Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна майонеза

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Домашна майонеза

    Понеже не видях такава тема,пък тая вечер реших да постя,та си спретнах майонезка за пет минутки.Купешката майонеза е бъкана с разни химии като яйчен меланж и разни Е-та,та да не се тровите ще си я приготвите по бързо отколкото да отидете до магазина.И така: В един средностатистически буркан 800мл счуквате две яйца,сол на вкус и сока от един среден лимон/може и лимонтозу/.Разбивате добре с пасатора,след което продължавате да пасирате и добавяте около 250 мл олио на тънка струйка,докато получите желаната консистенция.След това мажете и плюскате,това е.

  • #2
    От: Домашна майонеза

    Първоначално публикуван от kosta-s Преглед на мнение
    Понеже не видях такава тема,пък тая вечер реших да постя,та си спретнах майонезка за пет минутки.Купешката майонеза е бъкана с разни химии като яйчен меланж и разни Е-та,та да не се тровите ще си я приготвите по бързо отколкото да отидете до магазина.И така: В един средностатистически буркан 800мл счуквате две яйца,сол на вкус и сока от един среден лимон/може и лимонтозу/.Разбивате добре с пасатора,след което продължавате да пасирате и добавяте около 250 мл олио на тънка струйка,докато получите желаната консистенция.След това мажете и плюскате,това е.
    Пробвай същото с хубав зехтин. Вече не е точно майонеза, но няма да имаш думи да го опишеш.
    п.с. В редки случаи по неизвестни за мен причини със зехтина става малко горчиво, но във всички останали е невероятно.
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

    Коментар


    • #3
      От: Домашна майонеза

      Това е мързеливата майонеза. Мойта е само с жълтъци, като на два сурови се пада един сварен. Сол и лимон- тва е ясно и започваш да бъркаш, ама на ръка. Олиото се добавя на малки порции, докато стигне нужната консистенция. Бъркането с миксер я пресича, за пасатор и дума не може да става, сипването на олио наведнъж води до неидентифициран разтвор. Абе, бая бъркане си е.
      Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

      Коментар


      • #4
        От: Домашна майонеза

        Класиката е с дървена лъжица в подходящ съд, въртене в една посока и добавяне на олиото. 2 яйца могат да поемат около литър. Лимона се слага накрая-след него май не поема повече. Ниската температура пречи на пресичането. И вярно е, че промишлената не е помирисвала яйце.

        Коментар


        • #5
          От: Домашна майонеза

          Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
          Това е мързеливата майонеза. Мойта е само с жълтъци, като на два сурови се пада един сварен. Сол и лимон- тва е ясно и започваш да бъркаш, ама на ръка. Олиото се добавя на малки порции, докато стигне нужната консистенция. Бъркането с миксер я пресича, за пасатор и дума не може да става, сипването на олио наведнъж води до неидентифициран разтвор. Абе, бая бъркане си е.
          Пробвай да добавиш лъжичка горчица.Аз слагам малко зехтин , че ако само със зехтин , без олио има вкус на маслини онли .
          Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
          За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

          A1+

          Коментар


          • #6
            От: Домашна майонеза

            Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
            Пробвай същото с хубав зехтин...
            Въпреки че поне 50% съм с византийски произход/Долно Броди,или днешно Като Вронту/,зехтинът някак си не ми понася.Както и консервиран домат или туршия в месеците в които няма "р".А цитрусите така и не ги залюбих,щото се появяваха когато имаше изобилие от други "плодове и зеленчуци",като луканки и суджуци.Само от лимонадата на баба ми имам добри спомени,нищо че беше от завехтели лимони.

            Коментар


            • #7
              От: Домашна майонеза

              Експериментирал съм и с горчица и с зехтин,че и със сок от краставица,ама това най ми стъпва на езика.
              От при седмици експериментирам с гювечета,ама за това друга тема.

              Коментар


              • #8
                От: Домашна майонеза

                От години съм забравил за купешката майонеза. Правя си вкъщи и винаги добавям горчица. Много хора не харесват комбинацията, но аз я обожавам.

                Коментар


                • #9
                  От: Домашна майонеза

                  Ммм, че много сложно я правите бе, помислих че съм влязъл у някой френски гурме форум... При мен всичко е на око и за секунди. Ориентировъчно е едно яйце - една чаша олио /около 200 милилитра, да не си помисли някой че ракиена чаша/, не махам белтъци, жълтъци, но всичкото трябва да е със стайна температура. Та в буркан Омния или още по-добре с винтов капак /че да си го съхранявам 2-3 дена у хладилника после/ чуквам две яйца от мойте селските , две чаши олио, сол 2-3 щипки, лимон изтискам половинка /ако няма може 2-3 щипки лимонтозу/, вкарвам пасатора до долу, включвам на макс и бавно изтеглям нагоре - става за секунди! Да речем - 10. Ся, може и лъжичка горчица да и сложа или щипка чер пипер /Някои от фамилията ми правят забележка после, ама набиват/ или щипка чесън на прах или па счукана скилидка, зависи от ситуацията. Лимона може леко да се комбинира с домашен оцет ако има, ябълков, но трябва да се пробва, щото киселинността е различна.
                  Ахтунг - трябва да сте сигурни в яйцата! Салмонела и така нататък.
                  Напоследък ставам привърженик и на млечна майонеза. Ориентировъчно - чаша мляко на две чаши олио, добавките като на яйчената и на вкус. Сичкото у бурканя, пасатора до долу, газ и бавно нагоре и я виждате как става готова. Също носи на експерименти, копърче, това онова, някоя тревичка, ма да не издребняваме.
                  Да ви е сладко!

