Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Реставриране и модифициране на един Range Rover P38A DSE (Mk II)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Реставриране и модифициране на един Range Rover P38A DSE (Mk II)

    Здравейте колеги,

    От доста време събирам информация, и реших да пусна тема в този подраздел, освен за да представя моят скромен проект, то и да ползвам вашите съвети в процес на работа по въпросната машина. Нямам абсолютно никакъв "оффроуд" опит, също така съм доста слаб механик, даже изключително слаб (маслото дори не мога да си сменя сам, предполагам). Професията ми е коренно различна, както и сферата на работа, много далеч от автомобилите, но това не ми пречи да ги харесвам, и да прекарвам свободното си време с "тях", шофирайки ги основно Обичам автомобилите, обичам класическите автомобили, а също така обичам да модифицирам автомобилите, с цел да покрият моите нужди, вкус и виждания. За целта ползвам услугите на приятелски сервизи и работилници, които изпълняват съответните модификации (вероятно въпросните хора вече ме мразят).
    Range Rover P38A DSE е първият ми джип, и го притежавам от около 2 месеца. Не ми е основно превозно средство, купих го просто защото ми хареса нещо в тази машина......Повечето приятели се шегуват, че всъщност съм си купил SUV, а не джип, но това е друга тема

    Марка: Land Rover
    Модел: Range Rover P38A (MK II)
    Пробег: 302 000 км
    Двигател: 2497 куб. см. , BMW M51 предкамерен турбо дизел, 6 цилиндъра, редови
    Трансмисия: 5 степенна механична, Land Rover R380
    Мостове: solid axle front 2 pin, 24 spline, solid axle rear, 2 pin 24 spline
    Раздатъчна кутия: Borg Warner
    Цвят: Epson Green
    Окомплектация: всички екстри за DSE
    Година производство: Април 1996 год.

    Защо Range Rover P38A?

    Малко предистория, бях тръгнал да си купувам Jeep Grand Cherokee WK, обаче нещо не ми се получиха нещата, доста "уморени" екземпляри разгледах, и в един момент просто се отказах, изобщо да си купувам джип. Един следобед, пиейки си кафето с един много добър мой приятел, и споделяйки му, неволите с избора на джип, той се сети, че неговият кум, има някакъв джип, който е виждал на служебният му паркинг, обаче не знае дали се продава. След кратък телефонен разговор, бяхме поканени да отидем и да видим въпросният джип....."Range Rover е машината" - каза приятелчето, което говори с неговият кум.....Ужас, британска машина, коренно различна от това, което бях гледал до момента. Карал съм Jag (не мой) и ми беше странно, не знам дали ми хареса или не, но ми беше странно. Какво мога да очаквам от Range Rover, никога не се бях заглеждал сериозно върху тези машини.
    На следващата сутрин(Неделя) отидохме да видим машината, захвърлена най-отзад на служебният паркинг, покрита с прах....никакъв пазарен вид. Ставаше дума за Range Rover P38A DSE (истинско, не преправяно). Момчето каза, че не е карана поне от година, понеже няма време (имаше доста автомобили на паркинга, които бяха негова собственост, някои доста хубави екземпляри), а неговите работници от време на време го припалвали и разкарвали из завода......Попита ме , за какво ми е джип, а аз му отговорих, че не знам все още. След продължителен разговор, и оглед, машината ми допадна, идея си нямам защо, понеже запали от първият път ли, поради типично британският салон ли, не знам. Споразумяхме се на много добра цена, и след проверка в КАТ, документално дали всичко е изрядно, без замисляне, последва нотариално прехвърляне и джипката стана моя....Та, да отговоря на въпроса, защо Range Rover P38A, все още не знам, нещо ме грабна, машината е изключително комфортна, широка, масивна, типично британски дизайн на салона, а и тази "gangsta" предница....но да, харесва ми, на моменти много дори. Нека сега разгледаме, всъщност какво съм си купил, и след това ще опиша всички проблеми които открих по време на огледа, и тези които почнаха да изкачат в последствие, и леко промениха моите планове да започна директно с модифициране.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0460.jpg
Прегледи:1
Размер:710.6 КБ
ID:6129062Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0464.jpg
Прегледи:1
Размер:615.9 КБ
ID:6129063Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0467.jpg
Прегледи:1
Размер:518.4 КБ
ID:6129064Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0468.jpg
Прегледи:1
Размер:564.8 КБ
ID:6129065Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0469.jpg
Прегледи:1
Размер:573.3 КБ
ID:6129066Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0470.jpg
Прегледи:1
Размер:546.7 КБ
ID:6129067Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0471.jpg
Прегледи:1
Размер:514.4 КБ
ID:6129068Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0472.jpg
Прегледи:1
Размер:505.3 КБ
ID:6129069Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0475.jpg
Прегледи:1
Размер:562.9 КБ
ID:6129070Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0494.jpg
Прегледи:1
Размер:64.7 КБ
ID:6129071Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0495.jpg
Прегледи:1
Размер:473.0 КБ
ID:6129072Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0497.jpg
Прегледи:1
Размер:575.3 КБ
ID:6129073Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0498.jpg
Прегледи:1
Размер:594.5 КБ
ID:6129074Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0499.jpg
Прегледи:1
Размер:492.1 КБ
ID:6129075Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0500.jpg
Прегледи:1
Размер:449.8 КБ
ID:6129076Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0501.jpg
Прегледи:1
Размер:563.2 КБ
ID:6129077Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0503.jpg
Прегледи:1
Размер:470.7 КБ
ID:6129078Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0504.jpg
Прегледи:1
Размер:465.6 КБ
ID:6129079


