LM, 1987
                          Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
                          Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

                          Коментар


                          • #14
                            От: Теоретичен въпрос за разход на гориво

                            Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                            Темпомата винаги е по-неикономичен, щото не гони разход, а компенсира скорост .
                            На колко точно километра на темпомат с какъв автомобил е базирано това твърдение? Моето е базирано е на няколко десетки хиляди по магистрали и първокласни пътища.
                            Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                            Drag Grand Canyon Daily
                            Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                            LZ1JYM

                            Коментар


                            • #15
                              От: Теоретичен въпрос за разход на гориво

                              Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
                              На колко точно километра на темпомат с какъв автомобил е базирано това твърдение? Моето е базирано е на няколко десетки хиляди по магистрали и първокласни пътища.
                              Може, ако точно толкова си карал по тези пътища и без темпомат, и разхода ти е бил по-голям.

                              Моето твърдение е базирано на широко анкетиране (за всичко) на доста хора и лична статистика на база получените отговори.
                              Лично аз съм по-икономичен от всякакви системи, но частен случай не може да е пример.

                              P.S. Примерно, имам приятел който измери разликата София-Истанбул ако се движи в средата на платното, и ако "реже" завоите.

                              P.P.S. Друг случай от миналото лято.
                              Диско 3, в България разход 12/100, в Австрия 9-10, на острова 8/100 с еднакво каране.
                              Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 20-03-17, 14:49. Причина: P.S.
                              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X