Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 26

Тема: Обмислям покупката на ГАЗ-69

Място
    Силистра
    Публикации
    4
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране Обмислям покупката на ГАЗ-69

Здравейте,
    от известно време ми се върти тази муха в главата и се надявам тази пролет да стана собственик на ГАЗ-69. За сега съм само на етап планиране, ще изчакам да 'узрее' още малко идеята, но вече съм си набелязал няколко газки за оглед.

Ще опитам първо да обясня за какво ще се ползва джипката :
    ще се кара 1-2 пъти месечно, на дестинации от 50-60 до 300-350км на преход, предимно по асфалт (вкл. магистрали и скоростни пътища), а карането по черни пътища и ниви ще е най-вече при сухо време с цел избягване на светлинното замърсяване вечер от села/градове. С други думи 'паркетен' джип, за което приемам критиката, но...
    Най-тежките условия, при които ще се кара ще са зимата, подобно на тези http://www.offroad-bulgaria.com/show...32#post1405632 (стр.11, пост 208 )

Първото, което ще искам да сменя е двигател, скоростна кутия,спирачки. Поради по-големите разстояния които ще се изминават ми се ще да не харчи 20+L/100км бензин или дизел (газ не искам да слагам). Зная, че има няколко теми за смяна на двигател на ГАЗ-69 в последните 4-5 страници, но при всички тях се търси мотор за тежък offroad.
    Ще съм благодарен да препоръчате нещо по-подходящо за по-лек терен и дали това ще наложи смяна на оригиналната раздатка с друга.

Какви са възможностите за слагане на предпазни колани?
    Мисля, че фабрично двете предни седалки нямат такива или поне аз не видях при никоя от снимките, но от КАТ искат триточков колан.

В търсенето си съм се насочил предимно към ГАЗ-69 АМ (дълга база, с 4 врати), но с колко по-дълъг е от ГАЗ-69 М (къса база, с 2 врати)?

За сега ще се огранича с тези въпроси и продължавам с четенето.
    Съзнавам, че търся култова off-road машина за on-road каране но наистина ще се радвам на коментари и насоки.

Благодаря!
    Иво

Ясен е онлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    44,959
    Точки (при гласуване)
    60

По подразбиране От: Обмислям покупката на ГАЗ-69

Мога да ти дам някои насоки като активен потребителн на УАЗ-469 като ежедневна кола. (газ-69 / уаз-69 са предшествениците на 469)

Ако мислиш че като смениш двигателя ще харчи много по-малко, длъжен съм да те разубедя. Разходът на тази кола е комплексен резултат от антиобтекаемата форма, плющящият брезент, големите колела, сложната и тежка трансмисия. Чакак на последно място е старият и относително ниско ефективен двигател. И впрочем не харчи драстично повече от съвременни жипки със същия размер. А 10/100 няма да харчи никога. Оригиналният двигател със съпътстващия го карбуратор нямат настройване на бензин и там пропан-бутанът е необходимост, а не толкова икономия.

На 69 практическата му максимална скорост е около 60км/ч и тя е ограничена едновременно от няколко фактора - режими на двигателя, стабилност на кормилното управление, окачване, шум и спирачна уредба. Трябва да пребориш всичко това преди да мислиш за дълги преходи.

Триточков предпазен колан няма къде да се сложи поради конструктивни особености на машината - няма колонки на купето. Всъщност няма купе. КАТ могат много работи да искат, но това се кара без колан и така е законно. Двуточков е лесен за реализиране. Но ако искаш някакви по-засукани мерки за безопасност - не това е твоята кола.
    Последно редактиран от Ясен ; 19-02-17 в 12:08
    Tramp: Да си спомняте някой да е посмял да протестира срещу дядо Мраз? Правилно. На никой, никога, по никакъв повод не му е минавало през ум да вдигне глас срещу тази институция на нашето време.

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    44,959
    Точки (при гласуване)
    60

п.п. на някой от офроуд-съборите някой беше дошъл с купе от газ-69 наставено на рама (с двигател, трансмисия, окачване и тн) от Паджеро 1 или 2. Но не зная дали го има описано тук.

п.п.2 длъжен съм да ти намекна и за още един проблем - няма да намериш екземпляр, който да се размине с ремонт. Ще трябва да провеждаш реставрация.
    Tramp: Да си спомняте някой да е посмял да протестира срещу дядо Мраз? Правилно. На никой, никога, по никакъв повод не му е минавало през ум да вдигне глас срещу тази институция на нашето време.

Място
    София
    Публикации
    4,783
    Точки (при гласуване)
    24

300-350 км. преход с Газ 69 е интересно предизвикателсто, мисля че няма да го повториш след първия път.......... Идеята да се притежава такъв Жип е друга, но ти си знаеш, иначе и мен ме радват антиките

Публикации
    3,644
    Точки (при гласуване)
    19

Дълга и къса база няма.
    Такъв джип е най-ценен в оригинален вид, и не харчи 20+/100, особено по асфалт.
    Ако ще сменяш двигател скорости и пр. значи искаш нещо което да прилича само външно на тоя култов модел.
    Оригиналната раздатка е отделен възел, така че не пречи за нищо, а е предпоставка за по-лесно слагане на друг двигател в комплект със скоростна кутия.

