Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Linux операционни системи - въпроси, новини, дистрибуции и всякаква информация.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Linux операционни системи - въпроси, новини, дистрибуции и всякаква информация.

    Създавам нова тема, в която да коментираме всичко в света на Линукс. Не знам дали има толкова, интересуващи се и ползващи Linux, потребители, в този форум, но смятам, че все на някого ще му бъде от полза или поне интересно. Възможно и да подтикнем и помогнем на някой колега, искащ да опита нещо ново и безплатно или пък просто не можещ да се справи с нещо! Идеята ми е темата да бъде микс от новини, споделяне на информация, обменяне на опит и взаимопомощ при нужда. Всеки начинаещ или напреднал призовавам да се включи при нужда и интерес. Освен това, някой ако има въпроси какво да пробва, как да го инсталира, настрои и т.н. - също да пише тук. Общо заето една обща тема, обединена около Linux дистрибуциите, избора, ползването, проблемите, плюсовете, минусите, хубави, лошите неща и новостите около тях. Надявам се, че не е против правилата темата! Няма да е чак толкова активна както във други форуми, но за това пък е обща, т.е. може да дискутираме, питаме и споделяме, всеобхватно, всичко. Освен това се разгорещи въпроса в съседната тема, дори колега прояви интерес и попита за избор на дистрибуция, но не там е мястото за всичко това. Надявам се да е на място и от полза! Желая успех, както и приятна, ползотворна дискусия на всички настоящи и бъдещи Линукс юзъри!

    За начало, от мен:
    Мислех да пиша кратка характеристика на основните, известни Linux среди и дистрибуции, но поради наличието на много информация в интернет го намирам за ненужно.
    Все пак споделям няколко сайта:
    1. Това е един от най - пълните списъци, разполагащ с почти всички линукс дистрибуции с информация и линкове (587 на брой, намиращи се в него към момента).
    2. Това е класация, не може напълно да й се вярва, но са основните линукс дистрибуции с информация, линкове и новини за тях.
    3. Тук и тук са описани най - общо, основно ползваните графични среди.
    *Тук подчертавам, че има разлика между Линукс дистрибуция и графична среда, казано по просто - едното е обвивката, външността, а другото е сърцето и мозъка. Различните линукс дистрибуции, ползват различни графични среди, като всяка от тях е специфична, има собствен изглед и характер. За това повечето създатели на дистрибуции се стремят да създадат алтернативен избор за инсталиране на графична среда според нуждите, спецификите, хардуера и естетическите виждания на потребителя. Стабилност, сигурност и лекота са само част от нещата, които могат да ви бъдат предложени в този необятен, развиващ се, "свят"!

    Няма да се впускам в повече обяснения за начало на темата, ако й е писано, ще се получи от само себе си. Избирам да започна, споделяйки работния си плот.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка на екран&#1.jpg
Прегледи:1
Размер:124.1 КБ
ID:6129622
    Последно редактирано от speedevolution; 11-03-17, 15:15.

  • #2
    От: Linux операционни системи - въпроси, новини, дистрибуции и всякаква информация.

    Аз съм със Ubunto 14.05,и съм много доволен.От време на време му се дропва драйвера за wi-fi,та трябва пак да го оправям.Супер операционна система.
    Mint го водят още по-бърз,ама жената няма да се оправи със него.Като всяка една open source технология,при проблем ще си одвисиш по форумите да го подкараш.
    Единствен проблем засега виждам,когато обработваш текстови документи да кажем за Word,Excel Линукс и Windows ползват различни нотации за нов ред.
    Windows хората получават голяма мазаница.

    Коментар


    • #3
      От: Linux операционни системи - въпроси, новини, дистрибуции и всякаква информация.

      Лично аз държа домашния сървър на Федора, а форумен нает виртуален - на CentOS ... Т.е. и двата - само команден промпт.
      Федората я пробвах и на един домашен десктоп компютър с Х - да, в първия момент изглежда интересна графичната среда, обаче автоматизма на инсталация (драйвери и т.н.), лекотата на настройка и удобствата на уиндоуската среда за декстоп-работа според мен са доста по-практични...
      Например пробвах да инсталирам X-PLANE, обаче - тц... Ама той искал Дебиан (поне в инструкцията споменават само Дебиан)... Да, слуховете казват, че някой се опитал и след години усилен труд успял да намести библиотеките на Федора, ама аз нямах нерви
      И затова се отказах от графичната среда на Линукс..
      Но ще ми е интересно да проследя темата...
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • #4
        От: Linux операционни системи - въпроси, новини, дистрибуции и всякаква информация.