                  П.п. Някой от тарама хайвер интересува ли се?

                  П.п.п. Коста-с, на гювечетата па какво има да им експериментираш?? Има ли настроение и каквото има у хладилника, всеки път стават уникални /т.е. неповторими / и мойте си облизват пръстите.
                  Последно редактирано от jordanov sv; 23-02-17, 11:05.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Домашна майонеза

                    А пък освен горчицата,към цялата галимация ако боднеш и малко рибат тон от малките консерви 0.185гр.-полувината.....става сос за зелени салати всякакви един път

                    Коментар


                    • #11
                      От: Домашна майонеза

                      Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                      ...щипка чесън на прах или па счукана скилидка...


                      Абе,химиците още малко и ракия на прах ша измислат.Дома е един декар градина и химията е сведена до бордолезов разтвор и оно що тепа колорадскио гад.Холестероло е у кочината,а салмонелите щъкат из градината,та така.
                      ПП-пробвах един път с чесън на прах.Обещах си втори път да не пробвам,язък за яйцето.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Домашна майонеза

                        Хааха, баш тъй е, нал знаиш - на вкус и цвет и так далее.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Домашна майонеза

                          Хетерогенна емулсия. Просто е. Тръгвате от разтвор на ПАВ (в случая жълтъка е важен, ПАВ са разните фосфолипиди и стероли, холестеринът примерно) във воден р-р!! и готиното е, че ще обърнете фазите. Демек от (айде, за да опростача обяснението, ЯСЕНЕ ) вода с мъъничко масло на масло с мъъничко вода. Яйчените работи в жълтъка са ПАВ. Ако ще включвате белтъка - що не го разбиете на пяна предварително, иначе увеличава просто водната фаза. Ще ви тече майонезата. Не че и така няма да протече, ама все пак. Всички водоразтворими неща (освен разбитите белтъци )) ги слагайте в началото, че ако после - стабилността на емулсията намалява. И се бърка на хладно, пак по ред причини, най-важна от които - 40-тина градуса темп. на денат. на белтъчните ПАВ.

                          Т'ва съвсем теоретично, и ако Ясен няма възражения?

                          Ако питате мен - белтъците ги направете на целувки, технологично би трябвало да пречат на добра майонеза ... ))))

                          здраво бъркане, тънка струйка масло и студена баня. Т'ва е.
                          - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                          - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Домашна майонеза

                            Първоначално публикуван от deyan_h Преглед на мнение
                            Хетерогенна емулсия. Просто е. Тръгвате от разтвор на ПАВ (в случая жълтъка е важен, ПАВ са разните фосфолипиди и стероли, холестеринът примерно) във воден р-р!! и готиното е, че ще обърнете фазите. Демек от (айде, за да опростача обяснението, ЯСЕНЕ ) вода с мъъничко масло на масло с мъъничко вода. Яйчените работи в жълтъка са ПАВ. Ако ще включвате белтъка - що не го разбиете на пяна предварително, иначе увеличава просто водната фаза. Ще ви тече майонезата. Не че и така няма да протече, ама все пак. Всички водоразтворими неща (освен разбитите белтъци )) ги слагайте в началото, че ако после - стабилността на емулсията намалява. И се бърка на хладно, пак по ред причини, най-важна от които - 40-тина градуса темп. на денат. на белтъчните ПАВ.

                            Т'ва съвсем теоретично, и ако Ясен няма възражения?

                            Ако питате мен - белтъците ги направете на целувки, технологично би трябвало да пречат на добра майонеза ... ))))

                            здраво бъркане, тънка струйка масло и студена баня. Т'ва е.
                            С тая дисертация ме извади от културния шок в който изпаднах преди малко.Реших да добавя прясно мляко към обичайната рецепта и отсипах първо от каймака.Получи се консистенция от рода на студена смес за кърпене на дупки.Утре ще пробвам с повече каймак без олио.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Домашна майонеза

                              Първоначално публикуван от deyan_h Преглед на мнение
                              Тръгвате от разтвор на ПАВ ..............
                              Значи малко веро или сапун във вода трябва да свършат работа?

                              Бъзикам, се естествено, но като прочетох за ПАВ първото което ми идва на ума е миещ препарат.
                              А отдавна забравен факт е, че бабите ни са ползвали за миещо "нещо" яйце. Дали за чинии и нощви(или всякаква друга посуда), дали за миене на коса(оттам и съвременната мода на яйчените шампоани), или всякакви други нужди от нещо което да мие...

                              А с прах за пране дали ще стане майонеза? И вместо олио-М10Д
                              Има ли желание-има и начин!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X