Преди да почнеш с проекта, вземи някой УАЗ назаем(че по-лесно се намира, а комфорта е сходен) и пробвай една такава 300-400км разходка.
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

Място
    София
    Публикации
    2,528
    Точки (при гласуване)
    11

Цитат Мнение на Ясен Преглед на публикациите
    ...На 69 практическата му максимална скорост е около 60км/ч...
    Ясене, 60км/ч е максималната безопасна скорост или просто не може да вдига повече, би трябвало като чисто нов и напълно технически изправен, да може да вдига поне максимална скорост на равен асфалтов път до 90км/ч, това до 60км/ч ми се вижда прекалено бавно, дори и за толкова стара руска машина?
    Нещо, което работи, не се пипа!

ОФА КБ C20NE - Бивша.
    ОФБ ДБ 3.2 V6 2002г.

Място
    София
    Публикации
    4,843
    Точки (при гласуване)
    16

Цитат Мнение на cecoa1 Преглед на публикациите
    ...
    Преди да почнеш с проекта, вземи някой УАЗ назаем(че по-лесно се намира, а комфорта е сходен) и пробвай една такава 300-400км разходка.
    Доста учтив, но показателен, начин да откажеш колегата (поне за първоначалната идея) от проекта.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->31"AT

Място
    София кв. Борово
    Публикации
    12,125
    Точки (при гласуване)
    26

Цитат Мнение на IvanIvanovi Преглед на публикациите
    300-350 км. преход с Газ 69 е интересно предизвикателсто, мисля че няма да го повториш след първия път.......... Идеята да се притежава такъв Жип е друга, но ти си знаеш, иначе и мен ме радват антиките
    То и с Нива е уморително, ама....
    Тел. 0877 517965
    Спортидж 2.0 бензин 2003г. кабрио. Спортидж 2.0 ТДИ 2000г. Ceed 1,6 CRDI 2010г.Каравана Антарес 390 2015г.

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    44,959
    Точки (при гласуване)
    60

При 90км/ч оборотите на двигателя са доста отвъд оптималните за него и се компрометира както мазането, така и охлаждането. Цялото силово предаване е пълно с луфтове които в този режим се превръщат във вибрации по всички степени на свобода, за чието гасене не са взети никакви мерки. Елементарно гумено каре не са сложили.

Абе накратко, с 90км/ч вероятно ще мине под 100км и после ще има Ремонт. И то ако успееш да го удържиш в пътя с тази скорост толкова време - задачата не е никак тривиална.

УАЗ-469 е леко подобрен в това отношение и може да се кара относително дълго време с 80км/ч без да се разпадне. Но се разпада механик-водачът.

Място
    Силистра
    Публикации
    4
    Точки (при гласуване)
    0

Иха, благодаря за бързите отговори!

Да, едно от основните ми основания за смяна на двигателя е именно по-малък разход на гориво.
    Ако не бъркам, заводският скоростомер е разграфен до 100км/ч и си мислех че при по-нов двигател скорост от около 90км/ч (колкото е и законно разрешената всъщност) извънградско няма да е чак такова предизвикателство. Ако при тези условия разходът на гориво надвишава сериозно 12-15L/100km просто ще огранича по-дългите излети до 1-2 годишно.

Все пак това ще е кола за хоби, а не всекидневен/семеен автомобил, така че отказване няма По-бавното предвижнане просто ще иска по-добро планиране.

Относно нуждата от по-сериозно реставриране и да съм имал някакви съмнения всичко се изпари, след като че ли не видях тема в която да е започнат ремонт и да не се е стигнало до пълно разглабяне, кръпки, пясъкоструйка...

Място
    София
    Публикации
    4,843
    Точки (при гласуване)
    16

Цитат Мнение на dartmol Преглед на публикациите
    ...
    Ако при тези условия разходът на гориво надвишава сериозно 12-15L/100km просто ще огранича по-дългите излети до 1-2 годишно.
    ...
    Значи въобще не ти трябва джип.

... а, и как с две мнения се променя цвета на ника ?
    Последно редактиран от Джоу (x3mrjoe) ; 19-02-17 в 13:38
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->31"AT

Място
    Силистра
    Публикации
    4
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на Ясен Преглед на публикациите
    Абе накратко, с 90км/ч вероятно ще мине под 100км и после ще има Ремонт. И то ако успееш да го удържиш в пътя с тази скорост толкова време - задачата не е никак тривиална.
    Tова вече е малко притеснително... ще остане да обикалям само околните поляни, но пак е нещо
    Вертикалната радиаторна решетка, дългата 'муцуна' и широки калници... за мен имат един особен чар, не бързайте да ме отказвате

Иво

Място
    София кв. Борово
    Публикации
    12,125
    Точки (при гласуване)
    26

Tова вече е малко притеснително... ще остане да обикалям само околните поляни, но пак е нещо
    Вертикалната радиаторна решетка, дългата 'муцуна' и широки калници... за мен имат един особен чар, не бързайте да ме отказвате

Иво
    Напротив! Ще следим с интерес.
    Тел. 0877 517965
    Спортидж 2.0 бензин 2003г. кабрио. Спортидж 2.0 ТДИ 2000г. Ceed 1,6 CRDI 2010г.Каравана Антарес 390 2015г.