        Да се включа и аз конкретно с това, което ползвам. На настолния си компютър съм triple boot. Основно ползвам StotinkaOS - страхотна, БЪЛГАРСКА, базирана на CentOS, - използвам я главно със графични среди Gnome и XFCE като най - леки и добри за мен. + една мента имам KDE, и един прозорец, който не знам и аз защо пазя все още, но си играх доста да ги подкарам трите, а и имам достатъчно място, най - вече ми свиди и не ми се занимава да разграфявам и инсталирам на ново за да стане както бих искал. Понеже имам много информация, а и ми е запазен прозореца, ползвам NTFS диск за нея, като съм го нагласил да се маунтва автоматично (много удобно нещо е, ако някой реши да се възползва!) и по този начин е много хубаво и лесно, спестява се досадното цъкане при всяко влизане и писане на пароли, имам директен достъп до диска и информацията в него. Лаптопа ми е на StotinkaOS и Mint Xfce - dual boot, и там нямам забележки. Общо заето само добри думи мога да кажа, има тук-там някоя дреболия, но всичко се решава, вървят прекрасно и се наблюдава стремеж към още по - добро развитие и сигурност, което ми допада изключително много!
        -Към колегата Живко Костадинов - аз лично не съм срещал особени проблеми във форматите и работата с либре, а го ползвам постоянно, но да, понякога се срещат разни гадории. Иначе поздравления за избора на ОС, убунтуто е стабилно и не лошо. Относно минт единствено би ви се сторила по - добра и повече userfriendly дистрибуция, слагате един Cinnamon или XFCE и забравяте за всичко (лично мое мнение, понеже unity не ми допада). То дето се казва можете да му сложите друга графична среда за да се промени визията, ако ви е приоритет, не е нужно да минавате на друга ОС. Щом жена ви е свикнала и ви допада, ползвайте го така, не е лошо, въпрос на вкус!
        -Относно Fedora, преди години не бях доволен от нея и от много време нямах досег до не, на скоро новата версия я разцъках от жива флашка, ей така, от любопитство и много ми хареса, никак не е лоша!

        Изненадвам се приятно, колеги! Дано наистина се заформи добра тема и аз ще я следя с интерес, разбира се!
        Последно редактирано от speedevolution; 11-03-17, 16:32.

        Коментар


        • #5
          От: Linux операционни системи - въпроси, новини, дистрибуции и всякаква информация.

          Това в конзолата comic sans ли е?

          Коментар


          • #6
            От: Linux операционни системи - въпроси, новини, дистрибуции и всякаква информация.

            Първоначално публикуван от Ясен К. Преглед на мнение
            Това в конзолата comic sans ли е?
            Да, колега, точно така, не е нещо особено ама става, повечето ми шрифтове са с него - Comic Sans MS BOLD.

            Коментар


            • #7
              Re: Linux операционни системи - въпроси, новини, дистрибуции и всякаква информация.

              Колеги и аз ползвам линукси но съм от по старото поколени та си ползвам дебиан. За съжаление в момента поддържам боза мрежа под АД и ми е вързан задника с бозата. За сериозните неща ползвам линукс. Ще пиша в темата по всички въпроси с линукс при първа възможност.

              Коментар


              • #8
                От: Re: Linux операционни системи - въпроси, новини, дистрибуции и всякаква информаци

                Аз ползвам Дебиян и Цент ос.

                Коментар


                • #9
                  От: Linux операционни системи - въпроси, новини, дистрибуции и всякаква информация.

                  Аз пък съм на Дженту. Във всичките му "форми" - десктопи, сървъри и харденед.
                  Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Linux операционни системи - въпроси, новини, дистрибуции и всякаква информация.

                    Аз съм на Убунту 17.04, на лаптопа вкъщи HP. Имах проблеми с wi-fi драйверите,след рестарат или sleep не стартира картата. Прерових форуми,писах му скрипотове и не иска да запали. Решението е просто,да не заспива и да не се рестратира
                    Което при Убунту не се и налага.Засега се държи много стабилно.

                    п.с през всичкото ровене по форуми,попаднах на информация,че самите HP ,в BIOS на машините го конфигурират да работи приоритетно с Windows. Потдържа и Линукс,но не като света. Сколенен съм да вярвам,защото на същият лаптоп,слагам нов WIndows,проблеми с дарйвъри и т.н никакви. Но това няма да ме откаже от Линукса.Много по-стабилен,лаптопа не е с SSD,но си бачка.За develpment е идеален.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X