    Проблеми и тяхното отстраняване до момента.

    - Спирачната система е за тотална подмяна, дискове, накладки, спирачни маркучи, спирачен акумулатор, О пръстени и уплътнения на ABS помпата (Wabco). По принцип мога да мина само с подмяна на накладки, но реших, да правя машината както трябва, така че няма да се пестят средства. Пълен "ребилд" на спирачната система + TRW ремонтен комплект на 4-те спирани апарата. Статус: планирано за реализиране до края на Март 2017 (чакам да се освободи малко сервиза, където ще се извърши този ремонт), Цена: ще напиша след като се изпълни тази точка.
    - Имобилайзер, аларма, централно заключване, паднал акумулатор, вследствие на т.н Blue Dot Module (дистанционните работят на 433Мхз, Range Rover модулът не филтрира в ограничен диапазон, което води до 24/7 будене на BeCM и оттам акумулаторът ви пада за 2 дни, ако не се кара машината редовно. Статус: Проблемът отстранен, изолиран Blue Dot Module, премахнат имобилайзер, aftermarket модул за централно заключване монтиран и работещ безупречно. Цена: 300 лв.
    - Ксенонови светлини H4 Eagle. Статус. Монтирани, Цена: 270 лв.
    - Пълно обслужване на машина, масло двигател Eurol 10w-40, 9.5l, маслен филтър, въздушен филтър, горивен филтър, филтър купе, нов акумулатор Hankook 102A, масла преден и заден диференциал (Wolf 75W90 G50 SAE, 1.7l на мост), масло раздатъчна кутия ( SWAG SAE 75W (GL4), 2.4l), масло скоростна кутия ( SWAG SAE 75W (GL4), 2.4l), подмяна на антифриз. Статус: Направено на 100%, Цена: 930 лв.
    - Жила преден капак + ръчка Land Rover Genuin, Статус: Монтирани, Цена: 240 лв.
    - Боядисване на таван, подмяна на оригиналните пластмасови рейлинги. Статус: В процес на обсъждане с бояджията
    - Изчистване на повърхностна ръжда по рамата и мостове, третиране на рама и мостове с Wurth, финиш с Raptor. Статус: В процес на обсъждане с бояджията
    - Подмяна на всички елементи по окачването. Статус: Предстои оглед и категоризиране, на частите за подмяна.
    - Подмяна на пръскалка задно стъкло. Статус: Предстои оглед и категоризиране, на частите за подмяна.
    - Подмяна на 3-ти стоп на заден капак. Статус: Предстои оглед и категоризиране, на частите за подмяна.

