Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос към Ясен

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос към Ясен

    Всъщност, въпросите са два.

    Четейки някои руски форуми, забелязвам употребата на уайт спирт, и на бензин "Галоша".

    Какви са аналозите на тези течности у нас?
    Верно ли е предположението ми, че уайт спирт е терпентин, а бензина "Галоша" е екстрационен бензин?

  • #2
    От: Въпрос към Ясен

    еееее

    https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A3...80%D0%B8%D1%82
    https://en.wikipedia.org/wiki/White_spirit

    Нефтен дестилат по-тежък от бензина и по-лек от нафтата. Минерален терпентин, което НЕ Е терпентин, а по-скоро керосин.

    ---

    https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93...D0%BB%D1%8C%29

    Пак нефтен дестилат, базов бензин, още екстракционен бензин, бензин за запалки и горелки.

    Коментар


    • #3
      От: Въпрос към Ясен

      И с това темата се изчерпа.

      Коментар


      • #4
        От: Въпрос към Ясен

        ...
        Заминавам. За дълго. В себе си. Оставям ключа ... там ...

        Коментар


        • #5
          От: Въпрос към Ясен

          Не се сърди.
          Химията винаги е била много далече от мене.

          Току-що разбрах, че минералния терпентин не е терпентин.
          И предположението ми, че става въпрос за екстрационен бензин, е верно ( макар че във вики.ру не се споменава тоя термин).

          Благодаря за отговора.

          Коментар


          • #6
            От: Въпрос към Ясен

            Оригнално "терпентин" е продукт от дестилация на борова смола. Силно миризлив (мисля че той е донесъл названието "ароматни" на цял клас органични вещества, без пряка връзка с миризмата им), силно цапащ и силно токсичен. Ползва се за обработка на дървесина и като съставка на разни бои.

            Минералният терпентин е нефтен дестилат, който е значително по-слабо миришещ, цапащ и по-малко вреден. Също е и по-евтин, а става за повечето цели за които боровия.

            Коментар


            • #7
              От: Въпрос към Ясен

              Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
              Всъщност, въпросите са два.

              Четейки някои руски форуми, забелязвам употребата на уайт спирт, и на бензин "Галоша".

              Какви са аналозите на тези течности у нас?
              Верно ли е предположението ми, че уайт спирт е терпентин, а бензина "Галоша" е екстрационен бензин?
              Перфектен заместител на уайт спирт е Изопара(нещо като течен парафин), той е мазен. Екстрационен бензин не е ли Б-70, такъв ползвахме за почистване на обемни датчици при подводни геофизически проучвания? Работните датчици "плуват" фиксирани в среда Изопар, при подмяната им подсушавахме с бензина.. Спомени от морето!

              Коментар


              • #8
                От: Въпрос към Ясен

                Със Б-70 карахме БТР-ите в казармата.И си перяхме въшкарниците,съхнеха за 5 мин.
                Toyota Land Cruiser LJ70;Mazda Tribute;0878 84 20 84

                Коментар


                • #9
                  От: Въпрос към Ясен

                  Как нещо направено от борова смола е силно токсично?
                  За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                  Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въпрос към Ясен

                    Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
                    Как нещо направено от борова смола е силно токсично?
                    Почти всичките отровни вещества за които знаеш се правят от нещо безобидно.

                    И хайде, не е чак толкова страшен - не се умира лесно от терпентин, но си е вреден съвсем измеримо.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въпрос към Ясен

                      От висините не химическите ми незнания - White SpirIt (спирИт) e добрият стар Коресилин (докарва го и на миризма, и на опън и на напън ).
                      Дали терпентин и коресилин са едно и също не знам.
                      Издъних се на Тюринг теста

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въпрос към Ясен

                        Добрият стар коресилин го правеха и още го правят някои от 90% и нещо керосин /газ, светилен газ, газ за осветление/ и някои добавки, аромати и т.н., а и/или терпентин.

                        П.п. За много продукти суровината минерален терпентин и керосин е взаимозаменяема, даже за някои и едно към едно, доколкото ми е известно. По митническата тарифа мисля че бяха с различни тарифни номера, ако е важно ще погледна или ще дам линк.
                        Някъде пък съм чел, че в Англия на керосина му викали парафин...
                        Последно редактирано от jordanov sv; 22-02-17, 16:16.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Въпрос към Ясен

                          Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                          От висините не химическите ми незнания - White SpirIt (спирИт) e добрият стар Коресилин (докарва го и на миризма, и на опън и на напън ).
                          Дали терпентин и коресилин са едно и също не знам.
                          Коресилин и терпентин са две различни неща - със сигурност.

                          Добрият стар коресилин го правеха и още го правят някои от 90% и нещо керосин /газ, светилен газ, газ за осветление/ и някои добавки, аромати и т.н., а и/или терпентин
                          Май не е това, за което си говорим - коресилина по летливост е сравним с ацетона, а гореизброените неща не са толкова летливи.

                          Мисля, че Ясен беше достатъчно точен, просто неговите разяснения ми липсваха.

                          Благодаря отново.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Въпрос към Ясен

                            Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
                            Как нещо направено от борова смола е силно токсично?
                            С боров терпентин са ме разстривали при настинка много пъти. Щипе и стопля. Ама това преди 40-50 години. Продаваха го в аптеките, както и камфорова тинктура.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X