Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Образование след 12-ти къде? Предимства и недостатъци?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Образование след 12-ти къде? Предимства и недостатъци?

    Идва време за най-голямата ми дъщеря да се ориентира /както и ние/ за висше училище. Тук или в чужбина. Какви мнения и препоръки бихте дали от опит или лично виждане по въпроса? Като бивш кадър на ВИАС/УАСГ/ и известно време хонорован преподавател на същото място съм меко казано разочарован от пътя по който върви висшето образование в България.Та нещо по темата?
    За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

  • #2
    От: Образование след 12-ти къде? Предимства и недостатъци?

    А тя какво иска?
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • #3
      От: Образование след 12-ти къде? Предимства и недостатъци?

      За съжаление, май чужбина е по-добрият вариант, ако човек иска нещо повече от това да вземе някаква диплома. Че тук - ВУЗ-ове под път и над път, а качеството е никакво. Като слушам какво ми говорят приятели, преподаващи в СУ, положението години наред е зле и продължава да се влошава. Летвата вече е много ниско ...
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #4
        От: Образование след 12-ти къде? Предимства и недостатъци?

        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
        А тя какво иска?
        Което, според мен, е най-важно.
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • #5
          От: Образование след 12-ти къде? Предимства и недостатъци?

          Ако става дума просто да вземе НЯКАКВА магистратура- пускайте се където и да е.
          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

          Коментар


          • #6
            От: Образование след 12-ти къде? Предимства и недостатъци?

            Първоначално публикуван от c_gul Преглед на мнение
            Идва време за най-голямата ми дъщеря да се ориентира /както и ние/ за висше училище. Тук или в чужбина. Какви мнения и препоръки бихте дали от опит или лично виждане по въпроса? Като бивш кадър на ВИАС/УАСГ/ и известно време хонорован преподавател на същото място съм меко казано разочарован от пътя по който върви висшето образование в България.Та нещо по темата?
            .

            В чужбина, ако тя иска и можете да си го позволите! Моите завършиха едно и също, едната тук, другата там, та от собствен опит говоря.
            ________________________________________________
            Subaru OUTBACK 2,5
            Hyundai TUCSON 2.0

            Коментар


            • #7
              От: Образование след 12-ти къде? Предимства и недостатъци?

              И тук има вариант - Благоевград американския.
              Имате ли представа за живота след университета ? Тук и ли там ? Много наши дипломи не ги признават "там" , съответно много тамошни , не ги признават "тук".
              Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
              За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

              A1+

              Коментар


              • #8
                От: Образование след 12-ти къде? Предимства и недостатъци?

                Като полупресен студен хаха и аз да кажа моите наблюдения.
                В момента и аз има сблъсък с едно второ висше дето го мъча
                Въпроса е комплексен. Много зависи към какво се е насочила дъщеря ти.
                - Ако иска да следва примерно - икономика, PR, лингвистика и прочее специалности според мен няма особено значение къде ще учи. Тънкия момент е защо ще ги кондидатства- само за дипломата или защото иска да просперира с това. Ако искрено иска с това да просперира, то чужбина е верния избор и то не заради друга, а защото после ще си намери работа навън по-лесно. Както казват навън-... завършила е reputable and recognised university...
                - Ако се е насочила към практична специалност- лекар, инженер, IT, дизайн и подобни - много зависи от конкретан специалност. На база мои наблюдения върху приятели и колеги. Ако ще е механо инженер или корабен инженер - в България образованието е ОК, и е световно признато (само МЕЙ София и Морско училище Варна), архитектура- УАСГ става само за България, ако иска да работи навън задължително архитектура навън, но конкуренцията е жестока и неблагодарна. Медицина-в България всичко е признато, минава се по-лесно в някои отношения като нивото е по-високо. Минуса е че няма практическа работа с новите технологии. За IT няма значение ако ще е програмистка, ако е нещо друго е според зависи конкретиката.

                Така, че тръгнете от това кое и допада. Дай боже да е нещо по-практически насочено.
                Land Rover Defender 110SW 300tdi

                Коментар


                • #9
                  От: Образование след 12-ти къде? Предимства и недостатъци?

                  Племенничка завърши в Благоевград - доста доволна и вече 10г е с добра реализация... Но лични впечатления нямам...
                  Сина ми е в Единбург - доволен е от това на какво ги учат... Това, което ми разказва ми харесва като начин на образование...
                  Разликата в цената там и тук - май не е никак съществена (в Шотландия няма годишни такси)...

                  Но разбира се - главното е къде иска да учи (щерка ми например не иска Шотландия, а се оглежда за Корея )...
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Образование след 12-ти къде? Предимства и недостатъци?

                    Цецо,

                    Лично мнение като на завършил преди 10г ТУ - София. Средата е кофти, 90% от студентите не знаят защо са там, а както знаем битието определя самосъзнанието. Нивото е ударило дъното. Практически занятия клонят около 0%. Преподавателите са скъсали връзка с бизнеса. Абе трагедия. За мен образование в реномиран западен университет, с наблягане на стажове е правилното решение на задачата.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Образование след 12-ти къде? Предимства и недостатъци?

                      Първоначално публикуван от Filo Преглед на мнение
                      Цецо,
                      .......... Средата е кофти, 90% от студентите не знаят защо са там, ............За мен образование в реномиран западен университет, с наблягане на стажове е правилното решение на задачата.
                      Насо, това,което е тук и преподавателското отношение е ясно и трагично. Преди години един гръцки студент, след като му заших тройка ми каза: "Господине, знаете ли колко струва тази тройка, което е показателно за доенето на чуждестранните студенти. За жалост нито момата има някакъв определен интерес, нито аз мога да я посъветвам. Иначе е читанка, пълна отличничка в Ам.колеж, което се постига доста трудно. Влече я химията, а доколко не знам. Но аз съм от старата генерация и влеченето е свързано с едни кръжоци, клубове по интереси и книги.Западният университет мисля не трябва да е самоцел, защото и там има университети по селата, а и тук има Северозападен.
                      За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Образование след 12-ти къде? Предимства и недостатъци?

                        Понеже не я гони казармата, че да има нужда да влезе на всяка цена, що не я оставиш да реши какво иска. Пък къде да учи е лесно след това.
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • #13
                          От: Образование след 12-ти къде? Предимства и недостатъци?

                          Жена ми продължава академицния си път с доктурантура в химическия, по-специално инженерна химия. Това мога да кажа, че е сигурно единствената катедра, която преподаването е по западен образец и се работи тясно с бизнеса. Иначе от опита ми в ТУ от преди 10-на години не бих позволил на децата ми такива мъки Това, което се учи няма общо с реалността.
                          А за IT нещата за съжаление май още не са прескочили от миналия век повечето университети...
                          Hyundai Galloper 3.0 V6

                          0885 44 60 16

                          Коментар


                          • #14
                            От: Образование след 12-ти къде? Предимства и недостатъци?

                            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                            ............... що не я оставиш да реши какво иска. ............
                            Щото не съм свикнал, което го отчитам като грешка. Не всичко се научава във Фейсбук и Ютюб. Ако беше така лекарите щяха да имат очи като на оксиженист, но не от книгите, а от монитора.
                            За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Образование след 12-ти къде? Предимства и недостатъци?

                              Горещо препиръчвам това:


                              https://de.wikipedia.org/wiki/Techni...ule_Deggendorf

                              Щерката го завърши след СМГ. И тя е доволна и ние.
                              Намери си веднага читава работа тук и за сега всичко е наред.

                              Пък и не е далече. При добро желание се стига за един ден с кола.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X