    Има доста дребни неща, които в момента категоризирам, и ще опиша, когато Excel-a е готов. Ще държа темата ъпдейтната, с всички промени и ремонти, които ще се извършват. Следващата тема ще опиша по-късно, а именно модификациите, които планирам да извърша, и тук определено ще имам нужда от доста съвети и мнения, от вас колеги.

  • #2
    От: Реставриране и модифициране на един Range Rover P38A DSE (Mk II)

    Успех....

    Но съвет смени си веднага маслото на раздатката с правилното за нея. А именно АТФ декстрон 3.

    За спирачните апарати можеш да си купиш буталца от неръждавейка, не са скъпи.

    Коментар


    • #3
      От: Реставриране и модифициране на един Range Rover P38A DSE (Mk II)

      Благодаря, да сега се зачетох, и се оказва че маслото за раздатката е задължително да бъде ATF Dextron III, за Borg Warner-ите след 89-та (само тези с ръчно блокиране ги дават да ползват gear oil).
      Чудесно, има ли опасност да търся сега и раздатка? Странното е, че в сервиза ползваха софтуер, който изкара какви течности да налеят в Range Rover-a, но май хал хабер си нямат за какво става дума.....
      Въпрос, другите масла ОК ли са, тези в мостовете и скоростната кутия?
      Последно редактирано от AUzunov; 07-03-17, 20:52.

      Коментар


      • #4
        От: Реставриране и модифициране на един Range Rover P38A DSE (Mk II)

        Какво е това устройство вдясно долу от централната конзола - това с къдравия кабел?

        Коментар


        • #5
          От: Реставриране и модифициране на един Range Rover P38A DSE (Mk II)

          Нямам идея Вени, беше в джипа, когато го купувах. Не показва никакви признаци, че работи, но предполагам е било някаква радиостанция, изключих и кабелите, понеже доколкото знам не е позволено да се ползва, без съответният сертификат. Ще го махна изцяло, когато дойде време да свалям таблото, за да поправя въздуховодите за климатика/парното.

          Коментар


          • #6
            От: Реставриране и модифициране на един Range Rover P38A DSE (Mk II)

            Аз не знам какво е, ама като го разтуриш, или ти остане време, снимай какво пише по етикетите.
            Ако се сетиш, естествено, интереса ми е чисто познавателен.

            Иначе - честито за играчката - и със здраве да и се кефиш!

            И винаги да те кара, за където си тръгнал, и да те връща оттам, като стигнеш

            Коментар


            • #7
              От: Реставриране и модифициране на един Range Rover P38A DSE (Mk II)

              Честита придобивка, имай напредвид че сега се започва, смени и водната помпа с такава с метална турбина и термостата задължително.
              Тоя мотор е прекрасен и за надув, ама леко, става красота.
              Пожелавам много безаварийни километри и ще се следи темата с интерес.

              Съобщение от модератор:
              Моля, напишете си в профила от къде сте.
              ...ЦЪК
              Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 07-03-17, 19:35.

              Коментар


              • #8
                От: Реставриране и модифициране на един Range Rover P38A DSE (Mk II)

                Честито ,късмет и мнооооого километри с машинката.Тези хора казващи ,че е СУВ мога да им покажа същия как мЕнава през препятсвия недостижими за великите им койоти и нисани.
                РР п38 2.5тд .Е53 чер клозет .Астра H Z13DT.

                0895шест29410 .