Място
    Силистра
    Публикации
    4
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на Джоу (x3mrjoe) Преглед на публикациите
    То и от други 'играчки' реално нямам нужда, ама като има мерак човек

Място
    София
    Публикации
    2,528
    Точки (при гласуване)
    11

Иво
    Именно това ме привлича в култовия 69, ако имах финансите бих направил проект "вълк в овча кожа", като купя само купето и всичко друго ще е на изцяло друга платформа, отивам да пускам тото
    Нещо, което работи, не се пипа!

ОФА КБ C20NE - Бивша.
    ОФБ ДБ 3.2 V6 2002г.

Място
    София кв. Борово
    Публикации
    12,125
    Точки (при гласуване)
    26

Е щом е за играчка - става. Тогава и ГАЗ 67 може да загледаш.
    http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=141834
    Виж тази тема:
    Тел. 0877 517965

Място
    София
    Публикации
    4,783
    Точки (при гласуване)
    24

Мерак с пари се гАси!!! вземи го, щом те кефи, тези антики ще стават все по-редки и търсени.

Място
    Ловеч
    Публикации
    4,012
    Точки (при гласуване)
    20

Име:  SDC10570.jpg
Прегледи: 278
Размер:  147.2 Кб

Този е с ДВГ и СК от лада-1600, по асвалт си поддържа 90км безпроблеми и гори 13-14л на 100км.
    0осем9осем7шест0осем7едно
    Миро

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    44,959
    Точки (при гласуване)
    60

Иха, благодаря за бързите отговори!

Да, едно от основните ми основания за смяна на двигателя е именно по-малък разход на гориво.
    Ако не бъркам, заводският скоростомер е разграфен до 100км/ч и си мислех че при по-нов двигател скорост от около 90км/ч (колкото е и законно разрешената всъщност) извънградско няма да е чак такова предизвикателство. Ако при тези условия разходът на гориво надвишава сериозно 12-15L/100km просто ще огранича по-дългите излети до 1-2 годишно.

Все пак това ще е кола за хоби, а не всекидневен/семеен автомобил, така че отказване няма По-бавното предвижнане просто ще иска по-добро планиране.

Относно нуждата от по-сериозно реставриране и да съм имал някакви съмнения всичко се изпари, след като че ли не видях тема в която да е започнат ремонт и да не се е стигнало до пълно разглабяне, кръпки, пясъкоструйка...
    Оригиналният двигател на дълго (ако има кой да го кара на дълго) харчи някъде 15 ако всичко му е наред. Понеже е сделан и понеже е минал през десетки селски ремонти няма как фин прибор като карбуратора да е наред, се слага газ. С нея пак гори толкова и върви толкова ама работи гладко.
    Цитат Мнение на Джоу (x3mrjoe) Преглед на публикациите

... а, и как с две мнения се променя цвета на ника ?
    Човекът иска джип. А за ника си има начини.

О, не те отказваме. Аз си имам УАЗ с който се разкарвам из София (и наоколо де ама това е рядко че няма време). И на море съм ходил с него.

Казвам какво е от първа ръка. И натам ще ти помагаме.

Просто не всичко което хвърчи се яде.

Място
    Димитровтрад
    Публикации
    449
    Точки (при гласуване)
    7

Колега на това от аватара ми. му направих много промени. Вътре почти не духаше и парното беше отлично. Последната беше двигател със скорости от ВАЗ 2103. С лекота развиваше 90-100 км-час без никакви вибрации но. управлението след 80 си е трудничко. На асфалта добре но в снега с новия двигател пълен провал. Един ден тръгнах за Бяла слатина и на другия се върнах -около 600км.- без никакви проблеми по пътя разход 16-17на сто газ. След три дена го подарих.

Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Струва ли си покупката на БАГЕР ЮМЗ?
    От goran във форум Верижни машини, Трактори
    Отговори: 34
    Последно мнение: 13-03-17, 12:13
  2. Отговори: 17
    Последно мнение: 06-01-13, 20:52
  3. Помощ при покупката на Нисан Патрол Y61
    От nedqlko-lovdjiqta във форум NISSAN
    Отговори: 25
    Последно мнение: 08-11-12, 12:10
  4. Отговори: 15
    Последно мнение: 19-01-08, 15:04
  5. Съвет за покупката на джип
    От janissary във форум Какъв джип да си купя?
    Отговори: 7
    Последно мнение: 09-01-08, 13:33

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации
  •