                Коментар


                • #9
                  От: Реставриране и модифициране на един Range Rover P38A DSE (Mk II)

                  Направо ми "хвръкна шапката"! Нищо не разбираш от коли, даже не се наемаш да смениш сам маслото на колата. В същото време си написал супер професионално мнение, с точни и ясни изисквания какво трябва да се отремонтира и с кои марки производители... А после пък, питаш другите масла ОК ли са- (тези в мостовете и скоростната кутия).
                  Не се заяждам, просто не мога да разбера доколко си "непохватен" и доколко разчиташ на помощ, подкрепа и съвети.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Реставриране и модифициране на един Range Rover P38A DSE (Mk II)

                    Няма проблем колега, не го приемам като заяждане, напротив. Обяснявам веднага, писах, че нямам никакви умения като механик, и това е така. Всички належащи и не належащи (просто от прагматизъм) ремонти, се извършват от професионални сервизи и механици, хора, на които това им е професията. Моята професия е коренно различна, не в автомобилната, а в IT сферата, а именно Senior IT Program Manager. Като такъв, ми се налага да работя всекидневно с много vendor companies, или още казано под изпълнители, да следя за качеството на услугата извършено от същите и т.н. Тоест знам да изисквам, какво точно, и как, като ниво на качество, да бъде изпълнено. Автомобилите са ми хоби, разбирам много, какво искам да бъде извършено като ремонт или модифициране с цел подобрение, просто поради причината, че чета зверски много, ама много. Повечето неща, които съм изброил по-горе, и трябва да се ремонтират, просто поради причината, че не работят в моята машина. А за маслата, сам се уверих, че дори доверявайки се на приятелски сервизи, грешки пак могат да се допуснат, а тя си е изцяло моя, защото не проучих достатъчно. Нищо, ще го коригирам това още този уикенд, живот и здраве. Аз лично не си ремонтирам колите сам, и не ме срам да го кажа. Определено разчитам на вашите съвети, защото както казах, това ми е първият джип, и нямам много познания в областта. Предпочитам да вървя по утъпкана пътека, уповавайки се на опита, който имат хората в този форум. Не случайно избрах да пусна темата първо тук.

                    PS: Благодарности към колегата manta2005, който прекара 40-тина минути на телефона, обяснявайки ми неща, които не ми бяха много ясни, и давайки ми съвети, на какво да обърна внимание като приоритет. И тези, като всички останали машини си имат "детски" болести, но тук явно са доста

                    Поздрави
                    Последно редактирано от AUzunov; 07-03-17, 21:00.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Реставриране и модифициране на един Range Rover P38A DSE (Mk II)

                      За рамата недей с раптор. Иска се чиста основа. Според мен го боядисай и после парафин за шасита. Всяка година ще го подновяваш, но при нужда лесно се коригира.
                      Land Rover Defender 110SW 300tdi

                      Коментар


                      • #12
                        От: Реставриране и модифициране на един Range Rover P38A DSE (Mk II)

                        Да, има резон в това. Тоест, да се изчисти повърхностната ръжда, след това да се третира с Wurth, и отгоре да се положи обикновена авто боя? Има ли значение каква боя ще се ползва над Wurth-a, и колко пъти да се покрие? Предполагам, че всички тези неща ще ми бъдат отговорени от бояджията, но аз да питам, за да знам какво да очаквам като отговор А парафин за шасита, деректно върху новата боя, или имаш предвид да се нанесе директно върху рамата, без да се обработва с Wurth и без да се пръска с авто боя? Беше ми предложено, да се третира рамата с Body, но аз тотално отказах този метод, не знам колко е сполучливо.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Реставриране и модифициране на един Range Rover P38A DSE (Mk II)

                          Парафина се пръска вътре в рамата.
                          За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                          Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Реставриране и модифициране на един Range Rover P38A DSE (Mk II)

                            Погледни това....



                            Телефона ми го имаш..

                            Коментар


                            • #15
                              От: Реставриране и модифициране на един Range Rover P38A DSE (Mk II)

                              Честито колега, добър избор. Всъщност втория най-добър след Диско 2...
                              А Мантата може и повече да те държи на телефона....
                              Land Lord Discovery II TD5 + Garmin Oregon 450 + Norica Marvik Gold + Sprint Apolon + Liverpool fan.
                              LZ2РSD

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X